III Uit het schetsboek van een Schiedammer Herenmodes Wat wilt U gebruiken „DE STER" 1 1 1 L 11 mm III! Meisjes en Jongens gevraagd No. 32 Oplaag 16.000 exemplaren 15 September 1950 lil NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SCHIEDAM EN OUD-MATHENESSE Nog steeds uw adres voor BROERSVEST 6TELEFOON 68206 R IN DE MAAND Haast U vooral niet U hebt nog tijd genoeg ZIE DE ETALAGES Ook voor WOL Van Heind' en Ver naar Groenelaan 22, Tel. 68840 hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan 71, Tel. 67446 hoek Mesdaglaan Zullen de TWILFIT-CORSETTEN ook in prijs stijgen Gezien de enorme prijsstijgingen van alle textielgoederen, raden wij U aan, nog heden tot aanschaffing over te gaan. Twilfit het corset met onbreek bare spiraalbalijnt n nu nog vanaf f 11.90 Alleen verkoop Magazijn DE STER Groenelaan 22 Tel. 68840 hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan 71 Tel. 67446 hoek Mesdaglaan voor lichte werkzaamheden Prettige werkkring Hoog loon N.V. Schiedamsche Cartonnagefabriek Oranjestraat 24 Schiedam Off SBLAD rffllÏÏNv 9 0 0 «MM MlIIMIMI(XH(I Redactie en Administratie: C. J. VAN DER KLINK L. de Colignystraat 35 Telefoon 67368 Advertentietarieven 15 ct per mm Vissertjes 6 ct. per woord Minimum f 1.2* Bij contract belangrijke korting Contractprijs op aanvraag Abonnement per post f 1. per kwartaal Eerlijk gezegd valt dit September weer bitter tegen. Na een niet al te mooie, onbestendige zomer hadden wij minstens een prachtige, warme herfst verwacht. Enfin, misschien komt die nog. Doch nog steeds wor den er de traditionele Plantagecon certen gegeven. Deze hebben zo hun vaste klantjes. Zelfs neemt een of andere Schiedamse opa zijn jongste kleinzoon er wel eens mede naar toe, hetgeen met betrekking tot diens leeftijd nog niet heel veel zegt. Ook flaneren er in alle eer en deugd Schiedamse schonen van acht tot tachtig. Het is er niet eens een ado ration mutuelle", zoals bij vele offi ciële gelegenheden, waar men ver-( schijnt om elkaar te zien en te becri- tiseren èn om gezien te worden. Meestal komt men hier heus om de Muziek zelf. Of zoals het eenvoudige meisje tot haar vriendin zei: Ik hoor toch zo graag dat Kanonnenkoor! Waarmede het lieve kind, dat overdag waarschijnlijk op één onzer plaatse lijke fabrieken werkte, natuurlijk Het Gebed voor de Vrede uit Casanova van Joh. Strauss bedoelde. Ondanks haar verkeerde betiteling zal ze er wel niet minder om genoten hebben. Intussen moeten wij dit eerste Schets boekblaadje van ons Nieuwe Stads bladnummer maar weer gauw om slaan, waarna wij boven het volgende krabbelvelletje met grote hanepoten van letters schrijven: Heb medelij Jet! Uit de dagen van de laatste oorlog j laten we hopen dat deze inderdaad de allerlaatste is geweest dateert onze wederzijdse vriendschap. In die historische periode van meedogenloze dwingelandij luidde de fluister-slag- zin: Is er nog nieuws? Na de bevrij ding is die fameuze zin langzamerhand in het vergeetboek geraakt. Mijn vriend-uit-^oorlogstijd, een zakenman, heeft inmiddels flink geprofiteerd van de hoge prijzen door goederen- schaarste in binnen- en buitenland. Ook de oorlog had hem geen wind- eieren gelegd. Maar daarover spreken wij maar liever niet. Om deze anecdote goed te begrijpen moet U weten, dat we politiek-gesproken dezelfde oriën tering hebben. Tot op zekere hoogte kunnen wij dus samen aardig keuve len. Nu heeft Korea inmiddels het oude paardje weer van stal gehaald. Een dezer dagen kwam mijn vriend, de koopman-profiteur naar mijn nede rige woning gereden in een grote, glanzende slee van een auto. Ik geloof dat mijn ega een beetje jaloers was; ze deed tenminste spinnijdig. Nadat hij hijgend en snakkend naar adem zijn zwaarbuikig lichaam de wankele, nauwe trap had opgehesen en we el-t kander daarna hartelijk begroet had den, vroeg ik zo langs mijn neus weg: Is er nog nieuws? Het was als het sein voor een aanval. Mijn gast veeg de de zweetdroppels van zijn voor hoofd. Het ergste vrezend leidde ik hem maar gauw naar een dichtbij staande gemakkelijke stoel. „Of er nog nieuws was?": „Man ze kleden me uit. Ik werk allang met verlies! Daarop volgde een langdurig geweeklaag over zijn deplorabele fi nanciële toestand gevolgd door hef tige woordkanonnades aan het adres van onze Vaderlandse schatkistbe waarder, van de huidige regering en van de regeringspartijen.... Ik liet hem maar stoom afblazen. In de loop van het gesprek vertelde hij trots van zijn nieuwste auto-aanwinst, waar-; mede hij juist van zo'n heerlijke tocht door België, Frankrijk, Zwitserland, en West-Duitsland was teruggekeerd. In die landen is tenminste handels vrijheid, riep deze fabrikant in ver voering uit. Midderwijl moest hij nog mededelen bij een Parijse Couturier een avondjapon voor zijn vrouw be steld te hebben. Het bleek alras dat ze hem dusdanig te pakken hadden gehad en dat hij met zulke verliezen had gewerkt, dat de arme stakkerd be halve zijn Europese reis en de Parijse avondjapon voor zijn ega nog ettelijke andere wanhoopsdaden had verricht: zijn zoon naar een Universiteit, zijn dochter naar een buitenlands inter naat, een nieuw bankstel in zijn salon en een geheel nieuw-gemoderniseerd interieur voor zijn privé-kantoor com-, pleet met een nieuwe platina-blonde -privé-secretaresse. Op zijn reisvertogen hebben wij maar niet veel geantwoord. Alleen moesten wij in alle bescheidenheid opmerken, dat de welvaart der wer kende massa's in de door hem door reisde landen nu niet bepaald gunstig afstak tegenover ons land. Waar onze arme, met-verlies-wer7 kende Stadgenoot zich in Parijs gea museerd had in de peperdure nacht clubs rond de Place Pigalle en zich waarschijnlijk had zitten verkneute ren in de dansmeisjes, wier luchtige costuumpjes geknipt schijnen te zijn uit een zakdoekje, hadden wij de echte volksbuurten van Belleville en Menilmontant bezocht. Daar wonen o.a. de metaalarbeiders van de Re- naultfabrieken, die nog wel een tame lijk loon verdienen. Toch kunnen ze er niet van rondkomen. Hier heerst ook bittere armoede. In Italië bezoch ten we de Apenijnen, waar de keuter boertjes veelal communist zijn, omdat „ze zo in weelde baden". Onze vriend was niet verder dan Rome geweest. Terecht was hij opgetogen over de Eeuwige Stad op de Zeven Heuvelen. Toen hij al lamenterend en foeterend de deur achter zich had dicht gesla-( gen, zei mijn Vrouw venijnig: Kan jij ook niet eens een poosje met verlies en voor onze Minister van Financiën gaan werken??? KREUGER Zo wij vernamen is de actie van feestviering in het kader van haar 15-jarig bestaan, bij de Gast's schoenmagazijnen zeer ge slaagd te noemen. De feestmiddag welke in October a.s. gegeven wordt in Musis Sacrum, belooft een succes te worden, daar de toegangsbewijzen voor deze middag reeds allen zijn uit gereikt. Doch zo wij vernamen heeft deze op reclamegebied actieve Firma direct besloten nog een Feestmiddag in te lassen, waarvoor momenteel op de geldende voorwaarden kaarten te verkrijgen zijn. Damliefhebbers opgelet. De winter is op komst, hetgeen be tekent dat vele avonden binnenshuis worden doorgebracht. Het nieuwe damseizoen gaat dus ook weer begin nen. Voor de serieuze damliefhebbers is nu het juiste moment aangebroken om zich bij een vereniging aan te sluiten. De nieuwe huishoudelijke wer bezoeken. Zij die wel veel interesse, doch geen gelegenheid hebben, kunnen hun liefde voor het edele spel toch tonen, door zich als donateur of donatrice op te geven. Inlichtingen worden ver-, strekt bij het secretariaat D. Mast, Puttershoeksestraat 10, alhier en elke Vrijdagavond na 7.30 uur in de boven zaal van café De Amstelbron aan de Broersvest, waar de clubavonden ge houden worden. KERKDIENST. Oud-Katholieke Kerk, Dam 28 Schiedam. Zondag 17 September 1950: 10 uur v.m.: Hoogmis van de zestiende Zon dag na Pinkster. competitie van de damclub Schiedam gaat Vrijdag a.s. weer beginnen, zodat nieuwe leden meteen aan de compe titie kunnen deelnemen. Aarzel nu niet langer en grijpt nu Uw kans, door U op te geven als lid van de dam club Schiedam. U bevordert dan te vens uw eigen kennis in het mooie damspel, door U te meten met ver schillende krachten en dus steeds nieuwe variaties en combinaties leert. De damclub Schiedam telt thans nog geen 30 leden, terwijl de damclub in Vlaardingen meer dan 50 leden heeft, hetgeen dus zeggen wilt, dat wij bij onze buurtbewoners nog ver ten achter staan. Damliefhebbers, aan U is thans de daad, om aan te tonen, dat Schiedam als veel grotere stad, niet langer achter wil blijven bij de ha ringstadbewoners. Door nu lid te worden, maakt U tevens kans, deze winter nog een plaats te verwerven in een tiental, dat medespeelt in de competitie van de Rott. dambond. Zij die niet direct lid willen worden, kunnen gerust zonder enige verplich ting enkele damavonden als toeschou- ZO GAAT 'T SOMS première van een Engels blijspel speelde Maandag j.l. in de Rotter damse Schouwburg. Geschreven door Frederic Lonsdale en uitgevoerd door Het Vrije Toneel o l.v. Cor Ruys. Mijnheer van H. had zijn vrouw be loofd samen naar deze première te gaan, doch zoals het soms gaat, Me vrouw klaagde over haar schoentjes ze waren nog wel mooi maar de pas vorm was hopeloos. Ze liep al een paar maanden 's avonds op haar schoentjes in huis, doch het venijnige steken hield haar niet op. neen, on deze schoenen kon ze niet naar de Schouwburg, dat zou een kwelling worden. Wat nu te doen, Mannie las tig vallen die reeds zoveel aan z'n hoofd had wilde zij niet. Totdat zij in gesprek kwam met haar vriendin Mevr. K. tot H., zo vrouwen zijn kwam het te praat over schoenen. O, zei Mevr. K. tot H, wacht eens even en ging de schattige schoentjes halen welke zij juist de vorige week ge kocht had, en prettig van pasvorm als zij zijn, Mery je voelt ze gewoon niet aan je voeten. Het hoge woord van Mevr. van H. kwam er uit, dat dat juist hetgene was waarzij maar niet in kon slagen, pasvorm en pret tig zittende schoenen. O, o, Mery en de oplossing ligt toch zo dicht bij, zei haar vriendin, ik kocht m'n schoenen bij Ariëns. bekend om de betere kwa liteit en goede pasvorm. Samen stap ten zij naar Ariëns, enverrukt over de prachtige prettig zittende schoentjes welke zij daar kocht, keer de zij naar mannie terug. Zo gaat 't soms, 't werd een verruk kelijke avond Cor Ruys op z'n best. als Oom Charles, Eric van Ingen als de Hertog van Bristol speelde Magne tic en niet te vergeten Kitty Knappert als dochter van een Millionnair, zorg-, de met haar zorgeloze vrolijke spel voor een prettig Happy End. Dank zij de parvorm schoenen van Ariëns keerden de Heer en Mevr. v. H. na deze prachtige avond geheel tevreden huiswaarts. Doch haar laatste gezeg de die avond voor zij in slaap viel was, als ik nog eens schoentjes nodig heb ga ik ineens naar ARIfiNS SCHOENENIIUIS BROERSVEST 54 Wenken voor de maand Sptember. De laatste late vacantiegangers zijn zo ongeveer weer thuis en als de ka lender midden September aanwijst, kunnen we zeggen, dat het zomersei zoen voorbij is. Hier en daar trof je in een pension of een hotel nog een eenzame gast aan, maar toen we j.l. Zondag een wandeling maakten over het strand, waar de strakke wind schuimkoppen toverde op brekende golven, en we eens rond keken, be merkten we. dat we nu de enigen waren, die weer en wind trotseerden, terwijl veertien dagen geleden hier nog alles leven en bedrijvigheid was. En Zaterdagmiddag reden we langs een uitspanning, waar we drie weken geleden nog een middag met onze kinderen hadden gezeten en waar men in de rij stond om een ritje te maken in een der wagentjes op de auto scooter. Nu was alles al overdekt voor de winterslaap en er klonk geen ge luid meer van spelende kinderen en van af en aan rijdende touringcars. En zo zijn we allen weer aan het werk. De plicht roept ons, U en mij. Met de herinnering aan een verre gende zomer. Maar ja, het weer heb je nu eenmaal niet in je hand. September is altijd zo'n beetje een overgangsmaand geweest. Geen vlees en geen vis, geen zomer en ook nog geen winter. Maar het duurt nog maar enkele weken en dan zijn we weer blij, als de kachel brandt. Een voorproefje hebben we vorige week al gehad met een paar nare kille morgens Over die kachel willen we nog even oraten. Het verstandigste is, om in de zomermaanden, als de smederijen het minder druk hebben de kachel na te laten zien. Dan heeft men meer tijd en is het schoonmaken van haard, fornuis of kachel meestal in een paar dagen.' geschied. Maar, voor het geval U het nog niet liet doen, dan is de maand September wel de laatste voor dit werk. Wacht er dus niet te lang mee, maar geef Uw smid even een boodschap. Straks, in October, heeft hij weer handenvol werk en dan duurt het langer Een schone schoorsteen is natuur-f lijk eveneens noodzakelijk. Ieder winterseizoen leest men van schoor steenbrandjes en die zijn meestal aan eigen schuld te wijten, namelijk een vuile schoorsteen. Wie vóór de aan? vang van het stookseizoen de rookka nalen in zijn woning laat schoonma ken, voorkomt dikwijls veel narig heid. Slecht trekken van een kachel is dikwijls ook te zoeken in een schoorsteen vol roet. Dus even een schoorsteenveger waarschuwen, vóór de kachel of de haard geplaatst wordt. In ieder geval vóór U gaat stoken. Hoe staat het met de brandstof voorraad? O ja stil maar. We weten er alles van. Ook dat de brandstof peperduur is. Wat is er eigenlijk niet duur in deze tijd? Zelf bestelden we vorige week 3 mud anthraciet en kre gen een nota voor f 17.55. Maar brand stof is er nu eenmaal nodig in de win ter en hij, die aan het begin van het stookseizoen een beetje voorraad heeft, kan zeggen: ziezo, dat heb ik in ieder geval. Nu is het voor velen niet mogelijk, om in één keer de hele voorraad tege lijk te bestellen. (En te betalen!) Een goede gewoonte is echter om b.v. iedere week of eens in de 14 dagen een mud te laten brengen. Zo krijgt men een voorraadje vóór de winter invalt. En de brandstoffenhandelaar zal U graag iedere week 1 mud bezor gen! R in de maand betekent voor jonge kinderen, dat ze weer aanvulling moeten hebben in de vitaminebehoef te Denkt U daar niet te gering over! Indien het mogelijk is, geef Uw kin deren dan iedere dag wat fruit, voor namelijk appels. En anders lever traan. Of vis. Er is haast geen voe-j dingsmiddel zo vitamine- en eiwitrijk als vis. Eens in de week of eens in de 14 dagen gekookte vis is niet alleen voor Uw kinderen goed, maar ook voor de volwassenen. In nog te veel Nederlandse gezinnen eet men geen of zelden vis. En nu gaan we geen re clame maken. Maar een feit is, dat men door het eten van verse (gekook te) vis heel wat ziekten buitenshuis houdt! Vraag hieromtrent maar eens de mening van Uw huisarts! Ten slotte nog iets over de inmaak. In deze dagen wordt veel andijvie in gemaakt. Bladgroenten zijn eveneens zeer noodzakelijk ook alweer voor namelijk voor de jeugd. Maar de an dijvie, die in het zout wordt inge maakt, verliest welhaast alle vitami-, nen en is practisch alleen maagvul ling. Wecken daarentegen behoudt de meeste vitaminen. En geweckte groenten zijn smakelijker dan groen ten uit het zout. Een praatje over onze dagelijkse dranken. Wanneer U. mevrouw, 's morgens bij iemand op bezoek komt, dan wordt U in negen van de tien gevallen koffie gepresenteerd en als U 's middags bij een kennis Uw opwachting maakt, dan kunt U er verzekerd van zijn, dat U thee te drinken krijgt. Gaat U 's avonds op visite, dan is het bij ouderwetse mensen thee en bij de modernere koffie. Iets anders is er vrijwel niet wanneer we de geestrijke dranken in dit artikel buiten beschou wing willen laten. Nederland is een koffie- en thee drinkende natie. Vooral de thee heeft, als gevolg van de bezettingsjaren, in populariteit gewonnen, vooral in de Zuidelijke provincies. En in de meeste gezinnen is het zo: 's morgens bij het ontbijt thee; 's middags de naam zegt het al, de koffiemaaltijd en in de namiddag weder thee. 's Avonds, na het warm eten is het soms eerst thee en later op de avond koffie. Nu ziet echter menige huisvrouw zich geplaatst voor een probleem, dat der koffieschaarste. Want koffie is nog niet distributievrij. Integendeel; enige tijd geleden is het rantsoen juist verlaagd. We komen koffie te kort. Gelukkig weet menige verstandige huisvrouw daar raad op. De cacao is vrij en het kopje koffie van elf uur is in menig gezin vervangen door een beker op kop cacao. Een drank, die niet alleen voor de ouderen, maar ook voor de kinderen voedzaam is. Hoe komt het dat de koffie nog zo schaars is? Laten wij in dit artikeltje iets mogen vertellen over het gebruik van koffie als huiselijke drank. Vast staat, dat het drinken van koffie al heel oud is. Sommige bijbelkenners menen sporen daarvan zelfs aan te treffen in de boeken van Samuël ter^ wijl ook verschillende basreliëfs, te Ninevé gevonden, er op schijnen te wijzen, dat de zwarte drank reeds bij de Assyriërs bekend was. Volgens Arabische schrijvers was het drinken van koffie in Aethyopië (Abessinië) reeds gebruik sedert onheugelijke tijden; een jonge herder zou haar op wekkende uitwerking bemerkt heb ben bij kamelen, die van de koffiebes aten en daardoor de eerste geworden zijn, die dezelfde invloed op het men selijk organisme ontdekte. Een feit is intussen, dat omstreeks het begin van de zeventiende eeuw de koffie in het grootste deel van Europa bekend was. En juist, door dat in de laatste twee eeuwen vooral het gebruik van koffie zo enorm is toegenomen, had de kof fiecultuur een ruim afzetgebied. Voor- en Achter-Indië, de Philippijnen, Cey lon, de Soenda-jeilanden, Brazilië, Mexico, Bolivia, Venezuela, Cuba, Portorico, Jamaica en Haïti zijn thans de voornaamste koffielanden. Wat is koffie eigenlijk? De koffie boon is de vrucht van de koffieboom (coffea arabica) een der rubiaceeën, die in het wild leven, een hoogte van 5 tot 7 meter bereikt, leerachtige bla deren heeft, van boven donker- en van onderen bleekgroen en trechter vormige witte bloemen krijgt. De vruchten zijn, rijn. eirond en purper rood en bevatten in een vlezig om hulsel twee bonen. Een boom draagt jaarlijks tot IV2 kg vruchten. De bonen bevatten 0 8 tot 1.75 coffeïne, die chemisch van dezelfde samenstel ling is als de theeïne, en de eigenlijke verwekker is van de bijzondere uit werking der koffie. Het branden heeft plaats, omdat de koffieboon in verse toestand enigs-j zins wrang smaakt en moeilijk te ma len is; door het roosteren worden ze droog zeer breekbaar en beter van smaak, omdat door het branden de meeste zuren vernietigd worden. Voor de kwaliteit van de koffie is het van groot belang, tot welke warm tegraad de bonen worden verhit. Het branden moet echter snel in zijn werk gaan, opdat de bonen niet te veel aan aroma en smaak verliezen; ze moeten na de bewerking niet donkerbruin of zelfs zwart, maar geelbruin zien. Wij gebruiken, gelijk bekend is, voor het tot poeder malen der koffie molens; de Arabieren doen het nu nog! met houten vijzels in dito mortieren. Zij beweren beslist, dat fijngestampte koffie verre de voor keur verdient boven gemalen. En menige oud-Indisch gast, die in de Oost met het stampen een proef nam heeft deze Arabische gewoonte over genomen en doet het, in Nederland, nog! Persoonlijk heeft schrijfster dezes eens. een proef genomen en zij moest tot de conclusie komen, dat de Arabische mening juist is. Dit advies zouden wij U zeer zeker geven, wanneer er ook maar 1% kans zou bestaan, dat de wolprijzen in de e k. maanden zullen dalen. HOE IS ECHTER DE SITUATIE. De wereldprijzen van de wol lopen nog dagelijks omhoog, met het gevolg dat de laatste weken de betere soor ten wollen garens f 1.30 per 100 gram zijn verhoogd en wanneer deze hausse aan zal houden, zal het niet lang meer duren of U betaalt voor 100 gram prima breiwol f 5.50 per knot. Haast U vooral niet, U hebt nog tijd genoeg, want voor f 5.50 zult U heus nog wel wat wol kunnen kopen. Wilt U echter profiteren van onze lage prijsnotering en van onze ruime keua dan.... Als een hazewind naar onze zaken en U vindt bij ons zolang de oude voor raad strekt een prima kwaliteit wol in de nieuwste kleuren tegen de helft van de prijs, die U straks zal moeten gaan betalen. Is koffiedrinken schadelijk voor de gezondheid? Voor volwassenen kan antwoord pertinent luiden: Nee. Alle meningen, dat koffie bijvoorbeeld de spijsvertering enigszins tegenhoudt, zijn onzin. Wel is het waar, dat men de kleine kinderen geen koffie moet laten drinken. Het gevolg kan inder daad zijn: storingen in de constitutie. Overigens, ditzelfde geldt ook voor thee. Kinderen geve men bij voorkeur melk, al of niet met een geklutst ei er door. Ook de mening van sommige paedagogen dat eieren voor kinderen geen goed voedsel is, berust op een hersenschim. Natuurlijk geve men een kind geen hard gekookt ei. Maar een geklutst ei met warme melk wordt door menige arts aanbevolen. T.B.C.-collecte op 16 September. Evenals vorige jaren hoopt de Spoorweg-T.B.C. vereniging ter her denking van de Spoorwegstaking in 1944een collecte te houden op Za terdag 16 September a.s. Op de per rons en voorpleinen, alsmede in de stations zullen aan reizigers en perso neel der N.S. speldjes te koop worden aangeboden. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede aan de bestrijding van tuberculose onder het personeel van de Nederlandse Spoorwegen en de gezinnen daarvan. Het adres van de vereniging is Maliesingel 38, Utrecht, gironummer 109035.

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 1