Het Suez-kanaal 80 jaar onze -ïjsraor MORGEN GROOTSE BLOEHEN- en VOGELPRACHT Binnenlands gebeuren Kinderbijslag voor zelfstandigen Qameó nu kunt U keus maken ENORME SORTERING aan Qij-k'ó, #to4fenhuii Nederlandse Ingenieurs beroemd over heel de wereld Haring en zon. Het eene duur Het andere goedkoop Via BERTELS naar AVI-FAUNA &prtcLat& aanttitdincj, s' Lingeriekatoen 80 cm breed 1.49 Percal voor overhemden 80 cm breed 1.8S Reclame aanbiedingen Coton imprimé 70 cm breed 1.98 Vistra's 70, 80 en 90 cm breed 4 O O 2.90; 2.75; 2.50; 2.25; 2.15 1b%90 Imprimé's en Douppions in alle prijzen ONS DEVIES Prima kwaliteit en toch populaire prijzen Broersvest 10 Telefoon 69726 piWÉMiÊM. mmm - Diverse kleurige dessins In het jaar 1870 reisde een man naar Nederland, een Nederlandse water bouwkundige, die zo juist getuige ge weest was van een groots gebeuren: de opening van het Suez-kanaal, aan welker totstandkoming hij zeil zo'n groot aandeel had gehad. Het was Fre- derik Conrad, die in ons land reeds naam gemaakt had door de droogleg ging van de Haarlemmermeer. Gedu rende meer dan tien jaren gaf hij zijn beste krachten bij het graven van het Suez-kanaal. Hij mocht nog het genoegen en de voldoening smaken de opening van dit gigantische werk te kunnen bijwonen. Toen had hij nog één verlangen: naar huis, om daar nog enkele jaren rustig te kunnen le ven. Maar Conradheeft het vader land niet meer gezien. Tijdens de reis deed de reactie zich gelden. De over vermoeidheid, de spanning, het moor dend klimaat, dit alles was hem te veel. Op weg naar huis bezweek hij. Dit is nu ongeveer 80 jaar geleden en wie kent nog Conrad? Ja, de naam Ferdinand de Lesseps, die is vanzelf sprekend onsterfelijk verbonden aan het Suez-kanaal, maar onze landge noot, de waterbouwkundige ingenieur Conrad heeft een zeer groot aandeel gehad aan de totstandkoming van dit werk. Zoals zovele Nederlandse inge nieurs over heel de wereld waterwer ken hebben uitgevoerd, want de Ne derlandse ingenieurs zijn beroemd over heel de wereld! De oorlog met Spanje reeds en de wijze, waarop toen steden werden verdedigd met behulp van water, heb ben al vroeg de aandacht gevestigd op onze waterbouwkundige bekwaam heden. In 1599 al nam Koning Hen drik IV een Nederlandse ingenieur in zijn dienst; in Zuid-Frankrijk zijn toen reeds enige streken door Neder landers gedraineerd. In Bordeaux is een Conrad Goossenstraat. Zij is ge noemd naar een Nederlandse inge nieur, die in 1625 de moerassen rond die stad draineerde en zo de inwoners bevrijdde van moeraskoortsen en er ger. Een polder, grenzende aan de Gi- ronde' is de „Nederlandpolder" ge noemd. Langs de Seine loopt bij Quillebeuf een dijk, die de Hollander- dijk heet; hij is in 1618 door een Ne derlandse ingenieur aangelegd. En bij Compiègne vindt men een polder, be roemd om zijn vruchtbaarheid, welke door Nederlanders is ontwaterd. In de 17e eeuw werd Cornelis Meijer door de Paus naar Rome geroe pen. Hij heeft er in de Tiber en op het P gelijk Domein werken verricht, welke men in een in 1696 verschenen boek ziet afgebeeld. Toen de Franse revolutie voorbij was, hadden de Europese landen de Nederlanders niet meer nodig. Men had hun werk afgekeken en ging nu zelf aan het uitzenden van ingenieurs. En zo moestén onze ingenieurs nieuwe werkgebieden zoeken en zij vonden die weer volop in Azië, Amerika en Afrika. En zo was het in de 19e eeuw, dat Ferdinand de Lesseps aan onze Nederlandse ingenieur Conrad vroeg zitting te willen nemen in de interna tionale commissie-voor het bestuderen van de plannen voor het Suez-kanaal, waaraan hij zo'n belangrijk aandeel heeft gehad. En ook in Denemarken heeft men Conrad geroepen om te ad viseren over een kanaal ter verbin ding van de Baltische Zee met de Noordzee, door Sleeswijk Holstein, de voorloper van het Keizer Wilhelm kanaal. Het was Waldorp, ook een hoofd ingenieur van 's Rijks Waterstaat, die het kanaal ontwierp tot verbinding van Brussel met de Noordzee en een verbinding van de Donau met de Otier. Daarna ging hij naar Argentinië en ontwierp er de haven van La Plata, welke onder zijn toezicht is aange legd. Zijn drie zoons hebben de ha vens van Vera Cruz en van Montevi deo aangelegd. Dr. Kraus en Chili behoeven slechts samen genoemd te worden, om onder de aandacht te brengen de grote waterbouwkundige werken door deze Nederlander in Chili tot stand gebracht. En ook op ander waterbouwkundig gebied heb ben Nederlanders de naam van hun land geëerd. Het was weer een Wal dorp, die in 1898 in Klein-Azië de Anatolie-spoorweg aanlegde en de ha ven Haidar Pacha tegenover Constan- tinopel ontwierp en vervaardigde, zo mede van 1903—1907 de irrigatie van de Konisvlakte. Dan denken we aan De Rijke, die in Japan werkte van 1873 tot 1903 om er de havens van Mikumi, Kobe en Osaka aan te leg gen. In 1876 was hij in China om de Whangpoo-rivier te kanaliseren. In Siam hebben verschillende Neder landse ingenieurs groot werk verricht: één hunner werd er directeur-gene raal van het departement van water staat. En de heer Delprat, de latere wethouder van Amsterdam, en alge meen secretaris van het toen nog he tende Koloniaal Instituut heeft aan het Britse-Indische gouvernement be langrijke adviezen gegeven voor ka- nalisatiewerken. Nederlanders werden beroemd ver buiten onze grenzen. Een der direc teuren van publieke werken in Buenos Aires was een Nederlander; een Nederlander werd hoogleraar in de hydraulica te Santiago in Chili. Een andere Nederlander werd presi dent van het architecten-genootschap te Buenos Aires. En heden ten dage? Nog immer gaan er Nederlandse ingenieurs, ar chitecten, waterbouwkundigen naar het buitenland om daar hun kennis in practijk te brengen. Zij genieten het vertrouwen van talloze regeringen, grondend op het verleden, waarin na men als Leeghwater en Conrad in het buitenland bijna beter bekend zijn dan in eigen land. En een der Zuid- Amerikaanse presidenten zeide nog zeer onlangs: „Een land, dat mannen heeft, die in staat zijn om een eiland als Walcheren in zo korte tijd weer droog te leggen, zal altijd grote man nen blijven leveren, die hun taak zul len vinden in de gehele wereld. In mijn land zullen ze welkom zijn. (De president van Venezuela tijdens het bezoek van Prins Bernhard). Dit jaar is het 80 jaar geleden, dat het Suez-kanaal officieel werd geo pend. Daar is tien jaar lang aan ge werkt. Toen was tussen de Middel landse Zee en de Rode Zee een gleuf y.-..XWV^V >>\fi vindt U onze magazijnen om getoverd in een LUSTHOF. In onze etalages en verkoopruimten wordt U verrast op een Het Internationale Vogelpark AVI FAUNA te Alphen aan den Rijn heeft ons een mooie collectie LEVENDE TRO PISCHE vogels beschikbaar gesteld. Tevens kunnen wij onder onze kopers een beperkt aantal uitnodigingen voor een bezoek aan de AVI-FAUNA beschikbaar stellen. Deze worden op dezelfde wijze als tijdens ons jubileum onder de klanten verdeeld. op de Dam Telefoon 6814 2 gegraven, die 160 km lang was en 10 meter diep. Het levenswerk van Fer dinand de Lesseps en van Conrad. Het is goed, dat we ook deze laatste naam niet vergeten. Wij mogen trots en dankbaar zijn op het leger der water bouwkundigen, op Nederlandse bo dem geboren, in latere jaren uitge zwermd over heel de wereld, waar zij naam maakten door hun prestaties en waar zij ook nu nog geëerd worden. Zij hebben door de eeuwen heen de naam van ons dierbaar vaderland hoog gehouden. Is de eerste dag van de Junimaand een datum, die door vele vissport liefhebbers met verlangen tegemoet wordt gezien, voor velen ook is dit de tijd, dat het nieuwe zeebanket ons weer te wachten staat. En ze is er nu. Nog wel duur de eersten werden verkocht voor 60 ct. per stuk! doch die hoge prijzen zijn, als altijd, tus sentijds belangrijk gezakt. De nieuwe haring. Dan gaan de vlaggen uit langs de kust en op de haringkarren in de steden. Dan komt er een feeststemming in Nederland. Die feeststemming wordt buitenge woon in de hand gewerkt door het zomerse weer van deze week. Zomer zon en warmte, waarop we zo lang hebben gewacht. De Paas- en Pink sterdagen waren guur en kil, thans trekken de kampeerders en dagjes mensen er op uit naar buiten. Ook voor de zaken op het platteland, wier inkomens daarvan afhankelijk zijn, is dit zomerweer voordelig. We gunnen het zowel de vacantiegangers als de neringdoenden. Hoe warm het was? Zondag geraak te de Hembrug door de hitte dusdanig defect, dat het verkeer tussen 10 en 16 uur omgelegd moest worden via Velsen. En nabij Venray had een dé raillement plaats wegens het abnor male uitzetten van een rail. Gelukkig had dit slechts enkele lichtgewonden ten gevolge, hoewel enkele rijtuigen kantelden. In dit opzicht valt weer het ook op de solide constructie van het materiaal der N S. Dat kan tegen een stootje! En naast de haring en de zon men vergeve ons deze beeldspraak! staat de aardbei voor U klaar. No teerde men Maandag j.l. nog 50 cent voor een halfponds-doosje, ook deze nrijzen dalen snel. De oogst staat er goed voor. Daar er totnogtoe niet veel naar het buitenland gaat en ook de jamfabrieken nog geen interesse heb ben voor aardbeien, kunnen we er op rekenen, dat ook deze vrucht weldra binnen ieders bereik zal zijn. Dus: eet U ze smakelijk! Ten slotte: ook uit de Betuwe ko men prettige berichten. Nog enkele dagen wellicht en de kersennluk gaat beginnen. Ook de kersenoogst belooft overvloedig te worden, maar hierbij komt echter, dat de jamfabrieken wél interesse hebben voor deze vrucht. Wat de prijs dus betreft, dienen we nog even af te wachten, doch er wordt vermoed dat de prijs pl.m. 50 ct. per kg zal zijn. Prettig doet ook een ander zomerverschijnsel aan. We bedoelen de daling van het werklozen-aantal. Liefst met onge veer 14.000. Zoals het grote aantal werklozen in de winter wordt toege schreven aan seizoenomstandigheden, zo moet deze daling ook aan de komst van het zonneweer geweten worden. Sigaar en pijp. Helaas, de gelegenheid tot arbeid wordt niet groter. Alle „plannings" en industrialisatie-pogingen ten spijt. Het bekende merk „Botycos" zullen we in de sigarenwinkels niet meer zien. De fabriek moest haar deuren sluiten en ongeveer 400 arbeiders kwamen daarom op straat. Diep droe vig! Ook de fabrikanten van kerftabak klagen steen en been. De pijptabak en de shag is te duur. Zulks vanwege de hoge belasting. Iedere roker is het hartelijk met ze eens. Maar of dit allemaal veel zal baten? De deur dicht. De kledingindustrie heeft het even eens moeilijk. In Amsterdam vrezen vele kleine confectie-fabrikanten. dat ook zij hun (kleine) deur moeten slui ten. De recente staking in de Belgi sche textiel-industrie zal hen mis schien nog even lucht verschaffen, maar moeilijk hebben ze het. Boven dien zijn op de Europese wolveilingen de prijzen van de middelsoorten juist abnormaal hoog geweest De kip en het ei. Barneveld heeft de grootste vrije eiermarkt van Europa. Begrijpelijk is deze plaats ook een centrum van de kippenfokkerij. De gevreesde vogel pest is nu ook in Barneveld op enkele bedrijven geconstateerd En in andere Haatsen Vorden, Westervoort s deze besmettelijke pluimveeziekte opgetreden. Er is dan ook dadelijk een vervoergebod afgekondigd voor levend pluimvee. Gelukkig levert deze ziekte geen gevaar op voor de »'eren. Zodat men met een gerust hart zijn bruine of witte eitje bij het ontbijt kan blijven nuttigen. Aanlokkelijk spaarsysteem van het Reisbureau „De Tourist". 's Zomers op reis te gaan behoort iu eenmaal bij ons modern tijdsbeeld. Doch daarvoor is geld nodig. Nu heeft de gemiddelde mens nooit voldoende contanten beschikbaar voor dergelijke reisavonturen. Derhalve moet hij daarvoor sparen. En hiervoor heeft nu juist het Reisbureau „De Tourist" een 'buitengewoon aantrekkelijk spaarsysteem uitgedacht. Haar spaar- reiskas is het aangewezen middel om het iedereen mogelijk te maken 's zomers ook eens op reis te gaan. Men kan reeds beginnen met twee kwartjes per week. Dat is dus niet veel. Natuurlijk kan men ook meer inleggen. Deze gelden worden gestort op en vastgelegd bij de Incasso Bank, zodat deze wijze van sparen veilig is. Naar men ons mededeelde kunnen deze reisspaarpenningen naar het Reisbureau zelf gebracht worden. Desgewenst worden zij echter ook ge regeld aan huis geïncasseerd. Aangezien Sparen en Reizen hier mede bevorderd worden, twijfelen wij niet aan de opgang welke dit reis- spaarsysteem bij de Schiedamse Bur gerij zal maken en wij van onze kant wensen De Tourist veel succes met dit prachtig initiatief. snoedig mogelijk naar Indonesië zul len worden verscheept. Deze artike len betekenen een welkome aanvul ling van de rantsoenen van de solda ten. EXTRA SIGARETTEN voor de militairen in Indonesië. Dank zij het succes van de laatste loodjesactie heeft de Niwin in over leg met de welzij nsver zorging een extra aankoop kunnen doen van vier en een half millioen sigaretten en dertigduizend pakjes shag, die zo Over de schreef. Geoorloofde klap. „Graag zou ik u tot een cent boete willen veroordelen," sprak de politie rechter, „doch dat is helaas niet mo gelijk." Hier zag men weer de kadi in al zijn onomvatbare wijsheid. Het was een lange boerenzoon, die terecht stond, wijl hij een andere jeugdige buitenman een pracht van een rechtse op de edele trekken had geplaatst. Maar het was niet zomaar-om-niks gebeurd. De beklaagde had die avond met zijn meisje staan praten, toen twee opgeschoten dorpsgenoten wa ren voorbijgekomen en iets hadden geroepen. Wat het nu is geweest laat ik aan uw verbeelding over, want de politierechter liet zich er niet verder over uit. Maar het moet iets geweest zijn als dat nieuwe woord op de golf links, toen die geretireerde kolonel van de zeemacht missloeg. En dan heel wat minder fris. Ten overvloede verzwaarde de hoofdgetuige zijn schuld, door niet te verschijnen. „Het is niet vaak, dat ik zoiets zeg," zei mr. de Blécourt, „maar ik kan mij uw daad volkomen inden ken. U kon er ook moeilijk voor naar de politie wandelen. Ik zal u tot vijf tig cent boete veroordelen. En die ge tuige is nog niet jarig, want voor zijn wegblijven kunnen wij hem vijfen twintig gulden laten betalen óók." Wij zijn niet nieuwsgierig, maar 't moet toch wel een bloemrijke opmer king zijn geweest. (E. W.) In 1948 werd een commissie, waar in vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid en van de mid denstands- en landbouworganisaties en ambtenaren zitting hadden, belast met het onderzoeken van het vraag stuk van de kinderbijslag voor zelf standigen. Door interne meningsver schillen vlotte de arbeid niet, waarin Prof. Romme het vorige jaar aanlei ding vond de regering een soort ul timatum te stellen en haar de toezeg f ging te ontlokken, dat op korte termijn een noodvoorziening zou worden ge troffen. Dezer dagen is nu een wets ontwerp ingediend. Het wetsontwerp. Volgens het ontwerp zal de uitke ring gebonden zijn aan een inkom- stengrens van f 2000.en beginnen bij het derde kind beneden 16 jaar. Zij bedraagt dan 23 cent per dag. De inkomstengrens loopt bij meer kinde ren met f 100.per kind op, terwijl de uitkering voor de volgende kinde ren is voorgesteld op 28 cent per dag. De kosten van een dergelijke noodre- geling worden geschat op 15 millioen per jaar, die voor rekening van het Rijk zullen komen. De duur van de noodregeling is tot ten hoogste drie jaar beperkt, omdat dan een definitieve regeling op de grondslag van premiebetaling tot stand zal kunnen zijn gebracht. In de Memorie van Toelichting deelt de regering het volgende mede: „De regering heeft overwogen, dat, gezien de grotere plaats, die het be hoefte-element in de latere jaren bij de loonvorming inneemt, er in sterke mate aanleiding bestaat een kinder bijslagregeling voor zelfstandigen steeds meer als sociaal wenselijk en gerechtvaardigd te beschouwen. De regering is dan ook bereid zodanige regeling, die niet aan een inkomens grens gebonden zal dienen te zijn te bevorderen. Een regeling met medebetaling door de zelfstandigen zal geruime tijd van voorbereiding vragen, daar de orga nisatie ervan niet gemakkelijk zal zijn. De nood evenwel, welke onder kleine zelfstandigen heerst en de te genstellingen in dezen tussen de loon arbeiders en de met hen in sociaal- economisch opzicht gelijk te stellen kleine zelfstandigen, vormen naar het oordeel der regering een motief om een tijdelijke noodregeling ten be hoeve van deze groep van zelfstandi gen, gefinancierd door de schatkist, in het leven te roepen. Deze noodregeling zal echter niet in de weg mogen staan aan de defini tief te treffen voorziening. Daartoe dient zij gebonden te zijn aan een be trekkelijk lage inkomensgrens, ter wijl ook de uitkeringsbedragen dienen te liggen onder die, welke een defi nitieve verzekeringsregeling zal bie den. Bij het bepalen van de hoogte van de inkomensgrens, beneden welke een zelfstandige aanspraak kan rrtaken op kinderbijslag, is de regering er van uitgegaan, dat een grens van f 2000 per jaar voor een gezin met drie kin deren in het algemeen redelijk is te achten." Geen onverdeelde instemming. Hoe zeer men ook sociale voorzie ningen principieel wenselijk acht, toch bestaat er in middenstandskrin gen geen onverdeelde instemming met het thans ingediende wetsont werp. Uiteraard vindt het wel bijval in Katholieke kring, al toont men zich daar teleurgesteld door het tij delijke en beperkte karakter van de ontworpen regeling. In de kringen van de Kon. Ned. Middenstandsbond had men de voorkeur gegeven aan een voorziening voor de oude dag en voor ziet men grote moeilijkheden, wan neer na de eerste stap tot een defi nitieve regeling wordt overgegaan. Deze bezwaren betreffen in de eerste plaats de premieheffing van belang hebbenden, welke bij de definitieve regeling aan de orde zal komen. Men gelooft niet, dat de meerderheid -der betrokken middenstanders bereid en in staat zal zijn de niet onbelangrijke premielast op zich te nemen. De grote moeilijkheid is immers, dat degenen die het meest behoefte aan uitkeringen zullen hebben, het minst in staat zul len zijn premie te betalen, terwijl bo vendien hun inkomsten moeilijk con troleerbaar zijn. Economische nood. Dan rijst nog de vraag, of de nood ^der deze kleine ondernemers, waar op ook de Memorie van Toelichting een beroep doet, wel veroorzaakt wordt door sociale omstandigheden; veeleer valt aan te nemen, dat deze randbedrijven door economische oor zaken een onvoldoende bestaansmo gelijkheid bieden.- Voorts kan men stellen, dat de materiële gevolgen van een groot kindertal geenszins tot de zelfstandigen beperkt blijven, doch een algemeen verschijnsel zijn, waar uit de redelijkheid zou voortvloeien om dan ook alle .staatsburgers hierin tegemoet te komen. Dit wordt reeds in zekere mate be reikt door de belastingpolitiek en wanneer deze hieraan niet genoeg zaam tegemoet komt, zal zij herzie ning behoeven. Ten slotte is het nog de vraag, of een herverdeling van het totale inkomen der zelfstandigen door middel van een kinderbijslagregeling principieel aanvaardbaar en practisch uitvoerbaar is. Zij zou wel eens on gewenste economische gevolgen kun nen hebben, want het kan niet uit blijven, dat getracht zal worden de premielasten op de consument af te wentelen. Hoewel deze argumenten voorna melijk betrekking hebben op een de finitieve regeling met premiebetaling, kan men ze toch thans niet ontgaan, omdat de regering heeft verklaard dat er een onmiskenbaar verband met de noodvoorziening bestaat. Hierbij im mers zal over het beginsel worden be slist, n.l. het introduceren van het be hoefte-element bij de inkomensvor ming van kleine ondernemers, die steeds prat zijn gegaan op hun zelf standigheid, tot uiting komend in be loning naar maatschappelijke presta tie. (Uit Zakenwereld).

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 2