UITSLAG GROTE VACANTIE-RUILPRUSVRAAG WEEKRECLAME advertenties werden verhandeld en Ruim faJ ingeleverd VAN „HET NIEUWE STADSBLAD" Het enorm aantal inzendingen welke zijn binnengekomen overtrof ieders verwachting. Hierdoor zijn de deelnemende winkeliers en firma's overeen gekomen, dat alle kinderen een gehele dag letterlijk DE GAST De deelnemende winkeliers bieden, naast hun grote touring- carreis ieder kind een volledig LUNCHPAKKET aan. Het Nieuwe Stadsblad" verzorgt hiernaast alle versnape ringen en verdere verversingen voor de gehele dag. Na controle van de aanwezig zijnde hierna volgende deel nemende firma's Ariëns Schoenenhuis, 't Wolhuis v. d. T eeden Kreuger Herenmodes, v. d. Touw, Keis- Bureau „M.E.G.G.A", M. Noordhoek Chem. Wasserij, A. Sla's Kledingmagazijn, W. v. Noortwijk, Banket bakkerij „Het Westen", kwamen de prijzen als volgt toe. HOOFDPRIJS 4 daagse Vacantiereis naar Parijs voor 2 personen (alles inbegrepen) beschikbaar gebeld door Kreuger, Herenmodes, Broersvest 8, met het hoogst aantal ingezonden advertenties van 648 stuks, aan H Dingenouts, Bilderdijkstraat 33b. Tevens worden de kosten voor de passen U extra ge schonken, door de Fa. Kreuger, Herenmodes en word een bedrag van f25.- aan Franse Francs extra verstrekt door „Het Nieuwe Stadsblad". (Proficiat knippende en sparende Dingenoutsen). 2e Prijs, 2-daagse Vacantiereis voor 2 personen (alles inbegrepen) beschikbaar gesteld door A. Sla's Kledingmagazijn, Hoogstraat 178 met het aantal van 591 advertenties, aan Fam. Erkens, Alberd. Thijmstraat 16b. De Fa. A. Sla's Kledingmagazijn stelt bovendien f 10.— beschikbaar voor het kopen van souvenirs of derg. (Ook deze fam. van harte gelu gewenst met deze zeer mooie prestatie). Dan volgen hier 10 1-DAGRETOURS (voor groten 1 pers.) welke ook, mits voor Dinsdag 8 Augustus aan ons redactie-adres opgegeven, mogen worden deelgenomen door 2 kinderen, aan onze Algemene Touringcarreis op Donderdag 10 Aug. a.s. Ploegstraat 22-24 Lorentzlaan 64 Telefoon 69695 SCHIEDAM Het adres voor fijn Brood en Banket AUGUSTUS-RECLAME 350 302 262 257 257 254 254 241 179 179 179 179 178 165 157 151 149 139 138 138 118 113 109 109 107 104 I 96 96 85 Jt 232 224 194 191 185 182 179 561 inzendingen, beschikbaar gesteld doo, v. Dijks StoUenhuis, voor Bertus v. Etten, Alb.Thymstr. 20a. Foto-atelier Huize Brabant, Tuin- laan 98 voor Dick Drop, Watt straat 56. Kreugler-Herenmodes, Broersvest 8 voor Willy Bons, Aleidastr. 140b. Reisbureau M.E.G.G.A., Nieuwe Binnenweg 197 voor Tr. Lollen- burg, Potgieterstraat 25b. Fa. Kroes Beddenhuis, Broersvest 6466 voor Riet Versteeg, Leli- straat 29b. Fa. Geveke, radio - electriciteit Broersvest 58 voor Krowinkel, Fabristraat 72. Banketbakkerij Het Westen, St. Liduinastraat 49 voor Zwaan, Louise de Colignystraat 4. Ariëns Schoenenhuis, Broersvest 54 voor Slobbe, Nassaulaan 24a. Ariëns Schoenenhuis, Broersvest 54 voor Boer, Nassaulaan 20a. Stoomwasserij M. Noordhoek, Nw. Haven 8587 voor Hoppe, Klaas- waalsestraat 8. Dus inplaats van één touringcarreis voor 1 persoon mag ook deelgenomen worden door 2 kinderen voor de algemene Tourreis op 10 Augustus a.s. Dan volgen 30 prijzen voor kinderen welke, zo we reeds eerder meldden, de gehele tourreis de gast zijn van de deelnemende firma's op Donderdag Augustus. 233 inzendingen, beschikbaar gesteld door M. Ruigrok's Levensmiddelenbe- drijf, Broersvest 49 voor J. Triel, Pr. Fr. Hendrikstraat 11b. M. Ruigrok's Levenmiddelenbe- drijf, Broersvest 49 voor Wim Triel Pr. Fr. Hendrikstraat 11b. Chem. Wasserij M. Noordhoek, Nw. Haven 8587 voor Aad Rob- beregt, Pr. Fr. Hendrikstraat (Wat is jullie nummer Aad. Hoor ik het nog even?) Fa. Röttgering Bedrijfskleding, Hoogstraat 17 voor R. Braeckman, Sim Stevinstraat 3b. Reisbureau M.E.G.G.A., Nw. Bin nenweg 197 voor R. Fries, Ant. Muysstraat 9. M. Noordhoek's Chem. Wasserij. Nw. Haven 85—87, voor Karei Kisteman, Veenlantstraat 2a. A.Sla's Kleingmagazijn, Hoogstr. 178 voor W. v. Wijk, Paulus Pot terstraat 55b. Goedkope Winkels, Hoogstraat Groenelaan voor Wensveen, Zuid- landsestraat 9. 4 gevulde KOEKEN 35 cent 4 SPRiTSSTUKKEN 25 cent 5 EIERKOEKEN 25 cent 3 CAKE'jes 25 (geldig voor 14 dagen) Goudse Moppen 250 gram 50 cent Halve Maantjes 200 gram 50 cent 2 Zachte Victoria's voor 25 cent 4 RONDO'S 25 cent 4 DISCUS KOEKEN 25 cent 3 COCOSMACRONEN 25 cent cent 179 inzendingen, ïtsd 10Ü.W beschikbaar gesteld door De Kandelaar, Geschenkenhuis onder de H.A.V. Bank voor Truus Heesakker, Ploegstraat 4. Herman Eyl, Dames- en Kinder kledingmagazijn, Hoogstraat 58 voor Leny Maas, Gallileystraat 29a. Fa. Röttgering Bedrijfskleding, Hoogstraat 1719 voor Flip Heesakker, Ploegstraat 4. Reisbureau M.E.G.G.A., Nieuwe Binnenweg 197 voor Hoppe, Zwarte Waalsestraat 44b. Banketbakkerij Het Westen, St. Liduinastraat 49 voor E. Boon, Huijsmanstraat. Radio Geveke, Broersvest 58 voor Joke v. d. Wildt, Ploegstr. 37. De Kandelaar, Geschenkenhuis onder de H.A.V. Bank voor Dickie Meerkerk, Hagastraat 42. v. Dijk's Stoffenhuis, Broersvest 1012 voor Rob Meeder, Ant. Muysstraat 9. Fa, Kroes Beddenhuis, Broersvest 6466 voor Frans v. d. Meer, Burg. v. Haerenlaan 130a. n Ariëns Schoenenhuis, Broersvest 54 voor Luc. Meeder, Ant. Muys straat 9. A. Sla's Kledingmagazijn, Hoog straat 178 voor Hoppe, Klaaswaal- sestraat 8. Banketbakkerij Het Westen, St. Liduinastraat 49 voor Rotteveel, Parallelweg 100b. n Banketbakkerij Het Westen St| Liduinastraat 49 voor Wim Rotte veel, Parallelweg 100b. Fa. Röttgering Bedrijfskleding, Hoogstraat 1719 voor Rita Bas Klaaswaalsestraat 7. Goedkope Winkels, Hoogstraat Groenelaan voor v. Leeuwen, Klaaswaalsestraat 12. n J( Reisbureau M.E.G.G.A., Nieuwe Binnenweg 197 voor Diert v. Gogh, Middelharnissestraat 31. Foto-atelier Huize Brabant, Tuin- laan 98 voor Nic. v. Wieringen, Hobbemastraat 5. M. Ruigrok's Levensmiddelenbe- drijf, Broersvest 49, voor Wim Heesakker, Ploegstraat 4. Herman Eyl, Dames- en Kinder kledingmagazijn, Hoogstraat 58 voor Marie v. Wieringen, Hobbe mastraat 5. Ariëns Schoenenhuis, Broersvest 54 voor J. Pak, Maasdamsestraat 10b. Foto-atelier Huize Brabant, Tuin- laan 98 voor Jopie Alewijnse, Maasdamsestraat 18b. Kroes Beddenhuis, Broersvest 64 —66 voor Joke Meerkerk, Haga straat 42. Bij al deze prijzen wordt een GRATIS LUNCHPAKKET verstrekt, wat ruim voldoende is voor elk kind. Geeft dus de kinderen beslist GEEN etenswaren mede. Verder waren er nog verscheidene inzendingen te laat in ons bezit, en zeer reien welke juist buiten de prijzen vielen maar.... kinderen niet lelij kijken Volgend jaar zijn jullie aan de beurt hoor! REDACTIE EN WINKELIERS. Al deze prijswinnaars krijgen allen nog deze week over de post een afhaal- bewijs toegezonden waarmede men zijn „Deelnemerskaart kan afhalen bij die winkelier of firma welke U de prijs beschikbaar stelde. De hoofdprijs en tweede prijswinnaar kunnen zich met dit bewijs vervoegen bij Reisbureau M.E.G.G.A., Nieuwe Binnenweg 197, ter verdere bespreking en verzorging der reizen. De 10 winnaars van de „dagtours' voor (1 pers. grotere) kunnen dit eveneens doen. Mochten deze echter liever hiervoor 2 kinderen mede laten gaan met de 1 Grote Tourreis, laten deze dit dan uiterlijk schriftelijk opgeven Dinsdag 8 Augustus a.s. aan ons redactie-adres L. de Colignystraat 15. Daar ook deze natuurlijk hun volledig luchpakket verzorgd zien door de desbetreffend winkelier. Tenslotte de 30 prijswinnaartjes van de Tourreis voor kinderen. DONDERDAG 10 AUGUSTUS a.s. gaat onze leuke gezellige reis beginnen. Jullie behoeven géén etenswaren mede te brengen, wel mag moeder je natuurlijk wat snoepjes medegeven doch nodig is het met, daar in de bus alles aanwezig is om jullie die dag eens heerlijk te verwennen. De bus zelf rrn op limonade (benaine is te duur), dus als je dorst hebt «oppen we even om een beetje limonade uit de tank te halen. Zo zie je, dorst zulle iullie evenmin hebben. jullie moeten verzamelen Donderdagmorgen 10 Aug.: 9 uur bij je eige winkelier waarvan je de prijs gekregen hebt. Dus ter voorbeeld: J. Triel moet verzamelen bij Ruigrok Levensmiddel bedrijf, Broersvest 49 en zo ieder bij zijn eigen winkelier enz. 's Avonds om pl.m. 8.30 uur keren wij weer op de Broersvest terug, alwaa de desbetreffende kinderen weer aan de respectievelijke ouders worden teruggegeven. Dus kinderen tot Donderdag 10 Aug. a.s. s morgens 9 uur. Zullen jullie op tijd zijn!! Welk schoolboek gebruikt uw kind? Wanneer de grote stad uitgebreid wordt met een nieuwe wijk, dan wordt daarvoor dikwijls een stuk goede bouwgrond, tuinderij of wei land aan ten offer gebracht. Dan ver dwijnen de kleine boerenhuisjes, de sloten worden gedempt en de wilgen gerooid. Later verrijz ener de hoge etalageblokken en de oude landelijke intimiteit is voorgoed vergeten. Soms echter blijft er aan de rand van zo'n nieuwe buurt een enkel slootje met wat riet en knotwilgen achter. Wat schuurtjes en een hoekje grond zijn gespaard gebleven. Niet landelijk meer en niet stads. Een el dorado voor de kleine stads jongens om te spelen, te modderen en zich vuil te maken. In zo'n vergeten slootje kunnen dan welig de muggen tieren, die vandaar uit op jacht gaan in de nieuwe huizen en menig maal oorzaak van malaria zijn. Wij hebben een nieuw huis, of be ver zijn bezig het te vernieuwen. We hebben dat huis eerst moeten schoon maken. We hebben moeten vechten tegen vuil en modder, waarmee het overstroomd werd. Europa werd na genoeg bedolven onder een stroom van laster en hoon, van minachting en wreedheid. De geesten werden ver giftigd door pers en radio, door pro paganda en geweld. Het gif van fascisme en nationaal-sociabsme werd op allerlei geraffineerde manieren de volken van Europa onder de huid ge bracht. Daarmee werd de weerstand der democratie uitgehold, totdat het ene volk na het andere voor het ein delijk losgebroken geweld bezweek. Toen bleek pas de waarheid der tota litaire propaganda. De burgervrijhe den verdwenen, de eenvoudigste men senrechten werden vertrapt, de men selijke waardigheid zelfs vernietigd. Daartegen rees het verzet. En hoe gruwelijk de onderdrukker woedde, hoe feller dat verzet werd en hoe die per het wortel schoot in vrijheidslie vende harten. Doch gelukkig, met de overwinning der gealbeerde legers bezweken èn Duitsland èn Italië. De totalitaire staten stortten in puin. Daarmee was het rijk van geweld en leugen, van misleiding en geestenver giftiging uit. Uit? Afgelopen? Ja, dat mochten we menen! Helaas, er zijn nog van die vergeten slootjes, hier en daar, waar uit giftige moerasdampen opstijgen, die nog slachtoffers maken. Kweek plaatsen van geestelijke ziektekie men. Vanwaar uit in de toekomst een herleving van het oude kwaad ge vreesd moet worden. Dat gevaar bedreigt in het bijzon der onze jeugd. En dan met name de studerende. Er is in de laatste tijd her haaldelijk gesignaleerd, hoe in ver schillende geschiedenisboeken het to talitair vergif nog werkzaam is. De Nazi's waren meesters in geschiede nisvervalsing. Zij beseften de kracht der historie en der jeugdidealen. Zij wisten, dat de jeugd dweept met een held, een sterke man. Daarom verbo den de Duitsers hier zovele geschie denisboeken, ook op de lagere school, omdat hierin de vrijheidsstrijd der Ne derlanders tegen de dwingelandij zo treffend uitkomt. Op de ULO-school kwamen boekjes, waarin de portret ten van Hitler en Göring prijkten. Gelukkig krabden onze Hollandse jongens die tronies de ogen uit! Maar nu is de haat vergeten. Por tretten van bendeleiders en staats- ploerten komen niet meer voor. Het vergif wordt nu voorzichtig toege diend. Bijvoorbeeld: een leerboek voor ULO-scholen vertelt van Mussobni, dat hij in zijn land orde schiep, moe rassen drooglegde en de Italiaanse staat zo sterk maakte, dat ze onder de grote mogendheden weer meetelde. Die Duce! Wat een flinke kerel, denken de jongens dan. Zo iemand moesten wjj óók hebben! En ze leren met minachting neerzien op de demo cratie en haar instellingen. Wij weten, wat onder die „orde" moet worden verstaan. Tegenover dat moeras, dat drooggelegd werd (wij dempen de 'Zuiderzee znder dicta tuur, ontstond een ander moeras, een modderzee van wanhoop en razernij, van verbbnding en verwildering, van ellende en haat, waaruit het doodarme Italië schier niet loskomen kan. Van de Duitsers en hun slavenstaat (ook zo ordelievend!) zullen we maar zwijgen. Dat weten we allen nog te goed! Doch een vraag aan alle ouders, aan alle vrijheidslievende Nederlan ders is hier op zijn plaats. Mogen zulke leerboekjes in de school geduld wor den? Neen, natuurlijk niet. Onze jeugd moet bijgebracht worden, wat de waardij is van het goud der demo cratie, vergeleken bij het klatergoud der totaUteriteit. Moet de regering dan ingrijpen? Ook dat niet. Democra tische eis is, dat de levende maat schappij dit zelf corrigeert. Sommige bladen eisen dwang van de overheid. Wij stellën daar tegenover: de ouders moeten toezien. Eis van Uw school, dat èn in boeken èn in mondelinge lessen onze jeugd democratische be ginselen leert kennen. Weg met de stiekume propaganda der hel! Zó stel len we onze jeugd veilig voor de toe komst.

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 2