£a Ven&ziaf' vanaf f 11.90 „DE STER" It REISBUREAU „DE TOURIST"| M. C. de Moor Medisch Gedipl. Chiropodiste 'hSchildershuis WTnu.' PRIJSOPGAAF VOORUIT Stadscarrillon geeft het voorbeeld* REISBUREAU „DE TOURIST" Als van ouds naarIJSSALON VAN DE WEEK Draagt U een Corset uit de Middeleeuwen?? Koopt een Twilfit Een Engels patent Meisjes en Jongens gevraagd PLATE'S Meubelfabriek en Stoffeerderij St offen naar keuze au. No. 22 Oplaag 16.000 exemplaren 23 Juni 1950 N DAGREIZEN NamenDinant p AntwerpenBrussel p Antwerpenp MontferlandElten. p MarkenVolendam p Apeldoorn—Veluwe p EN verschillende andere DAQREIZEN p. f 12.— p. f10. p. f 6. p. f 9. p. f 7.50 p. f 8.25 Hilversum—'t Gooi—Kopje v. Bloemendaal en vele andere Middagreizen v.a. f 3.50 p. p. Heeft U zich al opgegeven bij. SPAARREISKAS „DE TOURIST alleen gevestigdROTTERDAMSE DIJK 201 - TEL. 66735 Algehele Voetverzorging ook op medisch advies ASSISTENTIE van gedipl. CHIROPODISTE tevens gedipl. VERPLEEGSTER Hoogtezon Bestralingen Manicuren Juiste adres Boerhavelaan 34 A Telefoon 67350 PASSAGE SCHIEDAM Och arm die dames welke een niet passend corset dragen. U ontmoet ze zo vaak, proestend en blazend, een benauwdheid nabij, want het harnas knelt aan alle kanten. Gooi toch van U af deze kwelling en draagt een corset dat zit. Alleen Twilfit brengt een corset dat U gegoten zit, Uw lijn verjongd en waarbij Uw figuur haar natuur lijke gratie behoudt, want zij alleen brengt een corset in diverse modellen met onbreekbare spiraalballijnen Draagt een corset dat zit Koopt een Twilfit Alleenverkoop voor Schiedam Zichtzendingen door geheel Neder land. Ruime sortering Keep-Up Bustehouders Van Heind' en Ver naar Groenelaan 22, Tel. 68840 hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan 71, Tel. 67446 hoek Mesdaglaan voor flchte werkzaamheden Prettige werkkring Hoog loon N.V. Schiedamsche Cartonnagefabriak Oranjestraat 24 Schiedam go: Alle reparaties in een week klaar Oil (MM 1(11 MHIHHHMtl Redactie en Administratie: C. J. VAN DER KLINK L. de Colignystraat 15 Telefoon 67368 Advertentietarieven 15 ct per mm Bij contract belangrijke korting Contractprijs op aanvraag Vissertjes 6 ct. per woord Minimum f 1.25 Abonnement per post f 1.- per kwartaal. De Wereld, waarin wij leven: Onze Stad. Wie durft te beweren, dat onze wereld klein geworden is, lijdt aan geestelijke kortzichtigheid. Er bestaat eigenlijk een oneindig .aantal werel den, grote en kleine, van allerlei soort. De belangstelling van tie Nieuwe Stadsblad Redactie richt zich uiteraard hoofdzakelijk op die beperk te, alledaagse wereld, waarin wij, Schiedammers, leven: Onze Stad. Ten slotte bezit ieder mens, vanaf de zui geling in de wieg tot de grijsaard, zijn eigen, belangrijk wereldje. En over dit alles klingel-klangelt ons Stads- carillon in een bonte veelheid van speelse, vluchtige klanken, welke he lemaal niet op elkander afgestemd lijken. De Pinksterdagen zijn nog betrek kelijk kil. Menigeen gooit een zakje kolen in de haard. Als we het buiten niet kunnen vinden, moeten wij het thuis maar gezellig maken. Holland is het land van het gezellige intérieur. Wilt U wel daaraan denken, adspi- rant-emigranten en wereldreizigers; opdat U later géén heimwee zult krij gen! Eén dezer dagen waren wij on der het gehoor van een Ambtenaar van de Emigratie. Hoewel het nu eens géén Avond van Vermaak met het traditionele Bal er na was, kon er geen kip meer bij, zo vol was de zaal; teken des tijds. De zaakkundige spre ker had drie maanden lang als offi ciële waarnemer van het Rijksarbeids- bureau op het onmetelijke Vasteland van Australië rondgezworven. Behal ve het niet erg opwekkende feit, dat aldaar een minstens even schrijnend woningtekort bestaat als in ons kleine, overbevolkt en door de oorlog zo zwaar getroffen land, moesten wij tevens vernemen, dat de huizen er onze knusse en keurige behangetjes missen. Teneinde dus de kans op heimwee naar het gezellige, binnen huisleven in het oude Moederland te vóórkomen, raadde de spreker de aan wezige dames-emigranten in spé aan enige specifiek-Hollandse wanddeco raties mede te nemen. Over het alge meen staan wij trouwens toch versteld over de onnozele lichtvaardigheid, waarop men over emigreren spreekt Die hier mislukt door individuele gebreken, zal elders ook falen. Er be staat veel valse romantiek over al die utopische gewesten aan gene zijde vaif onze frontieren. I k T\ Rijwiel-Hulpmotoren Y A zijn In Schiedam alleen verkrijgbaar by B.MATTHIJSSEN St. Liduinastr.78 Tel 6815Ó - Vraagt demonstratie Een aanéénschakeling van warme tot snikhete zomerdagen lokt de stadsmens naar buiten. Dan leren wij iets verstaan van de invloed en uit werking van zon en temperatuur op het menselijk karakter en deszelfs ge dragingen; waarom die onbezorgde en levenslustige Zuiderlingen zich zo ge heel anders voordoen dan de zorgelijk- vóóruitziende en in-zichzelf-gekeerde mensen uit Noordelijke streken. Dë levenskunst van het Zuiden komt re gelrecht-uit het hart van de zon. Een onafzienbare rij fietsers trekt bijvoor beeld op zo'n zomerse Zondag erop uit naar buiten. Vooral op de grote verkeerswegen dwars door onze Stad is het dan een slang-zonder-einde, die zich vanaf Rotterdam in de richting Vlaardingen naar Hoek van Holland voortbeweegt, waarna men 's avonds dezelfde wielrijders-cavalcade, bruin en rood verbrand en met moede lede maten ziet terugkeren. Over het Sterrebos valt inmiddels avondsche mering. Achter de verbrande bruggen der terugkerende pedaal-toeristen daalt in het Westen de zon. Ons stads- bos begint zich te vullen met jonge lui van beiderlei kunne. De Zondag middag behoort aan de vaders en moeders met hun kroost. Als de laat ste gezinnen vermoeid huiswaarts slenteren, komen de eerste jonge pa ren reeds opzetten. De Wacht wordt afgelost. Later zullen ook zij als eer zame echtparen met hun kinderen s Zondagsmiddags naar het Sterrebos wandelen, tenzij er wellicht meer naar het Westen een ander en groot ser récreatie-oord zal zijn aangelegd. Gemeentewerken heeft vele nieuwe bankjes in ons Volkspark aangebracht, waarvoor wij haar namens alle vrijende paartjes hartelijk dank zeg gen en namens de kindertjes voor al die prachtige speelbomen en andere speelwerktuigen op die kleine, geïm proviseerde Sahara-zandvlakte voor de oude Boswachterswoning. Wij ont dekten dat eveneens onogelijke hek ken van het Julianapark verdwenen. Ook dit lijkt ons een vooruitgang, al ware het slechts uit aesthetische over wegingen, evenals het wegbreken van de lelijke hekjes langs de Stadhou derslaan. Onze geliefde Stad gaat steeds vooruit in allerlei opzicht, ook wat het aantal zuigelingen betreft. Derhalve opent de nieuwe voorzitter van de Scliiedamse Vereniging tot bescherming van Zuigelingen, Dr. J. H. v. d. Berg in Ij^t Oosten van onze Stad, op het Edisonplein, een nieuw zuigelingenbureau, waarvoor reeds op de eerste Woensdagmiddag zulk een grote belangstelling van de zijde der Moeders blijkt te bestaan, dat de noodzakelijkheid van deze uitbreiding van het Verenigingswerk hierdoor ten volle wordt aangetoond. En zo is er allerwege in onze Stad leven en bedrijvigheid. Voorwaar, Schiedam is géén „dode stad" meer. Dat ervaren ook de bewoners van het Westen. Als zij op Vrijdagavond 9 Juni hun hoof den nieuwsgierig buiten de ramen steken zij horen n.l. hevig schieten en zien in de lucht zwarte rookwolk jes wegdrijven aanschouwen zij politiemannen van de Nationale en Politie Reserve achter elkander langs de huizen sluipen. Er is sprake van „vijanden" in het abattoir en het Westen is zij het dan een vreed zaam gevechtsterrein geworden W^it gelukkig is het slechts een oefe ning, waarvan men op deze mooie zo meravond nog rustig kan genieten. Het Rode Kruis en de Brandweer zijn er ook bij aanwezig. De eerste zorgt voor de gewonden en de laatste voor de waterstralen om een brand te blus sen. Natuurlijk is dit alles: denkbeel dig. Tenslotte neemt Burgemeester Peek het gezamenlijke défilé af en een muziekkorps blaast er lustig op los. Oh, oh, d'r is zoveel te beleven binnen onze grenspalen. Het is haast niet bij te benen In de Passage Bioscoop volgen wij intussen vol ^panning de gebeurtenis sen, die zich afspelen in de documen taire speelfilm „De Blauwe Lamp' welk embleem voor elk Engels poli tiebureau hangt. Het oog van de „Candid Camera" dwaalt langs de tal rijke min of meer obscure movies en tingeltangels van Londen's nachtelijke zelfkant en door de bureaux en labo ratoria van de fameuze Scotland Yard een film voortreffelijk van regie en adembenemend als een „thriller". Nu wij het toch over politiezaken hebben al is het dan op het witte doek: Pas op Uw rijwiel, want er worden weer vele zwijntjes buitgemaakt. Nu reizen in ieders bereik Inlichtingen de gehele dag bij het van ouds bekende Zondag 25 Juni '50: 10.30 uur: Hoog mis van het feest van de geboorte van de H. Johannes de Doper, pa troon der gemeente, en Bondsdag van de Bond van Jonge oud-Katho lieken. Een groot "aantal Stadgenoten en lezers van Het Nieuwe Stadsblad is op Zondag 11 Juni present op het massale VARA-familiefeest te Hilver sum, waarbij een schitterend zomer weer dermate bijdraagt tot het slagen van dit grandioze Zilveren Jubileum Festijn, dat wij gerust van een klate rend succes en een onvergetelijke her innering mogen schrijven. Onze Minister-president, Dr. W- Drees, merkte in zijn rede o.a. op, dat het eigen woord van elke geestelijke richting moet kunnen worden gehoord en vertolkte hiermede de ware bete kenis der democratie, welke méér is dan brood- en spelen alleen. Nu wij toch in deze hoek van onze Stedelijke Burgerij verwijlen, memoreren wij terloops het ontroerende afscheid van onze bekende, voortvarende Stadge note Mevr. Benthem-de Wilde van haar partijgenoten in de grote zaal van het Volksgebouw. Deze socialis tische voorvechtster gaat zich om ge- zondsheidsredenen in Utrecht vesti gen. Dat zij de welverdiende rust daar moge smaken! De ambachtsscholieren tonen hun vakbekwaamheid in een paar Open bare Lessen, waarbij vele stadgeno ten en heus niet alleen familieleden, kennissen en persmensen, blijk van hun belangstelling geven. „Ik heb er wel géén verstand van, vertelt ons een oud boekhoudertje in ruste, maar ik mag dat geklop en gehamer toch zo graag zien, hè. Wat wij óók zien, het beschamend feit, dat dit oude cavalje van een gebouw allang niet meer aan de eisen van een Moderne Ambachtsschool voldoet. Inderdaad, er is leven in de Schie- damse B(r)ouwerij. er wordt gebouwd en niet alleen woonhuizen. Aan het einde van de Lorentzlaan, dichtbij de grens van Rotterdam komt er een geheel nieuw Gem. Bibliotheek-fi liaal. De directrice, mej. S. Bok, is met de architect speciaal hiervoor naar de Oranjehof in Amsterdam ge weest, teneinde het juiste inzicht te krijgen: hoe het nieuw-opgetrokken gebouwtje wel moet worden inge richt. Langzamerhand, naarmate de zomer voortschrijdt, lopen de zalen leeg. Dat betekent een strop voor onze rubriek Langs de zalen. Wij doen dan ook een ernstig beroep op de Bestuurderen van Verenigingen etc. om ons een be richtje te sturen als er hier en daar vergaderd of gefuifd wordt. De Witte Jassen, die U daar in de R.K. Volks bond ziet rondlopen, behoren aan de kappers-leerlingen, die door vakkun dig te knippen en te scheren hun di ploma proberen te krijgen. Het be hoeft dus niet altijd een fuif of een vergadering te zijn om er gewag van te maken. In stad en land is het ove rigens wel een jaar van feesten en tentoonstellingen, van congressen en festivals. Zo'n laatste Evenement be leven wij a.s. Zaterdag 24 Juni hier ter stede. In de Plantage, welke zo'n beetje op de achtergrond begint te ge raken, nu we geen Plantage-Comité meer bezitten, houdt onze Stad haar eigen Muziekfestival. Hiermede laten wij de laatste klanken van dit Stads- carillon weer wegsterven in de ijle ruimte. BURENRUZIE. Verleden week Zaterdag ontstond er onenigheid tussen twee buren welke in de aan de rand der stad ge legen vrije huisjes woonden. Wat was er namelijk aan de hand? Beiden hadden hun huisjes de vorige maand eens keurig in de verf gezet. Dit op zich, was echter niet de aanlei ding tot deze ruzie. Maar bij de een bladderde de verf zo erg, dat het er werkelijk uitzag of dit in het geheel niet geverfd was, terwijl bij de ander de verf glom als een spiegel. Nu voelde de geblakerde beblad- derde buurman zich zodat hij dit niet verkroppen kon. En hij had nog wel evenveel voor de verf betaald, als zijn buurman. Haast was hij deze te lijf gegaan, maarde goedgehumeurde goed- geverfde buurman wist verdere ruzie te voorkomen, door een gezegde IK KOCHT M'N VERF Brede Marktsteeg 3, einde Hoogstraat bij 't Stadhuis. De geblakerde Buurman ging er ook heen, envan die dag af zijn zij de vrienden. ZOMER. Als de eerste, kersen komen en de vogels in de bomen druk zijn om hun kroost te voeden ('n enkele nog zit te broeden); als de touringcars weer rijden en het hooigras in de weiden in twee dagen geel gekleurd is; als m'n buurjongen bekeurd is voor het voetball' op de straten en m'n buurman dan gaat praten op 't bureau om het te sussen; als de jongelui weer kussen op de bankjes in het parkje; als papa met hak en harkje 't onkruid in de tuin gaat wieden, op de brug do oude lieden bomen over 't grijs verleden en men luchtig zich gaat kleden; als de bloemkool doorgedraaid wordt en de winterpeen gezaaid wordt; als m'n zus dreint om een ijssie en m'n broer fietst met zin meissie; als er overal wordt gezwommen en de nieuwe piepers kommen dan is 't zomer in ons landje en de baas schopt je een standje, want je zit ietwat te dromen, je verloftijd staat te komen en ondanks de drukste zaken ga je alvast plannen maken: zee en strand, een poosje niets doen of een weektocht op de fiets doen, bos en hei, een eindje kuieren, of zes dagen heerlijk luieren d' hoofdzaak is: Straks ga ik uit! De zomer is weer ingeluid! Aanlokkelijk spaarsysteem van het Reisbureau „De Tourist". s Zomers op reis te gaan behoort nu eenmaal bij ons modern tijdsbeeld. Doch daarvoor is geld nodig. Nu heeft de gemiddelde mens nooit voldoende contanten beschikbaar voor dergelijke reisavonturen. Derhalve moet hij daarvoor sparen. En hiervoor heeft nu juist het Reisbureau „De Tourist" een buitengewoon aantrekkelijk spaarsysteem uitgedacht. Haar spaar- reiskas is het aangewezen middel om het iedereen mogelijk te maken s zomers ook eens op reis te gaan. Men kan reeds beginnen met twee kwartjes per week. Dat is dus niet veel. Natuurlijk kan men ook meer inleggen. Deze gelden worden gestort op en vastgelegd bij de Incasso Bank, zodat deze wijze van sparen veilig is. Naar men ons mededeelde kunnen deze reisspaarpenningen naar het Reisbureau zelf gebracht worden. Desgewenst worden zij echter ook ge regeld aan huis geïncasseerd. Aangezien Sparen en Reizen hier mede bevorderd worden, twijfelen wij niet aan de opgang welke dit reis- spaarsysteem bij de Schiedamse Bur gerij zal maken en wij van onze kant wensen De Tourist veel succes met dit prachtig initiatief. SHV „DE VILVERVOORN". Zondag j.l. hield bovengenoemde Vereniging haar eerste Onderling Concours van dit seizoen in de Pol dervaart en Schie. Er heerste een prettige geest maar de vangst was matig. De volgende heren wisten een prijs te bemachtigen: le prijs J. Meerkerk; 2e prijs H. v, d. Hof sr.; 3e prijs J. v. d. Stelt; 4e prijs H. v. d. Velde. En 2e extra prijzen voor de heren H. v. d. Hof en A. v. d. Stelt. Kerkdiensten. Oud-Katholieke Kerk, Dam Schiedam. 28 Het rariteiten-kabinet troffen we in de afgelopen week weer in tal van bladen aan. We beperken ons tot een bloemlezing uit enkele, tot leringhe ende vermaeck! Allereerst dan de „Leekster Courant" van 3 dezer: „Te koop: 1 zwart marmeren klok m. zij stukken en een mangel, merk Miele, nieuw model." We vragen ons alleen af, of de schoorsteenmantel wel breed genoeg zal zijn voor de mangel. En uit hetzelfde blad: „Te koop: Een Serre, ook geschikt voor tuinhuisje in bosrijke omgeving." Het is dus niet geschikt in een bos-arme omgeving. Uit de „Tielse Courant": Te koop: 2 pitriet fauteuils met tafel, bloem bak en lamp." Misschien is het iets voor „Hor tus Botanicus" in Amsterdam? En in een advertentie in „De Wie- ringermeerbode" van 3 dezer worden aangeboden „landhoeden a f 1.95." En daarom zouden we de zee- hoeden en de luchthoeden wel eens willen zien Maar de prijs van de week gaat naar Veenendaal. Want in „De Vallei" van 2 dezer lazen we: „Op de reclame markt, Dinsdag 6 Juni 's middags 3 uur: Herenhemden met korte mou- STERKTEL "li Ouderpaar in Er^enshuiZPri l'* hevig „verschil van mening" over heur spruit, een aap van een jongen, die al z'n vrije tijd en al zijn Schoenen verdeed en versleet aan het edele spel van Koning Voetbal. De knaap kostte gewoonweg een kapitaal aan schoe nen „daarvoor werk ik niet lan ger" brulde Papa boos, en het echte lijk getwist dreigde misschien nog te leiden tot scheiding tussen Tafel en Bedindien niet een welmenende huisvriend het vertoornde echtpaar aangeraden had eens een paar stevige stappers bij ARIËNS SCHOENEN HUIS, Broersvest 54 te kopen, het geen men dan ook deed, en vanaf die tijd was het Pais en Vrêe in het huis gezin van deze Schiedamse Familie. Geen wonder heel Schiedam weet het reeds: Alléén ARIËNS Schoenenhuis, Broersvest 54, voor sterke schoenen. wen en lange pantalons, f 2.98." Waarschijnlijk een Veenendaalse uitvinding. En om te besluiten met de „Win- schoter Courant" van 1 dezer, moeten we vaststellen, dat men ook daar wonderlijke combinaties kan aantref fen. Want we lazen: .„Te koop aan geboden: een ledikant' met matras en kalkoenhaan." In Hoogezand wonen wonderlijke mensen. Daar lazen we toch tot onze verbazing in „Het (Hoogezandse) Nieuwsblad" van 10 dezer: „Smake lijk eten kunt U ook in de warme da gen. Neem een koelkastje. Dank U wel. Wij hebben liever een boterham met aardbeien dan een koelkastje.

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 1