HüfMfp3 .«e voor O 1 belangrijk - - Qau&teteoc anyyenv DIJK' :nhud: MIMIiSMPOINI ©F MMTIEL SPECflME W©l !Ml!IEP!!iM<g& T WOILROBS ¥11 DEP HEEDED LU LI r 'DE KANDELAAR' „DE STER" De ideale regenmantel 100 °|0 waterdicht Spec, prijs 34.75 Van Zaterdag 14 t.m. Zaterdag 21 October, ontvangt U gratis het wereldberoemde HERBILL0N-KNIPPATR00N bij aankoop van de BENODIGDE stof voor een ,Uw voordeel, onze reclame een pracht WOLLETJE nog steeds f 2.25 100 gram in diverse kleuren rrr Onze Rubbercorsetten Stadscarrillon Is een HAARDKETEL een SPAARPOT? wgÊÊ 3 - it-,: - Is de gezondheid van uw kind, u niet een paar guldens waard Hoogstraat 155-157 Schiedam No. 36 Oplaag 16.000 exemplaren 13 October 1950 ;rr NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SCHIEDAM EN OUD-MATHENESSE de enige soort met tricot binnen voering. Ie £i|cheuren uitgesloten 2e ^^oepele rubberstof 3e kvterk en elastisch Een Twilfit-product Alleenverkoop Magazijn „DE STER" Groenelaan 22 Tel. 68440 hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan 71 Tel. 67446 hoek Mesdaglaan Wel zeker, want U hebt heel de winter warm water bij de hand. U SPAART er gas of electriciteit mee Maar koopt dan een ketel die goed vertind is van binnen dan kunt U het water gebruiken voor de koffie of thee Even doorkoken op het gas en klaar is Kees. Zulke haardketels vindt U in grote sortering bij 'DE KANDELAAR] verkrijgbaar in chroom,nikkel, brons en koper vanaf 3.SB tot 13.50 MOOIE MODELLEN PRIMA KWALITEIT Over winkelen gesproken! Altijd ARIENS Rustige voeten R In I Een E Nieuwe N Schoen Schoenenhuis Broersvest 54 Trainingsbroeken in marine lengte 60 cm. 4, tot 120 cm 11.50 Sportflanel voor jongensblouses vanaf p.m. 235 Solide Grote halflinnen Theedoek 119 peignor stof Gebloemd en geflaneerd 70 cm p.m. 375 Keuken Blokdoek in rood en blauwe blok \30 Delana Kinder nntbijtlakens Tric0thempjes damast vanaf 90 ct. Gekleurd en wit ^jging r*nd per maat Eant. Sokken een sterke degelijke sok in 3 tinten Een zware kwaliteit Graslinnen 85 cm. bree voor slopen enz p.m. 235 H£erhemdf mooie kwal. Percal fraaie dessins Vast boord 6.9& 21. boorden 8.va Zware handweefstof fraaie dessins 120 cm p.m. 2" Van Heind' en Ver naar Voor uw Trainingspak of broek Groenelaan 22, Tel. 68840 hoek Wilhelminaplein Rembrandtlaan 71, Tel. 67446 hoek Mesdaglaan ZIE DE ETALAGES ffloc/e /Uagazi/net BROERSVEST 10 SAJET 100 gram f 1.85 JAEGERWOL 100 gram f 1.93 SOKKENWOL zwart 100 gramf 2.27 BROERSVEST 4, NAAST DE HEMA ito--. Si Redactie en Administratie: C. J. VAN DER KLINK L. de Colignystraat 15 Telefoon 67808 Advertentietarieven 15 ct per mm Vissertjes 6 ct. per woord Minimum f 1.28 Bij contract belangrijke korting Contractprijs op aanvraag Abonnement per post f 1. per kwartaal. Wandelen is de beste manier om in het algemeen de wereld en in het bij zonder de EIGEN STAD te ontdek ken. Stadsbeiaardier is een geestdrif tig wandelaar. Wandelen is tevens ge zond; het doet het bloed sneller stro men en is tezamen met fruit, rauw kost en watertherapie een natuurlijk en feilloos middel tegen indigestie. Al wandelend door onze interessante stad doet Uw pretentieloze bespeler van Het Stadsblad Carillon de meest ongedachte ontdekkingen. Zo vond hij gedurende de afgelopen, grijsbe- wolkte Zondagmiddag op de befaamde Zandvlakte vóór de oude, romantisch- uitziende Boswachterswoning ter-, wijl het supportersgejuich op het na bijgelegen SVV-terrein niet van de lucht was ettelijke, eerbiedwaar dige huisvaders aan het vlieger-opla ten. Moeders en hun kroost zaten er, ten dele verrukt, ten dele belangeloos afwezig, bij te kijken. De vaders ge noten zelf het meest, totdat twee van die dunne vliegertouwen in elkander verward raakten. Toen had je de pop pen aan het dansen. Twee vliegerva- ders begonnen warm te lopen en stoom af te blazen tegen elkander. Gelukkig deed dezelfde wind, die voor een droge voetbalmatch zorgde, de knoop der vliegerstrengen weer ontwarren, Waarna even later de con? currerende vliegergezinnen onder de aandoenlij kste vriendschapsbetuigin gen van elkander scheidden. Zo is nu eenmaal het leven. Daar ter plaatse waren wij weer eens te meer getuige, welk een dank baar gebruik de kinderen maakten van de aanwezige wippen, klimbo- men, rekstokken en van die wonder lijke toren van talrijke klauterlad- ders, waarop het grut vlug als apen op- en afklommen. Hier werd door de Gemeentelijke Openbare Dienst een kinderlievend werk verricht, waar voor de Schiedamse Ouders haar slechts erkentelijk kunnen zijn. Even wijdig met de thans door het snel-, verkeer gevaarlijk-drukke Juliana- laan dat komt vanwege de nog steeds opgebroken Burg. Knappert- laan loopt langs Boshoek een rus- tig-gezellig voetpad. Aan het einde ervan ontdekten wij achter een idyl lisch bosje een ruime zandbak voor de kleuters; langs dit rustieke wandel paadje stonden talrijke stenen bank-, jes. Dit zijn de ongevaarlijke stads- weggetjes, waar men slechts onmaat- schappeijke filozofen, ouden van da gen, jonge moeders met box-kinder- tjes, die moeten leren lopen en dwaas- verliefde jonge stellen aantreft. Recht doorlopend achter het bewuste bosje heen belandt de argeloze wandelaar bij een soort miniatuur-boerderij ofte-, wel kippen- en ganzenfarm-inzakfor- maat, waar een nijdig bassende waak hond de meestal hard-toelopende enthousiastelingen onder de twaalf een krachtig halt en een onhartelijk welkom toeblaft. Uw wandelende, stil-genietende Stadscarillonist is ten slotte tot de spijtige gevolgtrekking gekomen, dat7ie niet veel eenderden kenden in deze heeft, behalve dan jonge moeders, verliefde stellen en oüwe mannetjes. De eerste mag hij G. VtRBOONSTTt. 2 TEL 69966 3CH/CDAM ij ieder feest geeft men elkaa Geschenken uit „DE KANDELAAR* natuurlijk niet praaien, de tweede kij ken hem niet aan die hebben het te druk met mekander door één van de laatste categorie werd-ie on langs toch nog onverwachts aange sproken. „We komme mekaar nog al 'es tege", smoesde de oüwe heer, ter wijl hij een grijnzend, tandeloos mondje liet zien. We raakten in een meer of minder geanimeerd gesprek. Zeker altijd veel gewandeld, dat U er nog zo gezond uit ziet, meende ik. „Mis", antwoordde het ventje: Ben altijd kleermaker geweest. Wij wan-, delden de B.K.-Laan af, langs het Te huis van Ouden van Dagen. „Hier moet U zeker wezen". Het was m'n vaste veronderstelling. „Weer mis," kraaide opa. ,,'k Woon op de Laan." Ik keek mijn nieuwe wandelkame raad eens schuins aan. Hij zag er niet erg naar uit, dat-ie op één van onze deftige Lanen resideerde. Die hadden ze dan wel beter in de kleren mogen steken, filosofeerde ik in mezelf. Ik Pa mocht weer eens met Ma heer lijk mee gaan winkelen in de stad. Iets wat vele Vaders nu eenmaal graag doen, ramen likken bij diverse winkels en meest op het gebied wat alleen Moeders bekoort. Zij hadden reeds een tijdje gelopen, toen Moeder merkte dat er iets haperde bij Pa. Hij liep zo raar en onrustig, dat zij ten lange leste vroeg, zeg, wat is er toch aan de hand met jou, je loopt zo raar en nog te kreunen op de koop toe. Ach, zei Pa, die rare voeten van mij willen weer niet zoals ik wil. Wacht, zei Ma, dat gaat niet langer zo, wij gaan ineens nieuwe schoenen halen waar ik ze reeds jaren koop!!! Alleen de naam zegt al genoeg. Vraagt bij het kopen van schoener) gelijktijdig om de sportrijwielplaatjes (met waardevolle cadeaux). werd nieuwsgierig. Gunst dan moest het eens de papa zijn van een van mijn bekende laangenoten! „Misschien woont U dan wel bij mij op de Laan," insinueerde ik. ,,'k Heb-ie anders nooit gezien, jochie en 'k woon er al 50 jaar," klonk het een beetje bits. Hij dacht zeker, dat ik hem voor het lapje hield. Onze wegen scheidden zich tenslotte. „Nou tabee dan. As-ie nog 'r es in de buurt kom. 'k Woo Laan Nummer Zoveul. Bij m'n doch ter Bet." „Welke laan bedoelt u eigen lijk," want ik wilde gaarne eens met de dochter van mijn merkwaardige wandelgenoot kennis maken. „Ben jij nou een Schiedammer en dan De Laan nog niet eens te weten. Wel man, hij ligt achter de Hoogstraat; loop gerust de Lange Achterweg maar af, dan kom je er van zelf." Ja, inderdaad, ondanks gestage wandelarij, blijkt het steeds weer, hoe weinig wij van de finesses van onze Stad afweten. In een vorig Nummer schreven wij b.v., dat. de Lange Ha ven wel twee zijden heeft, doch dat wij slechts aan één zijde konden spa ren. Wij hadden hierbij de vanouds bekende Spaarbank Anno 1820 op het oog. Doch nu schrijft een getrouwe lezer van Het Stadsblad ons, dat wij dan toch zeker niet wisten, dat aan de andere zijde van deze Haven De de Genealogen, die onder leiding van de heer C. A. van der Zee een excur sie naar Schiedam hebben gemaakt, zouden velen onzer Stadgenoten kun nen leren, hoeveel schoonheidsontroe- u Juist nu in de herfstperiode, wanneer de temperatuur-verschillen zo enorm groot zijn, is het voor de schoolgaande kinderen een eerste vereiste er heer lijk warm in te zitten. In de groeiperiode heeft het kinder lichaam een speciale bescherming nodig, en welk kledingstuk geeft een beter bescherming dan een trainings pak of trainingsbroek? Door tijdige inkoop slaagden wij erin een sortering pakken en broeken te kopen, welke de vooroorlogse prijzen benaderen. Of zegt het U niets, zo'n pracht tricot trainingsbroek, door en door kleur en wasecht, merk Novana, reeds vanaf f 3.95. Stelt U prijs op gezonde kinderen, dan ring er nog te beleven valt in het be-i zichtigen van onze eeuwenoude stads gedeelten. De leden van de Zuid- Hollandse Vereniging voor Genealo gie (Afstammings-Onderzoek) hadden in oud-Schiedam een dankbaar object en in onze stadgenoot, de heer Van der Zee, een voortreffelijke gids, Het Stedelijk Museum was de grote gang. Vanzelfsprekend zie de naam van deze exclusieve Vereniging ging de interesse van deze nogal intellectuele hobby-isten in de eerste plaats uit naar familieportretten en gevelstenen, doch ook naar de requi-^ siten van het handbedrijf der vroegere jeneverstokers. Genealogen zijn ge lijk de mensen met het penseel: zij ondergaan een visuele ontroering de schoonheid van levenloze, over dingen. Daarom bleven ze toeven voor 'n Zakkendragershuisje en doken gezamenlijk in 'n voormalig Hofje van Belois. Ze neusden eens eventjes Achter de Teerstoof en s'enterd0" langs de gore, zwart-berookte gevel tjes van Raam, Zijl en Breedstraat. Natuurlijk hebben deze oudheidkun dige levensgenieters nog veel méér aanschouwd. En zijn tenslotte hoogst voldaan huistoe gegaan. De genietin gen des levens zijn inderdaad vele en van velerlei aard. Evenzo de hobbies en de verpozingen van de mens in z'n vrije tijd. Over de smaak derzelve volt eenvoudig niet te twisten. Elke vrije-^tijds-passering heeft z'n eigen bestaansrecht. Op zijn eigen manier Is iedere liefhebberij levensvulling. De eenvoudige amateur-visser, die urenlang aan de Poldervaart naar z'n dobbertje zit te staren is niet minder dan de connaisseur van antiek of Chinees porselein. En de voetballief hebber moet niet smadelijk lachen over de voorliefde van een kleine groep genealogen, die hun genot zoe ken in verweerde gevelstenen, ver- iV, geelde familieportretten en wat dies meer zij. Het is met allerlei dingen zo: omdat men ze niet kent, daarom ge voelt men er niets voor. Vandaar eerst belangstelling wekken; en dan van belangstelling komen tot kennis en van kennis tot liefde. En dit alles is vermeerdering van leven en van levensvreugde. Daarom zullen wij al-) tijd in Het Stadsblad de aandacht vra gen voor elke eerlijke poging, welke in deze richting wordt ondernomen. Verheugend is het de groei van de Jeugdspaarbank te kunnen signale ren: het 5000ste boekje werd uitge reikt. De CJMV komt in het aanstaande winterseizoen weer voor het voetlicht met een programma, dat rijk aan in houd en aan verscheidenheid mag ge noemd worden; een werkvergadering, lezingen en toneelstukken werden reeds aangekondigd. Ook „Bravo" zal haar mondharmonica's in de Grote Zaal van Irene doen weerklinken. In de Openbare Leeszaal hebben zij, die Het Goede Boek waarderen, weer kunnen genieten van de vóór de oor log traditionele Jaarlijkse Tentoon- Vervolg op pag. 4.

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 1