W. van Noortwijk Zn. JMilUMH'l Zakdoekje cadeau Herhaling van de ZAKDOEKEN-RECLAME Voor het ALLERBESTE steeds naar Banketbakkerij „HET WESTEN" Wij brengen deze week 250 gram BIESJESvoor 55 cent 200 gram BI I'1 ERKOE!\ JESvoor 50 cent 3 SLAGROOM-GEBAKJESvoor 50 cent Bekroond te 's-GRAVENHAGE St. Liduinastraat 49 Telefoon 67586 Wij bezorgen door de gehele stad (ook in Oud-Mathenesse.) De prijzen van onze Boterletteractie, werden als volgt toegekend aan Mevr. v. d. Tempel, Marconistraat 65a J B. 1. Beining, Vlaard dijk 65a M. Lowa, Gr. FlorFstraat 19 Cor Collignon, LorenGlaan 38c J. Degenkamp, Warande 218a 1 h. de Smits, Hoogstraat 158 Wed v. Dijk Pernissestraat 6a J v d. Valk Alb. Thijmstr. 3 b Me] Lek Oosterstraat 98 W. J. v. Buytenen, Heenvl.str. 5 T L, C.v.d Meer, Rozenburger.tr, 18a J- Peterse' Fabnstraat 37 Mej. H. .ommers, P.K.O. 1. 161 Th C. Putters, Dwarsstraat 23 T. Wijzenbroek. Dwarsstr. 49 II. Leenderts, Pi sca 1st raat 18a W. v. Ravens1 irk v. Wassenaarstraat 20a Annie HengstWest Frankelandsestraat 1C2 G.. v. d. WindenP. de Hooghstraat 13a Gerda den BesteL. de Colli ny.traat 13b Welke allen reeds hun prijs hebben afgehaald. WEGENS HET ENORME SUCCES en omdat wij er vorige week te kort kwamen geven wij Vrijdag en Zaterdag bij iedere f 2.50 die U besteedt, een fijn wit Dit zolang de voorraad strekt tot ten hoogste 6 zakdoeken per klant Het zal dan ook niet lang meer duren of ook U profiteert van de reclame bij ROTTERDAMSEDIJK 256 Swarttouw's Personeelsvereniging viert haar Sint Nicolaasfeest op Zaterdag 2 December in Corner house. Aardig zoals onze Swarttouwvrien- den elk jaar weer de kindertjes op hun zelf-gearrangeerd Sint-Nicolaas- feest weten bezig te houden. De zaal was eivol. Onmiddellijk reeds zorg den de twee Clowns, die allereerst op traden voor de nodige stemming bij de kinderen. Het Gezelschap van Cor Don met Harry Kloeg, Duo Vermeu len en André Gilbert voerde o.a. op het toneelstuk ,,'t Gijntje", waarin voorkwamen Boer Krelis, Neeltje de dochter en Kruik de landloper met leuke raadseltjes. En dan die fles met de zeven wonderen, waarmede hij zich nat spoot. Ook de muzikale clown in samenwerking met Cor Don, die op z'n accordeon allerlei bekende wijs jes speelde, was vermakelijk. Dan was er nog Miss Carla, die Pio de Clown zocht. Het speelgoed was door het personeel verzorgd. Versnaperin gen waren er genoeg: Speculaas, Chocolade, Biscuit Limonade en Sui kergoed. Inderdaad 'n genoegelijke middag! CHINESE GEWOONTEN kunnen wij er in Nederland niet op na houden. Zo sprak vrouwlief tot haar man, welke met de Kerstdagen wel eens op stap wilde gaan. We kun nen de kinderen toch 's avonds niet op onze rug meevoeren naar den Haag. En we moeten toch ook eens een avondje naar Tante Frida, die heeft het al zo dikwijls gevraagd. Ja...., zuchtte Pa, maar wat dan, heb jij zo maar een oppas bij de kin deren???? Wacht.... dan bellen we Annemarie op en vragen hoe zij dat altijd in het vat giet, en Pa voegde de daad bij het woord. Annemarie wist het wel, en haar ant woord was: Ga naar de BABYSIT SERVICE, Warande 35 deze werkt met First Class Personeel, prima re ferenties van alle cliënten staan hun ten dienste. En... jullie kunnen rustig uitgaan!!!! Vertellen: De Brief uit Sydney. Ik had 't te pakken van emigritis. Maandenlang had ik mij en mijn om geving op koortshitte gebracht en me zelf en naaste verwanten gesugge reerd, dat het hier niks meer was. 'k Had een betrekking in een wasserij. Het eentonige leven in die dampig- vochtige sfeer vond ik hopeloos ver velend. „M'n gezondheid holt achter uit in die ongezonde, hete broeikas," had ik al menigmaal tegen mijn vrouw gezegd, in de hoop medelijden en deernis op te wekken. Dat lukte echter niet. Ik had al eens geprobeerd te hoesten en weinig te eten. Maar dat houdt 'n mens ook niet vol. „Ik geloof, dat ik hier asthma krijg, 'k Mot naar droge gewesten: Australië b.v. Hier ga ik langzaam dood," sprak ik op een keer verdrietig tot mijn wederhelft. Doch wat worden die vrouwen toch hard en wreed in haar huwelijkse staat. Wat denkt U, dat ze antwoordde, terwijl ze haar forse werkhanden in heur zijden zette en me van top tot teen met een blikken blik monsterde: „Tim, zei ze, want mijn Bijbelse doopnaam Timotheus, is te lang voor dagelijks gebruik, Tim ouwe zeur, je bent net als alle kerels bang om dood te gaan en te lui om te werken. Je mot ook maar eerst 'es 'n baboe krijgen net als je vrouw. Dan zal je wel beter worden." Ze scheen zich hevig op te winden. Daarom ver- wardde ze waarschijnlijk baby met baboe. Uit de binnenkamer klonk plots zuigelinggehuil: de herkennings melodie van onze driemaanden-oude eerstgeborene. Mijn vrouw volgde haar moed er instinct en verdween achter de begordijnde glazen tussen deur. Dit onderwerp van echtelijk ge sprek heb ik daarna maar uit onze conservatie-repertoire geschapt. Mis schien had mijn hartelief wel gelijk. At ik niet als 'n wolf en was ik eigen lijk niet zo gezond als 'n vis? Nu was er een tijd geleden reeds een stadse neef met een heel stel jongens naar Sydney vertrokken. „'k Doetet vor hullie," had-ie een beetje ongrammaticaal, doch niette min in duidelijk-verstaanbaar Neder lands rondgebazuind. Als die een poosje in dat kangeroeland was inge burgerd, zou-ie wel schrijven, hoe 't hem daar verging, had-ie beloofd. De stadsvrinden hadden nog steeds niets vernomen, waaruit mijn al te schran dere eêga al weer concludeerde: ,,'t Gaat 'em zeker niet naar de vleze. Want hij schepte altijd graag genoeg op." Dat mens zoekt nu overal wat achter. Enfin op 'n avond las ik, dat zo'n voorlichtingsmeneer uit het Haagje in Odeon in de Gouvernestraat een le zing zou houden over Australië. Ik tekende terstond verlet aan bij de kapitein-thuis., ,,'k Ga alleen. Niks voor vrouwen," lichtte ik nog toe en verdween schielijk, terwijl een schelle, kijfachtige stem me nog drei gend-vermanend achterna riep: „Denk eraan Tim, dat je niet bezopen thuis komt." Zo'n over drijf ster. Ze zou 't er haast naar maken. Bij ons Schiedams tramserail geko men ontwaardde ik tussen de meer verspreid-wachtende individuen een samenklontende groep mannen en vrouwen op z'n Zondags. Met vuur en geestdrift bestormde deze avondclub de juist vóór rijdende lijn Acht. „Niet dringen mensen. Daar is plaats voor allemaal," hoorde ik de conducteur roepen, waarna hij finaal van de sok ken werd gelopen. Hij belde en de tram reed weg. Ik had 'er het nakij ken naar. Toen ik even later in de nauwe, donkere Rotterdamse straat aanbelandde, ontdekte ik bij het vage schijnsel der lantaarns een wel dui zendkoppige menigte voor de indruk wekkende Odeonzaal. Ook de Schie- damse schare stond er voettrappelend aangetreden. Na veel dringen en elle- booggemanoeuvreer kwamen we bin nen. Doch de staart van de wachtende mensen massa was inmiddels weer aangegroeid, zodat er minstens nóg duizend lui buiten in de kou en de duisternis achterbleven. Die werden met een passend toespraakje van een deftige meneer netjes weggewerkt, waarna ze mopperend en foeterend verdwenen, hun heil zoekend thuis bij moeder-de-vrouw of wellicht in de talrijke taveernen in de avond-duis tere stad. De grote Odeonzaal was af gestampt met adspirant-emigranten. In de pauze mochten er vragen ge steld worden. Daar werd gretig ge bruik van gemaakt. We leenden van elkaar potloden, ballpoint, penhouders en papier. Toen ook deze ruilbeurs uitgeput raakte, gristen we de bloc nootjes van de kelners weg, waarna we ons tenslotte op de bierviltjes wierpen, wier achterkant we gingen bekladden met allerlei min of meer steekhoudende vragen. Eén vraag bijv. luidde: „Kan je d'r op de fiets naar toe?" Vermoedelijk zal de vra ger op school wel onvoldoende voor zijn geographische kennis hebben gehad! Toen het afgelopen was, gin gen we er nog eentje pakken bij Schele Nelis, waar ik Australië, de waarschuwing van m'n Trees en de gehele Santekraam vergat. Thuisgekomen vond 'k mijn echtge note slapend, met haar rug naar mij toegekeerd. Ik kroop in het behage- lijk-warme bed en begon alras te dromen over een soort Australische boerenbruiloft. Op een benauwd hou ten zoldertje stonden we met een heel stel mannen en vrouwen met de armen om elkanders hals in een ge sloten kring te hossen en zongen daarbij steeds maar hetzelfde, mono tone refrein: Zuurkool met vis; daarbij bij elke vis hard op de wan kele vloer stampend. Ik hield mijn hart vast. Ik zag 'em buigen, totdat een van die harpijen scheen me nog een stomp tegen mijn neus te verko pen, ik voelde tenminste naar mijn pijnlijke voorgevel ik ontwaakte. Die stomp bleek afkomstig van mijn slaapvriendin. „Wij benne weer 'es door de onderlage gezakt," hoorde ik haar sputteren. Even later stonden we koud-kleumend in ons hemmetje naast ons houten bed en bukten we ons om de matras op te lichten en daaronder naar de onderlagen te vis sen. „Wat was je weer laat, schooier." Ik mompelde zo iets van m'n tram verlopen te hebben. Gelukkig dreef het onweer over. De volgende dag was ik een en al hulpvaardigheid en zorgzaamheid en bracht 's avonds ge bakken vis voor d'r mede. Napieke rend over mijn zonderlinge droom, herinnerde ik me ineens, dat ik enige tijd geleden in Leiden een bruiloft met het oud-Leidse feestlied „Zuur kool met vis" had medegemaakt. Australië raakte op de achtergrond, totdat er op 'n goede dag een brief uit Sydney kwam: van de stadse neef. M'n vrouw had inderdaad ge lijk gehad. De lange brief was eigen lijk van het begin tot het einde één grote jeremiade. De weeklacht van een dwaas, die gemeend had het aardse paradijs daar bij de kangeroes en de squatters te zullen vinden en thans teleurgesteld was. „Ik heb noch nooit zo hart motte werke," schreef Teunis-neef. „Eerlijk. M'n vrouw heb heimwee. En we misse vooral de ge- selligheit van thuys. Weg klaversjas- sers, weg hengelaarsclub, weg Schele Nelis, allemaal weg. Wat se hier goet kenne is gokke. Assie niet oppas dan vergokkie je hele salarie." Na de brief uit Sydney ben ik pa? tevreden geworden: Oost West, in onze Stad is het 't BEST, vooral se dert ik naar de buitendienst ben over gegaan. Ik fleur helemaal op. Want ik zit de gehele dag langs de straat: Leve de vuile boorden en gore hem- metjes! SCHOON breng ik ze weer thuisJ„

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 3