bij zf7.25ER DE WAARZEGSTER DE GRAAF'S Een goede reclame Het Nieuwe Stadsblad" <voor al Uw Advertenties 1 DE DRIE ANKERS aankoop van f 5.- waren van 57 voor Blik leverpastei 200 gram STADSNIEUWS PLATE van WOERKOM Schiedam, Hoogstraat37y Tel. 67437 SCHADE BUYSING SCHIEDAM Ae 1822 LAMSVLEES SLAGERIJ BON TAXI'S - TROUWRIJDËN EEN PRIMA KRACHT OVERTREKKEN Meubel reparaties 'Vakkundige voorlichting en plaatsing. Grote sortering. t/m Dinsdag Irrz^de krwaen^ VOORDELIG.. NIET DUUR! Lamsrollade ƒ1,29 f Heerlij Rookw -Speciaal aanbevolen:. Heerlijke Gelderse Rookworstj es. per 100 gram 38 ct VOOR DE STAD EN BINNEN- EN BUITENLAND GEVRAAGD VOOR VERF WINKEL Met vakkennis en zakelijke aanleg Brieven met inlichtingen onder No. 1546 Bureau van dit Blad Grote Markt 2t 99 PIKE NORTON WILLS v.a.f 39,- I. 64.- 176,. •IB I. 89,« I. ISO.- Kookkachel Scheld. 24 Etna Deb. Davo 202 B M J Hetelucht ORANJESTRAAT IS TEL 6567S ■/plaat (129.80 E. M. J. Gem* 1 I. 98,- 1126,50 8. B. Thebo 1 Fleyo BROERSVELD 137-139 TEL 67736 158.. Junker Rub 708 Etna 630 Lamslappen, zonder been ƒ1,04 Lamslappen, mager 1,49 Lamscarbonade ƒ1,19 Lamsbil, zonder been 1,69 Varkenscarbonade, sappig ƒ1,57 Hamstukjes ƒ1,94 Runderlappen 1,19 en 1,29 Braadlappen 1,49 en ƒ1,39 Extra Riblappen1,59 Rund- en Varkensgehakt1,29 Rosbief en Haas 1,88 Kwaliteit van ouds bekend Voor de boterham: Cornedbeefper 100 gram 32 ct Tongen worst per 100 gram 29 ct Gek. Boterhamspek per 100 gram 39 ct Runderrookvlees per 100 gram 49 ct Preskop per 100 gram 29 ct Uitsluitend tegen inlevering van deze bon 500 gram BOTERMALSE BIEFSTUK van 2,05 voor 1,79 LANGE KERKSTRAAT 25 GEMENGDE ZANGVERENIGING EXCELSIOR. Op 4 November a.s. zal de Gemengde Arb. Zang vereniging „Excelsior" haar jaarlij kg winter con cert geven in de Grote Kerk. Dit Jaar is hiervoor één van de meesterwerken van de grote Oratorium-componist G. F. Handel gekozen, n.l. de Judas Maccabaus. Hiervoor is een behoorlijke studie nodig en het koor heeft onder bezielende leiding van haar dirigent, de heer Piet 't Hart, dan ook een jaar van hard studeren achiter de rug en het doet hierbij een beroep op het muzikale publiek van Schiedam om haar Concert, dat een evenement belooft te worden, in grote getale te bezoeken. Voor een dergelijk werk is een grote bezetting nodig en ook hiervoor heeft Excelsior moeite noch kosten gespaard, want behalve het koor, dat voor deze gelegenheid versterkt is, werken mede een orkest van Rotterdamse musici's, hert meisjeskoor van het kinderkoor Feyenoord en volgende solisten: Mevr. Sophie Both-Haas, sopraan, Rotterdam Mevr. Riek van Veen, alt, Amsterdam Dhr. Reinhard van Randwijk, tenor, Amsterdam Dhr. Anton Eldering, bas, Hilversum Aan de vleugel: Mevr. Harmina Langejan-Leemburg, Schiedam Een totaal aantal medewerkenden van niet min der dan plm. 170. Het geheel onder leiding van Piet 't Hart. Wester Garage Iel. 68210 FR. HAVERSCHMIDTLAAN 74 SCHIEDAM (achter het Rnbenspiein) VAN STOELEN CLUBS BANKSTELLEN Nieuwste stalen. Prijsopgaaf vooruit. In 1 week klaar 1 VERMAKEN VAN STOELEN, TAFELS, ANTIEK Gaat naar.... De man van Schiedam Die altjjd helpen kan 1 s i FEUILLETON (XI) Maar toch.... die opmerking van Perpagosin het ruimAeo lusKon dat nü toch niet op de een of andere wijze op Milly slaan Zou Perpagos toch geweten hebben, dat hij met het meisje in relatie stond Maar dan betekende dat, dat Milly in het ruim van de Aeolus wasEen ogenblik was hij ver stomd. Dat hij daar nog niet eerder opgekomen was I De „Aeolus" was natuurlijk een schip en misschien werd Milly daarmee vervoerd. Waar de „Aeolus" zich op het moment be vond, was uit te zoeken. En dan Weer bekroop hem de wijfel. Was zijn conclusie niet veel te ver ge zocht Maar het was toch te pro beren Zijn aandacht werd ineens getrok ken door inspecteur Verberne, die, geattendeerd door een steeds kra kende plank, het vloerkleed opzij geschoVen had en nu, terwijl hij languit op de grond lag, een plank poogde op te lichten. Zijn gedach ten een ogenblik loslatend, keek hij nieuwsgierig toe. Ook de hoofdin specteur volgde Verberne's pogin gen met grote aandacht. Eindelijk wipte de plank omhoog en werd een smalle ruimte zichtbaar, die voor een deel gevuld was met kleine ■witte zakjes. Verberne pakte voor zichtig een der zakjes en maakte die open. Het was gevuld met een wit poeder. De beide politiemannen keken el kaar een ogenblik zwijgend aan. „Ik heb er zo'n vermoeden van dat dit „sneeuw" is", sprak Verberne lang zaam. „Als dat juist is, hebben wij een goede vangst gedaan, al is een der hoofdpersonen reeds blijvend van het toneel verdwenen". „Zou het werkelijk cocaïne zijn vroeg de hoofdinspecteur. „Ik heb juist vanmorgen Perpagos antece denten eens nagezien. Hij wordt al geruime tijd verdacht van handel in verdovende middelen, maar hij wist tot nu toe steeds door de mazen van het net te slippen. Nu hij dood is, vinden we het bewijs". DOOR De hoofdinspecteur knikte. „Laat het zakje in het laboratorium on derzoeken. Verder dient dit huis be waakt te worden. Ik belast jou met het voorlopig onderzoek in deze zaak. Alles moet hier verder na tuurlijk zoveel mogelijk intact blij ven voor een onderzoek van het parket". Hij wilde het vertrek ver laten, doch wendde zich dan nog maals tot de aanwezigen. „Mondje dicht over hetgeen hier voorgeval len is. Misschien verrassen we de overige leden van de bende nog". Hoofdinspecteur Willems ging heen, gevolg door de politiedokter en de fotograaf. Verberne wendde zich tot Peter. „Niet gek deze ontdekking". Peter schokschouderde. „Dit interesseert me niet veel. Ik begrijp natuurlijk best, dat dit voor jou een pracht vondst is, maar waar het mij om gaat is de verdwijning van Milly". Verberne knikte begrijpend. „Voor jou is het een teleurstelling. Vooral nu je er niets over mag publiceren. Maar we beginnen pas en uit de dood van Perpagos kan nog heel wat voortvloeien". Hij wendde zich tot de agenten en gaf enkele instructies. „Ga je mee, Peter Naar het bureau Daar kunnen we ongestoord praten". Op Verberne's kamer zetten zij hun gesprek voort. „Gisteravond heb ben wij zeven punten opgesteld. Daar komt nu als achtste punt bij: de moord op Perpagos. De punten zeven en acht staan mogelijk los van de zaak van Zanten; zeker is dat echter niet". „Ik heb ook mijn ge dachten eens laten gaan over dat onderhoud met Perpagos" begon Pe ter. „Ik heb zojuist de mogelijk overwogen, dat Perpagos mij toch kende en van mijn relatie tot Milly ook op de hoogte was. Zou het in dit verband gezien niet mogelijk zijn dat zijn opmerking in het ruimAeolusop Milly sloeg en dan betekende, dat het meisje zich in het ruim van die „Aeolus" wat dan vermoedelijk een schip is, bevindt?" Verberne schudde langzaam met zijn hoofd. „Nee, dat geloof ik niet en ik heb daarvoor twee redenen. Ten eerste geloof Ik vast en zeker, dat hij hij jou voor een ander aanzag, waarvoor hij erg bang was. Ten tweedet Nu gebleken te, dat Per pagos een handelaar in verdovende middelen was Hij voleindigde zijn zin niet, doch knipte met zijn vingers. Hij scheen zelf ook niet erg overtuigd door de bewijzen, die hij tegen Peter's re denering inbracht. „Ik zal in elk geval een onderzoek in laten stellen naar dat schip. We moeten weten waar het zich momenteel bevindt". Hij maakte een notitie op een blaad je papier en verdween daarmee. Enkele ogenblikken later was hij wer terug. „Het wordt onderzocht", merkte hij op terwijl hij weer plaats nam. „Wat verder dat meisje be treft, tja, lijkt het jou niet juist als we een politiebericht laten uitzen den 7" Langzaam knikte Peter. „Dat is wel het beste", zei hij zacht en dan woest opspringend begon hij met grote passen door het vertrek te ijsberen. Verberne keek deelnemend naar de gepijnigde jongeman. „Hij heeft het zwaar te pakken", dacht hij. „Ik kan mij dat best indenkeh". Plotseling bleef Peter staan. „Ger hard Verduynen", riep hij uit. „We moeten Verduynen nog hebben". „Waar heb ik mijn hersens riep de inspecteur uit, terwijl hij in ko mische wanhoop naar zijn hoofd greep. „Ik vergeet een der belangrijkste getuigen aan te houden en te onder vragen. Vooruit, we gaan onmiddel lijk naar hem toe. Jij weet hem te wonen Peter bevestigde dit en de beide mannen haastte zich op weg. Op de gang botsten zij bijna tegen een agent op. „Inspecteur Verber ne vroeg de agent saluerend. „Ja", vroeg Verberne, geërgerd door dit oponthoud. „U wordt verzocht onmiddellijk bij hoofdinspecteur Willems te komen voor een zeer dringende aangelegenheid. „Drom mels", viel Peter ongegeneerd uit. „Nu dat weer „Ik zal proberen zo spoedig mogelijk terug te zijn. Wacht maar even". Op een drafje rende hij weg. Nijdig keek Peter hem na. „Alweer wachten, alweer tijdver lies", gromde hij. Ineens bleef hij staan bij een invallende gedachte. Waarom zou hij niet vast gaan Of hij nu alleen ging of met Verberne, dat maakte toch niet veel uit. Zonder verder de mogelijke conse quenties van zijn daad te overwe gen, begaf hij zich op weg. Resoluut liep hij terug naar de uitgang en waarschuwde de portier, dat hij wegging en zo snel mogelijk terug zou komen. Hij stapte in zijn jeep en reed naar de woning van Verduynen. Even voorbij het huis stopte hij langs het trottoir. Dan nam hij het huis eens op, waarin Gerhard vol gen® de inlichtingen van Jaap, zou wonen. Het zag er verveloos en ver waarloosd uit. Hjj besloot maar aan te bellen en te vragen of de man thuis was. Een vast omlijnd plan had hij nog niet. Een vrouw van middelbare leeftijd deed hem open. „Is Gerhard Verduynen thuis". „Wie bent u en waarvoor komt u?" was de wedervraag. Peter noemde zijn naam en gaf als reden voor zijn be zoek op: Perpagos. Hjj moest wach ten, maar het duurde niet lang of de vrouw kwam terug, en nodigde hem met een handgebaar uit boven te komen. Hij beklom een smerige trap en daarna nog een. „Hoog en droog" mompelde hij. „Maar het laatste zal nog moeten blijken". De vrouw die hem de tweede trap was voorgegaan, wachtte hem boven op en wees hem nog steeds zwij gend een d$9& Peter klopte aan. „Binnen", riep ecu mannenstem. Peter stapte het vertrek binnen. Een betrekkelijk nog jonge man zat in een leunstoel te lezen. Bij zijn bin nenkomst keek hij op en bekeek Pe ter argwanend. Hjj was vrij netjes gekleed en goed geschoren. Hjj zou knap genoemd mogen worden als zijn ogen niet zo diep in hun gelegen zouden hebben «en er om de ietwat weke mond niet zo'n cynische trek lag. Verduynen stond op en kwam in een arrogante houding voor hem staan. „Wat heeft Perpagos te ver tellen?" Nonchalant stak Peter zijn hand in zijn zak en haalde er een pakje si garetten uit. „Roken" vroeg hij. Ver duynen deed een stap naar voren. „Ik vroeg je, wat Perpagos voor een boodschap heeft", snauwde hij. „Schiet een beetje op. Ik heb nu al genoeg van je gezicht". „O ja?" vroeg Peter zelf een sigaret opste kend. „Dat is vreemd. De meeste mensen vinden me wel sympathiek" „Verdraaid, kerel, drijf me niet tot het uiterste. Ik zeg je nu voor de laatste maal: Wat heb je voor een boodschap?" „Eigenlijk ken ik Per pagos niet eens zo best", zei Peter langzaam en als in gedachten ver zonken. „Ik geloof, dat ik zelfs voor een geheel andere zaak kom". Woest keek Verduynen hem aan. Iets in Peter's houding weerhield hem er echter van om de onwel kome bezoeker eenvoudig de deur uit te smijten. „Ik ken je niet", zei hij ruw. „En stel er bovendien geen prijs op met je kennis te maken. Verdwijn als je niets bijzonders weet". „Ik weet wel iets bijzonders, al ver moed jij niet waar dat over gaat. Moet u eens luisteren, mijnheer Ver duynen, ik ken een mooi verhaaltje over een jongetje, dat ze hier in Amsterdam „De Sjieke" noemen. Dat jongetje heeft vele slechte din gen gedaan. Diefstal, spelen, handel in verdovende middelen, van de universiteit weggejaagd.... hmm, niet zo erg fraai, is het wel en hij voegde er op berispende toon aan toe: „En dat voor iemand, die uit een goede familie komt en pas negen en twintig jaar oud is. Ken jij dat ventje vroeg hij opeens op een geheel andere toon. Gerhard Verduynen was langzamer hand purper geworden van inge houden woede. „Maak je niet kwaad jongen", ging Peter op honingzoete toon verder. „Dat is niet gezond. Ik heb eens een tante gehad, die zich ook wel eens zo kwaad maakte. Ze is er op een keer in gebl..,. Laat dat Verduynenvoegde hij er op eens op vlijmscherpe toon aan toe. „Laat dat daar maar zitten. Ik heb hier ook iets in mijn zak en ik ver moed dat ik daar nog altijd een aasje vlugger mee ben als jij I" Hij keek de man scherp aan en deze trok onwillig zijn hand weg van zijn achterzak. „Verveel ik je, dat je zo plotselng een einde wilt maken aan ons gezellig onderhoud Dat is toch jammer, want ik weet nog iets heel leuks. Je vriend Perpagos..,." Hij pauzeerde even en keek Verduynen vriendelijk lachend aan. „Wat is er met die Perpagos", vroeg Verduy nen onverschillig, maar er ver scheen even een trek van ongerust heid op zijn gezicht. is vanmorgen door de politie gevonden. Dood". „Doodher haalde Verduynen, terwijl zijn ge zicht een uitdrukking van grote ontsteltenis aannam. „Dood?" „Ja, dood, hjj werd in de rug neergesto ken met een Chinese dolk". „Dat lieg je I* hijgde Verduynen, „Dat lieg je". Peter schudde zijn hoofd. „Het is toch heus waar. O ja, dat zou ik haast vergeten. Het interesseert je misschien om te we ten, dat ze in een geheime berg plaats wat cocaïne gevonden heb ben". Verslagen zonk Verduynen neer op een atoel. „Je schijnt je het nogal aan te trekken", zei Peter met goed- gespeelde deelneming. „Was het werkelijk 2o*n goede vriend van je „Hou op", sneerde Gerhard „In 's hemelsnaam hou op. Wat wil je van me Ga weg, o, ga toch weg 1" Peter veranderde ineens van tech niek, inwendig juichend, dat hjj zo'n succes had. „Wat weet je van Milly van Zanten" vroeg hij op ijskoude toon, terwijl hij een paar passen voorwaarts deed en recht voor de Sjieke ging staan. Deze keek hem met van angst verdwaasde ogen aan. „Het was mijn schuld niet", jam merde hij. „Ze ontdekteHjj zweeg plotseling en keek langs Pe ter heen in de richting van de deur. Er kwam een blik van triomf in zjjn ogen. Bliksemsnel draaide deze zich om. Het was te laat. Hij zag nog even een schim en een opgehe ven arm en kreeg toen een hevige klap op zijn achterhoofd. Wild greep hij om zich heen, maar hij tastte in het luchtledige. Alles werd hem wazig voor de ogen en daarna zwart. Vaag was hij zich er van bewust, dat iemand zacht lachte, daarna niets meer Roerloos met in zijn hand nog een gummiknuppel keek een Chinees neer op de gedaante aan zijn voe ten. „Niels Harsjange" mompelde hij toonloos. Hij vestigde ineens zijn zwarte ogen doordringend op Ger hard, die nog steeds op zijn stoel zat. „V/at kwam hij hier doen snauw de hij. „Ik weet het niet. Ik wist niet dat het Niels Harsjange was", stamelde Gerhard. „Hij vertelde dat Perpagos dood was en dat de poli tie„Wat?" stiet de Chinees uit. „Wist hij dat al en wist de po litie daar ook al van Zijn oosterse kalmte maakte plaats voor een in tense woede. „En jij hebt hem niet onschadelijk gemaakt „Hij was gewapend", kreunde Gerhard „en hij wilde „Zwijg", snauwde de Chinees. „Geef me liever een touw en help me hem binden. We moeten zo gauw moge lijk hier vandaan. Misschien weet de politie ook als iets van jou en. Gerhard schrok opnieuw. „Grote mensen", jammerde hij. „En alles ging juist zo goed". „Sta niet te jammeren. Help bevergrauwde de ander met een van woede ver trokken gezicht „We zullen met de baas verder overleggen". Gerhard gehoorzaamde en hielp de Chinees met het binden van Peter. Af en toe hief hij angstig luisterend het hoofd op. Een spottend lachje krulde de lippen van de Chinees, toen hq Gerhard's angst zag. „Laffe hond", siste hij tussen zijn tanden. (wordt vervolgd)

Het Nieuwe Stadsblad | 1953 | | pagina 2