ALLE COUPONS toch u/eeï qoedkopei (rij Spiegel van Handel en Nqverheid HET IS ZO VER. DE LAATSTE WEEK VAN ONZE DE PPIJZEN ZIJN GEEN PRIJZEN MEER, WANT WIJ SMIJTEN ALLES ER UIT Maar kom vroeg, zo goedkoop koopt U nooit meer Op elke lies een kurk of een copsnle MANTELSTOFFEN WOLLEN en ZIJDEN JAPONSTOFFEN enz. PER METER 2e Bedrijfsreportage: Overal ter wereld behoort op elke fles een kurk of capsule. Het is vooral de laatste, de cap sule, welke een werelddebiet heeft. Dit hebben wij althans ontdekt, toen wij een bezoek brachten aan: N.V. W. H. van den Toorn's Industrieele Ondernemingen Schie 88. In de ontvangkamer viel ons oog al direct op een unieke col lectie van kurken en capsules in een hoek van het vertrek. Een ouderwetse driemaster, 'n zeilschip indertijd door het per soneel geschonken, prijkte bo ven deze ongewone verzame ling, waarvan de capsules wel het meest onze aandacht trok ken. De eenvoudige gladde cap sule van vroeger heeft geleide lijk een proces ondergaan van de meest verfijnd-aesthetische vormgeving, zoals b.v. de cap sules voor de Schotse Whiskey. De firma Van der Toorn be staat reeds minstens 80 jaar. Tot 1906 hield zij zich uitslui tend bezig met de kurkenfabri- cage. In dit jaar, hetwelk voor dit oude Schiedamse bedrijf 'n mijlpaal zou betekenen, brand de er in Tilburg een capsulefa- briek af. De grootvader van de huidige, jongere generatie van firmanten, greep deze gelegen heid aan om de resterende in ventaris over te nemen. Hij ging zodoende naast zijn kurken nu ook capsules fabriceren. Niet lang daarna overleed deze krachtige figuur. Gelukkig werd dit groeiende bedrijf voortgezet door zij zoon, die bovendien ja renlang een bekende en geziene persoonlijkheid in 't Schiedam se openbare leven is geweest. Parlevinker kan deze joviale en markante Schiedammer nog goed bij talrijke publieke festi viteiten herinneren en bij de naam Orpheus associeerde hij in z'n gedachten steeds de naam van de heer Van den Toorn. Met vreugde en trots mogen wij hem nog onder onze stadgeno ten tellen. De continuïteit van het koopmansgeslacht Van den Toorn is thans gewaarborgd in zijn zoons. Ons leek de fabricage van de jongere industrie, die der cap sules nog interessanter, méér sprekend tot ons aesthetisch ge voel en ook internationaler dan de oudere kurkenfabricage. Hiervan is de dopkurk der laat ste jaren een nieuwe creatie, welke door haar doelmatigheid steeds meer terrein wint op de kurkenmarkt. De fa Van den Toorn fabriceert haar eigen merk: de Capto-kurk. Van de capsules-industrie ligt het per centage voor de export bestemd naar wij ons herinneren, tussen de 60 en 70%. Vooral na de laatste oorlog zijn de buiten landse markten letterlijk - het dan op vreedzame wijze - ver overd moeten worden. Een leek moet daar niet te licht over denken. Wij hebben ons hier omtrent in grote lijnen laten voorlichten. Daar hebt U na tuurlijk allereerst de buiten landse correspondentie, daarna de tussenkomst van agenten; maar tenslotte moet de export manager toch er op uittrekken, hetzij om deze corespondentie door een persoonlijk bezoek aan te vullen, hetzij met de agent samen de buitenlandse relaties op te zoeken. Zo een buitenlandse verkoper moet van vele markten thuis zijn: een grondige talenkennis, vakkennis, bekendheid met de financieringsproblemen en de kneepjes kennen van de zo ui termate ingewikkelde export techniek. De exportmanagers van de fa W.H. van den Toorn bezoeken de markten, die op de beide halfronden van onze aardbol verspreid liggen. Enige tijd geleden b.v. had er een Canada en de States be zocht. En toen wij bij de bezichtiging van de fabriek bij de expeditie afdeling aanbelandden, zagen wij juist in grote cartonnen do zen, keurig verpakt in lange rij en liggen de capsules voor de wijnhandelaar op Cyprus, een eiland in het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee. Deze exportorder was de vrucht van een buitenlandse reis van een der exportmanagers van deze Schiedamse industrie. Hij had maar „even" Zuid-Afrika bezocht en was via Egypte^over het veelomstreden wijneiland Cyprus weer Europa binnenge komen. Dat zijn nog eens handelsreizi gers En als U ze ontmoet, maken ze er helemaal geen ophef van, eenvoudig zijn ze, ze gevoelen zich slechts arbeiders onder de arbeiders, kleine raderen van 't grote raderwerk: het bedrijf waartoe ze behoren. Ook al zijn ze dikwijls de directeur zelf. Medearbeiders zijn ze in het ge meenschappelijk zwoegen van 't arbeidsleger van noeste wer kers op een klomp modder tus sen de delta's van een paar gro te rivieren in West-Europa. Het kleine volk van Nederland strijdt zijn productieslag met de zelfde grimmige volharding en taaiheid als een tiental jaren geleden in die echte, bloedige oorlog. Zal het ditmaal opnieuw de overwinning behalen Dit zal afhangen van het wel slagen van zijn nationale ex port. Mogen wij vooral niet te duur worden op de buitenland se markt. <X Wij zagen allereerst het lood in de ovens smelten tót lange, smalle, massieve broden, waar van vervolgens glinsterende banden werden geplet. Hiervan werden de capsules gedraaid, nadat zij eerst met een dunne tinlaag werden overdekt. Ook deze capsule-industrie is geleidelijkaan gerationaliseerd; wij zagen b.v. één enkele arbei der kalmweg een vijftal machi nes controleren. De machines zelf deden het werk wel Er is een kern van geschoolde arbeiders, waaronder monteurs aanwezig. De rest is onge schoold. 't Personeelsprobleem bestaat ook hier. Het viel ons op hoe rustig hier werd ge werkt. Het tempo vertoonde geen enkel spoor van gejaagd heid. Wij bezochten nog ettelij ke nieuwe, moderne, ruim-ver- lichte lokalen. Want het bedrijf breidt zich nog steeds uit. Wij zagen een arbeider met gro te gummihandschoenen 'n hoop pasgekleurde kurken op een rooster uitstorten, waarna wij een speciaal lokaal vol bussen en flessen met verfstoffen be zochten, waar een vakman met veeljarige ervaring bezig was de verschillende kleuren te mengen. Want men kan kurken en voor al capsules in alle mogelijke kleuren en vormen bestellen. Soms krijgt men de moeilijkste en meest verrassende opgaven van de zijde der cliënten Daar waren machines, meestal door vrouwelijk personeel be diend, waar de capsules met of zonder reliëfdruk werden ge stempeld en gekleurd. Eenmaal gereed, zagen we deze capsules keurig verpakt worden in een soort wasriaoier. opdat ze maar niet be^hadipd zouden aanko men. Bij de dopkurken werd de dop er kear'g machinaal opgelijmd met een soort lijmstof welke nooit meer loslaat. En al deze technische wonderen en nieuwe snufjes, er is o.a. een tweedelige capsule met grote toekomstmogelijkheden uitge vonden, zijn meestal het resul taat van langdurig en nauwge zet experimenteren. Ook de machines-zelf en de technische verbeteringen eraan zijn practisch altijd uitvindsels uit eigen brein. Want er bestaat nu eenmaal geen markt om deze machines te kopen. Daarvoor is deze branche te klein en te uitzon derlijk. -ar Toen wij eenmaal de lange weg door de verschillende afdelingen van deze fabriek afgelegd had den en de buitendeuren van het eenvoudige kantoorpand aan de Schie achter ons dichtvielen, moesten we nog geven opkijken naar de bescheiden frontgevel, welke wij vroeger dikwijls ge passeerd waren. Nooit hadden wij kunnen- vermoeden, dat daarachter zoveel arbeid werd verzet en dat vandaar uit zo vele dozen met capsules vooral, naar al die verre landen wer den gestuurd ter versterking van onze Nationale Deviezen pot. Ons binnenlands afzetgebied is nu eenmaal te klein om ruim 10 millioen monden open te houden. Bovendien missen wij de grondstoffen. Daarom is het zo goed, dat wij allen, van de laagste tot de hoogste arbeider, de directeurs inzien, dat slechts gemeenschap pelijke krachtinspanning ten aanzien van productie en ver koop voor de wereldmarkt ons volk als gehéél voor de honger kan bewaren. Achter al deze prozaische fa- brieksmuren van onze stad wordt slechts gearbeid voor: Ons Dagelijks Brood. Als wij dit maar inzien, dan le ren wij de nuchtere zakelijk heid en de ietwat grauwe sfeer van onze industriewijken pas beter waarderen. Onwerkelijke romantiek vult nu eenmaal geen magen. Parlevinker. ONHERROEPELIJK UITVERKOOP 1 gld

Het Nieuwe Stadsblad | 1954 | | pagina 3