I.D.W. ruiminct geeft de hele maand Januari 10 korting Ij. SUUGMNH W. A. VERWAIJEN GROTE OPRUIMING SPOTPRIJZEN 3 2 13 Van Gils 1295 HIER HEBT U OP GEWACHT ROBINSON CRUSCË VAN SCHINZ-EO Seizoen VOOR GASVERWARMINO 95 595 675 7-25 6-50 5-50 95 Levert U RIJWIELEN BROMFIETSEN WASMACHINES WRINGERS STOFZUIGERS v.a f3.— v.a. f!0.~ v.a. f6.v.a. fï.50 v.a. f2.per week speciale aanbiedingen Werkelijke koopjes in Gordijnstoffen, Vitrages, Vloêrbe- dekking, Cocos, Karpetten, enz. b.v. Wilton Karpot 2x3 mir 68.50 Zie de etalage's HOOGSTRAAT 184186 BEDRIJFSKLEDING HOOGSTRAAT 33 VAN PRIMA KWALITEITEN TEGEN ZIE DE ETALAGES BELEG UW GELD, het is geen praatje GOED ADVERTEREN brengt geld in 't laadje I in onze opruiming I Sport schoenen met ^ubbel leren zool vanaf Sport schoenen Jongensschoenen 29 tot 31 9-95 32 tot 35 10-95 36 tot 40 «95 HOOGSTRAAT 71 LEVERING BINNEN EEN DAG, desgewenst zon Ier vooruitbetaling.,Buitenhavenweg 178, tegenover Politiepost. Telefoon 67552. MRVOEB Let wel10 korting op de scherp berekende prijzen voor Bervoets kwaliteitskleding. Daarnaast in alle afde lingen een groot aantal tegen uitzonderlijk lage prijzen! Belangrijkl Ook op kleding naar maat, tijdens de opruiming besteld, 10 °/o korting. TELEFOON 68387 SCHIEDAM ZIE SHOWROOMS HOOFDSTRAAT 189 PASSAGE 13 O.A. VELIE- EN ICO-HA ARDEN, VANAF 180. MIKX - Sterke vilt dames PANTOFFELS m. rubber zool alle maten Pracht kwaliteit Kinderschoenen 21 tot 23 24 tot 27 28 tot 30 Vlotte Kinderschoenen met onverslijtbaar onderwerk 24 tot 28 21 tot 23 Heren Dames reeds vanaf IJzersterke in zwart en bruin met rubber of leren zool Goede schoenen vraagt U, bij slaagt U! (naast, waar dat wiel draalt) Hoe een piloot 37 Jagen alleen leefue op een eiland. Verteld door Clay Blair Jr. Op 1 Mei 1952 vloog de luchtvaart kolonel Albert W. Schinz met een F 86-Sabrejet boven Noord-Kore- aans gebied, toen een 37-mm. gra naat in de staart van zijn vliegtuig sloeg, hetgeen brand veroorzaakte. Zwetend van inspanning gelukte het Schinz de machine nog'zo lang on der controle te houden, totdat hij boven zee was gekomen. Enige mi nuten later was hij de controle over het vliegtuig kwijt. Deze minuten j waren echter juist voldoende voor hem geweest om vast te stellen, dat hij zich vlak boven een eilanden- groepje bevond. Een dezer eiland jes leek hem geschikt om te landen, d.w.z. per parachute. Hij haalde een handle over en als de kurk van een kindergeweertje v rd hij automatisch naar buiten f worpen. Heen en weer zwaaien- te onder de parachute, gelukte het h>. a niet helemaal op het eiland te landen, doch hij kwam ongeveer 30 meter uit de kust in zee neer. Dooi zijn zwemvesten bleef hij goed drij ven en even schéén hij nog veel ge luk te hebben, want de wind blie- in de parachute voor hem in d( r.chting van de kust. Hij probeerde rrs de parachute als zeil te gebrui kt maar op een gegeven momen zakte het zeil in elkaar en dreigd' het Schinz door het gewicht onde ter te trekken. Het gelukte hen r -n rich los te maken. Bij zijn uit- 1 -ting behoorde ook een ophiasis fc: re rubberboot. Deze boot was al een pakje aan zijn uitrusting be vestigd en hij behoefde slecht krachtig aan een touw te trekke' om te bewerkstelligen, dat de boe zichzelf vulde en na een kleine Wor staling gelukte het hem aan boor; te klimmen. De nooduitrusting welke hij had hield in; een kleine zender-ontvan ger, een reddingsvest en twee sig naal-fakkels. Toen Schinz zich me zijn uitrusting in de boot werkte tteed hjj een vrselijke ontdekking de paddels waren niet aanwezig. Me. zijn armen probeerde hij de rub berboot in de richting van de kust te brengen, maar het getij was te gen. Na een uur van inspanning zakte h|j uitgeput in elkaar. Het ge luid van de brekende golfslag deed hem weer ontwaken. Het was don ker én op de verlichte wijzerplaat i van zijn horloge zag hij, dat hij bij na zeven uur geslapen had. Het ge tij was gekeerd en er stond een sterke vloed, die hem langzaam naar de rotsige kust dreef. Plotseling hoorde hij een vliegtuig. Het vloog laag, recht over hem heen. Schinz greep snel een fakkel; deze knetterde even en ging uit en het vliegtuig verdween. Het kostte hem ondanks het gunsti ge getij toch nog een paar uur wer ken met de armen en handen als paddels voor de boot op het strand lag. Schinz strompelde verder de kust op, de boot en radio met zich meeslepend. Dan liet hij zich op de grond vallen en sliep. De zon wekte hem. Onder zich zag hij de Gele Zee tegen de kust slaan, terwijl het zeewater de nauwe in hammen in en uit stroomde. Boven hem verhieven zich de zwarte hoog ten van een klip. Hy besloot deze te beklimmen en er een plaats te zoeken, waar hy met zijn radio kon einen en dan rustig te wachten, otdat een reddings-helicoptère zou komen om hem af te halen. De toe- tand was dus betrekkelijk eenvou- ig. Hij klauterde naar de top, vond laar een geschikte plaats met een oed uitzicht en stelde zijn radio in werking. 3e radio werkte „chter niet. Dit was ;en zware slag voor Schinz. Aan de ze mogelijkheid had hij niet ge- iacht. Hij had geen idee van wat hij noest doen. Voor het eerst sinde ijn avontuur begon was hij onge- ust. Zijn parachute, welke hij ah en opvallend teken ergens had cunnen aanbrengen om gezien te worden door passerende vliegtuigen 3ad hij niet meer, zijn radio, waar nee hjj als het ware een reddings vliegtuig had kunnen bestellen, werkte niet. Waren er vyandelykc bewoners op het eiland 3f was er niemand op het eiland. >mdat er eenvoudig elke mogelyk- ïeidh tot leven ontbrak, by gebrek lan water en voedsel. Met behulp van zijn aansteker be gon hij een vuur te maken en droog de hij zijn kleren. Toen trok hij er op uit voor een zorgvuldig onder zoek van het eiland. Hij kwam over de top van een heuvel, toen hy zich plotseling op de grond wierp en 1 nauwelijks durfde adem te balen. i Voor hem in een klein dal lagen vier huttenHy trok er met de meeste omzichtigheid heen, maar hij zag geen enkel teken van leven. Schinz wandelde toen het dorp in. Hij scharrelde wat rond en vond een roestig blikje. Hij vond ook wat ko renaren en aan een beekje groeiden eetbare uien. Het blikje" werd met zand geschuurd, een vuurtje ge maakt en op deze primitieve wijze werd een maaltijd klaargemaakt. Het koren was bitter van smaak en hard en de uien ronduit smakelcos, maar het was eten en het eerste wat hen sinds 24 uur had gegeten. Het verkwikte hem in ieder gevaL Door middel van stenen legde hy een SOS-signaal uit, maar tegen de avond had zich nog geen vliegtuig laten zien. Toen zocht Schinz in een van de hutten maar een schoon plaatsje op, ging liggen en sliep. De volgende morgen vond Schim in ee-n van de hutten een stapel ru we katoen. Met veel geduld be steedde hij er de gehele dag aan om de katoen een heuvel op te sjouwen naar een open plek waar hij uit da katoenbollen het SOS fabriceerde. De letters maakte hy een meter hoog. Het was een inspannend werk en hy voelde zijn rug geducht, maar hij troostte zich met de gedachte, dat een passerend vliegtuig, en ze ker een vliegtuig dat naar hem zocht, ongetwijfeld het teken zou zien. Die avond at hy een handvol gekookt koren en uien. Midden in de nacht schrok Schinz wakker, toen een B-26 laag over het eiland bromde. Hy rende uit zijn schuilplaats en vuurde zyn tweede fakkel af. Drie helrode vuurballen vlogen de lucht in. Het vliegtuig bromde rustig weg in de duisternis. Het begon nu by Schinz door te dringen, dat hy wel eens een lange tijd op het eiland zou moeten ver blijven. Hij begon een dagboek en het eerste wat hij neerschreef was: „Waarom wordt er niet gezocht 7" Met moeite en pijn maakte hij een nieuw SOS-teken, eveneens van ka toenbollen, maar veel groter en nog een van stro. Deze laatste wilde hij gebruiken voor in de nacht. Met zyn vuur kon hjj dan het stro aanste ken. Dit vuur overigens, moest hjj brandende houden, want zijn aan steker was leeg en hy had geen lu cifers. Op een heuvel dicht by zyn schuil plaats deed hy een heeriyke vondst: iemand had daar een oeroude, maar nog steeds bruikbare schommel stoel achter gelaten. Schommelend in zijn krakende troon overzag Schinz zyn kleine wereld. Het Ko reaanse woordje „do" betekent ei land, en so sprak Schinz tot zich zelf: „Ik noem dit eiland Schinz- do'\ Hij strompelde van de heuvel af met >ijn schommelstoel, maar zijn be krompen dieet had hem reeds dus danig verzwakt, dat hy tegen de tyd dat hij zijn schuilplaats bereikte nauwelijks nog kon lopen. Hy zag wel in, dat hy zijn afnemende krach ten zo veel mogelijk moest sparen. Echter, zyn bittere koren en flauwe uien schenen hem in zyn stoel beter te smaken dan de dag tevoren. Tien dagen gingen zo voorby en Schinz begon te wanhopen. Een en kel vliegtuig kwam voorbij, maar geen enkel reageerde op zijn SOS. Op een naelith kwam weer een B-26 voorby en opgewonden ontstak Schinz zyn stro-signaaL Maar ook dit vliegtuig verdween dreunend ln de verte. In zyn kleine dagboek schreef hy: „Hst was een hellevuur, snasr als SOS hielp het niet". Hy Lag op zyn buik in zyn hut en snik te. Toen ging Schinz op zoek verder op het eiland. Hy ontdekte daar zowaar een nederzetting van 13 hutten. Hy kroop er naar toe tot op een afstand van een paar honderd meter en bleef •til op de grond liggen. Hy zag of hoorde niets, ook niet ne luid roepen en dus wandelde hy het dorp binnen. Er waa niets dan: dode katten en ratten. Schinz maakte een van de hutten schoon, ging naar zyn oude schuil plaats om zijn weinige bezittingen op te halen en een brandend stuk hout voor het vuur. In zyn dagboek schreef hy dien dag: „Dl begin my hier thuis te voelen". Ondertussen waren zyn haar «n baard vuil en lang geworden. Hy verzamelde genoeg water om een bad te nemen, maar toen hy op zyn rug lag te drogen keek hy toevallig eens naar zijn voeten. Hy schrok van de ontdekking dat van zyn buikje by wijze van spreken niets over was. Hy zette zyn handen in de zy en stelde vast, dat de vinger toppen elkaar over het middel kon den bereiken. Hy was langzaam aan het wegsterven. Na wanhopig zoeken vaar levens middelen vond hij in de nabyheid een bron en ln een naby veld bonen en 25 zakken rijst; in een hut ont dekte hy hulpmiddelen om de ryst te pellen en te zeven. Na een paar uur stampen en de ryst van het kaf schelden had hy een goede voor raad voedsel. Op deze -wijze had hij naar zyn smaak een waar banket: ryst, koren, verse bonen, uien en paardensla. Schinz begon zyn kampement wat geriefelijker te maken. In zijn dag boek schreef hij: „Ik ben het zat, jongens, dat jullie myn SOS niet zien. Ik ga een nieuw maken". Zo deed hij en hy maakte de letters 12 meter lang en 4 meter breed. Hy vond een paar half gevulde olie tonnen en doopte oude lorren hier in. Toen het volgende vliegtuig kwam stak hy dit aan. De piloot kwam naar beneden en dichterbij om naar de oorzaak van de zwarte rook te zien en vloog toen weer ver der. Schinz schreef in zijn dagboek: „Ik geloof, dat hij dacht, dat er een Koreaan een vuilnishoop zat te ver branden". Schinz besloot een ander signaal te proberen. Dit zou het teken Mayday zijn, het internationale teken voor Iemand in moeilijkheden. Het was een heel werk en om nog zoveel mogelyk werk uit te sparen maakte hy het signaal kruiselings, zodat men van boven naar onder May en van links naar rechts Day las. De A van ieder woord vormde dus het kruispunt. Hy bevond zich intussen al 25 dagen op het eiland en had die dagen niets anders gegeten dan rijst en smakeloze groenten. Op de een of andere manier moest hij vlees vinden. Van de kattenbevolking van het eiland scheen nog één overle vende te zijn, een grote grijze kat, die het dorp steeds in- en uitsloop. Schinz maakte een catapult met stroken rubber van zyn reddings vest, zocht een handvol kiezels uit en ging op jacht. Schinz probeerde eerst de kat aan te halen; maar deze dook dan weg achter een of ander opstakel, en stak dan zyn hoofd eens om de hoek als om te zien of zyn achtervolger er nog was. De kat scheen het een leuk spelletje te vinden. Schinz trachtte de catapult klaar te maken alsof hij het niet op de kat gemunt had; de kat kon dan als met een spotlach zitten toekyken en dan soepel opzij springen. Dit ging zo drie dagen en toen gaf hy het op. Op een morgen vlogen twee ver schrikte vogels zijn hut binnen. Schinz sloot de deur. 45 minuten lang joeg hy door de hut voor hij beide vogels gevangen had. Hij deed ze ln een doek, nam ze mee naar zyn vuur, liet ze daar op de grond lig gen terwijl hy snel water haalde. Toen hij terug was sloeg hy voor zichtig de doek open. De vogels wa ren gevlogen. De volgende morgen verdwaalden weer twee vogels ln /.ijn hut. Hij ving ze en voltrok het doodvonnis ter plaatse. Maar de smaak van vogelvlees, bonen enz. bevorderde slechts zijn eetlust. De laatste dag van Mei, toen Schinz dus dertig dagen op het eiland ver toefde rookte hij de laatste van zijn zorgvuldig bewaarde cigaretten en schreef in zijn dagboek: „Ging over op strohalm". Zes dagen later kwamen enige vliegtuigen over Schinz-do. Hy sein de wild. Maar hij liep niet in uni form; hij droeg een oud Koreaans hemd, dat hij in een van de hutten had gevonden. In zijn dagboek schreef hij: „Zij moeten me voor een Koreaan aangezien hebben. Ik deed het verkeerd". Op de 36ste dag vond hij een roes tige schaar. Na twee uren hard wer ken had hy zijn baard zo kort mo gelijk geknipt en zijn haar bijge werkt. Hij voelde zich een stuk be ter en sliep best die nacht. Om half drie echter werd hij wakker: een helder licht scheen in zijn ogen. Hy knipperde en werd stijf van schrik toen hij geweren op zich gericht zag. Handen vatten hem aan. Schins probeerde te spreken, maar geen geluid kwam over zijn lippen. Hy wendde zyn gezicht af en wacht te op de kogel, die hem zou treffen. Een andere hand greep hem bij zijn das, gleed vervolgens naar de zilve ren adelaar op zijn schouder. Een stem zei in het Engels: „Amerikaan. Een Amerikaans kolonel". Een an dere stem zei „Wy zijn vrienden. Wij helpen". Zij waren Zuid-Koreanen welke het vuur gezien hadden toen zij met hun boot voorbijvoeren. Zij dachten dat hij een vijandelijke wacht was en ze waren gekomen om hem te doden. Binnen enkele minuten was Schinz op de boot; vijf uur later vloog hy naar zijn hoofdkwartier. Daar had hij tevens een uitgebreid en zeer luidruchtig onderhoud met de afde ling: opsporing en redding. Het bleek hem namelijk, dat zijn ver schillende signalen en tekens wel waren opgemerkt. Eerst dacht men aan een vijandelijk? list, maar nadat men meer rapporten en foto's had gekregen had men eindelijk 'n red dingsexpeditie uitgezonden. Deze was juist onder weg. Schinz trok zich er verder weinig van aan. Hij kreeg voorlopig verlof om uit te rusten in Japan. wal. hij gelegenheid kreeg zijn vrouw te bellen in Amerika. „Waar ter wereld heb je al die tyd gezeten?", vroeg zij. „Ik", zei Schinz, „Ach, ik heb wat Robinson Crusoe gespeeld zonder Vrydag".(Life)

Het Nieuwe Stadsblad | 1952 | | pagina 3