Komt allen naar de KERSTVERKOOP-ACTIE Het Entreé van Schiedam STAAT ZIJN MAN! GOKKEN Gokken GOKKEN HONDERDEN GULDENS AAN PRIJZEN VAKKIEMNG Rokende kinderen Veiligheid op straat Prettige Kerstdagen f 10, Kerst- en Nieuwjaars kaarten het beste adres Speciale Aanbieding Firma J.H.C. van Waart ulpenhoudersI ulpotloden HVinMRtP&RHIE! VOOR KELTUM-PLEET VOOR KELTUM-PLEET Ooievaar en Vredesduif Iedere dag trekking tot 30 December. Hier volgen de prijswinnaars t.m. Woensdag j.l. 15.98 11.80 7 45 2.98 17.25 ROTTERDAMSEDIJK 429 Haarden Kachels Geysers Boilers Gasfornuizen Stofzuigers Wasmachines BROERSVELD 137-139 TELEFOON 67736 WENST U Loodgietersbedrijf Erkend Gasfitter Erkend Waterfitter Smederij Sanitaire Installaties Gasverwarming Pijpleidingen ierkleuren Luxe Post Foto-Alhums Bureau-Artikelen Kantoorboekhandel L. Haven 77 - Schiedam Telefoon 68812 voor Hoogstraat 9 Schiedam Reeds 40 jaor horlogerie Gedurende de maand December hebben wij een bestaande uit 1 fl. Advocaat 1 fl. Zoete Wijn 1 fl. Ranja 1 L. Vermouth TOTAAL Zolang de voorraad strekt geven wij hierbij een mooi glas cadeau. Bij inlevering van de ledige flessen w >rdt f 0.85 terugbetaald. 1812 Coenradi, Rott.dijk 236, Schiedam f L. v. Dooren, Rott.dijk 415, Schiedam G. v. Hattem, Rott.dijk 261B, Schiedam M. P. v. Litsenburg, Kon. Emmaflat 22, Schiedam L. v. d„ Berg, Rott.dijk 287B, Schiedam Noordhoek, Havendijk 138. Schiedam M v. Oeveren, Rott.dijk 64B, Schiedam T. Booster, Kuiperstraat 80, Vlaardingen Mevr. A. Groenendaal, K.O. Laan 114A, Schiedam V. Muller, Rott.dijk 246, Schiedam A M. Smit, Stationsstraat 57, Schiedam L. v. Dooren, Rott.dijk 415, Schiedam J. Verstijnen, Ant. Knottenveltsingel, Vlaardingen J. Ouweneel, Rijnstraat 22 Schiedam A. Meyer, Rott.dijk 262D, Schiedam 1912 A. Baljon-v. Tuil, Rott.dijk 433, Schiedam B. v. Noordennen, Bellstraat 3A, Schiedam H. Vermey, Schuttersvlucht Schoonhoven Hummel, Hogenbanweg 154B, Rotterdam Wed. v. Buitenen-Huysmanstraat 42D, Schiedam v. Pelt, Rott.dijk 263B, Schiedam J. Mak, Hoofdstraat 203. Schiedam M. Schreuder, Fr. Havensmidsl 56, Schiedam W. F. de Jong, Essenburgsingel 72A, Rotterdam J. Ver boon, Hofsingel 45, Vlaardingen 10.M. de Beer, Lorentzlaan 48B, Schiedam 5. 10.Breyer, Lekstraat 102, Schiedam 2.50 7.50 J Swiers, Rott.dijk 154A, Schiedam 2.50 7.50 M. Vooswald, Strijenschestraat 19, Schiedam 2.50 7.50 R. Geurts, Warande 69, Schiedam 2.50 5.2012 Th. de Jong, Rott.dijk 230, Schiedam 10, 5.J. v Rossum, Bilderdijkstraat 18, Vlaardingen 10. 5.C. P. v. Daalen, Rott.dijk 259. Schiedam 10.- 5.Yvonne v. Goest, Broersvest 27, Schiedam7.50 2.50 Reny Ruijer, Boerhavelaan 89B, Schiedam 7.50 2.50 Huiskes, Rott.dijk 238B, Schiedam 5. 2.60 J. J. Knoop, Lorentzlaan 18A, Schiedam 5. 2 50 Mevr. Duprie, Rott.dijk 283A, Schiedam 5. 2.50 Annie de Jong, Buitenhavenweg 176, Schiedam 5. 10jJ. Baarda, Rott.dijk 216B, Schiedam 2.50 10.J. Timp, J. v. Avennestraat 31. Schiedam 2.50 10.H. A. Sprengen, Tuinlaan 16, Schiedam 2.50 10.M. Verwey, Rhoonschestraat 15A, Schiedam 2.50 7.50 J. Duynstee, Fluitstraat 25A, Schiedam 2 50 7.50 J. Boele, Rott.dijk 445A Schiedam 2.50 7.50 J. v. Ham, Jac. v. Heemskerkstr 15, Vlaardingen 2.50 7.50 A. A. v. Rooyen, Huismanstraat, Rotterdam2.50 5.J. A. Amoureus Nw Maasstraat 100, Schiedam 1. 5.W. D. van Es, Chopinstraat 50B, Vlaardingen 1. 5 I I I I 6 I Ja profiteer er van, dat Nederlands Grootste sp°ciaalzaak in bedrijfskleding ook op de Rotterdamsedijk gevest gd is OVERALL'S enorme sortering vanaf 14.98 LANGE STOFJASSEN prima mod lien WERKBROEKEN ijzersterke kwaliteiten WERKHEMDEN thaki en gabardine WERKHANDSCHOENEN en wanten vanaf OLIEJASSENvanaf enz. enz. enz. enz. en/. I I I I I I De burgemeester van Uithuizermee- den heeft het nodig geoordeeld om via de pers een bericht te doen circuleren over het roken (en snoepen) door de kinderen. Genoemde bewindsman schrijft hierin o.m.: „Het roken der kinderen neemt onrustbarend toe. Nog afgezien van de ernst, dat dit schadelijk is voor hun ontwikkeling, is er het gevaar, dat deze kinderen met lucifers omgaan, terwijl het aller grootste gevaar schuilt in een moreel bederf, aangezien reeds meerdere ma len is gebleken, dat het voor het roken benodigde geld wordt ontvreemd, zon der dat de ouders dit kwaad ontdek ken." Indien U, lezer en lezeres, nu mocht denken, dat deze waarschuwing al leen maar geldt voor het Noord-oos telijk deel van ons land Uithuizer- meeden is injmers een gemeente in de kop van Groningen en dat het ge schetste kwaad en gevaar elders in Nederland niet bestaat.... we zou den geneigd zijn U naïef te noemen. Want genoemde burgemeester heeft eens op klare wijze de aandacht ge vestigd op een kwaad, dat in heel ons land bestaat. Jongens van twaalf en dertien jaar ziet men om vier uur uit school komen, om even daarna, in een verborgen hoekje een sigaret op te steken. Het zakje shag van vader is in vele gevallen bereikbaar en de vloeitjes eveneens. En anders zijn er nog wel andere wegen om aan tabak te komen. In verscheidene gezinnen vindt men het heel gewoon, als een dertien- of veertienjarige jongen aan tafel een sigaret zit te roken. En waarlijk, vader of moeder beschou wen dan hun zoon nog met een zekere „trots", want wat wordt hun jongen toch groot! Hij rookt al! Wij nemen aan, dat de meeste ouders niet weten, dat het bijvoor beeld verboden is wettelijk verbo den om aan kinderen beneden 15 jaar tabak, sigaren, sigaretten of shag te verkopenj ten geschenke te geven of op enige andere wijze te verstrek ken. Een politie-verordening, die in vrijwel alle Nederlandse gemeenten uniform is. Er zijn gemeenten, die nog verder gaan, waar het bijvoor beeld ook verboden is, dat kinderen beneden 15 jaar op de openbaré weg in het bezit zijn van rookartikelen. Een vader, die dus zijn tienjarige zoon de deur uitstuurt om een pakje tabak te halen, stelt zich evenzeer bloot aan strafvervolging als de winkelier, die de tabak aan de betreffende jongen geeft. Geen rankhandelaar zal het in zijn hoofd krijgen om aan perso nen beneden 18 jaar een fles jenever mee te geven, al is die fles bestemd Verstandige ouders zullen dan ook bijzondere aandacht besteden aan hun opgroeiende zoons. Maarverstan dige winkeliers zullen dan ook cate gorisch weigeren om tabak te ver strekken zelfs al is het bestemd voor vader! aan kinderen beneden 15 jaar. Slechts als beiden samenwer ken, kan het kwaad, zo juist door ge noemde burgemeester geschetst, wor den voorkomen. En voorkomen is al tijd nog beter dan genezen. voor vader. Het mag nu eenmaal niet. Maar de sigarenwinkelier ziet er geen been in, om een pakje sigaretten mee te geven aan een schooljongen! Is men in dit opzicht niet bekend met de plaatselijke politieverordening? Het schijnt haast wel zo te zijn, getuige het bericht van Uithuizermeeden's burgervader! Hier ligt een taak voor ouders en opvoeders. Die blijkbaar in dit opzicht tekort schieten. En zelfs, als een vader of moeder zou zeggen: Ik wist hele maal niet, dat mijn zoon van 13 jaar al rookt, is die vader of moeder tekort geschoten in zijn of haar opvoeding. En de oorzaak zal wel liggen in het feit, dat men het roken door kinderen teveel bagatelleert. Och, wat betekent dat nu? Is dat nu zo erg? Inderdaad, het is heel erg. En het feit, dat menige vader of moeder dit niet inziet, is minstens even erg. Want het is juist het morele gevaar, dat ontstaat. De eerste sigaret wordt al dra gevolgd door een tweede. De jon gen krijgt de smaak te pakken, waar het eerst een kwestie van „opschep pen" was: Ik kan al roken! En hij zal op minder normale wijze trachten aan tabak te komen: diefstal kan het ge volg zijn. Zo goed als ook de snoep- zucht vele kinderen al verleid heb ben tot het wegnemen van geld om -toch maar weer snoep te kunnen kopen. Dat roken door de jeugd heeft nog een oorzaak. In vele gezinnen rookt niet alleen vader, maar ook moeder. Nu zijn wij helemaal geen tegenstan der van roken door vrouwen. Maar laat moeder het niet doen in tegen woordigheid van haar kinderen. Menig kind denkt al heel spoedig: vader en moeder doen het beiden, dan zal ik het ook wel mogen. Alles, wat vader en moeder doen, is immers goed? De nieuwe verkeerswet die 1 Jan. a.s. in werking zal treden, heeft de maximumsnelheid opgeheven. De plaatselijke bepalingen, die in be bouwde kommen een maximumsnel heid voor voertuigen vaststellen, wor den daardoor buiten werking gesteld. In plaats van deze snelheidsgrenzen, door de gemeentelijke overheden vast gesteld, komt nu de algemene bepa ling, dat men de „veiligheid van het verkeer" niet in gevaar mag brengen. Deze bepaling geldt gelijkelijk voor heel het land en voor alle plaatsen, ook buiten de bebouwde kommen. In zeker zin kan deze bepaling dan ook gezien worden als een uitbreiding van de verkeersregeling. Immers, ook op niet-bebouwde, open landwegen geldt deze bepaling. Daar dus waar voorheen geen snelheidsbeperking be stond. Tevens is deze bepaling ook een uitbreiding van de verkeersrege ling in die zin dat nu niet alleen het snelverkeer geregeld wordt, doch het hele verkeer. Immers, deze bepaling, dat men de veiligheid van het verkeer niet in gevaar mag brengen, geldt evenzeer voor de fietser, ja zelfs voor de voetganger. De wandelaar, die on voorzichtig oversteekt, brengt deze veiligheid immers evenzeer in gevaar! Nu is deze laatste dan meestal het slachtoffer van zijn eigen roekeloos heid. Doch niet altijd, En voor deze categoriën, de voetganger en de wiel rijder, het langzame verkeer dus, wordt de situatie op de weg gevaar lijker, nu de maximumgrens voor het snelverkeer komt te vervallen. Het recente, droevig ongeluk te Am sterdam, waar een vijfjarig kindje gedood werd door een vrachtauto, toen het, begeleid door een verkeers- brigadiertje de straat overstak, geeft ons in deze ernstig te denken. Immers, de chauffeur reed met een zo grote snelheid op de zeer brede Churchill- laan, dat hij het arme kind niet meer ontwijken kon. Thans kan deze kerel nog gepakt worden wegens overtre ding van de grenssnelheid. Doch straks na 1 Januari niet meer! Dan zal de rechter moeten beslissen, of hij de beruchte „veiligheid", enz., in het oog gehouden heeft. En gezien de straatbreedte ligt de conclusie dan voor de hand. dat deze „laan" als een soort „snelweg" kan worden be schouwd, waarop men gerust een 70- a 80-km gangetje ontwikkelen kan. R. van Woerkom V MERCURIUS A VESTER Slijterij Hoogstraat 154 - Telef. 63050 Slijterij Rotterd. dijk 197 - Telef. 68160 Slijterij Edisonplein 4 - Telefoon 67830 Slijterij Hagastraat 61 Plaatselijke autonomie. Met de bovenbesproken bepaling, waardoor de gemeentelijke verkeers- bepalingen t.o.v. maximumsnelheden vervallen, is tegelijk weer een stukje van de plaatselijke zelfstandigheid aan de gemeentebesturen ontfutseld. Zo langzamerhand wordt op allerlei gebied de autonomie der plaatselijke overheden niet slechts aan banden ge legd, doch geheel de nek omgedraaid. Vanuit Den Haag moet alles geregeerd worden. Zowel Uithuizen als Yerseke, Hyppolitushoef als Meerssen hebben dan hun oppergemeentebestuurders aan de ambtenarenbureaux in Den Haag zitten. Nauwe dorpsstraten, bochtige dijkwegen, gevaarlijke hel lingen, onverwachte dwarsstraatjes, ze bestaan plotseling niet meer! Wip pende bruggetjes of marktdrukte, leegstromende kerken of bioscopen, dit alles komt er niet meer op aan. U moogt zelf beoordelen, hoe hard U rijden wilt! De met grote zorg door de plaatse lijke politie beoordeelde verkeerstoe- stand in dorpen en steden wordt hier door waardeloos. Nu voert men aan, dat de politie te allen tijde een auto mobilist bekeuren kan onder het motto: „U brengt de veiligheid van het verkeer in gevaar." Zonder een maximumgrens te handhaven. Na tuurlijk, dat kan bij de nieuwe wet. Echter, wat helpt dit? De vraag is, wat zal de rechter zeggen. Hij zal wèl naar de snelheid vragen, dunkt ons. Bovendien, in vele gevallen zal men de politie gaan verdenken van uit oefening van plaatselijke willekeur, zoals we dat ongeveer 20 jaar geleden hier en daar een poosje gehad heb ben. Herinert U zich nog de beruchte autoval bij Pussum? Natuurlijk blijft ook onder de nieuwe wet, en meer nog dan onder de huidige, eerste eis voor elke weg gebruiker, dat hij de nodige zelfbe heersing aan de dag legt. Kan men zich thans nog er op beroepen, bene den de voorgeschreven snelheids- grens te zijn gebleven, dit is na 1 Jan. niet meer mogelijk. Doch deze be heersing tonen helaas velen niet te beziten. Het is mede daarom, dat wij pleiten voor een desnoods min of meer beperkt handhaven van de snelheidsbepalingen, die door onze ge meentelijke autoriteiten voor het snel verkeer zijn nodig geacht en vastge steld. De naam Malthus heeft bij veel mensen een verdachte klank. Ten rechte of ten onrechte? We willen het in het "midden laten Heel in het kort komt zijn theorie hierop neer, dat de mensheid de neiging heeft vlugger toe te nemen dan de mogelijkheden om die mensen te voeden, te kleden, van onderdak en van enige geriefe lijkheden te voorzien. Malthus gaf zelfs een formule. Wanneer de wereld bevolking tijdens een bepaalde pe riode verdubbelt, dus volgens de reeks 1-2-4-8 - enz. dan neemt de verzorgingsmogelijkheid toe volgens de reeks 1-2-3-4 - enz. Nadat de wereldbevolking dus twee keer ver dubbeld zou zijn, zouden er al moei lijkheden komen want die vier men sen zouden maar drie keer de portie van de man hebben die leefde toen de reeks begon. Weliswaar zorgden epidemieën oorlogen en hongersnood er wel voor dat de toeneming niet on gestoord voortgang kon vinden maar Malthus meende dat dit slechts uit stel van executie was. Malthus leefde een 150 jaar geleden, de bevolking over de hele wereld is toegenomen, maar leeft die bevolking nu slechter dan die 150 jaar geleden? Ze leeft stukken en stukken beter! We hoeven niet eens 150 jaar terug te gaan. Sedert 1880 is de bevolking van West-Europa verdrievoudigd maar zou iemand de levensstandaard terug wensen die in 1880 de heersen de was? Malthus zijn theorieën horen dus op de rommelzolder thuis., Had Malthus gelijk? Zo is het toch niethelemaal. Veel mensen menen tegenwoordig dat de strekking van Malthus' betoog toch wel een juiste was Dat zijn verhaal nie klopte, kwam doordat in de eer ste plaats de mensen steeds meer landbouwgronden vonden om er voed sel op te verbouwen; de techniek schreed steeds verder voort, waardoor steeds meer mineralen konden wor den ontgonnen, omdat op deze capa citeiten van Moeder Aarde een niets ontziende roofbouw werd toegepast en ten slotte omdat de blanke bevol king de gekleurde rassen op een le vensniveau heeft laten staan dat de eersten ten koste van de laatsten liet leven. Maar dat houdt eens op, menen deze lieden en dan welnu dan zijn er meer mensen op aarde dan er ge voed kunnen worden en is een be langrijk gedeelte gedoemd te verkom meren. Roofbouw. Amerika, de grote leverancier van granen, heeft op een niets ontziende wijze zijn bodem geëxploiteerd. Het rooien van bomen en bossen verstoor den de natuurlijke samenhang van de grond zon en wind hadden vrij spel en deden de humuslaag, waar de boer zijn kapitaal in zit. de lucht in gaan. En zo gaat dat niet alleen in de V.S., maar eveneens in Zuid-Amerika, in Azië en Australië, dit terwijl voed seldeskundigen hebben uitgerekend dat per mens 114 ha. cultuurgrond nodig is om hem een voldoende dieet fe verschaffen. Het aantal bewoners der aarde wordt geschat op 214 mil- lioen, de totale oppervlakte cultuur grond op 2 millioen ha. Wat die 2 millioen ha. niet genoeg opleveren, voelen hoofdzakelijk de gekleurde rassen in him maag. Minder en meer. Wat de aarde nog aan mineralen herbergt, weet niemand. Wel is het een feit, dat ieder gebruik hier een vermindering betekent. Er komt im mers niet meer bij er gaat alleen af. En intussen neemt de bevolking der aarde toe met een 20 millioen per jaar. Maar niet alleen de afneming van de voorzieningsmogelijkheden en de toeneming van de bevolking brengt problemen mee, eveneens de oneven wichtige toeneming van de bevolking. Wanneer we Nederland uitzonderen is ^et geboortecijfer in West-Europa en Nd Amerika snel naar beneden ge gaan. Weliswaar is het sterftecijfer nog sneller gedaald maar dit brengt mee dat de gemiddelde leeftijd hoger wordt. De ooievaar geeft nu eenmaal de voorkeur aan jonge mensen Sta tistici hebben uitgerekend dat West- ^urooa daarom over 20 jaar onge veer 9 millioen zielen minder zal tel- ten. Azië daarentegen, waar de ge middelde leeftijd lager is. zal in die tijd een toeneming vertonen van 50 millioen. Waar de ooievaar zijn pakketjes zo ongelijk distribueert kan de vredes duif niet aarden Wanneer men niet tot een verstandige regeling komt om trent de beschikbaarstelling van de toch al geringe capaciteit van de pro ductiegebieden zullen de ondervoede volkeren de „verzadigde" landen overstromen met alle gevolgen van dien en zou Malthus gelijk krijgen dat o.a. oorlogen het surplus wegne men. Maar misschien worden we al lemaal nog wel eens zo wijs dat die oude theoreticus niet alleen tot nu toe ongelijk heeft gehad met zijn for mules. maar ook nooit gelijk zal krij gen. Hoewel het er tegenwoordig nog niet veel op lijkt

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 3