L. JURGENS A R I E N S A R I N Tu/eede blad van Het Nieuu/e Stadsblad U heeft gróót gelijk EEN LANG VERWACHT PRODUCTVAN NEDERLANDS FABRIKAAT S betere kleding te eisen! Flitsen VAN DE WEEK EEN STER-AANBIEDING Stadscarillon Vulpenhouders III. Dc komende schoonmaak Ons zesde zintuig 11.90 van Vrijdag 17 Maart 1950 Zware graslinnen 2-pers. lakens fl. 9.48 Sterke graslinnenslopen grote maat fl. 2.79 Prima graslinnen 180 cm. breed per mtr. fl. 3.98 DUS NU van heind' en ver naar „DE STER" Groenelaan, hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan, hoek Mesdaglaan 67 Telefoon 68840 Telefoon 67446 HOOFDSTRAAT 185» 187» 189» TELEF» 68587 GROTE SORTERING GASFORNUIZEN en „KUPPERS BUSCH" 4 plaats met grote afdekplaat compleet'met zijplaten van f 310' „JUNKER en RUH" 4 plaats compleet met 4 afdekplaten „BALDUR" 4 plaats compleet met 4 afdekplaten „NESTOR MARTIN" 4 plaats compleet met zijplaten en afdekplaat Verder Gascomforen vanaff 4.75 tot met en zonder afdekplaten BEZOEKT ONZE SHOWROOMS 345.— 285.— f 235.— 235.— 48.— VLEESHOUWERIJ SPEKSLAGERIJ Wed. J. MAAN-BOER Uw adres voor prima kwaliteit Rund-, Kalfs- en Varkensvlees Fijnste Vleeswaren GROENELAAN 44 TELEFOON 67816 Grote sortering Regenjassen en Pantalons Herenmode en Jongenskleding WATERMAN vulpenhouders Adverteerders Denk u er om vroegtijdig uw advertentie op te geven voor ons Speciaal Paasnummer dat op Vrijdag 31 Maart ver schijnt. Oplaag 16000 exemplaren Inzending liefst voor Maandag 27 Maart Minstens 48.000 paar ogen lezen dan in dit nummer uw advertentie. De Redactie. Kan voor „buitenstaanders" onopgemerkt voorbijgaan Snoezig schoentje Voor Uw kinderen Grote sortering Hoe bestaat het? Een verdachte verlkaarde voor de rechtbank, dat hij een in braak had gepleegd om z'n be lastingschuld te kunnen vol-, doen. (Krantenbericht) Kleine dieven grote dieven Zijn er hier in Nederland, En de Nederlandse rechter Voelt ze danig aan de tand. Daar komt de verdachte binnen Hij gaat voor het hokje staan, En hij krijgt dan weer te horen Wat hij alzo heeft misdaan. Is er dan nog iets verzachtends? De verdachte krijgt het woord. En dan klinkt het door de rechtszaal Wat nog nimmer werd gehoord. Het verwekt op de tribune Hier en daar een klein tumult. „Ja, meneer, ik ben gaan stelen. Wegens mijn belastingschuld." Hoort u dat nu Excellentie? Klinkt u dat niet vreselijk naar? Dank zij U en Uwe helpers Werd beklaagde de sigaar. 'k Heb nog nergens gelezen Hoe lang hij de nor ingaat En hoe lang hij nu kan leven Op de kosten van de staat. Maar dat kost weer ónze centen Men slaat ons wéér hoger aan. Om dit alles te betalen Moeten w'ook. uit gappen gaan? Nee, ik blijf maar liever sparen Eerlijk zijn wij met elkaar, Daarom kan ik g'rust verklaren Die dief was ook: een leugenaar. al drukt u de vulpen nog zo goed leeg, er blijft altijd nog wel iets ach ter. En een mengsel van water en inkt is geen inkt meer. Mocht ondanks doorspoelen de pen dienst weigeren, hetzij door lekken, hetzij door te weinig inkt af te geven, pruts er dan niet aan, maar laat dit tere schrijfinstrument nazien bij een betrouwbare kantoorboekhandel met vulpenservice. Het aantal verkeersongevallen in het communistische China is dalende, zo schrijft een Chinees blad. Dat komt vermoedelijk, doordat men daar onder het huidige regiem pas heeft leren uitwijken. „Men moet zijn huisdieren steeds behandelen als leden van het gezin," lezen we in een kynologisch tijd schrift. Het is echterde vraag, of de huisdieren daarvan gediend zullen zijn 'n Nagalmpje van het vorig stadscarillon: over Violen. In ons vorig Stadscarillon hadden wij er nog willen bijvermelden, dat er in het Stedelijk Museum een Ex positie van Violen is geweest. Wij zijn er eens even wezen kijken. Een zes tigtal violen waren tentoongesteld. Wij zagen er de altviool, de viola da Gamba, de violoncello, de cello en zo waar ook de clavecimbel. Voor de leek mocht een dergelijke unieke verzameling van strijkinstru menten niet veel betekenen, voor de ingewijde was het een lust dit alles te aanschouwen. Er zijn dan ook nog ta melijk wat belangstellende stadgeno ten komen kijken. De tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van Oud-Schiedam, welke vanaf 18 Maart ter gelegenheid van het stadsjubileum zal gehouden worden, zal wel meer in de smaak van het grote publiek vallen. Plaatjes kij-, ken doet jong en oud altijd graag. Men moet vooral niet te hoog grijpen, als men appeleert op het gevoel en het verstand van de gemiddelde mens. Hoog bezoek. Vrijdag 3 Maart heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting een bezoek aan onze stad ge bracht. Het leek wel of de goede Sint moest komen. Zo druk was het. Na de ontvangst op het Stadhuis is Zijn Ex cellentie naar de nieuwe flats op de Vlaardingerdijk gereden. Daarna een rondrit door de oude binnenstad, een lunch in De Kroon en de thee gebruikt bij de Verenigde Glasfabrieken. Dat was in het kort het programma van deze vroege Voorjaarsvisite. Een Weekmarkt in Schiedam? Terwijl dit Stadscarillon nog aan het spelen is, zullen de Schiedamse Middenstandszakenlieden hun mening kunnen uitspreken over de wenselijk heid van een weekmarkt in onze stad. De schiedamse Middenstands Centrale heeft n.l. op Donderdagavond 16 Maart in de R.K. Volksbond een Openbare Vergadering belegd, waarop de Schie damse neringdoenden hun standpunt -^Jmjinen bepalen. De heer G. Harre man heeft n.l. bij het Gemeentebe stuur een voorstel ingediend om bij wijze van proef gedurende enkele we ken een weekmarkt hier ter stede te houden. Van dit experiment zal het afhangen, of deze weekmarkt van blij vende aard zal zijn. Op deze Openbare Vergadering hoopt de heer G. Harreman zijn voor-, stel nader toe te lichten. Pakje Margtarine voor 31 cent. Nieuwe phase in de margarine-oorlog. Er is onverwachts een wending in de Schiedamse Margarine-oorlog ge komen. Maandag 13 Maart ontvingen de Schiedamse Kruideniers- en Melk handelaren van de zo juist geïnstal leerde Schiedamse Margarine Com missie schriftelijk bericht, dat er vanaf die datum een goedkoop pakje margarine van 31 cent in de handel gebracht zou worden. Wanneer wij dan thans eens nagaan, wat wij wél en wat wij niet met een vulpenhouder moeten doen, dan luidt de eerste raad wel aldus: bedenk, dat een vulpenhouder een zeer fijn schrijf instrument is, waaraan elke ondes kundige handeling een funeste invloed heeft voor nu of later. Vele reparaties hebben wij te danken aan „eigen re paraties": voor ons winst, maar voor U zondegeld. Hebt u dus moeilijkhe den met uw vulpenhouder, van welke aard dan ook, wend u dan tot een vul penreparateur. Er zijn in onze stad verscheidene boekhandelaren, die u een goede voorlichting kunnen geven. Het vullen. De twee meest voorko-, mende vulsystemen zullen behandeld worden, n.l. het drukknop- en het hefboomsysteem. Bij het drukknopsysteem bevindt zich aan de onderzijde der houder (dus tegenovergesteld aan de pen- zijde) een dopje; wanneer dit losge- Binnenkort wordt een nieuwe zending f 23.— ■Afrwacht in prijzen van f 18. en I" 27.50. LaaT eT~ één voor-fci reserveren bij Kantoorboekhandel „MODERN" Boerhavelaan 124 Tel. 68415 draaid is, komt de druknippel te voor schijn. Boven de geopende flacon vul- peninkt drukt u deze nippel in (zodat de zich eventueel nog in de vulpen houder bevindende inkt niet uw kle ding kan besmeuren) dompel de pen geheel onder, laat de nippel los en wacht daarna ongeveer 10 tellen; de vulpen dient nu geheel gevuld te zijn. De flacon sluiten en vooral niet verge ten, de pen en de naastbij gelegen on derdelen af te vegen. Het hefboomsysteem vertoont aan de buitenzijde van de houder een hef boompje (zoals o.a. bij de Waterman vulpenhouders). Het vullen gaat ana loog aan het hiervoor behandelde sy steem. De pen boven de geopende flacon vulpeninkt houden, hefboompje in de dwarsstand stellen, pen geheel onderdompelen, hefboompje terug la ten schieten (en niet langzaam terug laten gaan!) 10 tellen wachten en de vulpenhouder is gevuld (mits alles normaal functionneert). Flacon slui ten en de pen schoonmaken beëindi gen deze ceremonie. Het gebruik van vulpeninkt is ab soluut aan te bevelen, omdat deze minder aanslag veroorzaakt dan ge wone schrijfinkt. Niet aan te raden is, de vulpen nu eens hier en dan weer daar te vullen, ook al zou het steeds met vulpeninkt zijn. Het mengen van verschillende soorten vulpeninkt, zelfs van hetzelfde fabrikaat, kan chemi-, sche reacties veroorzaken, die een minder goed functionneren van de vulpenhouder tengevolge kunnen hebben. Het van tijd tot tijd doorspoelen met koud wateren dan water alleen, zonder toevoeging van wat dan ook kan geen kwaad. Nadat u uw vulpen houder daarna weer voor het eerst met vulpeninkt vult, dient u dit mengsel wel te verwijderen, immers „Zeg, hoe zit dat? Krijgen wij van avond nog iets te drinken?" Mijn echtgenoot vraagt het enigs zins ongeduldig, terwijl hij zijn van a tot z uitgelezen krant dichtvouwt. Verschrikt wordt het wandkleed, dat ik onder handen heb op zij gelegd om het zo zeer begeerde vocht gereed te maken. Daar had ik de stakkerd de hele avond „op een droogje" laten zitten! „Het vlotte ook zo heerlijk, dat ik nergens anders meer aan dacht," ver ontschuldigde ik mijn verzuim. „Wat moet die lap worden?" vraagt mijn man, terwijl hij een geringschat tende blik aan „die lap" wijdt. Ik doe natuurlijk of ik dat niet zie en vertel dat „die lap" een wandkleed in wor ding is. Vol trots toon ik hem de aar dige vilfiguurtjes, die reeds het kleed versieren. Mijn man is echter niet in een al te best humeur, want onmid dellijk laat hij erop volgen: „Zo'n kleed aan de muur had je wel eens eerder mogen maken. Nu zit het behang toch al vuile plekken." Dat is gruwelijk overdreven. Al leen boven de bank zitten een paar groezelige plekken doordat de jongens daar steeds met hun hoofd tegen de muur leunen. „Dit kleed zal de plek ken met de mantel der liefde moeten bedekken en zodra de schoonmaak. Ik krijg geen gelegenheid de zin af te maken. Als door een adder gesto ken veert mijn man overeind: „Schoonmaak? Je slaat dit jaar maar eens over met die schoonmaakonzin. Je zegt zelf altijd, dat de werkster zo helder is. Ik begrijp niet, waarom er dan nog moet worden schoongemaakt. Dat is goed voor luie vrouwen, die het hele jaar niet werken en dan eens per jaar het hele huis met bezemen moeten keren. Je laat het maar -dat is hier niet nodig." Ik deed er het zwijgen maar toe. Dat is onder zulke omstandigheden altijd maar het beste. Ach, wat weten mannen over het algemeen van ons huishoudelijk werk af? Ze zijn de hele dag van huis en als ze 's avonds thuiskomen is alles aan kant. De meeste mannen doen net of de vrou wen die schoonmaaktijd zo leuk vin- den, terwijl wij het toch zo veel ge-, zelliger vinden 's middags eens uit te gaan of een handwerkje te doen. Nee, de schoonmaaktijd is zeker ook voor ons niet de gezelligste tijd. Wij, vrouwen, weten echter dat het nodig is, al behoeven wij niet weken lang met het hele huis overhoop te zitten, waardoor alle huisgenoten mopperig en prikkelbaar worden. Indien wij met overleg te werk gaan kunnen wij zelfs schoonmaken zonder dat de huisgenoten er ook maar iets van merken en zonder dat wij zelf des avonds zó moe zijn, dat het ons te veel is iets te zeggen. Deel het werk zo in dat om vijf uur alles aan kant is. Wat u dan vandaag niet af kreeg komt morgen wel aan de beurt. De schoonmaak zal dan wel iets langer duren, doch u bereikt ermee, dat degenen, die thuiskomen niet met een lang gezicht vragen, of er nooit een einde aan dat schoonmaak-gedoe komt. U zult zien, als u dit zo regelt, dat uw man over een paar jaar aan al zijn kennissen vertelt, dat zijn vrouw nooit schoonmaakt. Enwees dan zo verstandig, dit compliment ook als zo danig te aanvaarden. Het moderne leven schijnt te zijn in gesteld op bewijzen. Het verstand regeert en gevoelsar gumenten worden min of meer ter zijde geschoven. Wordt onze gehele geestelijke ontwikkeling niet van de schooljaren af bepaald door alles wat wij met de gewone zintuigen kunnen waarnemen? Wat wij met onze zin tuigen en met ons verstand kunnen ervaren en bevatten, daar wordt op gewerkt dat wordt ontwikkeld. De „andere" wereld laten wij maar al te _gaarne aan onze dichters en dromers over. Daarom mogen wij er ook niet ver wonderd over zijn, dat er juist onder de verstandelijk hoog-ontwikkelde mensen zo velen zijn, die het geloof veel lager stellen dan alles wat zij kunnen zien en horen en waarvan het bestaan dus onomstotelijk vast staat. Er zijn zelfs mensen, die met enige trots verzekeren, dat zij „niets gelo-, ven". Dat geloof achten zij voor de mindere man goed zij met hun ont wikkeling en Aun beschavingzij geloven niet meer En toch: welk een grote rol speelt ,het geloof' in ieders leven. Wij geloven wat onze dagbladen schrijven wij geloven in de feiten, die de geschiedschrijvers hebben vastgelegd wij geloven de getuige nissen van anderen, die een boeiende beschrijving van een voorval geven, dat zij wél, doch wij niet meemaakten. Wij geloven in de wetenschappelijke voorspellingen, die, om maar iets te noemen, een maansverduistering aan kondigen; wij geloven in onze huis arts, als hij zegt, dat wij na een ern stige ziekte wel weer een uurtje op mogen. Hoe vaak denken wij niet, dat slechts wat wij zien geloofwaardig is alsof er nooit zo iets als „gezichts bedrog" bestond alsof we nog nooit van een fata morgana hadden gehoord. Ook in ons gewone leven zijn er tal van voorbeelden te noemen, die erop wijzen, dat er geen mens zonder geloof is. U gaat bij een bordje staan ergens langs de grote weg. Er is in de verste verte niets te bekennen, dat op een autobus wijst. Maar u gaat staan u wacht, vijf minuten, tien minu ten, een kwartier. En dandan na dert de bus: u geloofde, dat hij zou komen. En thuis draait u het knopje voor het electrische licht aan. Het licht overstroomt u, doch geen ogenblik komt het in u op, dat u geloofde in dat komende kunstlicht. Alleen zoudt u verwonderd zijn, als het licht uit bleef. U zoekt een gemakkelijk plaatsje bij de haard u kijkt in het radioblad of er een programma is, dat tt trekt. Om negen uur een hoorspel. Klokke negen zet u het toestel aan en het verwachte radiohoorspel wordt uitgezonden. U geloofde in hetgeen dat programmablad aankondigde. Het verstand regeert, doch het zou dwaasheid zijn, te beweren, dat het geloof hierbij is uitgeschakeld. Al leen wij moeten dit zesde zintuig zoals het geloof wel wordt genoemd, meer ontwikkelen. Want juist door het geloof kunnen wij contact krijgen met de wereld achter deze, welke is opgebouwd voor hen, die alleen maar geloven. Straks zullen wij weer de lijdens geschiedenis horen wij zullen over de zeven kruiswoorden spreken en misschien zal erop worden gewezen hoe groot het geloof was vande moordenaar aan het kruis, die zijn medegekruisigde toevoegde: „Gedenk mij, als Gij in Uw koninkrijk zijt ge komen." En deze man, die ons als een moordenaar wordt beschreven, ont vangt de heerlijke mededeling: heden zult ge met mij in het paradijs zijn, omdat hij geloofde. Het geloof als zesde zintuig? Ware het niet beter, dit als éérste zintuig te beschouwen en het als zodanig te ontwikkelen? Want slechts door het geloof kunnen wij behouden blijven door het geloof aan Hem, die ook stierf voor onze zonden „Trouw" van Donderdag 2 Maart (Utr. editie) bracht het volgende: „Te koop Kerkpijporgel, geschikt voor pl.m. 300 zangers. Electrische wind- voorziening met garantie. Zeer billijk af te geven." De redactie van deze annonce is wel zo daverend onzinnig, dat we er maar geen commentaar op zullen ge ven. in diverse modekleuren Prima pasvorm Kousenreparatie in één dag klaar vanaf ^4-.95 BROERSVEST 54 SCHIEDAM E

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 3