speciale /£9 BERVOETS „EDELWEISS" voor een 'n exclusieve BERVOETS. aanbieding SCHIEDAMSE MINIATUREN PTT Vissertjes Gramofoonplatennieuws Fibranne Carré COSTUUM 3.00 PANTALON ƒ1.50 ROKKEN /1.50 MANTELS ƒ3.00 STOOM-& CHEMISCHE WASSERIJ Westmolenstraat 16-18 - Tel. 68519 Filialen: Da Costastraat 32 Dr. Wibautplein 63 DAMESMODES W. V. d. BURG POST- EN TELEGRAAFKANTOOR SCHIEDAM hulpbestellers l*1' «AA -v*r T hif *4 .fa Populaire platen: KONING CUGAT regeert in het herleefde ryk van de Mambo Het is een beminnelijke heer van middelbare leeftijd met een snorretje en twee grote kwali teiten: de onmogelijkheid om Engelse namen juist uit te spreken, en de gave om goede mu ziek te maken. De rumba, de conga en de sam ba heef hij omhoog gewerkt van „aardige nieu- wigheidjes" tot een vast onderdeel van het pro gramma in Europese en Amerikaanse dansza len. Zijn persoonlijke stijl, knap-uitgedachte ar rangementen en groot gevoel-voor „show" ma ken hem tot een attractie: de enige en niet-te- imiteren Xavier Cugat Nu de mambo, die typische Zuid-amerikaanse dans, voor de tweede maal in vijf jaar een rage ontketend heeft (de mambo staat zelfs op het veelbesproken eenheids-programma van de Ne derlandse danslerarenheeft Xavier Cugat daaraan ook zijn bijdrage geleverd. Hij compo neert zelf mambo's en laat ze spelen door zijn orkest. Daarin zorgt een waar arsenaal van trommels grote, kleine, diepe, platte voor een authentiek Cubaans rhythme. De pakkende, soms jachtende melodiën krijgen kleur en warm te door een geraffineerd gebruik van zwoele violen, vloeiende saxofoons en schrille trompet ten. Er is een zanger, Julan Manuel, en Cugat's vrouw, de donkerharige Abbe Lane, laat haar temperamentvol geluid klinken in de vrouwe lijke zangrollen. (In navolging van de Peruaan se vrouwen neemt zij baden van warme koffie om mooi te blijven. Xavier Cugat en zijn orkest (én zijn hondje traden in de oorlogsjaren in menige luchtige muziekfilm op (o.a. met Esther Williams en Harry James). Weinige jaren daarna begon zijn faam te tanen zo leek het tenminste. Maar nu er in enkele maanden tijds twee langspeelpla ten en verscheidene standaardplaten van zijn orkest verschenen zijn (op het Philipslabel), blijkt dat Mr. Cugat eerder aanhangers gewon nen dan verloren heeft! De liefhebbers van Zuid-amerikaanse dansen prefereren de brui sende Cugat-uitvoeringen van de „Mambo No 8", „El choclo", „Carnaval in Uruguay", „Mam bo ay, ay, ay", „Humpty dumpty" en de „Any thing can happen mambo" om enkele titels te noemen uit Cugat's recente repertoire. Meen nu niet, dat alleen een Amerikaan zoiets kan presteren. Want Xavier Cugat werd op Nieuwjaarsdag 1900 geboren in de Spaanse stad Barcelona. Hij stamt uit een geslacht dat trots gaat op zijn rol van kunst-promotor en op zijn afkomst van de trotse Spanjaarden uit de 16e eeuw. Xavier kreeg een opleiding als violist op de beste conservatoria van Europa; hij wasvoor het concertpodium voorbestemd. Hij maakte daar ook zijn debuut.,., en werd „ontdekt" door wijlen Enrico Caruso, de grootste opera zanger van deze eeuw. Caruso nam de jonge violist mee naar Amerika. Cugat arriveerde ongeveer gelijk zij het langs minder omwe gen met de rumba, die via de Spaanse kolo nisten op Cuba uit Spanje afkomstig is. De rum ba en Cugat ontmoetten elkaar in Los Angeles; het was liefde op het eerste gezicht, Met een zesmans-orkest introduceerde Xavier de nieuwe dans bij 't Amerikaanse publiek. Sinds dat mo ment heeft hij zijn brood en zijn wereldfaam met dansmuziek verdiend. Cugat werd or kestleider, film-acteur, radio- en televisiester hij werd ook „Coogie" voor zijn vrienden. Maar de Engelse uitspraak is hem altijd een raadsel gebleven r in zwart, marine, RAF en groen met witte doorgeweven ruit. Maten 38-46 SCHIEDAM: BROERS VEST 59-61 brengt voor het nieuwe seizoen: een keurige collectie smaakvolle moderne japonnen, deux-pièces, blouses en rokken. Lange Kerkstraat 19 Telef. 66135 Neem even de tijd onze collectie te zien vraagt Bij gebleken geschiktheid volgt na i jaar aanstelling in vaste dienst als besteller. Aanmelden bij de Directeur van het P- en T- kantoor, Tuinlaan 114, Schiedam. kunnen niet altijd in ons Vrijdag nummer worden geplaatst. Het is dus mogelijk dat een „Vissertje" in de Woenstlag-c c" 's wordt opgenomen. Men gelieve hierover niet te telefo neren of te reclameren. De Schiedamse Gemeenschap heeft het voornemen binnenkort het eer ste deel het licht te doen zien van een reeks historische monografieën, die alle betrekking hebben op het verleden van Schiedam. Mét deze, niet alleen uit historisch oogpunt, maar ook cultureel gezien belang rijke daad, hoopt men te voorzien in een sinds lang gevoelde behoefte aan publicaties op het terrein van de plaatselijke historie, die steunen op recente onderzoekingen. De eer ste manuscripten voor deze uitgave zullen zijn van de hand van de vroe gere gemeente-archivaris van Schie dam ,de heer A. van der Poest Cle. ment, die in dit voorjaar werd be noemd tot rijksarchivaris in Den Haag. Natuurlijk is het plan voor de uit gave van een of meer boekwerken over de historie van Schiedam niet nieuw. Meerdere malen werden de laatste jaren pogingen in deze rich, ting aangewend, maar één voor één moesten zij stranden op de onmoge lijkheid om voldoende afnemers hiervoor te vinden. Toen enige tijd geleden een derge lijk plan nog eens ter tafel kwam, werd dan ook onmiddellijk afge stapt van de idee om de te behan delen onderwerpen in één boek onder te brengen. Op verzoek van het gemeentebe stuur werkte de Schiedamse Ge meenschap een plan uit, dat voorzag in de uitgave van een nog niet te bepalen aantal delen van een reeks, die men alvast de naam gaf van „Schiedamse Miniaturen". Op deze wijze werden meerdere mogelijk heden verkregen: 1. Men brengt de boekjes door een zo goedkoop moge lijke uitgave onder een groot pu bliek. 2. Zij, die belangstelling voor 'n bepaald onderwerp hebben, kun nen een keuze doen zonder dat zij daarbij iets behoeven te kopérTwat hen minder interesseert. 3. Men schept de kans om, al naar de be hoefte zich voordoet, meerdere on. derwerpen in de reeks te behan delen. Wat de overweging voor de Schie damse Gemeenschap betreft, men acht de historie van cle eiggri £tad Schiedam nog te weinig gemeen goed, om het verschijnen van een dergeijlke reeks „Schiedamse Minia turen" niet te rechtvaardigen. Als Schiedamse Gemeenschap ziet men hier vooral een taak omdat de kennis van en belangstelling voor de stedelijke historie een voornaam onderdeel uitmaakt van de plaatse lijke cultuur. Aan de bevordèring van deze kennis is de S.G. dan ook veel gelegen. Er is alvast een voorlopig lijstje met de in de naaste toekomst te be handelen onderwerpen opgesteld. Allereerst verschijnt „Stedelijk Ar. chiefzorg en Stadsgeschiedschrij- ving" van de hand van de heer A. van der Poest Clement. Hij behan delt hierin de boeiende geschiede nis van het Schiedamse archief van het begin van de zestiende eeuw tot heden, 't Is een verhaal vol wissel valligheden, dat eigenlijk alle Schie dammers zouden moeten kennen. Het boekje kan worden beschouwd als een algemene inleiding. In de loop van 1955 verschijnt als tweede deel „Het Graf van Liduina" waarin aan de hand van tot dusver onbekende gegevens de vondst van het Liduina-graf bij de na.oorlogse restauratie van de Grote Kerk na der wordt belicht. Het zal een wel kome aanvulling zijn van de reeds verschenen Liduina-literatuur. Over de opkomst van de arbeiders beweging in Schiedam, sedert lang een Nederlandse industriestad bij uitstek, is nog nimmer een weten schappelijk verantwoord opstel ge. schreven. Het is als derde deel op het voorlopig programma vermeld. Vooral in de kring van de vakbewe ging en de politieke organisaties zal hiervoor belangstelling bestaan. In opdracht van de kerkmeesters van de Hervormde Gemeente stelde de heer van der Poest Clement de laatste jaren een uitgebreid onder zoek in naar de geschiedenis van de Grote Kerk. De resultaten van dit onderzoek zijn o.a. neergelegd in de volgende manuscripten, die t.z.t. in de „Schiedamse Miniaturen" zullen worden opgenomen „De Grote Kerk in revolutietijd" (de Franse overheersing), „Het Carillon van Schiedam", „De Hervormde Ge. meente van Reformatie tot Synode van Dordt" en „Het Orgel in de Grote, of St. Janskerk". Niet alleen de heer van der Poest Clement zal als auteur aan de „Schiedamse Miniaturen" zijn aan deel leveren, ook werd door de hui dige gemeente.archivaris, de heer P. Th. J. Kuyer, medewerking toe gezegd, zodra deze zich enigszins zal hebben ingewerkt. Verder be staat natuurlijk de mogelijkheid tot het opnemen van bijdragen van an dere auteurs. De Schiedamse Gemeenschap hoopt van ganser harte dat dit initiatief, waarmee uiteraard een financieel risico is gemoeid, niet zonder resul. taat zal zijn. Er is bij deze uitgave geen enkel winstmotief gemoeid. De boekjes worden tegen kostprijs verkocht; de prijs zal 1.50 per deel bedragen. De oplage is voor het eerste deel beperkt gehouden. Er is reeds nu gelegenheid „Stedelijke archief zorg en stadsgeschiedschrij- ving" bij het S.G.-Bureau, Plantage, Schiedam, te bestellen. JKÏHpl». «V tv ff fiat- fé i&w -vrtvi fyhmjhriw V«>- 1 '"i** fL8 At.» ootMU '■"'"i W r"f> f f« W-» \*k if >««94* „(fci 1%, Ml,r: f.cWWiw!. W^ÊÊ iP^PPWl-wX- WÊHÊÊÊÊ- <r** "i i' f>« w»»**- SJnf -prntW f 'V* Deze illustratie heeft betrekking op het oudste dokument van Schiedam, daterend uit 1286, waarin iedere Schiedammer wordt verplicht om bij overlijden zijn „opperste" kleed aan het Gasthuis af te .staan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1954 | | pagina 6