GEZ. WILLEMS 4 oV 1 's Werelds grootste BANKDIRECTEUR DOEI VERKOPEN Corsetten, BeHa's, enz. BeHa's vanaf 29 ct Corsetten vanaf 3.99 BROERSVEST 75 LORENTZLAAN 13 IN JAAR TIENDUIZEND PERSONEN EEN „VISSERTJE Telet 65851 BIESJES, 250 gram 55 ct. CARREE'S, 250 gram 60 ct. CHOCO JAVAANTJES, 200 gram 55 ct. ZANDSTERREN, met boter, 200 gram 70 ct. MOCCANOOTJES, 150 gram50 ct. MERGPIJPJES, 150 gram 60 ct. 2 HARDE MOCCA's 30 ct. 2 SLAGROOMHOORNS 40 ct. Deze artikelen zijn ook verkrijgbaar bij A. DE BRUYN, Nassaulaan 27 4a iLL el u n Het oecumenisch avondgebed in januari De man die milliarden regeerde - Carrière van een domineeszoon REPARATIE KUNSTGERITTEN PLOEGSTRAAT 24 Telef. 69695 LORENTZLAAN 64 loll li fi\ ft N C Bij een mantelcostuum behoort een eenvoudige blouse. Wat vindt U van dit model De blouse kan gemaakt worden worden van zijde, pope- line, dunne stof, jersey. Het model is hooggeslo ten, met van achteren een opstaand boordje, welke van voren in puntjes uitloopt. De ingezette mouw met manchet wordt 4 cm. vanaf de zijnaad van het voorpand ingezet. De fi- guurplooien in voor. en rugpand tot de taille bi stikken. Dit patroon is uitgezet op maat 44. Be. nodigde stof: 2 m. bij 90 cm. breedte 1.50 m. bij 130 cm. br. 1.20 m. bij 1.60 cm. br. Gedurende de maand Januari zal het Oecumenisch Avondgebed, dat iedere Zaterdagavond om half acht in de Lutherse Kerk alhier wordt gehouden achtereenvolgens worden geleid door: Ds. E. J. Oomkes (Geref.) op 7 Ja nuari, Ds. J. Gras (Herv.) op 14 Ja. nuari. Dr. H. J. Jaanus (Luth.) op 21 Ja nuari en Ds. J. D. Smids (Herv.) op 28 Januari. plaatsten méér dan wantmet één „Vissertje" in dit blad vist U in de hele stad. it ALBERT H. WIGGIN WIJLEN ROOSEVELT heeft eens de strijd aanvaard tegen de machten van Wall- street, 't smalle straatje met de torenhoge ge bouwen te New York, waar reusachtige kapi talen omgaan en mil- lioenen zonder blikken of blozen verloren en gewonnen worden, de allergrootste financiële markt, waar de dollar almachtig is en de grote geldmagnaten tronen, die soms een grotere macht uitoefenen dan de president der Ver enigde Staten. In de strijd tegen deze machten zijn presiden ten gesneuveld. Daar ziet men de heren, die politiek gesproken geen enkele macht hebben, wier namen nooit of zelden in de politieke kolommen der dagbla den te vinden zijn, maar die zulk een geweldige invloed hebben, dat zij feitelijk leiding geven aan de openbare zaken. Roosevelt heeft de strijd tegen deze machten durven aanvaarden. Zo stevig en hecht als de gebouwen van Wall- street zijn, zo rot en vermolmd zijn de grondslagen, waarop de geldmacht, die in deze gebouwen zetelt, steunt. Want met uitzondering van enkele financiers van groot formaat, heb ben de bankiers zich gewaagd aan een geldpolitiek, die een roekeloos spel was met milliarden hun toevertrouwde gelden. Dit is geen toestand van gisteren of verleden jaar, maar dat was al zo in de tijd toen Teddy Roosevelt in het begin dezer eeuw president van Amerika was en met zijn bekende ruige openhartig heid er uit flapte, dat op de banken ge civiliseerde rovers zetelden. Er zijn echter ook banken, die boven dat alles verheven schijnen en wier grondslag zo hecht is, dat zij tegen elke crisis bestand schijnen, rotsen van ze kerheid, tot alle financiële transacties in staat en met middelen om aan elke cre- dietaanvrage te voldoen. Als voorbeeld kan de grootste bank ter wereld dienen. een wereldnaam veroverde. Een bank met een kapitaal van een klein milliard en een totaal aan middelen van bijna tien milliard gulden. De bank met haar filalen heeft een personeel, waaruit men een behoorlijke legermacht zou kunnen vormen. Wiggin was de generaal van dit leger en een generaal met een geweldige macht. Als voorzitter van de Raad van Beheer regeerde hij millioenen-trans- acties. Bijna vijftig jaar geleden leidde Wiggin nog een bescheiden bestaan als eenvoudig bank-employé. Maar hij had de maarschalkstaf in zijn ransel en zijn kans kwam, toen zijn superieuren op merkten, dat hij de beurs minstens even goed kende als zijzelf. Wiggin, de man die aan de touwtjes trok WIGGIN gold als een man, die op bank- en beursgebied alles wist wat er te weten was. Hij kende niet alleen zijn eigen zaken Op een duimpje, maar had ook een ontzagwekkende kennis op algemeen monetair gebied. de Shase Nationaal Bank, kortweg de „Chase" genoemd, onder leiding van een natuurlijk machtig man, Albert H. Wig gin, een man met een typisch Ameri kaanse carrière, klein en eenvoudig be gonnen en gestegen tot de hoogte van een financiële leider, zoals dat alleen maar mogelijk is in het land waar men meer dollars heeft dan in Frankrijk francs of in Duitsland marken. Een bank met een kleine honderdduizend aandeelhouders en een paar honderd duizend deposanten, die in het volste vertrouwen hun geld ter beschikking stellen om het te gebruiken voor elk doeleinde, al was het alleen maar om dat aan het hoofd van de bank een man stond, die zich in zijn lange loopbaan Zijn fabelachtig geheugen stelde hem in staat aandeelhoudersvergaderingen te leiden zonder een enkele notitie voor zich te hebben. Hij goochelde met cijfers en brak elke tegenstand die zich tegen zijn plannen mocht keren, door enige geheimen te vertellen, welke alleen de man bekend waren, die achter alle schermen geloerd scheen te hebben en wiens enorme relaties hem de gelegen heid gaven te weten hoe het bij de con currenten gesteld was en hoe de dingen zich zouden ontwikkelen. Meer dan 20 jaar heeft hij de grootste bank ter wereld geleid en in die buiten gewone functie had hij, zoals niemand anders, gelegenheid te leren wat er in de wereld van het groot-kapitaal om gaat. Hij kende de sterkten en de zwak ten van het Amerikaanse ondernemers leven en scheen alle gegevens in zijn hoofd te hebben. Wiggin zelf, zo zeide men, is een betere statistiek dan alle of ficiële statistieken bij elkaar. Hij was het, die de kansen wist te scheppen en die ze evenzeer voorvoelde. Met gewaagde speculaties liet hij zich nimmer in, maar er was geen man in de Verenigde Staten van uiterst West tot uiterst Cost, die betere tips kon geven dan h;j. In grote momenten, in tijden van sterke ups en downs in de finan ciële regionen, waren zijn adviezen goud ws-<rd. Men noemde hem de baro meter van het bears- en bankwer-— Wat Wiggin zei was voor de geldman nen orakeltaal. Men vertrouwde abso luut op zijn uitspraken, want hij was de man, die zich, naar men beweerde, nooit vergist had. Hij was echter uiterst schaars met zijn tips, want een directeur van de Chase is geen adviseut, voor iedereen en ook geen publieke raadgever. Allerlei listen worden verzonnen om er achter te ko men, hoe Wiggin over een financiële kwestie van groot belang dacht. Het is bekend, dat Bismarck in de slag van Köninggratz gaarne wilde weten wa» het oordeel van de opperbevelhebber Von Moltke over de stand van zaken was, maar Moltke was in zulke ogen blikken niet geneigd iets te zeggen, zelfs niet aan Bismarck. Toen bood Bismarck hem een sigaar aan en daar Von Moltke accepteerde, was dit voor Bismarck het onbedriegelijke teken dat de zaken goed stonden voor het Pruisische leger. Zo zonden beursmannen en speculanten verspieders naar de kringen waar Wig gin verkeerde, om uit zijn woorden en zelfs uit zijn gelaatstrekken op te ma ken hoe de bankkoning een situatie be oordeelde. Een mannetjesputter eerste klas HET spreekt vanzelf, dat zulk een fi nancieel expert goud waard was en de grootste ondernemingen op indus trieel en handelsgebied hadden hem graag aan hun zaken verbonden. Toen Wiggin aftrad als leider der Chase Bank werd bekend gemaakt, dat hij aan circa vijftig concerns verbonden zou blijven als commissaris, terwijl hij op dringend verzoek adviseur bleef van de Chase. Indien hij gewild had, zou hij commissaris of directeur hebben kun nen zijn van enkele honderden banken en industrieën, want men vocht om hem en deed de verleidelijkste aanbiedingen. Wiggin te hebben, meende men, bete kende onder elke omstandigheid het grootste succes. Niet alleen de grootste maatschappijen hechtten alle waarde aan zijn adviezen, maar eveneens de regering te Washing ton. In grote financiële kwesties zou de regering nooit een beslissing nemen zonder Wiggin gepolst te hebben. Hoo ver, Cooligde, Wilson en Roosevelt bouwden op hetgeen Wiggin hun ad viseerde. En zijn grootste trots was, dat zijn adviezen steeds door de practijk be vestigd werden. Welke schokken de Amerikaanse maatschappij ook mochten treffen, de bank van Wiggin doorstond alle stormen zonder geschokt te worden. Het was zijn bank, waarin hij ongeveer zijn gehele vermogen belegd heeft. Een zijner eerste daden was, toen hij veel geld verdiende als betrekkelijk jonge man, een prachtige kerk te bou wen waarin zijn vader, een eenvoudige dominee, kon preken. Hij schonk grote bedragen aan liefdadige instellingen. Typisch Amerikaans is dat hij weinig schoolgeleerdheid opgedaan heeft. Toen hij b- gon, bezat hij minder schoolse op- leid'^trian een Hollandse jongen met einwiui^lo xige H.B.S. Woningruil. Aangeboden t nieuw bovenhuis, in het Westen, bevattendedrie kamers, grote tuin, schuur; gevraagd: een dito woning, boven of beneden, in het Oosten. Drukke omgeving. Brieven onder No.4357 aan van dit blad. Woningruil. Aangeboden i vrije woning, Singelkwar tier; gevraagd: een grotere woning, minstens 4 kamers (liefst omg. Singelkwartier Brieven onder No.4355 aan het bureau van dit blad. Wie ruilt: mijn vrij huisje, kamer, keuken, zolder en klein plaatsje. Huur 3.75 per week, voor een grotere woning, twee kamers en keuken. Brieven onder No. 4352 aan het bureau van dit blad. Woningruil. Aangeboden t 4-kamerflat (nieuwbouw). Ruim uitzicht; gevraagd dubbele woning ±7 kamers (geschikt v. samenwonen, beslist goede stand. Brieven onder No. 4351 aan bureau van dit blad. Te huur gevraagd: 1 of Z kamers met gebruik van keuken, door echtpaar zonder kinderen. Brieven onder No. 4349 aan bureau van dit blad. Woningruil. Aangeboden: een vrij huis in Tuindorp Kethel; gevraagdhuis in het Oosten, liefst Hogen- banweg. Brieven No. 4372 aan het bureau v. d. blad. Woningruil. Aangeboden 4-kamerwoning (beneden), in Nieuwlamd v. 4-kamer woning (Nieuwland). Ho gere étage. Brieven Onder No. 4387 aan het bureau van dit blad. Aangeboden: geraeub. zit- slaapkamer voor heer of dame (b.b.h.h 1 met of zonder pension. Telef. aan wezig. - Brieven No. h ol aan het bureau v. d. blad. Vlug. Voordelig. Eventueel 's avonds. WARANDE 210a Ons werkis kwaliteitswerk. Te koop: een ballonrijwiel, compleet, prijs 55.Te bevragen bij: J. v. Loenen, Breedstraat 22, Schiedam. VOOR FOUTEN in telefonisch opgegeven advertenties kunnen wij absoluut géén verant woording nemen Directie Het Nieuwe Stadsblad

Het Nieuwe Stadsblad | 1956 | | pagina 5