ra TELEVISIE i „DE STER" DOOS VAN*) PANDORA Uae hcux het Weekkalender DE KANDELAAR BRAM NOORDIjK BRAM NOORDIJK Kersvers uit de Pers Voor een rubber corset No. 35 Oplaag 16.000 exemplaren 6 October 1950 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SCHIEDAM EN OUD-MATHENESSE Bij het Stadspompje In deze tijd van prijsverhogingen Melkstel met fris dubbelkleurie Decor (kan m.6 bekers) 5.97 Nest Schalen (zelfde decor) 4.98 12 Kelkeblaadjes (ster motief) helder als kristal compleet in etui vanaf 3.75 Bonbondozen, Ie keus pers kristal, werkelijk heel aardig 1.00 altel mooi a^geutelH zoals U dat van „DE KANDELAAR" gewend bent Zwaar verzilverde Ajour Koekschalen 8.25 iets fijns en iets goeds Silver Plated Brood schalen 10.90, 14.75 Silver Plated |\Boterschaaltjes met kristallen inzet 5.95 Fruitschalen op pootjes 21.75 nog iteedl otioel- fiao-g.de. pstfyeti dank zij flinke voorraad In Gero Zilver en Zilmeta eveneens nog voor raad tegen oude prijs ïïiaa'i haalt U ua0mct nodig heJht S tadsbrievenbus Hoogstraat 68 Tel. 68681 SPOREN OP RAILS vanaf f 5.40 Hoogstraat 68 - Tel. 68681 KINDER-DRIEWIELERS vanaf f 10.90 Let op, bij aankoop van een RUBBER CORSET Van Heind' en Ver naar Groenelaan 22, Tel. 68840 hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan 71, Tel. 67446 hoek Mesdaglaan ZIE DE ETALAGES MMMItll >1 Ml Ml txlMl Redactie en Administratie: C VAN DER KLINK L. de Cnliirnystraat 15 Telefoon 673"!* Advertentietarieven: 15 ct per mm Vissertjes 6 ct. per woord Minimum t 1 21 Bij contract belangrijke korting Contractprij» op aanvraag Abonnement per post f per kwartaal. Tele-visie: ver-zien. Dat is de naam van een der nieuwste vindingen, die op het punt staat onze Nederlandse huiskamers te veroveren. Machtig is de wetenschap en vernuftig de tech niek van onze eeuw. Het zou geen moeite kosten een loflied op beide te componeren. Zij voert ons de moder- ste gemakken toe en verlicht en ver aangenaamt het leven op allerlei ma-, nieren. En toch worden wij er niet gelukkiger door dan onze vaderen. Omdat wij niet weten, hoe de schone gaven uit de schatten der natuur juist benut moeten worden, opdat wij er profijt van hebben en er enkel vreug de aan beleven. Nu is de eeuw der televisie tegelijk die der atoombom, die heel de wereld inspanning en vrees doet leven. Tragische tegenstel ling! Het is dan ook de mens, de gebrui ker van deze krachten, die het zoet en het bitter van deze vooruitgang bepaalt. Het steeds sneller wordend vliegverkeer is niet alleen een greep naar betere communicatie tussen de volken, doch tegelijk een vreselijk wapen in de immer dreigende oorlog tot gemakkelijker vernietiging van de tegenstander. Ook waar van een direct oorlogs doel niet gesproken kan worden, blijft toch de kans van geluk en onge luk, van zoet en bitter van weelde en alsem naast elkaar bestaan. Aan ons de keus wat wij daarvan maken zul len. De honger der ogen is een kenmerkende trek van aller karakter. De mens wil zien. Hij wil aanschouwen wat hij ervaart. Anders voelt hij zich er niet echt „bij". Deze zucht om te kijken komt nu de tele visie tegemoet. Zij brengt er in Uw huiskamer de bonte beelden van het wereldgebeuren. Daarmee krijgen we dan eigenlijk de film in huis. En te gelijk dezelfde bezwaren, waarvoor de film de maatschappij gesteld heeft. Prachtige vinding om ons van alles te doen beleven, vreemde landen, be langrijke gebeurtenissen, enz. Maar ook middel tot bevrediging van de on-( gelukkige sensatiezucht, die zovelen voortdrijft van prikkel naar sterker prikkel. Zo is veel geklaagd over de vele moorden, echtscheidingen, in braken, de rovers- en Wildwest-films, heel het duistere repertoire der zelf kant van onze maatschappij, dat he laas vaak de hoofdschotel van menige speelfilm vormt. Daartegenover staat, dat de film, met name de bioscoop, de uithuizigheid bevordert. Televisie nu kunt ge in Uw huis kamer genieten. Dit boekt men dan op de creditzijde der televisie. Na tuurlijk kan ook deze laatste ons al lerlei brengen, wat wij tot heden nooit zelf konden aanschouwen, om dat we er de gelegenheid toe misten. Wie zou niet graag b.v. eens de ope ning der Staten-Generaal willen zien! We geven als voorbeeld maar een re cent geval, doch dit met vele te ver meerderen. Allerlei onderwijs kan door televisie meer vruchtdragend gemaakt worden. In dit alles is dan ook grote vooruitgang te boeken. We worden in staat gesteld tot dingen, waarvan vroegere geslachten zelfs niet dromen konden. Doch: de sensa- tiehonger zal zich ongetwijfeld ook van de televisie meester maken. Zoals ze zich van de film meester gemaakt heeft en zich van de radio ook be dient Zijn de „hoor"-spelen niet dik wijls een en al op de sensatiezucht op-( gebouwd? Spanning, zoals ge die in een goed boek, in een boeiend verteld verhaal aantreft, ze is vervangen door iets veel ergers: zenuwopwinding. De radio vermoordt vaak de rust van de huiskamer, de rust, die medicijn zou zijn voor de moderne mens. En daar zal nu de televisie bijkomen. We zien al hoe het in Amerika gaat. Men zet zich neer om te zien en staart onaf gebroken naar het beeldscherm, dat de ogen gevangen houdt: de voetbal wedstrijd, het toneelstuk, of wat dan ook. Voor niets anders is er meer aan dacht. Velen zitten zo avond aan avond te versuffen. Van alles komt daar op het doek: Bokswedstrijden, revue's, allerlei dingen, waarvan men zijn kinderen verre wil houden, ko men straks met het televisietoestel Uw huis binnen. En daarmede is een ernstig gevaar voor de opvoeding van onze jeugd aangewezen. Na de beeldroman nu de televisie! Wie meent, dat hij baas in zijn eigen huis zal blijven, toetse zijn krachten maar eens aan de radio. Elke huisgenoot heeft zijn wen sen, ook de kinderen. Dat is niet te keren. Hoe groter de sensatie, hoe in tensiever de spanning hoe geprikkel der ook wanneer ze onderbroken wordt. De stemming in huis zal er niet op winnen. Integendeel. Men is wel thuis, maar de echte huiselijkheid wordt uitgehold. Men heeft geen aan dacht meer voor elkaar, geen belang stelling dan voor het beeldscherm. Wee hem of haar, wie die aandacht stoort! Zo wordt de moderne jeugd, de mo derne mens van straks, nog zenuw- zwakker, nog passiever, nog slapper van levenshouding, dan wij reeds zijn. Men bedenke zich dus wel: Alleen wie met zelfbeheersing zijn toestel gebruiken kan, zal er nut en vreugde van hebben. Wie zichzelf in deze over schat, wordt een willoze slaaf van onze gemechaniseerde cultuur. Volgens de Griekse sage hadden de goden aan de mensen een doos ge schonken, die het geluk bevatte. Zij moest echter gesloten blijven. Toen iemand uit nieuwsgierigheid deze doos toch opende, verspreidden zich allerlei ongelukken en rampen over de aarde! Beroemdste Goochelaar van Nederland in Schiedam! Ja, dat was wat daar in het Volks gebouw, allereerst een dolkomische opvoering van een geheel nieuw ver haal van Jan Klaassen's poppenkast, met vele nieuwe medewerkenden: o.a. Sjors van de Rebellenclub enz.; on nodig te vermelden, dat de ruim 750 kinderen van Ariëns zich geweldig amuseerden om de dwaze grappen en grollen van deze twee zo overbekende kindervrienden. Hierna gaf een niet nader te noemen beroemde goochelaar staaltjes van zijn kunnen weg, welke zelfs de volwasse nen welke in de zaal aanwezig waren met de oren deed klapperen. Fles sen, sigaren, sigaretten, ja zelfs konij nen, kippen en duiven kwamen uit de lucht gevallen en gevlogen (gebraden en ongebraden) (het was een waar luilekkerland van gebraden eenden en kippen). Zelfs het monster van Loch-Ness kwam er haast aan te pas. Doch de grootste stunt was wel een volle liter oude klare te voorschijn ge toverd uit de neus van een bereidwil lige jongeling, en welke werd over handigd aan de heer Ariëns, doch daar dit een zeker soort gif is, en de heer Ariëns nu eenmaal geen sterke drank gebruikt (althans niet in liters), ging onze Redacteur met een stuk in of uit zijn kraag de zaal uit. Met deze feestmiddag heeft de firma Ariëns de harten der jongens in een slag veroverd. En de harten der ouderen zijn reeds veroverd want voor een goede pas vormschoen zorgt ARIËNS SCHOENENHUIS BROERSVEST 54 Muis in pyama. Een onzer vrouwelijke stadgenoten gevoelde 's morgens bij het ontwaken gekriebel op haar rug. Zij ijlde haar bed uit. Er bleek een muis in haar pyama gekropen te zijn. Op zichzelf niet zo heel erg. Doch in haar angst struikelde deze dame over een ver raderlijk dorpeltje, zodat zij kwam te vallen en zich lelijk bezeerde. Die muizen vrees toch! Knikkertijd. Kinderspelen komen en gaan door de eeuwen en seizoenen heen op heel mysterieuze wijze. Wie begint er eigenlijk mede, wie geeft het start sein? Nu is het knikkeren weer aan de beurt. Er valt een hausse in grauwe toeters waar te nemen, alsook in glan zend-glazen stuiters. Moeders zitten knikkerzakjes te naaien. En gemene jongentjes proberen wel eens met kleine meisjes vals te spelen. Er is ook veel vraag naar ledige cartonnen do zen bij onze plaatselijke kruideniers; niet om er hamstervoorraadjes in op te bergen. Want wij Schiedammers staan immers boven alle verdenking. Maar in deze dozen prikken onze Vervaard, 9^„ ail U OUtWutÜtig 1 o-metaal zilverwit Gero-metaal hecht verbonden een zware zuiver zilver Q. Verboonstr. 2 Tel. 69986 Schiedam jonge stadgenoten knikkergaatjes, waarboven zij in hanepoterige cijfers allerlei gokgetallen schilderen. Er wordt inderdaad zwaar gespeeld" met deze cartonnen speelbanken-in- miniatuur. Gaskranenperikelen. Eén onzer lezeressen had de gevaar-, lijke gewoonte bij het üitdoen van het gas niet alle kraantjes van haar gas- comfoor dicht te sluiten, maar wel de grote kraan van de gaspijp. Op zich zelf is daar niets gevaarlijks in. Doch als zij dan weer een pit van haar kooktoestel moest gebruiken, dan ge beurde het nogal eens, dat er juist aan dat reeds openstaande gaskraan- tje niet meer werd gedacht, met het gevolg dat de ene pit brandde, terwijl daarnaast uit de andere het gas weg stroomde. Eenmaal is dit haar bijna noodlottig geworden. Onnodig erbij te vermelden, dat deze gevaarlijke ex perimenten steeds in haast plaats von den waarbij dan niet werd nagedacht over de gevolgen ervan. Wij kunnen hierbij nog vele andere Voorbeelden van gedachteloos heid aanhalen. Bij één van onze Schiedam- se families was de W.C. opgebroken. Een jarenlang bestaand euvel aan dit echt huiselijk apparaat moest uitein delijk eens uit de wereld geholpen worden. Het gehele gezin wist dat op passen thans de boodschap was. De heer des huizes echter, laat thuisko mend, stapte regelrecht en zonder er verder bij na te denken op de bewus te W.C. af midden in het open riool. Reclame en Koude Oorlog Eco nomie. Wij merken het als een ernstig mis verstand aan, dat men meent in deze dagen van „koude-oorlog-economie", nu er toch voldoende vraag naar be paalde goederen is, niet aan reclame en verkoopbevordering, behoeven te doen. Wij zouden haast schrijven: Juist NU! Reclame behoort PERMA NENT te zijn, anders heeft zij geen waarde. Boven de snoeptafel U weet wel een cent van het blad van een onzer komenijszaakjes hing een stuk verfomfaaid carton, waarop met grote en onregelmatige letters stond geschreven: „Ondanks Korea en Preistijging handhave we de ouwe snoeppreise!" Naar de geest, niet naar de letter een voorbeeld ter navolging. Deze kleine zakenman was een Reclame man. Hij had er in ieder geval gevoel voor. Vele brieven bereikten ons weer. De inhoud ervan was onderling min stens even verschillend als de men selijke karakters, die de geestelijke, innerlijke zijde van onze Stad vor men. Er was er een van een beroeps pensionhoudster. Zij deed haar be klag over het onprettige feit, dat men zo dikwijls kamers bij haar besprak en dan verder niet kwam opdagen. De i ïeest zakelijke manier zou zijn, schreef deze dame, om van te voren handgeld te vragen. Doch de adspi- rantkamerhuurders(sters) nemen dan meestal zulk een houding aan van: Vertrouw U me niet?, dat men al heel gauw in zijn schulp kruipt. In een andere brief werd de niet onaar dige suggestie aan de hand gedaan hier ter stede tot oprichting te komen van een intellectuele sociëteit, waar Stadgenoten met elkander van ge dachten konden wisselen. Een soort stedelijke Olympus van het Gevoel en het Verstand wellicht?! Weer een ander stelde belang in de hobbies of stokpaardjes van zijn medeburgers. Hij zou gaarne zien, dat een ieder die er zo iets op na hield zijn licht niet langer onder de korenmaat liet schij nen. Valt er misschien op dit terrein binnen onze gemeentelijke grenzen iels te organiseren? Voor het voet licht dus stokpaardberijd(st)ers! Laat zien wat gij kunt. Zo waren ettelijke brieven: Brieven van meisjes met ge broken harten, brieven van adspirant- emigranten, en brieven van jongens, die ti Indonesië zijn geweest. Deze jo'ni?Sis hebben het moreel soms heel moeilijk; vooral bijv. als zij daar in Indonesië een meisje hebben achter gelaten, eigenlijk alleen voor Vader en Moeder naar huis zijn gekomen en dan hier ontdekken Ouders en om geving ontgroeid te zijn. Dit geeft dan meestal wrijving en verdriet. Ook is niet elk meisje in het Thuisland „haar jongen" trouw gebleven. En dikwijls is er niets ernstigs gebeurd. De twee gelieven hebben zich dan alleen te veel van de hereniging voorgesteld en men komt dan nog wel eens tot de ontdekking dat men niet meer bij el kander past. Zaterdag 7 October: Zon op 6.49, on der 18.06. Maan op 1.onder 16.52. Liefde zonder licht draagt wrange vrucht. Zondag 8 October: Zon op 6.51, onder 18 04. Maan op 2.24, onder 17.05. Het schaap komt, als het achter de Herder gaat, nooit op een plaats, waar de Herder die immers altijd vóórgaat niet geweest is. (Ds. van den Bosch). Maandag 9 October: Zon op 6.53, on der 18.02. Maan op 3.49, onder 17.17. Een goede zede is een beter waar borg dan een wet. (Euripides). Dinsdag 10 October: Zon op 6.54, on der 17.57. Maan op 5.15, onder 17.28. Macht maakt burgerlijk; alleen de oppositie kan zich humor veroor loven. (Jan Greshoff). Woensdag 11 October: Zon op 6.56, onder 17.57. Maan op 6.43, onder 17.41. Nieuwe Maan 14.33 uur. Lenen brengt slechts één keer voordeel. (George Herbert) Donderdag 12 October: Zon op 6.58, onder 17.54. Maan op 8.15, onder 17.55. Genoeg is meer dan vele. (Guido Gezelle). Vrijdag 13 October: Zon op 7.on der 17.52. Maan op 9.51, onder 18.15. Roem en rijkdom zonder verstand zijn een onzeker bezit. (Demokritos). Een lange nacht. In het dorpje V. trad een jong paartje in het huwelijk. De jongeling schap van het dorp broedde op het kooltje, dat pasgetrouwden pleegt ge stoofd te worden. Toen in de zaal van het enige café de bruiloft in alle luister en vrolijk heid gevierd werd, sloop een aantal jongelui met een ladder naar het nestje van het jonge paar en beplakte het slaapkamerraam met zwart pa pier. De volgende morgen was de span ning in het dorp groot. Het was Zon dag en iedereen had de tijd. Het huis met het verduisterde raam had de algemene belangstelling. De dorpelin gen groepten in het herfstzonnetje bijeen, wisselden hun meningen over de duur van de bruidsnacht uit, lach ten en wachtten. De kerk ging aan en de kerk ging uit, er werd gemiddag maald en nog steeds was er geen tekeij, van leven. Goed twee uur ging het raam open en verscheen het verbaasde gezicht van de jonge echtgenoot. Gejuich steeg op. Haastig verdween het hoofd. Het dorp lachte zich slap. (Winschoter Courant). NIET ALLE FIETSBANDEN KOSTEN f 4.85. De Vakgroep Rijwieldetailhandel deelt ons mede: ,,In onderling overleg met het direc toraat-generaal voor de prijzen, de Nederlandse bandenindustrie, de groot- en de kleinhandel, is overeen gekomen, dat aangezien de levens standaard aanmerkelijk verhoogd is, toch getracht moest worden een zo goed mogelijke maar tevens een zo goedkoop mogelijke rijwielband aan de markt te brengen. Hiervoor hebben de drie laatst genoemde groepen aan zienlijke financiële offers gebracht. Be halve de banden waarvan de maxi mum verkoopsprijs f 4.85 bedraagt, worden er diverse kwaliteiten in ver schillende prijzen, doch alle in een hogere prijsklasse, gefabriceerd. Het inleveren van oude banden moet geschieden voor alle banden, die worden verkocht. De maat band, die men inlevert moet van dezelfde maat zijn als die van de band, welke men wenst te kopen. Deze maatregel is ge nomen om het hamsteren zoveel mo gelijk tegen te gaan." Van het Ministerie van Economische Zaken vernemen wij naar aanleiding hiervan nog dat van de zijde van de industrie de garantie is gegeven, dat een voldoende aantal banden van f 4.85 in de handel zal komen. Uiteraard zullen deze het meren deel van de totale productie vormen. Zij zijn, zoals bekend, gemerkt met een rood driehoekje. Bij de duurdere banden zal er van overheidswege op worden toegezien dat geen extravagante prijzen worden berekend. PER TOEVAL DE HOOFDPRIJS GEWONNEN. De Helmondse architect, de heer S. Stevens, was op een studiereis in Noord-Afrika toen hij tijdens zijn ver blijf te Algiers per ongeluk een loten- verkoper op zijn tenen trapte. De man werd zo woest dat de heer Stevens, om hem te sussen, maar een lot van. de Franse nationale loterij kocht. Be gin van deze week vernam de heer Stevens, die op het ogenblik in Fran-, krijk vertoeft, dat op zijn lot de hoofd prijs was gevallen. Hij krijgt thans een bedrag van 20 millioen francs, 220 duizend gulden, uitbetaald. Onze Burgemeester Mr. Peek als „autor intellectualis" van een Schiedams Oorlogsmonument: de Obelisk. Zijn reis naar Rome heeft onze Bur gemeester, mr. Peek een lumineus denkbeeld aan de hand gedaan. Reeds geruime tijd zocht men hier ter stede naar de oplossing van een passend Oorlogsmonument. Van zijn Romeinse reis nu heeft Mr. Peek de suggestieve idee van een Obelisk medegebracht! DIERENDAG Eén dag in 't jaar is steeds bestemd In het bijzonder voor de dieren. En op deez' dag doen wij ons best Om hen nu juist eens te plezieren. De dieren zijn ons aller steun, Zij kunnen ons vaak zoveel leren. En dat zij onze vrienden zijn, Niemand kan 't tegendeel beweren. Een trouwe hond, een lieve poes, Wat brengen ze geen vreugd' in 't leven? Waarom deez' dag dan aan zo'n dier Niet eens een extratje gegeven? Zo'n dierendag is lang niet gek, Hij geeft ons stof om aan te denken Dat wij een zwak en weerloos dier Niet nodeloos ooit mogen krenken. Wie niet van dieren houdt, gewis, Is ook zeer vaak geen vriend van mensen; De liefde voor het weerloos dier Laat somtijds werk'lijk veel te wensen. Toe, schenk ook eens een beetje vreugd' in t vaak zo harde dierenleven. De naastenliefde is heel mooi, Maar dat is niet alleen ons streven: Wees goed voor dieren, elke dag, Voldoening zal 't U steeds verwekken En wat nog het voornaamste is Het zal U steeds tot ere strekken! Wij voelen het als een plicht, U te waarschuwen bij aankoop van een rubber corset. Hoe vaak hoort men niet van eczeem, rode huid en andere huidaandoenin gen, welke zich bij het dragen van een rubber corset voordoen. Het is toch te begrijpen, dat bij het dragen van een rubber corset, al zijn hierin perforaties aangebracht, dit corset 'niet voldoencje transpiratie Van de huid doorlaat, met alle gevolgen van dien. Na jarenlange proefnemingen, zijn de Twilfitfabrikanten geslaagd een rubber corset te vervaardigen, waar door het uitgesloten is, dat Uw huid door bovenstaande hinderlijke aandoe ningen wordt aangetast. Door toepas sing van een dunne tricotvoering, welke niet alleen de overtollige transpiratie absorbeert maar tevens het uitscheuren van de rubber voor komt, zijn wij er in geslaagd een cor set te brengen wat de naam Twilfit volkomen waardig is tegen de lage prijs van f 16.50, dus Twee Harten in Driekwartsmaat" in het Passage Theater. De Katholieke Kring heeft Donder dagavond 22 September in het Pas sage Theater met „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" van die heerlijk-ro mantische Robert Stolz een goed be gin gemaakt met haar Winterprogram- ma. De Hoofdstad-Operette wist de juiste Weense Levensstemming te brengen in de propvolle zaal, die soms mededeinde en medeneuriede: „Adieu mijn kleine garde-officier, adieuDe Katholieke Kunstkring toont zich de laatste jaren een belang rijke en onmisbare factor in het Schiedamse Kunstzinnige leven. Haar manifestaties staan inderdaad op hoog cultureel en intellectueel peil. Toch weet zij een populair karakter en een algemeen-menselijke inslag aan haar Kunstavonden te geven. Daarvan getuigt deze luchtige operette-voor- stelling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 1