Schiedamse Gemeenschap doet boekje open over Schiedamse Heilige In Ha Bé Waar Schiedaiu aaar toe gaat. Wat wordt die Schiedamse Stand op de E 55 VRIJDAG 22 APRIL 1955 Gecontroleerde oplaag van 19.000 exemplaren 7e JAARGANG No 33 Medewerkers Inzameling Stichting 1940-1945 OECUMENISCH AVONDGEBED HERENKLEDING DAMES TAILLEURS en MANTELS JONGENSKLEDING HEREN MODE-ARTIKELEN GESCHENKENREGEN van de Industrie en Handelsbeurs Van de Grote Markttoren zullen Zaterdagnamiddag a.s. om 3 uur folders worden afgeworpen, waaronder zich een aantal bevinden, waarop aan de achterkant het geschenk en de naam van de deelnemer vermeld staan, waar deze folder inwisselbaar zal zijn. Doet Uw best een geschenk te bemachtigen WIJ HOUDEN ONS HART VAST Gouden Feest in W. Frankelandsestraat Bericht over C.A.B.-tochten in 1955 PLANTAGE 1955 NIEUWS MEUIUE STADSBLAD SCHIEDAM EN OMGEVING ADVERTENTIEBLAD VOOR VOOR OPGAVE ADVERTENTIE'S WENDE MEN ZICH TOT ONS BUREAU „HET NIEUWE STADSBLAD" C. J. v. d. KLINK, L. de Colignystraat 15, SCHIEDAM, TEL. 67368 ADVERTENTIE-TARIEVEN 18 ct. per m.m. Contractprijzen op aanvraag. (Van onze stadsredactie). Dezer dagen ontvingen wij het tweede deel in de serie Schiedamse Minia turen", dat zijn boekjes die door de Schiedamse Gemeenschap worden uit gegeven en waarin over allerlei stedelijke wetenswaardigheden bijzonder belangwekkende dingen verteld worden. Het eerste deel, „Stedelijke Ar- chiefzorg en Stadsgeschiedschrijving"geschreven door de vroegere Schie- dame archivaris Drs. A. v. d. Peest Clement, richtte in het bijzonder de schijnwerpers op de wijze, waarop lang-vergeten of jaren-verborgen docu menten weer aan het licht komen en het zijn natuurlijk deze documenten, waaraan men alle interessante gegevens voor de boekjes-serie ontleent. Drs. A. v. d. Poest Clement is een man, die uitermate ter zake kundig is waar het Schiedamse aangelegenheden betreft. Hij is sedert enige tijd Rijks archivaris in Den Haag, maar dat heeft hem niet belet om een zeer gede gen studie te schrijven over St. Liduina. Die studie vormt de inhoud van het zojuist verschenen tweede deel, waarvan de titel luidt: „Het graf van St. Liduina, die maghet van Scyedam". Het is bij de boekhandels verkrijg baar en natuurlijk ook bij de uitgeefster in de Plantage-bureau. Zoals U ziet gaat het hier dus voor namelijk om de laatste rustplaats van St. Liduina, wier leven een le ven van louter lijden was maar ook van loutering. Vroeger werd alge meen aangenomen, dat de tegen woordige consistoriekamer van de Sint Janskerk vóór de Reformatie Liduina-kapel was geweest en dat Sinte Liduina daar dus ook was be graven. Men kwam pas tot andere opvattin gen, toen in 1947 bij graafwerk in het Zuiderschip van de kerk een ge metseld graf werd gevonden met daaromheen de fundamenten van een kapel. Was dit eigenlijk de laat ste rustplaats van „Liedwy, die maghet van Scyedam Drs. A. v. d. Poest Clement begint met deze mededelingen zijn boekje en vertelt dan verder hoe hij de op dracht kreeg om een en ander nauwkeurig te onderzoeken. Het resultaat van zijn naspeuringen vindt men uitvoerig beschreven in deze tweede „Miniatuur", dat op nieuw mooi verzorgd is en verlucht met enige instructieve foto's en af beeldingen van oude documenten. Wij kunnen stadgenoten, die zich voor de stadshistorie interesseren, aanbevelen dit waardevolle werkje te lezen. En als de volgende delen in de serie van dezelfde kwaliteit en uitvoering zijn, dan wordt op deze wijze stellig iets bijzonder goeds opgebouwd. Waarom merken U en Wij zo weinig van de Schiedamse stand, die op da E. 55 zal komen te staan Een paar maanden geleden voteerden onze vroede vaderen naar wij menen f 25.000,om aan die stand te spenderen, maar daarna hebben we er geen woord meer over gehoord of gelezen Wij interesseren ons voor dit geval, want de goede naam van onze stad gaat ons beslist aan het hart, dat overigens lang zo kwaad niet is als sommigen van U wel denken. En er sinds 1945 wel eens het een en ander gebeurd, dat afbreuk heeft ge daan aan ons prestige in den lande. Wij hoeven U maar te herinneren aan het weghalen van schilderijen van Jan Sluyters, omdat er wat al te veel „bloot" op was te zien. Wie herinnert zich niet het dwaze gedoe met het verzetsbeeld van Pieter Starreveld in het Julianapark, dat steeds werd aan- en uitgekleed en tenslotte zomaarals parkversiering werd gebruikt. Dat waren twee akkefietjes op het gebied van al te overdreven zedigheid, maar er zijn nog meer zwarte bladzijden in het boek van onze stadshistorie. Wij denken bijvoorbeeld aan die vervelende affaire met enkele zwakke steëen in ons politie-corps en wij denken.... maar nee, laten we verder maar geen oude koeien uit de sloot trekken. Niettemin heeft dat alles in de lan delijke pers gestaan en aangezien er verder niet zo bijster veel over deze tweede stad aan de Maas be kend wordt gemaakt, ligt het voor de hand dat de doorsnee Nederlan der een ietwat slechte indruk van ons heeft gekregen. En dat, terwijl we hier juist zo veel bouwen en zoveel aandacht hebben voor het culturele en zoveel schepen opkalefateren en zoveel leutige va- cantiefeesten organiseren Over drie weken opent E. 55 de poorten en men verwacht daar meer dan 3 millioen bezoekers. Wilt U nog mooiere gelegenheid om nu eens aan het hele land te laten zien hoe Schiedam leeft en streeft Die stedelijke stand kan een visite kaartje zijn van onze gemeente en deze gemeenschap van mensen. Kan, maar dan moet het ook een goede stand zijn, waar aandacht aan is be steed en die artistiek is uitgevoerd. Zoiets eist tijd en zorgvuldige voor bereiding en zoiets moet ook ge paard gaan met een behoorlijke brok propaganda. Dat er hier grote wer ven zijn en vele distilleerderijen weet zo langzamerhand wel ieder een. Maar wat er hi'.jtog meer te zien en te beleven valt.... daaraan moet onze E. 55-stand aandacht besteden. Wij willen best geloven dat dat ook inderdaad zal gebeuren. Wij geloven óók dat die stand er prima zal uit zien en dat er op het ogenblik hard aan gewerkt wordt. Maar waarom horen we er niets over Het zijn toch ook een beetje ónze centjes, die door de gemeenteraad gevoteerd werden. Of niet Boot gemist. Wij zouden dit alles niet schrijven, indien wij ons niet keer op keer verbaasden over het alhier heersen de gebrek aan gevoel voor stedelijke publicity. Wie bijvoorbeeld dezer dagen in de trein zit en het jongste nummer van „Tussen de Rails" in kijkt, die vindt daarin een hele agenda van allerlei evenementen tussen half April en half Mei. Er staan in die agenda ook heel wat industriële en huishoudelijke beur zen vermeld. Maar van de InHaBé, ónze InHaBé geen spoor te beken nen. Jammer dat ook deze kans weer gemist werd Hoe meer bezoek hoe beter en nie mand profiteert er meer van dan de plaatselijke middenstander Voor dames- en heren-medewerkers is gelegenheid per M.E.G.G.A.-bus naar de bijeenkomst op Zaterdag middag te Delft te gaan. Wij vertrekken om uur Rubens plein en 2.15 uur Broersvest 46. Voor de huis-aan-huis-inzameling kan men zich nog melden: Mevr. Van Woerkom, Graaf Florisstr. 77, Tel. 65801 en Mej. Van der Kort, Broersvest 46, Tel. 66925. Ook op de vijfde Zaterdag van de maand. De Oecumenische Raad van Kerken alhier heeft besloten het Oecume nisch Avondgebed, dat iedere eerste en derde Zaterdag van de maand plaats vindt in de Lutherse kerk al hier, in de maanden, waarin 5 Za terdagen voorkomen, ook op de 5de Zaterdag van die maanden te doen houden. Het betreft voor 1955 de maanden Juli, October en Decem- Groot gesorteerd in KLEDINGHUIS REMBRANDTLAAN 851 l TEL 6*877 8CHTEOAM ber. Dit betekent, dat dan in die ge vallen het Avondgebed op 2 achter eenvolgende Zaterdagen wordt ge houden. Het Avondgebed van Zaterdag 23 April a.s. zal staan onder leiding van de zeer eerwaarde heer C. Tol, Oud Katholiek pastoor alhier. 29 APRIL - 10 MEI 1955 Mijnheer de Redacteur, Steeds als de kinderen uit school komen moeten zij de zeer gevaar lijke oversteekplaatsen passeren op de hoek van Broersvest, Singel en Lange Kerkstraat. Enige bewoners van de Broervest vragen of er nu niets aan te doen is. Kan hier om 12 en 4 uur geen jeugdverkeersbrigade worden aangesteld. Het zou voor de vele ouders van schoolgaande kinde. ren in die omgeving wel een hele geruststelling zijn als hier inderdaad werd opgetreden door onze zo lang zamerhand inburgerende jeugdyer- keersbrigade. Woensdag was het feest bij de heer en mevrouw Van den Hoek aan de West Frankelandsestraat. Gouden feest, want het was die dag op de kop af een halve eeuw geleden dat het echtpaar in de echt verbonden werd. Niet in Schiedam wel is waar, maar in de stad aan 't Haringvliet. De „bruidegom" kwam in 1904 bij de Schiedamse politie en hij is ons corps trouw gebleven tot 1937; bo vendien heeft hij kort na de bevrij ding nog even „dienst" gïdaan in verband met de zuivering, waarbij men zo'n geroutineerd man als hij best kon gebruiken. Vijftig jaar is een lange tijd en wie zolang als man en vrouw in voor- en tegenspoed en in de beste har monie weten te leven, die verdienen inderdaad ieders gelukwensen bij het bereiken van zo'n unieke ge beurtenis als een gouden bruiloft Wij wensen de heer en mevrouw Van den Hoek-van der Valk nog vele gelukkige jaren in goede ge zondheid toe. 7 Juli: naar Zeist (Jagershuis). 8 September: naar Heemstede (Café Restaurant „Groenendaal"). Alle tochten vallen op Donderdag. De cabaret-avond van de C.A.B. wordt gehouden op 30 Juni 1955 in het Passage-Theater. 28 April: naar Noordwijk. 9 Juni: naar Noord Brabant (waarschijnlijk omstreken van Breda). Hoe wijd en leeg ligt nu 't [plantsoen, Nog slechts wat oude bomen En wie voorbij gaat vraagt zich af Wat moet daar toch van komen. Geen grasveld meer, geen heesters [meer Geen bank is ons gebleven Verdwenen is ons wandelpad En weg ons bloemenleven. Doch wees gerust 't komt alles goed Al ging er veel verloren Door 't plan van de [plantsoenendienst Wordt 't schoner dan tevoren. Er is beslist zeer hard gewerkt Want 't oude moest verdwijnen Daardoor zal in volmaakter vorm Het nieuwe weer verschijnen. Straks gaat men door 't vernieuwd [plantsoen 't Zal onze aandacht boeien Wanneer de milde zonneschijn De bloemen weer doet bloeien. Ingezonden door G. Kreemer. Gegevens van het Agenda-bureau voor het tijdvak van '22 tot en met 29 April 1955. Vrijdag 22 April. - Gebouw Irene: 20.15 uur: Centraal Nederlandse Hengelaarsverbond, Ledenverga dering. Zaterdag 23 April. Gebouw Irene 19.45 uur Federatie van Schie damse C.J.M.V.'s: Federatie-con tactavond m. „Harmonie" en film. Musis Sacrum: 19.45 uur Ontspan ningsvereniging „Vegla" Cabaret avond met André Meurs. Zondag 24 April. - Musis Sacrum: 10.30 uur: Centraal Ned. Henge laarsverbond: Alg. Verbondsver gadering. Instuif, L. Haven 70. - 20.00 uur: De Schiedamse Instuif: Cabaret avond met Elly Rexon. Musis Sacrum: 10.30 uur: Huma nistisch Verbond: Prof. Dr. J. P. Mazure spreekt over „Waarom ik humanist ben". Maandag 25 April. Gebouw Irene 20.00 uur: Ned. Christ. Vrouwen bond: Jaarvergadering m. toneel uitvoering „Strijd aan het Witte Front". Dinsdag 26 April. Musis Sacrum 20.00 uur: Ouderavond Willem de Zwijgerschool: Spreker de Heer H. Poolman over „Industrialisatie en het opkomend geslacht". Musis Sacrum. 20.00 uur: Geref. Reciteerver. „Geron" Toneel opvoering met „Pechvogels", blij spel in 3 bedrijven. Volksgebouw. 20.00 uur: Vrouwen groep van de P.v.d.A.: Ledenver gadering. Spreker: M. Holl over „De Schiedamse Gemeenschap". Woensdag 27 April. Gebouw Arcade: 20.00 uur: Centr. Vrouwencomité: Causerie Dr. A. Hijmans met film over kankerbestrijding. Gebouw Toonkunst. 20.00 uur Alg. Fotokring Schedam Bespreking „De Camera v. binnen en buiten". Musis Sacrum. 20700 uur Ontspan ningsvereniging „Vegla" Cabaret- avand met André Meurs. Aula Stedelijk Museum. 20.00 uur: Vrienden van het Sted. Museum: Concertgezelschap Alex van Ame- rongen. Donderdag 28 April. Musis Sacrum: 20.00 uur: Geref. Reciteervereni- ging „Geron": Toneeluitvoering v. „Pechvogels", blijspel in 3 bedr. Passage-theater. 20.00 uur: Toon kunst: Concert Rotterdams Philh. Orkest. Vrijdag 29 April. Gebouw Arcade. - 20.00 uur: Comit' Kath. Schiedam: Pater Ant. v. Rixtel S.C.J. spreekt over het Mandement. Musis Sacrum. 20.00 uur: Geref. Reciteer Ver. „Geron" Toneel uitvoering van „Pechvogels", blij spel in 3 bedrijven. Broersvest. 11.00 uur: Opening: InHaBé door burgemeester Mr. J. W. Peek.

Het Nieuwe Stadsblad | 1955 | | pagina 1