Qm£e dp/aiiming, Wed. Kraus De Goedkope Winkels Hoogstraat 145 Zie onze etalages! r uxeefe Letl Passage Theater HOUSE OF STRANGERS De Weekreclame van: k Zijden fantasie D. Japonnen linnen 10.98 7.98 Cotton D. Blouse Fantasie Rimpelrokjes Rimpelrokjes. Speciale goedkope aanbieding Grote maten D. Japonnen DEZE WEEK De nieuwe Garbo-shirt (tricot blouse met taille booïd) in bleu en wit voor 1.95 Weer opnieuw ontvangen: jongens- en herenzwembroeken van Zuiver wollen herenzwembroek f 6.C0 Zuiver wollen Dames badcostuums f 8.90 in bleu en rood Badmutsen f 0.90 - 1.20 - 1.65 BRAM NOORDIJK Schiedams Middenstandsnieuws BRAM NOORDIJK BRAM NOORDIJK Schetsboek Wegens opheffing van ons filiaal te Schiedam Woningruil Aan het Orgel JOOP WALVIS Nederland film PRESENTEERT Edward G. Robinson Richard Conté Susan Hayward IN (VREEMD IN EIGEN HUIS) Regie Joseph L. Mankiewicz Fox-film 18 jaar TELEFOON 66731 - ROTTERDAMSCHEDIJK 256A - SCHIEDAM 1.25 - 1.50 - 1.75 - 2.2.25 Speciale bad wol in alle tinten f 1.98 per 100 gram. In D.M.C. artikelen hebben wij alles in voorraad Het zal dan ook niet lang meer duren Of ook U koopt bij FLUX Manufacturen Onder de rook van onze stad Hoogstraat 68 - Tel. 68681 POPPEN met SLAAP-OGEN EN ECHT HAAR TE HUUR GEVRAAGD Hoogstraat 68 - Tel. 68681 MECANODOZEN EN MOTOREN Hoogstraat 68 - Tel 68681 AUTOSTEPS m. luchtbanden Alle goederen moeten weg en daarom Spotprijzen AANVANG DINSDAG 27 JUNI a.s. v.m. 10 uur Kinderstoelen van42.50 Handwasmachine 122.- Looprek 32.50 Rolvegers 24.50 Roerzeven 3.75 „KAT" pannen 5.25 Etenstampers 0.60 ENZ. ENZ. voor voor i voor voor voor voor voor Hoogstraat 122 Schiedam in geel, turqouise en terra Bloemdessin Tel. 69563 few*?*-1 DAGELIJKS Ook Donderdag 2 - 7 - 9.15 uur Zaterdag en Zondag 2-4.15-7-9.15 AKlf FACTUREN i i i i bestaan en gebeuren er nog zovele Wetenswaardigheden, dat de Redactie van Het Nieuwe Stadsblad gemeend heeft er goed aan te doen onder bovenstaand sprekend opschrift een nieuwé, lezenswaardige rubriek voor haar lezers te openen. En waarmede zou zij dan beter kunnen beginnen dan met het geven van enige: Ahoy-impressies. Schiedam staat niet alleen met zijn Jubileumfeesten. Allerwege worden er deze zomer in ons land feestelijk heden, festivals en tentoonstellingen met lunaparken georganiseerd. Na de bloembollen-festiviteiten en de Tul- pen-Rallye heeft Nederland zowel aan de duizenden buitenlandse toeris ten als aan de eigen bewoners een bonte reeks van nationale attracties aan te bieden, waarvan wil noemen: 500-jarig bestaan van de Kalverstraat in Amsterdam, Mijlpaal 1950 in Arnhem, Studentenfeesten in Leiden, Bakkerstentoonstelling in Groningen, Holland-festival in 'Am sterdam, Huis en Hof in Amersfoort, Keukenhof in Lisse, Antiquariaats tentoonstelling in Delft, Waroubi in Roosendaal en tal van andere plaat selijke feesten, zoals in Winschoten, Tiel, Utrecht en Avifauna in Alphen aan de Rijn. hem: Centje Duikelaar. Eén van Rot terdam's meest bekende Stadstypen, evenals Jan Loerd, die met zijn zuur- wagen rondreed Over het plein van Weena schalde een luidspreker: Wil meneer Die en Die even in de „Buik van Parijs" ko men, hetgeen nogal hilariteit ver wekte. Inderdaad, het wemelde in oud-Rottedam van allerlei taveernen, estaminetjes, café'tjes en van ettelijke danstenten. „Dans en geniet in de Cosmopoliet," stond er boven een in gang. Het zat er boordevol en herin neringen aan de Schiedamse Dijk doemden in ons brein op. In „De On derwereld" dronk men ruggetje aan ruggetje. En dan zagen wij nog teke nende opschriften zoals „Het Paard in de Wieg" hoe bestaat het? „De Beursbengel", „Het Scharretje" en vele andere oud-Rotterdamse Koffiehuisnamen. Op één van die En tenslotte de tentoonstelling Ahoy in Rotterdam, welke vooral dui zenden Schiedamse Stadgenoten zal trekken. Iedereen" gaat natuurlijk deze zomer naar Ahoy. Dat hoort er zo bij! En het is de moeite waard. Men krijgt inderdaad waar voor zijn geld. Wij hopen er naderhand nog uitvoe riger op terug te komen en willen nu volstaan met een vluchtige indruk te geven van het pret-centrum en de vermaakbuurt van deze overigens zo leerzame en interessante tentoonstel ling. Oud-Rotterdam in het groene lommer van het Park, waar sfeer en stemming de bezoekers uren lang boeien. Wij hebben oud-Rotterdam voor het eerst op de première-avond, 15 Juni, van de tentoonstelling gezien. De Sfeer en Stemming welke er heersten, hebben ons urenlang ge boeid. Toen wij aankwamen, was het reeds donker en werd juist de ver lichting aangestoken. Wij vonden een ouderwets stedeke 'met bochtige nauwe straatjes en stegen en pitto reske pleintjes. In „Het Hof van Weena" zetelde de Magistraat. Op het plein ervoor spgelde een soort imita- tie-zeemans-orkest in koddige bijeen geraapte kledingstukken vrolijke wijs jes, tot dat op een gegeven ogenblik het gehele orkest van het podium stapte en de polonaise ging lopen met een kronkelige staart van feestgangers erachter. Een oude heer met bakke baarden liep met een bakje vol met rare duikelaars vpor zijn buik rond, terwijl hij steeds maar een monotoon gezong herhaalde: „Kwartje, kwartje, kwartje kosten ze maar; Zeg mensen hou je kwartje klaar, Dan heb je gauw een duikelaar, v Kwartj-e, kwartje, kwartje kosten ze maar. Deze heer met z'n verfomfaaide flambard had veel bekijks. Velen blij ven staan en herkenden wellicht in ,.s<err-port en -zet sioovëh". En op een andere zijmuur stond: „Aat se vader heb duive. Hi, Hi, Hi." Met een raar poppetje er bij getekend. Het was de zijkant van het schil derachtige hoekpand, waarin de heer Theo den Uyl, een onvermoeid knut selaar uit Gorinchem, zijn Miniatuur kermis heeft ondergebracht. Twaalf lange jaren heeft de heer den Uyl er aan gewerkt om al die Mallemolens, zweefcaroussels en draaiorgels levens echt na te maken. Dit is de arbeid van een kunstenaarsziel. Het is te be zichtigen a raison van één luttel kwartje en wij kunnen het U gerust aanbevelen. Oud-Rotterdam is tevens een vro lijke en vlotte kermis: er is een Ra- kettenbaan, een Parijse Tank, een Sensatiebaan, Motorsport en een on gekend aantal van verschillende ver maken, die nu eenmaal in een mo- stpmming van een verleden, dat voor altijd voorbij is.... Als men nog iets wil begrijpen van de ziel en wil proeven van het gees telijke aroma van die voorbijgegane eeuw, ga dan één avond naar oud- Rotterdam, en U zult er ongetwijfeld terugkomen, vóórdat de laatste dag zal zijn aangebroken. Heel Schiedam wordt één Tentoonstelling. Grote Op initiatief van onze altijd-ijverige Schiedamse Middenstands Centrale zal in onze Stad in de laatste week van Augustus een zeer bijzon'dere Tentoonstelling gehouden worden, welke ditmaal nu eens niet onderge- oude, bouwvallige huisjes, lazen wjl bracht worden m een fcep&al? ge- PASSAGE THEATER brengt HOUSE OF STRANGERS (VREEMD IN EIGEN HUIIS). Gebaseerd op Jerome Weidman's roman I'll never go there anymore"! Regie. Joseph L. Mankiewicz. Korte Inhoud. Gino Monett, 'n arrogant Italiaans- Amerikaan en 'n kleine dictator, die het van eenvoudig barbier tot welge steld bankier gebracht heeft, regeert zijn gezin met ijzeren hand. Joe en Tony werken tegen een klein salaris in zijn bank, terwijl Pietro 'n dom me amateur bokser, daar allerlei min derwaardige werkjes opknapt. De enige zoon, welke Gino respecteert is Max, een zelfbewust advocaat, die verloofd is met Maria, «en knap Ita liaans meisje van goede familie. Max stelt zijn verloving in de waag schaal, als hij Irene ontmoet en zich tot haar aangetrokken voelt. Weldra komt hij tot de ontdekking, dat hij Irene liefheeft boven Maria, maar een directe beslissing omtrent zijn ver houding wordt voorkomen door een ongeluk, dat de familie Monetti doet uiteenvallen. Een onderzoek van staatswege naar de gestes van Gino's bank eindigt in een rechtzaak waarin Gino bepaald slecht staat. Max ziet een uitweg door de verantwoordelijk heid over de vader en de 3 zoons te verdelen, waardoor niemand iets be paalds ten laste gelegd kan worden. De zoons weigeren evenwel. Als laat ste middel ziet Max het omkopen van een der gezworenen. Joe weigert dit op zich te nemen, daar hij dit te ge vaarlijk acht en Max besluit het zelf te doen. Joe verraadt hem en Max wordt tot 7 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Gino wordt vrijgesproken, maar door een fout van zijn vrouw wordt de bank overgedragen op naam van zijn 3 zoons, die hij, na hun weigering hem te helpen, haat. Gino, volledig uit de gereorganiseerde bank gezet zet Max, tijdens zijn bezoeken in de gevangenis, tot haat en wraak op. Als Gino sterft en Max onder politiegelei- de een kort bezoek aan het ouderlijk huis brengt, maakt hij het teken der bloedwraak tegen zijn 3 broers Jaren hierna komt de verrassende factor waarin Irene nogmaals een zeer standvastige rol te spelen krijgt. Wij raden U dan ook aan deze zeer boeiende film welke uiteindelijk de enige goede oplossing brengt te gaan zien. RED. Door gehuwd Echtpaar WOONRUIMTE op goede stand Brieven onder letter R.R. Bur. v.d. blad dern Lunapark thuis behoren. Kopen kan men er van alles: gerookte paling en kersen, soezen, bollen poffers en gehakte nougat. Bevallige juffers in vorig-eeuwse hoepelrokken lopen met augurken te koop en staan bij allerlei Eet-tentjes klaar om'klanten met hongerige ma gen te bedienen. Iedere avond kunt U een Carnaval in Cuba medemaken in een chique dancing, doch U kunt er ook kosteloos genieten van de siga renmaker en z'n lieve dochter, van de wasmeisjes aan het duistere over zetveer waar Charon, de oude Veer man, op U wacht. De klompenmaker, de zilversmid en de Wolspinnera ziet U allen aan het werk. In de plezante boutique van de kunstzinnige glas blazer ziet gij miniatuur-glazen- scheepkens fabriceren en ankertjes fijn als een draadje. Gij aanschouwt ook een voorbeeld van middeleeuwse straf pleging: de man in het schandblok en in een duister-achter omweggetje ligt een eenzame jachtwerf, waarvan de eige naar U zijn kaartje presenteert, even plechtig alsof het een officiële oor konde ware, terwijl een eindje verder in het half-duister een mandenmaker zijn eerzaam beroep uitoefent. Geen wonder, dat wij niet konden scheiden van dit romantische stadje, het welk de gehele moderne tijd en zijn ingewikkelde problemen voor een wijle deed vergeten. En zo zal het met U gaan als gij er Uw voet in zet en zo met allen. Want oud-Rotterdam in het groene lommer van het Park brengt ons in de onbezorgde sfeer en bouw of op een afgesloten terrein, maar die geheel Schiedam zal omvat ten. Elke etalage kan een stand worden. Er kunnen demonstraties gegeven worden. Men kan de bêzoekers iets laten proeven, enz. Schiedam brengt een wereldpremière. Nog in geen enkele stad is het ver toond dat de jeugd de etalages ge maakt heeft en alles wat werkelijk nieuw is trekt kijkers. Er zullen wel bezwaren zijn, maar dit is een reden om daar overheen te stappen voor een keer. Als dit goed wordt aangepakt dan trekt Uw zaak en onze stad meer bezoekers dan ooit te voren. Jeugdige etaleurs. De schooljeugd van 1218 jaar is uitgenodigd om deze etalages te ont werpen, en als 't kan, uit te voeren met Uw huig. Dat zullen wel wonder lijke etalages worden, maar dit is juist de bedoeling en voor een enkele keer geen bezwaar. Integendeel! Dui zenden zullen willen zien wat de jeugd heeft klaargemaakt. De kranten zullen er over schrijven en foto's pu bliceren. Radio en filmjournaal zijn er als de kippen bij als er iets werke lijk nieuws te melden valt. En nieuw is het! Beest in 't oor.' En onzer vrouwelijke stadgenoten werd op een nacht wakker met een wonderlijk gebrom in haar oor. Het was om dol te worden. Zij, haar sla pende echtgenoot wakker gepord, waarna echtelijke raadpleging. Met als gevolg, dat onze Schone Slaapster, die zo ontijdig door een gruwelijk beest in heur oor gewekt was, enige van haar meest onontbeerlijke kle dingstukken aanschoot en in de nach telijke uren naar haar huisdokter ijlde. In het Oosten braken reeds heel zwakjes de eerste glimpen van de da geraad door de vage ochtendscheme ring. Op het hevig geschel van de tot razernij gebrachte vrouw, werd een bovenraam open geschoven en ver scheen het zo bekende en vertrouwde gelaat van de arts, waarna een korte dialoog volgde met het medisch ad vies: enige druppels lauwe slaolie in het getergde oor te gieten. Alzo ge schiedde en de snode plaaggeest vond zijn verdiend einde in een warm-kle- verig olie-bad Vaderdag. 't Is weer Vaderdag geweest. Ik vind eigenlijk, dat er iets gekunstelds en onechts zit in dze jaarlijkse viering van wat mijn kroost ietwat spottend Vadertjes-dag noemt. Moederdag is om zo te zeggen op natuurlijke en spontane wijze geboren. Al mogen sommige sarcastische spotvogels zeg gen, dat de banketbakker en de bloe menkoopman als baker en vroedvrouw dienst deden. Later kwam pas Vader dag. zo'n beetje uit schamper mede lijden, zoiets van „die kerels moeten toch ook wat hebben." En de sigaren handelaar behoort toch ook te leven. Alleen wat zijn die sigaren duur, dan maar een pakkie piraatjes of shag van twee kwartjes. Als men nu niet rookt en bovendien nog „van de blauwe knoop" is, zo'n beetje geheel drooggelegd, zoals ik, dan wordt het pas moeilijk voor eêga en kinderen, die oh, zo graag pappie willen verrassen, om iets te geven. Pappie houdt wel van boeken, maar hm hij moet toch nog eens jarig worden ook en de goede Sint moet bij hem evengoed rijden als bij de klein tjes. Want paps wordt eigenlijk in het gezin als een groot kind beschouwd. Moeder de Vrouw had allang haar meubel-assortiment in dd gezellige huiskamer willen completeren met een gemakkelijke club-fauteuil voor Vader. Toen ik deze zonnige Vader tjes-Zondag mijn woonkamer binnen kwam, stond daar dan ook inderdaad, nog wel met bloemen getooid, het duur-uitziende I meubelstuk met Vrouw en kinderen er om heer ge schaard. Het ontbrak er nog maar aan, dat mij een toepasselijk woord of wel komstlied werd toegezongen. U kunt begrijpen, dat ik mij ver heugd toonde. En ik had gelukkig voldoende zelfbeheersing om mijn glimlach en goede stemming te bewa ren, toen mijn lieve vrouw mij in m'n oor fluistede: „Natuurlijk kon ik dat dure ding niet van mijn huishoudgeld kopen, daarvoor is het leven tegen woordig te duur. Maar je behoeft het bedrag pas volgende maand te gire ren, schat. Vind je hem niet bééldig?" Vals Geld: Ontdekking bij het derde kwartje. In de buurt van elke school behoort eigenlijk een verleidelijke snoepwin kel met dito snoeptafel te floreren. „Een cent van het blad", zeiden wij vroeger. Doch toen was het geld nog veel waard. Op het bochtige Achter singeltje was in mijn jonge jaren ook zulk een verfijnd etablissement, op een soort theeblad stonden schoteltjes met bruin Johannesbrood, kleurige toverballen en pikzwart duimdrop. VLAARDINGEN - SCHIEDAM Aangeboden vrij Benedenh. bevattende 5 Kamers, grote Tuin met Loods. NETTE STAND Brieven, SPEELMEYER, Boslaan 27 VLAARDINGEN De ballen haalden wij later in de Kin- derkerk op de Broersvest vele malen uit onze mond om intens te genieten van de steeds wisselende kleuren. Het zachte drop smeerden wij op onze nogal groezelige duimen, waaraan wij voor ons gevoel heerlijk, doch in de ogen van Voorganger en suppoosten lelijk, begonnen te smakken met onze lieve tongetjes, die wij ook al weer tegen elkander uitstaken om toch vooral te laten zien, hoe schoensmeer- achtig-zwart ze er wel uitzagen. Kin deren kregen vroeger weinig snoep en nog minder geld net als tegenwoor dig; of vergis ik mij? En nu volgt de biecht van een kwajongen. Luister U goed, hoe slecht wij destijds waren: „Somwijlen was de verleiding van Vrouw Puikje, zoals wij het oude koopvrouwtje noemden, misschien wel vanwege haar puike waar, dat herinner ik mij niet meer; en nu daalt mijn stem heel fluisterend: „Somwij len was de verleiding zo machtig- groot, dat wij onze centen,v tot de laatste toe, aan onze snoepzin offer den en een knoop van onze jongens broek met een schijnheilig knikje in het zakje gooiden. En steeds weer moest de bedroefde Voorganger van af het preekgestoelte één of meer knopen met de toepasselijke bedrei gingen aan het jeugdig gehoor tonen. De tijden veranderen, de kinderen niet. Een snoeptafel-houder moet zich tevens een soort Sherlock Holmes to nen. De echte, ordinaire snoeptafel heeft dit gemeen met een chique speeltafel van laten-we-zeggen Monte Carlo, dat de winst niet slecht is. Als men maar op z'n qui vive is. Kinder handen kunnen soms eer rap zijn en een uitpuilend jongens-broekzakje verraadt dikwerf, dat de jeugdige eigenaar lid schijnt te zijn van een „Roei-vereniging", niet een heuse na tuurlijk, maar zó één van naar-je- eigen-toe, weet U. Heeft zulk een snoeptafel-komenijsman te veel idea listische gedachten omtrent zijn gras groene klanten, dan is-ie in een om mezien van de kaart, failliet. Eén van onze kleine neringdoenden hier ter stede vond 's avonds in zijn geldbakje een eigenaardig kwartje. Je kon het 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 2