Jjanke speciale VACANTIE-AANBIEDING VANAF a.s. ZATERDAG Hoogstraat 91 V U> AIVEilii/ Tel. 68814 IN 1 DAG GEREED CM* tbakW westen 250 gr. Amandelkransjes 55 150 gr. Thee-Banket 45 „WlVANÖ IJS Proef ons IJS Kinderen op de fiets Voor de Balie gaat minstens 2 zomers mee °atUan W. VAN NOORTWIJK Zoon BRAM NOORDIJK BRAM NOORDIJK Verder nog vele zeer voordelige aanbiedingen Zie etalage Profiteer van deze aanbieding, slechts enkele dagen Ontwikkelen en Afdrukken BRAM NOORDIJK BRAM NOORDIJK kost slechts -en BRAM NOORDIJK Voor puzzelaars Voor het allerbeste steeds Tjrim WFQTT'M" naar Banketbakkerij jjllJu A W JLad X £iii ONZE WEEKRECLAME 4 RUM-TOMPOUCEN 50 ct. HET BESTE Ijstaarten met Slagroom en Vruchten v.a. f 2.50 Hoogstraat 68 - Tel. 68681 POPPEN met SLAAP-OGEN EN ECHT HAAR Hoogstraat 68 Tel. 68681 ZANDVORMEN - SCHEPJES, STRAND-EMMERTJES Zonnebrillenfl. 0.59 Zonvoorhangersfl. 1.59 Bril etuiesfl. 0.14 Bril doekjesfl. 0.08 Loupjes fl. 0.29 Kompasjesfl. 0.62 Zakmesjesfl. 0.19 Huishoudscharenfl. 1.69 Nagelknijpersfl. 0.59 Scheerapparatenfl. 0.72 Scheermesjes 10 stuksfl. 0.39 Kampmessenfl. 3.17 Fototoestellen vanaf fl. 4.69 Rolfilms 6x9 slechts «fl. 0.90 3 Stuks fl. 2.50 Fototassen fl. 3.29 Fotoalbums fl. 1 97 Zakalbums fl. 0.17 Klapcamera's 6x9 fl. 37.45 100 vel afdrukpapier 6x9 fl. 1.98 Belichtingsmetérs fl. 0.29 Thermometers fl. 0 63 Barometers fl. 14.75 Hoogstraat 68 Tel. 68681 Rieten Poppenwagens vanaf f 3.95 wtm*3* Hoogstraat 68 - Tel. 68681 MECANODOZEN EN MOTOREN "fen HieuH) paar 5 C /-/ O E N E /V Alléénverkoop voor Schiedam AR1ËNS SCHOENENHUIS BROERSVEST 54 Hoogstraat 68 - Tel 68681 AUTOSTEPS m. luchtbanden 1 dag tevoren bestellen 1" In onze automatiek is iedere avond tot 11 uur een grote sortering GEBAKJES ST. LI O UI N ASTRAAT 49 TELEFOON 67586 SMAKEN Croquetjes en Nierbroodjes verkrijgbaar 'DIVERSE Behalve 's Zondags Bekroond te 's Gravenhage tweede wereldoorlog gereed kwam en die thans in iedere vliegtuigmotor te vinden is. Men ging hierbij uit van het feit dat, als er een breuk optreedt in een bepaald motoronderdeel, kleine metaaldeeltjes vrij komen. Deze wor den dan met de olie meegevoerd. In de oliekoeler bevindt zich het be- St. Liduinastr. 49, Tel. 67586 doelde apparaatje, dat deze metaal deeltjes registreert. Kort geleden was het de K.L.M. die als eerste lucht vaartmaatschappij een door de Lock heed fabrieken ontworpen nieuw uit laatsysteem in praktijk bracht. Het systeem komt hier op neer dat de uitlaatgassen via kleine naar achter gerichte straalpijpjes aan iedere zijde van de motor medewerken aan de voortstuwing van het vliegtuig. Ook voor straalmotoren. In 1921 begon de K.L.M. zelf met de rivisie van haar motoren en drie jaar later werd op het Rotterdamse vliegveld Waalhaven een motoren - werplaats opgericht, die men in 1935 naar Schiphol overplaatste. Op het ogenblik is dit uitgegroeid tot een geheel technisch dorp met een opper vlakte van vele vierkante kilometers waarongeveer 3600 technici werken. Sinds de bevrijding hebben ongeveer 30 buitenlandse maatschappijen be halve de K.L.M. hun motoren op Schiphol laten reviseren. Het groot ste motoren proefstation van Europa bevindt zich in dit technische dorp en dit is zo ingericht dat er op den duur ook straalmotoren beproefd kunner worden, iets wat men zeker geen over bodige luxe kan noemen als men rea liseert, dat binnen enkele jaren een groot deel van de burgerluchtvloot met turbine of mogelijk met straal motoren aangedreven zal worden. 24000ste „Vlieguur" op de grond. Vier jaar bestaat deze zomer de Linktrainer op Schiphol, het vernuf tige apparaat, dat de vliegers in staat stelt te vliegen zonder dat zij een centimeter van de grond af komen. Een dezer dagen werd bij de admini stratie van de Linktrainer het 24000e lesuur aangetekend. In 1946, toen de K.L.M. weer geregelde lijndiensten begon te onderhouden is de Linktrai ner afdeling, onmisbaar voor het on derricht in het blindvliegen, de blind- landingsprocedures op verschillende vliegvelden en het navigeren op in strumenten, in gebruik genomen. Als huisvesting vond men een barak in de „schaduw" van de Ringdijk langs het vliegveld. In die begindagen wa ren er slechts twee Linktrainers en twee instructeurs, doch niettemin werd er in het jaar 1804 uur „gelest". Thans vier jaar later bezit de Link trainer afdeling 8 instructeurs, waar van 1 vrouwelijke en 7 linktrainerap- paraten. Alle K.L.M.-vliegers, zonder uit zondering, zijn verplicht zich op ge zette tijd „op te bergen" in een van die kleine namaakvliegtüljgjes om daar hun vliegkennis te perfectionne- ren, bij te houden of te onderwerpen aan het oordeel van een ervaren in structeur. Ook veel vliegtuigbestuur ders van buitenlandse maatschappijen zijn regelmatige bezoekers van de Linktrainer op Schiphol. Zelfs Z.K.H. Prins Bernhard is er een vaak geziene gast. Kunstenaars vliegen naar Nederland Voor de derde maal in de geschie denis van het Nederlandse culturele leven wordt dit jaar te Amsterdam, Den Haag en Scheveningen enz. het Holland Festival gehouden, hetgeen een manifestatie is op het gebied van internationale kunst, waarbij echter de Nederlandse kunst sterk op de voorgrond treedt. Het Holland Festival, dat een maand duurt, n.l. van 15 Juni tot 15 Juli, trekt vele bekende buitenlandse kunstenaars op verschillend gebied, zoals muziek, zang, ballet, film, to neel en voordracht naar Nederland. Het ligt in de bedoeling het Holland Festival in de komende jaren uit te breiden door het organiseren van ten toonstellingen van schilderijen, beeld houwwerk en litteratuur. Dit jaar reeds hebben in het kader van dit Festival enkele bekende buitenlandse litteratoren lezingen gehouden. Het vliegtuig, dat door de meeste kunste naars als vervoermiddel wordt geko zen, bracht ook dit jaar vele promi nente kunstenaars naar Nederland. De K.L.M. vervoerde o.m. de bekende Engelse pianiste Myra Hess, de com ponist Bernjamin Britten, de zanger Peter Pears van Londen naar Am sterdam. Het befaamde Engelse to neelgezelschap „The Oul Vic" kwam van Kopenhagen met de Vliegende Hollander naar Nederland, terwijl de beroemde dirigent Pierre Monteux, de veelzijdige kunstenaar en filmre gisseur Jean Cocteau en de Franse filmsterren Marie Déa en Edouard Lermithe uit Frankrijk per K.L.M. op Schiphol arriveerden. Het Birmingham Philharmonic Or chestra, dat tijdens het internationale muziekconcours te Oosterbeek van 30 Juni tot 10 Juli zal optreden, kwam eveneens met de K.L.M. naar Neder land. Met een Skymaster en een DC-3 landde het ongeveer 70 man tellende muziekgezelschap Vrijdag 30 Juni op Schiphol. Het zal 10 dagen de gast zijn van de Oosterbeekse bevolking. KLEINTJE KOFFIE WORDT DUURDER. Hoewel het aanvankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen de prijs van koffie in café's, restaurants en hotels te verhogen, zal zulks met ingang van 29 Juli toch geschieden. Dit houdt verband met verhoging van de prijs van koffie voor, niet- huishoudelijke doeleinden met vier gulden per kilo. Koffie met melk of verdunde room in derde klas-bedrijven kost met in gang van 29 Juli vijf en twintig cent, in de tweede klas dertig cent en in de klassen 1 B en 1 A vijf en dertig cent. Cafetaria's en koffiehuizen zullen waarschijnlijk de prijs met vijf cent verhogen. Het is weer zomer en Zondags bij mooi weer is het een ware uittocht langs de grote verkeerswegen, die uit de steden naar buiten voeren. In een gestadige rij trappen dui zenden wielrijders en wielrijdsters achter elkaar aan om voor hun genoe gen een dagje buiten door te brengen. Voor dat genoegen worden kinde ren van allerlei leeftijd achter op de fiets meegenomen. Allerlei soorten vervoermiddelen en aanhangwagens hebben de vaders in hun vrije tijd ge maakt. Men ziet een kinderwagen, die bo ven op een houten platform met wie len is gebouwd. De baby een kindje van een maand of negen zit ge noeglijk links en rechts te kijken en vindt het prachtig dat het sneller wordt vervoerd, dan wanneer moeder de wagen duwt. Een andere vader heeft een soort dichte auto achter aan z'n fiets beves tigd, waarin twee kinderen van de tocht naar buiten kunnen genieten. Pa zelf werkt zich in 't zweet. Hoewel de hulpmotor meer en meer op 's he ren wegen verschijnt de meeste fietsen en tandems moeten nog steeds worden getrapt. Een tandem gaat voorbij. Vader en moeder trappen, doch drie kinderen hebben mede een plaatsje op het rijwiel gevonden. Hóe het moge lijk is? Vader en moeder ieder op een stoeltje aan het stuur en achterop een derde kind. Het moet een twijfelachtig genoe gen zijn, met zo'n kinderschaar op de fiets naar buiten te gaan niet al leen voor de ouders maar ook voor de kinderen. Het kind op het eerste stuur zit zonder schermpje en vangt de volle wind. Het kind op het tweede stuur heeft daar geen last van, maar dat zit gedurende de gehele tocht achter vaders brede rug. Het derde kind zit op een opgerolde regenjas. Aan de voorschriften van de wet is niet voldaan; straks zal een bekeuring misschien het uitgaansgenoegen nog twijfelachtiger maken! Het rijwiel heeft geen steunen, zodat de beentjes van de kleine er maar wat bij bunge len. Er is ook geen handvat, zodat het kind zich krampachtig aan de v. d. AREND rand van het zadel moet vasthouden. Voorwaar die manier om kinderen te vervoeren lijkt ons niet ideaal. We zien echter nog heel wat erger dingen. Daat gaat een moeder, die een kindje, dat nog in de kinderwagen thuishoort, in een mandje op de fiets heeft. Door dekentjes en kussentjes wordt de kleine in evenwicht gehou den. Als de baby al lang in z'n bedje behoort te liggen, komen de ouders 's avonds weer langs. De jonge vrouw, moe van het lange eind fietsen, wordt door de vader geduwd, het kindje achterop is in slaap gevallen; het kleine kopje bungelt van de ene kant naar de andere. Dat noemt men dan ook voor genoegen een dagje naar buiten. Voor het genoegen van de kleine is het zeker niet. Wij kunnen ons best voorstellen dat de jonge ouders ernaar verlangen de sleur van het leven van alle dag eens te onderbreken, door een dagje op de fiets naar buiten te gaan. Het is ech ter onverantwoordelijk, zo'n klein kindje achterop de fiets mee te ne men. Waarom zet de moeder de kleine niet in de kinderwagen en gaat een flinke wandeling maken? Wordt het kind moe, dan kan het rustig gaan slapen en is toch buiten. De ouders kunnen beter wachten tot het kind groot genoeg is om de vermoeienissen van een fietstocht zonder schade te kunnen doorstaan. Kinderen hebben is een weelde, maar het brengt ontegenzeggelijk grote opofferingen met zich mee. De ouders, die van hun kinderen houden, zullen zich deze opofferingen ook gaarne getroosten. Zij zullen hun kin deren zeker niet aan hun eigen ge noegens opofferen. Zijn zij daar niet toe bereid en willen zij toch hun vrije leventje van voorheen volhouden, dan.zijn zij het kostelijk bezit van een kind niet waard. Wij moeten aannemen, dat de meeste jonge ouders uit onnaden kendheid handelen. Er zijn er zelfs die menen dat het voor zo'n klein kind ook prettig is zo'n- dagje mee naar buiten te mogen. Kinderen op de fiets meenemen is nooit zonder gevaar. Hoe vaak ge beurt het niet dat de wielrijder (ster) slipt dat hij of zij plotseling moet stoppen, of afstappen en het kind uit het mandje valt of onder de fiets klem raakt. Veelal is het kind dan het enige slachtoffer. Wij zouden alle ouders willen aan raden, neem alleen bij hoge uitzonde ring uw kind achterop de fiets mee en dan nog alleen als het zó groot is, dat het z'n evenwicht kan bewaren en, als dit nodig is, van de fiets kan springen. Breng uw kinderen niet nodeloos in gevaar. Er zijn zeker nog vele andere manieren om goedkoop uit te gaan manieren, die geschikter voor de kleine zijn, al moet men dan ook de fiets thuislaten enal kan men dan lang zo ver niet komen. De advocaat kwam niet voor niets. De chauffeur, die de f 3500.in zijn zak had gestoken, zag er hele maal niet uit als een rijkaard. „Edel achtbare", zei hij, ,,'t zal wel waar wezen. Ik weet 't niet zo precies meer. Want 't is al zo lang geleden". En in derdaad, uit het verhaal bleek, dat de man zich het geld had toegeëigend in de dagen van de geldzuivering, vrij kort na de bevrijding. Er was sprake van een juffrouw, die de hele oorlog door aan de chauf- feur melk had geleverd. Die juffrouw was van haar clandestiene menslie vendheid *Siet slechter geworden. Toen vadertje Staat de kas van zijn onder danen ging opmaken (niet opmaken, dat bedoelen we niet) zat de juffrouw met dat zwarte geld om zo te zeggen in haar maag. Vrienden en bekenden werden ermee opgeknapt. Ook de chauffeur zou zijn best doen om wat geld ingeleverd te krijgen. Drie dui zend vijf honderd gulden stak hij met vlot gebaar in zijn binnenzak. Dat zou hij wel even op andermans naam voor elkaar boksen. Dat is nu allemaal al weer een jaar of vijf geleden, en de juffrouw wilde wel eens iets van haar geld terugzien. Maar de chauffeur voelde zijn zakken na en beweerde, dat hij 't niet meer had. Hij gaf volmondig toe, dat ze het hem indertijd had gegeven. Maar waar het gebleven was, dat was ook hem een raadsel, zei hij. De juffrouw ging naar de politie, de chauffeur naar een advocaat. Hij verwachtte kenne lijk, dat de rechter het niet met een standje en veertien dagen voorwaar delijk af zou doen. De officier legde het grote boek, waarin de eisen worden genoteerd, er eens bij neer. „Zeg nou 'ns eerlijk, waar je met dat geld bent gebleven," vroeg hij. „Ik weet 't beslist niet, edel achtbare." „Kom nou, als 't nou een bedrag van twee kwartjes was! Je raakt toch drie en een half duizend gulden niet maar zo kwijt?" „Ik begrijp d'r ook niks van, edel achtbare, maar 't geld is weg. Ik weet niet, waar ik 't heb gelaten." „Heb je 't dan soms verloren?" „Dat kan best, ik heb 't niet ge merkt." „Heb je 't misschien op een zekere plaats gebruikt en doorgespoeld? D'r zijn in die dagen zulke gekke dingen gebeurd met geld." „Nee, dat heb ik niet. Dan zou ik 't nog wel weten." „Had je zelf veel zwart geld? Hoe veel heb je ingeleverd?" „Ik heb. niks ingeleverd. Zoiets doet mijn vrouw altijd. Ik weet niet hoeveel die had." „Ik begrijp 't niet, hoor. Ik geloof, dat je probeert ons te bedotten". „Eerlijk niet edelachtbare. Als ik 't wist, zou ik 't beslist zeggen. Maar och, je had toen soms zo veel papier in de zak." „Wees nou 'ns eerlijk. Ik zal ook eerlijk tegen jou zijn. Ik zal straks vijf en twintig gulden boete tegen je eisen, en geen cent meer. Maar dan moet jij me vertellen, waar je met dat geld bent gebleven. Toe nou, al leen omdat ik zo nieuwsgierig ben." „Ik kan 't niet zeggen. Ik weet 't niet." „Enfin, ik heb 't beloofd. Ik requi- reer vijf en twintig gulden of tien da gen, meneer de politierechter." De verdachte leefde er zichtbaar van op. Aan zijn gezicht was te zien, dat hij al spijt had van die dure ad vocaat. Maar de advocaat was niet voor niets meegekomen. Het was niet een van die advocaten, die altijd wer ken met zieke vrouwen en kinderen, en gunstige briefjes van burgemees ter en geestelijkheid. Het was een heel zakelijke advocaat. „Wat is geld?" zei hij. „Geld dat is een pa piertje, waar op staat „De Nederlandse Bank betaalt aan toonder," maar als de Nederlandse Bank niet aan toon der betaald, dan is het geen geld meer, maar een waardeloos vodje pa pier. Voor de geldzuivering betaalde de Nederlandse Bank f 3500.voor die weggeraakte papiertjes. Na de geldzuivering gaf ze er geen cent meer voor. Nu is de vraag: wanneer heeft de verdachte zich die papiertjes toegeëigend? Voor de geldzuivering, toen het nog geld was? Dan is de eis van de officier zeer clement. Na de geldzuivering, toen het geen geld meer was, maar alleen een pakje waardeloos papier? Dan moet de man worden vrijgesproken. Want dan heeft hen geen f 3500.weggenomen, maar een paar vodjes. Niemand kan bewijzen, op welk tijdstip de ver dachte zich dit geld heeft toegeëigend. De juffrouw heeft hem het geld ge geven, maar daar zit geen wederrech telijke toeëigening in. Alleen als be wezen kan worden, dat de man zich het papier vóór de geldzuivering heeft toegeëigend, kan hij worden veroor deeld. Dat is niet te bewijzen. Er is geen tijdstip en geen daad van toe- eigening bekend. Daarom moet de verdachte worden vrijgesproken." „Heeft de heer officier nog redenen tot repliek?" vroeg de rechter. Maar de heer officier had het boek met de eisen al weer in de hand, voor de volgende zaak. „Hij heeft 't niet verdiend," bromde hij, want hij is niet eerlijk geweest tegen ons, en ik wel tegen hem". Waarna de chauffeur werd vrijge sproken. Van elk woordenpaar door omzet ting een nieuw woord vormen. De be ginletters vormen van boven naar beneden een bekend gezegde, gaat - lachen ketter - gans gelag - varen zeen - snedig melk - garage rente - galei tank - schaar dorp - kaarde toon - vinger storm - depot etten - markt land - vetzak nieuws - ober knecht - waar tocht - halen telg - papoea wars - kregel truc - porie hals - gelag azijn - erger acht - regen. Inzendingen aan het redactie-adres Voor 15 Juli a.s. De oplossing van de prijsvraag uit ons vorig nummer komt in het blad van 14 Juli. Een der goede oplossers ontvangt een boek. BORREL WORDT VEEL DUURDER. Bedrijfsunies ongerust. De aanzienlijke prijsstijging, welke gedistilleerd bij de te wachten ac cijnsverhoging tot f 596.per hl 50%, zal moeten ondergaan, zal, volgens deskundige kringen, de afzet van het legale product op onrustbarende wijze doen teruglopen. Voor een groot gedeelte zal die af zet vervangen worden door op clan destiene manier vervaardigde ge distilleerd. Dit schrijven drie be drijfsunies, vertegenwoordigend de overgrote meerderheid der werkne mers in de gedistilleerd industrie en de groot-, tussen- en kleinhandel in gedistileerd, in een adres aan de mi nister van sociale zaken. Aanzienlijke vermindering van afzet zal haar uit werking niet missen op de werkgele genheid. Het aantal personen in deze bedrijfstak werkzaam valt op twee en zeventig duizend te stellen. De be drijfsunies achten het zeker dat voor vele duizenden de werkgelegenheid zal vervallen. Men wijst er verder op, dat het met een gezonde welvaartspolitiek niet te rijmen valt, dat enerzijds de Overheid op alle mogelijke wijzen de industria lisatie tracht te bevorderen, terwijl anderzijds werkgelegenheid wordt vernietigd, die de eeuwen door aan tienduizenden direct of indirect een bestaan heeft verschaft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 3