NETTE MEISJES „DE STER" >s Caramel- en Meefabriek KLM-Nieuws Recorddag, ge,ö£aq,ejn! De Beeldtelegrafie Twilfit-corset Nieuws- en Advertentieblad voor Schiedam Meisjes en Jongens gevraagd te laat is VAN DE WEEK Kersvers uit de Pers No. 27 Oplaag 16.000 exemplaren 28 Juli 1950 voor lichte werkzaamheden Prettige werkkring Hoog loon N.V. Schiedamsche Cartonnagefabriek Oranjestraat 24 Schiedam VERKOOP VAN BEDJES DOOR DE HULPACTIE DAVOS. DE STRENGSTE WINTERDAG heeft onze Record-verkoop in Wollendekens van j.l. Woensdag niet kunnen slaan. Wij kwamen etterlijk handen tekort, om aan de vele aanvragen te voldoen en menig koper ging geheel tevreden met zo'n pracht juweel van een AaBé-deken naar huis, en zij verdienden guldens, want zij betaalden „De Oude Prijs". Nog slechts één week zullen wij deze verkoop kunnen handhaven. Maakt dat U er ook bij bent en bemachtigt nog heden zo'n pracht AaBe-deken 100 °/0 Wol voor de Oude Prijs. Ziet de Etalages Per huisgezin worden slechts 2 dekens afgegeven Van Heind' en Ver naar Groenelaan 22, Tel. 68840 hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan 71, Tel. 67446 hoek Mesdaglaan Ik voel mij een ander mens bij het dragen van zo'n heerlijk zittend Het enige corset met onbreekbare spiraalbaleinen en Uw juiste pasvorm Reeds v.a. f 11.90 Alléénverkoop Magazijn DE STER Groenelaan 22 Tel. 68840 hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan 71 Tel. 67446 hoek Mesdaglaan HET NIEUWE STADSBLAD Redactie en Administratie. C. J. VAN DER KLINK L. de Colignystraat 15 Telefoon 67368 Advertentietarieven: 15 ct per mm Bij contract belangrijke korting Contractprijs op aanvraag Vissertjes 6 ct. per woord, Minimum f 1,25 INTERESSANT REISVERHAAL van een emigrant naar Australië, welke deze reis maakte via Frank rijk op een Franse boot, nl. de „Al- Suran". In aansluiting hierop volgt een verslag van onze speciale cor respondent aan boord van het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd. Dus een Nederlands schip, welk op 19 Juli j.l. vertrok met emigran ten naar Australië. Nadat we op 18 Januari te 9.15 uur van het C.S. te Amsterdam vertrok ken, kwamen we om 6 uur aan op het Gare du Nord. Verder ging het per autobus naar het Gare du Lyon. Helaas was de tijd te beperkt om een tochtje naar „la ville lumière" te ma ken. Het was 8.12 uur dat de trein zich in beweging zette om de lange rit naar Marseille te maken. Deze reis had een eentonig verloop, daar er vanwege de duisternis natuurlijk niets te genieten viel van natuur schoon. Van slapen kwam niets aan gezien de ruimte om te zitten zelfs beperkt was. Gelegenheid om iets te drinken was er evenmin. Waarschijn lijk zijn de Franse spoorwegen de Ontdekt door Columbus in 1493 en door de Fransen bezet sinds 1635 heeft Guadeloupe thans een negerbevolking van 276.000 zielen. De voornaamste producten welke er worden verbouwd zijn: suikerriet, bananen, sinaaasappe- len, cocosnoten en andere zuidvruch ten, terwijl verder nog likeuren en rhum worden geëxporteerd. Direct valt reeds op dat hier in hoofdzaak de vrouwen werken. De bouwaard van de huizen is bedroevend. Van de winkels krijgt men nu niet bepaald een prettige indruk daar dit meestal bedompte vertrekken zijn zonder eta lages en de lucht die door de smalle deur naar buiten komt, is om zacht uit te drukken verre van fris. Verkoopsters van groenten en fruit treft men in grote getale aan. De Ame rikaanse sigaretten zijn er voor onze begrippen goedkoop, omgerekend in Hollands geld f 0,80 per pakje. Dat de bevolking wel op zeer laag peil van beschaving staat, bleek mij uit het volgende voorval. Ik stapte een van de weinige nette winkels binnen en kocht daar wat si garetten. Een negerinnetje van plm. 25 jaar hielp mij, maar scheen plot seling last te krijgen van kriebeling die af en toe het blok aflikken. Kort om van het zien alleen heeft men al genoeg. Een bezienswaardigheid was het manoevreren van de negerinnen met een zware last op het hoofd. Ik zag bijvoorbeeld een vrouw die met houts kool liep te venten, een kist en daar boven een emmer op 't hoofd en ze stapte er net zo rustig mee alsof ze liep te winkelen, in de ene arm een baby en in de andere arm een tas. Alles was echter nieuw voor ons en dus was het interessant en de stank waar je hier en daar op onthaald werd nam je er maar bij. We vertrokken er 31 Januari om 16 uur. Het volgende traject was 375 mijl en ging naar Martinique waar we bij het plaatsje Fort de Franse aan kwamen op 1 Februari 's morgens om 5 uur. Vele roeibootjes zwermden hier om het schip en de bedoeling was dat er geld in het water werd gegooid, waarna een neger dat weer opdook. Dat deden ze prima en misten geen enkel geldstuk. Ons bezoek aan het stadje viel letterlijk in het water want het regende de hele dag. Overigens toonde het veel overeenkomst met het vorige al was het hier iets netter. (Wordt vervolgd.) mening toegedacht dat het overbodige luxe is bij een treinreis van 15 uur een restauratiewagen aan te koppelen. Om 11 uur v.m. 19 Jan. kwamen we eindelijk bij de haven aan waar we het schip genaamd „Al Sudan" (7300 ton) zagen liggen dat ons naac Syd ney zou brengen. Het vervullen van enkele formaliteiten nam weinig tijd in beslag, zodat we een kwartier la ter reeds naar onze slaapplaats wer den gebracht. Daar ofïs omtrent ac- comodatie niets bekend was, viel dit entree danig tegen. Het bleek name lijk, dat het ruim was ingericht tot „slaapkamer", plaats biedende aan plm. 120 personen (w.o.) 50 Hollan ders) die in „kooien" van 3 boven el kaar werden ondergebracht. Gedu rende de loop van de dag kwamen meer en meer passagiers aan boord en het vertrek dat op 4 uur was vast gesteld vond eerst plaats des avonds 11 uur. Gedurende de eerste etappe van de 4100 mijl lange reis, welke 12 dagen duurde, bleek ons dat wij ons temid den van een zeer internationaal ge zelschap bevonden, bestaande uit Fransen (w.o. veel militairen), Belgen, Polen, Tsjechen, Oekrainers, Letten, Grieken, Spanjaarden, Portugezen, Zwitsers, Hollanders en Egyptenaren (bemanning). Op 31 Jan. om 7 uur v.m. kwamen we in het stadje Pointe a Pitre aan, gelegen op het eiland Guadeloupe, hetwelk behoort tot de kleine Antil len. We kreg envan 9 tot 3 uur ge legenheid van boord te gaan en maak ten hiervan natuurlijk gaarne gebruik daar deze afwisseling ons zeer wel kom was na de eentonige zeereis. in haar keel. Een paar keer werd zeer luidruchtig geschraapt en het voort brengsel op zeer duidelijk hoorbare wijze op de grond gespuwd. Ondanks het feit, dat Guadeloupe Frans bezit is en de Franse franc daar wettig be taalmiddel is, wordt deze niet geac cepteerd en dient men dus eerst bij een bank Franse francs te ruilen voor francs van Guadeloupe. Dit euvel had ieder Frans eiland dat we aandeden. Een behoorlijke frisse slagerij ken nen ze er ook niet. Aan stalletjes werd vlees verkocht, dat vanwege de lucht en kleur voor onze begrippen kunnen mo goadlonaod* werkkring vinden. Prettig, echoot en licht werk. Aanmelden: degelijke ren 8 6 oor. Korenaarstraat 45 bfl N. Binnenweg zelfs niet te benaderen was en om het geheel nog te completeren werd het bezet door tientallen grote vliegen. Rond de „slagerij" hangen dan nog een paar slome magere honden rond Uw Linnenkast bijvullen voor het KOOPJESFESTIJN. Zaterdag weer knapjes storm in allerhande zaken: d' opruimingstijd werd ingeluid, men schreeuwde 't van de daken! Men stond zo waar voor dag en dauw al wachtende in rijen te praten of te lachen of soms ook een kous te breien, totdat de winkel openging: 't publiek stroomde naar binnen en de seizoenopruiming kon naar hartelust beginnen. Er werd gesnuffeld in coupons, gegraaid in de restanten; er waren koopjes en daarom: de kijksters werden klanten. De dameshoedjes stroomden weg, mèt mantels en japonnen; de opruiming, 't halfjaarlijks feest was wederom begonnen. 't Was heus niet enkel 't zwak geslacht, dat wilde profiteren, want tussen al dat vrouwvolk zag men werk'lijk heel wat heren. Er werd gekocht: een boek, een pijp een overhemd, wat dassen, en menig man zag men tersloops een mooi costuumpje passen! Het werd een waar koopjesfestijn van Roodeschool tot Eijsden, want overal kwam het publiek naar 't vele laaggeprijsde. Wat zou ons land zijn, als we niet naar koopjes konden vissen, zo tweemaal in het jaar? Voorwaar, we kunnen 't niet meer missen! „De Sheik" stapt uit de stuurstoel. Als men gezagvoerder Frijns, of, zo als deze luchtvaartpionier bij zijn col lega's beter bekend is, „de Sheik, zou vragen: „En Captain, hoe vindt U het nu U na al die jaren de stuurhut vaar wel zegt?", dan zal hij kortweg ant woorden. „Jammer!" Want, die ouwe vliegers, die, geze ten op de bok van kleine houten vliegtuigjes zonder al te veel hulp middelen de burgerluchtvaart van een avontuur tot een wetenschappe lijke vervoerwijze hebben gemaakt zijn geen mannen van veel woorden. Wat kan men ook anders verwachten van deze groep mannen, met die typi sche „blik van de verten" in hun ogen, van deze kerels, die met het vorderen der jaren met de hand aan de teugel van onstuimige paarde- krachten de wereld steeds kleiner hebben gemaakt? Zij, voor wie de hoeken van de aardbol even vertrouwd zijn als hun eigen kleine wereldje: de stuurhut, hebben ervaren, dat met alleen woorden geen luchtwegen kun-1 nen worden gebaand. En zo is nu ook voor G. M. H. Frijns, deze 52-jarige K.L.M.-vlieger, wiens naam in de luchtvaartwereld en vooral in Nederland een uitsteken de klank heeft, het ogenblik aange broken om, op medisch advies, het beroep van vlieger vaarwel te zeggen. Zijn loopbaan begon in de tijd, dat de luchtvaart nog vliegerij heette, bij de Marine Luchtvaart als mecanicien. Drie jaar later zat hij zelf achter de stuurknuppel als leerlingvlieger en in 1927 haalde hij zijn brevet. In Mei van dat jaar kwam hij bij de K.L.M. Reeds kort daarna vestigde hij de aandacht op zich door in October 1927 met de Fokker F7 met de vlieger Koppen, als 2e bestuurder in negen dagen van Amsterdam naar Batavia te vliegen. In die dagen was deze 14000 prestatie. Op zijn naam staat even- km lange vlucht over woeste en on bekende gebieden een uitzonderlijke eens de Kerstpostvlucht naar Batavia in 1929, die Frijns onder zeer moei lijke omstandigheden heeft uitge voerd. Als gezagvoerder van een Fok ker F12 vloog hij in het voorjaar van 1934 een charter naar het Nabije Oos ten. Het betrof hier een serie speciale vluchten voor de 72-jarige Miss Moore uit Boston, die een archeologische luchtvaartexpeditie maakte boven Palestina, Iran en Turkije, waarbij hij verschillende malen in de woestijn landde. Allengs werd Frijn de woestijnspe cialist van de K.L.M. In 1938 maakte hij opnieuw een serie vluchten naar dit gebied, toen echter met een DC2. Na de oorlog, in 1949, werd Frijns be last met de organisatie van een „vest zak K.L.M." Enkele duizenden Hadji's moesten n.l. met „Vliegende Hollan ders" uit verschillende delen van het Midden-Oosten naar Mekka worden overgevlogen. Dag en nacht draaide het „Circus Frijns" met een zestal twee- en viermotorige machines op volle toeren. Toch heeft de „Sheik" zijn bijnaam niet aan zijn grote woestijnervaring te danken, maar aan de tijd, dat hij nog in opleiding voor vlieger was. Op een gecostumeerd bal verscheen hij eens als „Sheik" verkleed en sinds dien heeft hij deze naam gehouden. Het feit, dat deze zeer bekwame vlie ger na 18.000 uur in de lucht uit de stuurstoel is gestapt, betekent niet dat hij voor de luchtvaart verloren gaat. Zijn voortreffelijke ervaringen als organisator en als mensenkenner zal hij in dienst blijven stellen van de K.L.M., nu echter in een functie op de grond. Tengevolge van de devaluatie liep de verpleging van Nederlandse long lijders te Davos gevaar te moeten worden afgebroken. Om in de nood te voorzien biedt de hulpactie Davos mo delbedjes te koop aan, die voor f 1190 worden verkocht. Dat is een heel be drag, maar men betaalt deze som dan ook niet voor het bedje, doch men bekostigt hiermede de verpleging van een patient gedurende een half jaar. De koop van twee bedjes door de Nederlandse rotarians maakte het aan tal van de eerste honderd verkochte bedjes vol. H.M. de Koningin kocht een bedje en 9 particulieren volgden haar voorbeeld. Voorts werden er bedjes bij bedrijven geplaatst, 6 bed jes bij verschillende vakgroepen, 10 bedjes gingen naar fondsen en stich tingen terwijl allerlei verenigingen en bonden tezamen 32 bedjes voor hun rekening namen. Enkele bedjes brach ten meer op dan het gevraagde be drag van f 1190.voor de eerste 100 bedjes ontving de hulpactie Davos in totaal ruim f 125.000.terwijl aan kleine en grote giften een bedrag van bijna f 41.000.binnenkwam. Hoe mooi dit resultaat ook is, veel steun blijft nog nodig. De hulpactie begint vol moed aan de verkoop van de tweede 100 bedjes. Het adres van de hulpactie Davos is, Stadhouders laan 148, Den Haag, telefoon 554544. men overal op alle mogelijke en on mogelijke plaatsen. Maar wat zoudt U er evenwel van denken een bericht van overlijden te ontvangen Van iemand, die U dierbaar is en dan op de rouwenvelop het volgende post stempel te zien staan: „Nog niet op de Ahoy geweest? Jammer." Deze onprettige ervaring hadden de laatste dagen verschillende personen en met hen kunnen wij deze reclame allerminst op zijn plaats achten. Daarom: P.T.T. en Ahoy, wat meer piëteit ware gewenst. (Nieuwe Brielsche Courant). Naar aanleiding van bepaalde be richten deelt PTT mede, dat de ope ning van een beeldtelegraafdienst tus sen Nederland en Duitsland, in de ge bruikelijke betekenis van het woord, nog niet wordt overwogen. Deze be richten hebben slechts betrekking op de mogelijkheid om voor particuliere instellingen, die in het bezit zijn van een beeldtelegraafinrichting, telefoon geleidingen beschikbaar te stellen, waarover zij foto's en dergelijke kun nen overbrengen. PTT beschikt zelf niet over beeldtelegraafapparatuur ten behoeve van het publiek. De toe stellen, die voor de oorlog voor dit doel aanwezig waren, zijn door de "be zetter weggevoerd; vervanging heeft nog niet plaats gevonden. Misplaatste Ahoy-reclame. Er wordt de laatste weken op aller lei wijze reclame gemaakt voor de tentoonstelling „Ahoy" in Rotterdam. De matroos met de scheepsroeper ziet

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 1