F01DEI 1. A. SIMONS De Sint HM gerookte paling tij: L. Boer's visbedrijf v. EITK's Lekkernijen voor de Decembermaand vak WOERKOM PASSAGE SIJHSON EM D13LILA ipura'iir; Het (bliekje oum KaLö aan Jtint ïlicotaaö sis jlYakkundige voorlichting en plaatsing. Eventueel prettige betalingsregeling. Binnen Uw muren f De schoonste aren Maak er een foto van. Wij helpen U daarmede, door Gratis EEN FLITS CAMERA IN BRUIKLEFN AF TE STAAN Beyerl.straat 19 Telefoon 66755 Krengt ook dit jaar weer de IN EEN LUXE FEESTVERPAKKING VLAARDINGERSTRAAT 10 Vergeet bij het zoet, het zilte niet. Neem voor de a.s. Feestdagen wat Zure Haring, Rolmops, Vis- conserven en fijne Tafelzuren in huis. Wij heb ben een enorme sortering DIE DE GEZELLIGHEID VERHOGEN SCHIEDAMS GOEDKOOPSTE VISBEDRIJF VLAARDINGERSTRAAT 10 TELEFOON 67045 3 stuks Kinderzakdoekjes TEXTIEL FRANSELAAN 273 L §7,. C 64.- i 78.- I9B Etna 78 SchaMa 24 Etna Oeba Davo 202 I. 125,- 1.90,. E. M. J. Hetelucht E. M. J. Genu 1 B. 8. B. Thebo 1 S. 101 ORANJESTRAAT 13 TEL. 65673 BROPRSVELD 137-139 TEL 67736 1 155.. L 92,. Junkar Ruh 708 Etna 630 1' OTO-FLITS FOTOHANDEL SIMONS - REYERLANDSESTRAAT 1Ê FOTO-FLITS FOTOHANDEL SIMONS BEYERLANDSESTRAAT lf SCHIEDAM TEL. 69563 HEDY LAMARR - VICTOR MATURE I DAG. 2 EN 8 UUR ZATERD. EN .ZONDAG 1.45-4.15-6.45-9.15 QEOROE SANDERS I (Gewijzigde Aanvangstijden) I Donderdagavond geen voorstelling PAP AMOUNT TECHNICOLOR (Slmson and Delilah) 14 J. leuke voorstellingen in aardige mapjes iiVLoiis BROERSVEST 99 SCHIEDAM incone l.lllilllllllllllllli DOE MEE AAN ONZE 2e ST. NICOLAAS-PRIJSVRAAG lste keus met zwarte naad Luxe Nylons, met zwarte hiel en naad f 5.95 Dames Onderjurk met strook, en prachtige kantgarneringf 3.95 Heren Overhemden, in 3 moderne effen kleurenf 4.35 Pyama-Flanel, diverse prachtige streep dessins, per meter f 0.98 Verder: 3 zakdoeken in luxe verpakking 0,65. „Swan" tafelkleedjes 1,95. Zuiver wollen hoofddoeken 2,45. SPECULAAS EN SPECULAASPOPPEN. (23ct. p. 100 gr., zonder amandelen lOct. p. 100 gr.) 200 gr. (ruim 2 kopjes) zelfr. bakmeel, 75 gr. (bijna 1/3 pakje) boter of margarine, 100 gram (bijna 1 kopje) bruine basterdsuiker, 15 gram (2 eetlepels) speculaaskruiden of kaneel met wat gemberpoeder, nootmuskaat en kruidnagel poeder, zout, 1 eetlepel melk, 100 gr. aman delen. Het zelfrijzend bakmeel, de basterdsuiker, het zout en de kruiden door een zeef sahudden in een kom en door elkaar roeren. De boter of de mar garine er met twee messen doorheen snijden. De lepel melk toevoegen. De bestanddelen met de hand dooreenkneden totdat een gelijkmatig deeg ontstaan'is. Het deeg even laten rusten en daarna uitrollen op een met bloem bestoven aanrecht of tafel. De amandelen even broeien in heet water, van de velletjes ontdoen en snipperen. Deze snippers over het deeg strooien en ze er met da deegrol luchtig indrukken. Van het deeg met de hand een speculaaspop vormen of er koekjes uit steken of -snijden. Indien men een speculaas- plank bezit, deze dun met aardappelmeel be strooien en het deeg In de vorm drukken. Wat uitsteekt, afsnijden; vervolgens de koekjes uit de plank kloppen en ze op een vetgemaakt bakblik leggen. De speculaasjes of speculaaspoppen bak ken in een matig warme oven. Bak* ij d 20 a 25 minuten. MARSEPEIN. (30 rent per 100 gram). 200 gr. amandelen, 400 gr. (ruim 3 kopjes) poe dersuiker, 1 eiwit, 1 theelepel laurierkerswater of oranjebloesemwater. De amandelen wassen, opzetten met koud water, aan de kook laten komen, afgieten en overg eten met koud water. Ze vervolgens pellen. De a, nn- delen door een fijne molen malen. De poeder suiker zeven en met de gemalen amandelen ver mengen. Deze massa nog een of twee maal malen tot ze zéér fijn verdeeld is. Daarna het eiwit en het laurierkerswater of het oranjebloesemwater er door mengen en de massa zo lang kneden tot ze samenhangend en glad is geworden. Er naar verkiezing verschillende vormen aan geven. De marsepein kleuren door er cacaopoeder (en iets water), kaneel of kleurstof door te mengen of door de marsepeinen figuren hierdoor te wente len of er mee te bestrijken. Het ging tegen Sint Nicolaas. Het was erg druK op de straten. In de winktls stonden een boel mensen Lekkers te kopen. Marsepain, spe culaas en suikerbeesten. De winkels stonden er vol van Het was heel gezeliig op straat. Vol op brandden overal de etalagelich- ten en dat vrolijke, heldere licht deed al het lekkers en al de mooie ccautjes nog veel mooier uitko men. Voor alle winkels stonden kinderen, ze keken naar al dat heerlijks dat te koop was en verlangden al erger naar de vijfde December! Ze zon gen hun liedjes van „Zie ginds komt de stoomboot" en droomden des nachts van de goede Sint, die hun op zijn verjaardag verrassen kwam. Vooral voor de speelgoedwinkels was het erg druk. Daar was ook zoveel moois te zien, je kwam er gewoon niet uitgekeken. Daar stond een electrische trein op rails, die telkens in de rondte reed. Hij ging door een tunnel en langs een overweg en er stonden seinpalen met stoplichten, rood en groen. Het verveelde nooit om daar elke dag even te gaan kij ken. Kris Dekker miste tenminste nopit Cok nu stond hij met z'n bleke jon genssnoet dicht bij de brede ruit. In zijn ogen was een hunkerend ver langen, wat keek hij ingespannen naar die mooie trein die almaar in de rondte liep. Ook andere dingen hadden zijn aandacht. Wat was er toch veel moois om mee te spelen, hij had zulk prachtig speelgoed niet. Hoe kon je nu op St. Nicolaas aan zulke mooie cadeaux komen Moest je dan erg braaf zijn Kris begreep er niets van. Hij kreeg nooit zulke mooie dingen ca zijn zusjes en broertjes ook niet. 't Was soms net of Sint Nicolaas oneerlijk was. Daar had je nou Koentje Pet, de brutaal ste jongen uit de klas, die kreeg me vorig jaar een hijskraan meneertje, om jaloers op te worden. Hij, Kris, had een tekenboek gehad, met kleurkrijtjes. Hij was er wel blij mee geweest hoor, maar hij had het toch maar niet laten zien op school. Hij had veel liever een race auto gehad ofof een paar kleine vliegmachientjes Zo'h trein? Ha, wie zou die krijgen? Misschien wel een heel rijk jon getje, hij zou er nooit om durven vragen. Kón je weles iets vragen aan Sint Nicolaas, deden andere kinderen dat wel e^iis Kon je een briefje aan hem schrijven Kris wou dat het waar was. Hij zou wel weten wat hij op *t papier moest zetten.... „Ga jij nou es weg", zei een grote jongen ongeduldig, „Je staat hier al zo lang, ik wil ook weles wat zien''. Kris weigerde koppig: „Ik mag hier net zo lang staan als ik zelf wil", zei hij stuurs. Krijgen zou hij zulke mooie cadeaux niet, maar ernaar kijken, dat kon niemand hem be letten. De jongen stootte met z'n elleboog, maai hij stootte net zo hard terug. Toen opeens lkp Kris onverschillig weg. Hij floot een versje en liep met z'n handen in z'n broekzakken verder. Al fluitende klaarde z'n leuke snuit weer op. Hij moest een plan maken, hij moest iets doen. Vanavond op bed zou hij flink gaan verzinnenMisschien kon hij vragen of hij Piet mocht helpen met het dragen van de zak, missohien kwam hij Sinterklaas wel tegen, wie weet I En misschien kon moeder er wel iets aan doen. Als hij met haar alleen was, zou hij 't lekker es vragen. - Moeder wist overal raad op Thuis brandde de lamp nog niet toen hij binnenkwam. Moeder hield erg van schemeren. Schuin voor hun huis stond een lantaarnpaal, die gaf heel wat licht in hun kleine kamer. Zijn broertjes zaten plaatjes te kij ken, voor het raam, in dat licht. Kris kroop in een hoekje van de kamer, dicht bij de lekker branden de kachel. Nu kon hij fijn verder dromen van Sinterklaas. Anneke zou., 'n versje, hij droomde zachtjes mee Sinterklaas kapoentje, Gooi wat in mijn schoentje, Gooi wat in mijn laarsje, Dank je Sinterklaasje Zou het echt waar zijn, dat de Sint met z'n paard over de daken reed Je moest maar durvenHet was haast niet te geloven. En dat hij de cadeautjes door de schoorsteen wierp, hoe kon dat nu, als de kachel brandde Ja, je had natuurlijk twee schoor stenen Als hij es even naar boven ging en op 't dak keek Even later lag hij al met z'n hoofd uit het dakraam. Hoog was hun huis niet en de goot was breed en ieder een zei toch, dat het waar was en je zong van „Op de hoge, hoge da ken". Je moést het wel geloven, ja Maar dan, maar dan kon hy toch een briefje schrijven en aan de schoorsteen binden. Dat was een slim plan, als hij dat deed, móest de Sint het vinden. Met de grootst mo gelijke haast, rende hij naar beneden en moeder had gelnkkig net de lamp aangedaan. Hij zoent dadelijk in de rommella een stompje potlood en uit een oud schrift scheurde hij een blanco blaadje papier. Toen ging hij zitten schrijven. Hoe moest je be ginnen Even denken O ja, na tuurlijk: „Beste Sint Nicolaas. Als U dit breifje vindt, wil U dan eens goed om ons denken. Ik heb weles gejokt, maar erg stout was ik niet en mijn broertje heb een keer in het water gelegen, maar dat kon hij niet helpen. We benne niet erg stout geweest, we willen graag astublieft een mooi dinge tje, ik een reesauto en me zussie een pop en me broertjes een foet- bal en.en U weet het zelf wel. dag lieve Sinterklaas Kris.,, Zo, dat stond er, wat was dat moei lijk Hé, daar stootte hij z'n bol te gen Anneke's hoofd, die had stie- kum staan kijken. „Wat doe jij Schrijf je aan Sinter klaas giegelde ze plagerig. „Hoepel op meid", zei Kris boos, hij frommelde het papier gauw in zijn zak. Zo'n lelijke klikspaan zou alles ver raden. Ging ze nu maar gauw weg. Gelukkig riep moeder haar, zo, nu kon hij fijn opschieten. Hij nam een draad stevig katoen uit moeders stopkist en glipte ongemerkt naar boven. Daar kon hij verder de boel in orde maken, n een wip zat hij in de dak goot. Fijn dat die lantaarn zoveel licht gaf, hij kon alles prachtig zien. Ginds kwam de maan door de wol ken gluren, leuk Hij zat toch maar fijn op het dak en niemand wist het lekker Kou voelde hij helemaal niet. Op zijn kousen sloop hij als een kat, het dak op, toen hing hij het briefje om de pijp Hé, hé, dat heb ik toch maar fijn verzonnen. Op z'n armen geleund bleef hij voor 't zolderraam staan, om te kijken naar wat hij gedaan had. Hij was zó blij, dat zijn brief daar nu zo netjes hing. Wegwaaien kon het niet en regenen deed het ook niet, dus hij had alle kans dat zijn mooie plan zou lukken. Van pret be gon hij een deuntje te fluiten, na tuurlijk een Sinterklaas versje Zie de maan schijnt door de bomen, Makkers staakt Uw wild geraa3.. Had hij dat nu maar niet gedaan, want Toen hy wat later de trap afkwam, stond vader in de gang. „Z kleine apekop, wat heb ]ij boven uitgevoerd Je lag zon' beetje half in de goot", zei vader onderzoekend. Kris kleurde als een biet: „Niks zei hij zacht, maar aan alles wat te zien, hoe hij schrok van vaders vraag. Vader vertrouwde hem dan ook he lemaal niet: „Ja, ja manneke, dat denk jij vader zeker wijs te maken, vertel maar es gauw op, wat jij in de avond op het dak moest." „Hij heeft een brief aan Sinterklaas geschreven", giegelde Anneke weer. „Hierzooo Klikspaan boterspaan!" „Tut tut", zei vader, die moeder een knipoog gaf, „als je dan alle stoute streken van jullie er maar inge schreven hebt, en dan vooral dit, dat Anneke's tongetje te lang is Nu was het Anneke's beurt om te kleuren, ze boog tenminste vlug haar hoofd over haar leesboek. Kris g'ng die avond extra vroeg naar bed, hij sliep op zolder en luis terde gespannen of hij misschieh ook wat hoorde op het dak. De wind rammelde aan het raam, maar ver der was er geen geluid. Kris' ogen vielen al spoedig dicht en hij sliep die nacht als een mar mot. De volgende morgen was Kris het eerst uit zijn bed. In z'n nachtgoed nog op blote voeten sprong hij naar 't raam. Even kijken of 't briefje weg was Ja Het was weg 't Draadje zat nog om de pijp, maar 't briefje was er af, het wonder was gebeurd. O, Kris kon haast z'n mond niet houden, hij had het wel uit willen gillen van pret. O, o, hij kon 't ge heim niet alleen bewaren. Iemand moest het weten. Toen sloeg hij z'n armen om moeders hals en hij ver telde haar alles van het briefje, moeder klikte immers nooit, zij zou het aan niemand verder vertellen. Wat ging hij die morgen blij naar school en wat zat hij in spanning al de dagen voor het nog Sint Nicolaas was En toen het eindelijk vijf De cember was, gebeurde er zo iets grappigs. Het was nog pikkedonker, toen Kris al uit z'n bed kwam. Hij ging naar beneden en hij wou zich aankleden, maar hij was nog zo suf Hij zat met z'n kous in zijn. hand op de stoel te knikkebollen Toen kwam moeder gelukkig kijken, ze had gestommel gehoord en dacht: wat voor een nachtelijke bezoeker heb ik nou op visite gekregen!? Wat keek ze verbaasd, toen ze Kris vond, die bezig was z'n broek over zijn pyama aan te trekken „Wat ga je beginnen jongen, het is nog nacht", zei moeder half lachend. ,Kris keek haar aan met slaapdron ken ogen: ..Nacht Ik, ik dacht dat het al morgen was", stotterde hij. „O jou meneertje ongeduld, ga jy nog maar heerlijk een poosje naar dromenland hoor Het is nog veel te vroeg voor de Sint", fluisterde moeder, bang dat een van de ande re kinderen wakker zou worden. Kris sloop verlegen naar boven en kroop vlug weer onder de warme dekens. Hij sliep spoedig weer als een roos, zo zelfs, dat moeder hem een paar uur later moeilijk wakker kon krij gen. De hele dag verder was er die heer lijke spanning. Zou de Sint nu echt komen, o, wat verlangden Kris en z'n broertjes en zusje daarnaar. Ze kwamen dadelijk uit school naar huis en speelden zoet met elkaar in de kamer. Ze durfden helemaal niet kibbelen. Telkens ke ken ze door de ramen naar buiten. En toen eindelijk, eindelijk nog voor vader thuis kwam, werd er plotse ling hard op de deur gebonsd Nu dat doet natuurlijk alleen Zwarte Piet. Ze schrokken er van en nie mand van hen durfde de deur open te doen. Maar moeder natuurlijk wel, ze had nog maar net de deur open, of er vloog al een hand peper noten de kamer in. „Grabbelen maar 1" riep Zwarte Piet en hij stapte meteen binnen, gevolgd door de Sint. Sinterklaas wuifde vriendelijk met z'n hand en moeder gaf hem gauw een stoel om op te gaan zitten. Piet droeg een zware zak, die zette hij eerst op de grond en toen ging hij ock zitten. „Zijn Uw kinderen nogal zoet me vrouw vroeg de Sint aan moeder. „Ja Sinterklaas, dat gaat best 1" Zo, dat vind ik prettig om te horen. Willen jullie nu voor mij een versje zingen „Wel twee zei Anneke, die hele maal niet verlegen was. De Sint vond dat het prachtig ging: „Je mag nu aan deze kinderen wel wat geven Piet, we hebben net nieu we inkopen gedaan, geef ze allemaal maar een mooi cadeautje." „Goed Sinterklaas", zei Zwarte Piet beleefd, toen ging hij eerst naar de kleinste peuters. Die kregen alle maal wat moois en lekkers ook, ze waren zo blij, ze juichten hun vreug de uit. Kris stond maar te kijken, de span ning was op z'n gezicht te lezen. Toen opeens stapte Zwarte Piet op hém af, hij bleef vlak voor hem staan en wenkte naar Sinterklaas. Kris begon te beven, hij kreeg het plotseling vreselijk warm, want de Sint keek hem zo aan. „Hoe heet jij ook weer, ventje „Kris Dekker, Sint Nicolaas", zei Kris bibberend. Oei, wat had hij het benauwd „Juist ja, dat dach+ ik al", zei de Sint langzaam, hij streek peinzend over z'n baard en vervolgde: „Jij bent dus die jongen die dat briefje aan de schoorsteen gehangen heeft?" Kris knikte met groot-angstige ogen. Zou Sinterklaas er boos om zijn? O, nu zou hij misschien juist niets krijgen, voor straf. „Maar, maardatdat was, dat.O, Kris kon niet meer den ken De Sint schudde ernstig z'n grijze hoofd: „Mijn jongen, ik moet je waarschuwen. Je mag aan me schrij ven zoveel je wilt, maar hang je briefjes nóóit, ik zeg nóóit meer aan een schoorsteen. Van klimpartijen op een dak, moet ik niets hebben, verstaan?" „Ja Sinterklaas", zei Kris zuchtend, hij kon maar net z'n tra ;en inh >u- den, zo erg vond hij het, dat Sint zo boos was. En Piet keek zo spottend. Jij bent een goeie voo- de zak, dacht hij. Z'n lachende ogen glinsterde n zo akeligKris ging vanzelf al een eindje achteruit. Maar de Sint kwam plotseling naar vorenl hij stak z'n hand uit: Kom jongen, ik zal 't je maar vergeven" zei hij vriendelijk. „In je daad zat toch wel wat goeds, want je hebt niet alleen om jezelf gedacht en dat vond ik mooi van je. Piet, geef die jongen maar een flink pak, je weet wel welk ik bedoel". Toen was het of de wereld plotse ling veranderde. Kris gaf een schreeuw van blijdschap toen hij het pak kreeg. Hij peuterde zenuwach tig het touw los, wikkelde het pa pier af en pakte alles uit O, o, wat een verrassing. Daar lag die fijne raceauto, die hij zo graag hebben wou Hij kon zijn ogen niet geloven en daar was een boel lek kers ook, wat was er veel „Is 't naar je zin Kris vroeg Piet met een zware stem, dan mag je de Sint wel bedanken jongen." Toen durfde Kris opeens. Hij gaf Sinterklaas een hand en hij keek hem recht in z'n vriendelijke ogen. Hij was het gelukkigste kind op de hele wereld, omdat zijn wens in ver vulling was gegaan, nu ook hun ge zin, door Sinterklaas was bezocht. Kris heeft nog heel wat Sinterklaas feesten na deze gevierd, maar zo'n prettige al op die dag, nóóit meer. Toen de Sint en z'n knecht a! uren wegwaren, zat hij nog met een ge lukkig gezicht naar z'n raceauto te kijken. Anneke speelde met hr.ar pop en de tweeling-broertjes had den een fijne voetbal en moeder schonk heerlijke chocolademelk met dik speculaas erbij. En vader, die juist deze avond zo heel lang werken moest, vond een fijn kistje sigaren, toen hjj thuis kwam Het was feest, écht Sinterklaasfeest. Het feest van blijde verrasingen C. M. v. d. Berg-Akkej iJian.

Het Nieuwe Stadsblad | 1953 | | pagina 11