voor kwaliteit VISSERTJES Nansen was meer dan ONTDEKKINGSREIZIGER EX Tobi Rix mee Albert Heijn klanten J. M. Pieters GARANTIE voor de 'beste kwaliteit LAAGSTE PRIJS voor elk artikel OBLIGATIES met rente en winstaandeel. Bij Albert Heijn geen x.g. kortingen die u zelf eerst hebt betaald), maar direct de allerlaagste netto-prijzen. Vergelijk nevenstaande lijst! iiiiVwT Hier had ook Uw vissertje kunnen staan GBAMOFOONPLATENNIEUWS I* til I Ja, Albert Heijn klanten kunnen op hun vingers natellen hoeveel voordelen zij méér dan waar ook genieten. Tastbare, directe voordelen! Let u maar op! (Wijsvinger) Onvoorwaardelijke garantie: wanneer enig AH-artikel u niet voor 100% bevalt, betaalt Albert Heijn u de volle aankoopsom terug. (Middelvinger) Laagste strikt netto-prijzen: bij AH bent u altijd goedkoper uit dan elders. (Ringvinger) AH-klantenobligaties: de gemakkelijkste en voordeligste manier van sparen, met als extra profijt hoge rente en winstaandeel. (Dit jaar samen liefst 7 Voor alle huisvrouwen, die voor hun geld de beste voeding voor hun gezin verlangen, een duidelijke vingerwijzingga ook naar Albert Heijn! Hawaiian ananas 8 halve schijven 69 Grapefruit-partjes groot blik 85 Mandarijntjes pet blik 83 Appelmoes 2 potten 79 Appelmoes literblik 79-95 Aardbeien nieuwe oogst per blik 79 Meikersen z. pit, nw. oogst per blik 79 Citrus Salad DelMonta per blik 72- Grapefruitsap DelMonte groot blik 56 Citroensap Sunkist per blikje 39 Tonijn Starkist per blik 85 Franse landwijn grote fles 170 Marokkaanse sardines per blikje 38 Schelvislever per blikje 65 Calif, soepasperges groot blik 89 Champignons extra choix p. blikje 70 Tomato paste DelMonte per blik 52 Goudse stroopwafelen per pak 39 Amerik. corned beaf 100 gram 55 Gelderse ham 100 gram 59 Te koop: N.S.U. 250 cc. k.k. veel accessoires. - Nieuwe banden, voortelescoop, mo torisch prima. Prijs 550. F. v. d. Heyden, Beatrijs- straat 18b, Rotterdam. Jongensfiets te koop. Vrijhof, Raam 22b. Te koop: Becker haard. Pr. Wibautplein 66. Te koop: Mutsaerts kinder wagen (Eng.) in prima st. Mesdaglaan 27a. D.K.W. Stationcar met ra dio, bel. gereedschap, ken teken, i.z.g.st. 850. v. Kampenhout, Puntstraat 8b, Rotterdam (West) Te koop wegens plaatsge brek: Berini bromfiets f75.- losse Berinimotor ƒ45.— Emadahaard ƒ30.twee armstoelen, pluche bekleed ƒ8.alles in prima staat. Limburg, Westvest 76e. Te koop: prima handnaai machine; een driewieler kinderfietsje, zo goed als nieuw; 'n poppenwagentje; Slachthuislaan 29b. Te koop: Scooter merk Sitta 1952, 120 cc. ƒ425.—; accordeon 80 bassen, twee klankkleuren ƒ125. v.d. Waal, Parallelweg 186b Ter overn.: wegens a.s. ver trek: eiken uittrektafel,; 4 st. 2 armst.; dressoir; antiek eiken bureautje; 2 kamers triplexparket, chroom schemerlamp; twee pers. sprei; stel overgordij. nen (157 1., 250 br.); lam pen; kinder ledikant; di. versen. Na 7 uur: van Hou ten, Stadhouderslaan 82. Te koop: z.g.a.n. onderzet- cassette Philips met 20 moderne platen ƒ60. P. de Wolf, Lange Singel straat 103c. Schiedam. Te koop: kleine B.M. zeil boot, in prima staat geh. compleet met huik en dek zeil. Zeilklaar Bevr.: Potgieterstraat 4a, Schie- dam (na 6 uur! Te koop: zwart colbertjasje met streepbroek z.g.a.n. Prijs 50.Warande 40a Enkele vrouwen en meisjes gevraagd voor ruw werk Hoog loon. Aanm.: N.V. Breeuwwerk. fabriek, Westerkade 6, Schiedam. Gevraagd: een werkster v. 2 dagen per week. Mevr. Peeters, B.K.laan 117b. Mevr. Korbee B.K.laan 251 vraagt nette werkster. Biedt zich aan: nette werk- ster, prima referenties, 3 a 4 dagen per week. Br. ond no. 5703, bur. v. d. blad. Gevraagd: net dag meisje. Aanmelden: tus sen 6-7 uur. A. Hoogen- lijk, arts, Tuinlaan 74, Schiedam. Avondwerksters. Er kun nen enkele vrouwen en/of meisjes boven 18 jaar ge plaatst worden voor avond werk. Hoog loon. Aanm.: N.V. Breeuwwerk- fabriek, Westerkade 6, Schiedam. Jongeman 23 jaar vrij van 18 Aug. tot 1 Sept. zag zich gaarne geplaatst voor ban ketbakker of anderzins. Brieven ond. no. 5689, bur. van dit blad. Mevr. de Groot, Lange Haven 111 vraagt per 1 September zelfst. hulp in de huishouding voor ie gehele dag. Tel. 68145. Enkele mannen en jongens gevraagd v. licht fabrieks werk. Aanm.: N.V. Breeuwwerk- fabriek, Westerkade 6, Schiedam. Gevraagd: nette hulp in de huishouding. Mevr. Scho tel, Stadhouderslaan 27. Woningruil: vrij huis bev. woonkamer, woonkeuken, zolder met 2 slaapkamers, tegen groot benedenhuis. Brieven ond. no. 5748, bur. van dit blad. Gevraagd: door bejaard echtpaar, ongemeub. zit- en slaapkamer met keuken op goede stand, hoge huur geen bezw. m. centr.ver- warming. Spoed! Br. ond. no. 5736, bur, v. d. blad. Woningruil: aangeboden geheel vrije le etage (Oost) gesch. voor samenwoning. Gevr.: 3 of 4 kamerwoning (Oost) liefst Rotterd.dijk. Brieven ond. no. 5699, bur. v. d. blad. Gevraagd: door werkman, zit-slaapkamer (ook zol der) met voll. pens. all. in won. Br. met prijs ond. no. 8949, Boekhand. Verheijen St. Liduinastraat 98. Ruilen: goed onderhouden vrij bovenhuis, 1 huiska mer en 3 slaapkamers, keu ken, balcon. (Oost) voor Br. ond. no. 5715, bur. v.d. blad Gevraagd: kamer met of zonder slaapkamer, liefst met kookgelegenheid voor 2 verpleegsters. Br. ond. no. 5714, bur. v. d. blad. Woningruil. Aangeboden: dubbele bovenwoning, bev. 6 kamers, badkamer en 2 W.C.'s, 2 balcons, op het Zuiden en grote zolder (B.K. Laan); gevraagd: dubbel benedenhuis op nette stand. Brieven onder No. 5450 aan het bureau van dit blad. Te huur aangeboden voor Schiedams gezin woning in Rotterdam (W), bev. 4 ka mers en keuken. Br. ond. no. 5716, bur. v. d. blad. Voor Levensmiddelen Zuivelproducten Fijne Vleeswaren GROENELAAN 35, TEL. 67918 100 gram. Haagse Leverworst 0.24 100 gram. Saks. Leverworst 0.30 100 gram. Ontbijtworst 0.30 100 gram. Fijne Oude Kaas 0.35 KOEKJES 200 gram Biesjes 0.49 200 gram Korenbloempjes 0.49 200 gram Croletta 0.49 Te koop: Old finish ameu blement, best. uit groot dressoir, tafel, 2 clubfau teuils en 4 stoelen, ook af. zonderlijk. Een 2-pers. spi. raai en een defecte J.L. motor met fiets. Te bevr.: Kuile, Newtonstraat 44b, Schiedam. Te koop: een z.g.a.n. org. Engelse kinderwagen, don kerblauw met t.b. Adres. Numansdorpsestraat 14, Schiedam. Te koop: jongensfiets van 8-14 jaar, z.g.a.n. en wind scherm voor motor en za del voor D.K.W. en duozit Alles t.e.a.b.: Den Hartog, Cort van der Lindenstr. 12 Te koop: eiken dressoir z.g.a.n. Adres: v. Beverenstraat 7. Woningruil: benedenhuis, Oosten, bev. 4 kamers, keu ken, ruime en grote loods. Gevraagd: vrij bovenhuis, Oost of West. Br. ond. no. 5704, bur. v. d. blad A.s. echtpaar van nette huize, zoekt inwoning, ge negen echtpaar behulp zaam te zijn. Br. ond. no. 5734, bur. van dit blad. Aangeboden: een gestoff. zit-slaapkamer met keuken voor jongedame, gezellig uitzicht. Brieven ond. no. 5694, bur. v. d. blad. Woningruil: welk gezin op de Vlaard.dijk (bov. won.) wil ruilen met 4 kamer bovenwoning in Nieuwland Inl.: Goeman Borgesiuslaan 80. ve naam Nansen is nog niet in vergeetboek geraakt; zelfs zeer jonge mensen weten nog wel te vertellen dat hij een Noor was, die in de Poolstreken bepaal de ontdekkingen heeft gedaan. Sommigen kennen zelfs nog zijn voor naam Fridtjof, en een enkeling maar ook niet meer dan een enkeling kan u vertellen dat hij van 1861 tot 1930 heeft geleefd. VRAAG Hoewel Nansen dus pas 26 jaar ge leden is gestorven, weten nog slechts weinigen, dat deze dappere Noor veel meer voor de mensheid heeft gedaan dan op ski's door Groenland trekken en met de „Fram" een Noordpoolreis maken. Dat Fridtjof Nansen in 1922 de Nobel prijs voor de vrede in ontvangst mocht nemen, is voor de tegenwoordige ge neratie wel „een nieuwtje". En zou men bij de hersengymnastiek iemand de vraag stellen: „Vertelt u eens in dertig seconden wat een Nansen-pas- poort was?" dan zou de kans op een correct antwoord al bijzonder klein zijn. SPEECH Het is op zichzelf al wonderlijk, dat een ont dekkingsreiziger in de politiek terecht komt. Maar juist doordat hij als onderzoeker een gro te naam had gemaakt en in zijn eigen land vooral bijzonder werd vereerd, had men een beroep op hem gedaan, dat hij meende niet te mogen negeren. Zo kwam het, dat hij na het beëindigen van de eerste wereldoorlog een grootscheepse actie begon om alle krijgs gevangenen zo snel mo gelijk naar hun vader land te laten terugke ren. Voor vertegen woordigers van achten veertig naties hield hij speech over het lot van deze ex-soldaten, die niet brillant was, maar die door haar mense lijkheid zo imponeerde, dat hij van alle kanten steun voor zijn denk beelden kreeg. HAAST Om het repatriëren van de krijgsgevangenen mogelijk te maken, had hij natuurlijk grote be dragen nodig. Die be dragen van regeringen los te krijgen, nam vol- ens de twee meter lan ge Noor veel te veel tijd in Kteslag. Hij had haast. En daarom richtte hij een oproep tot de we reld om hem geld te sturen; binnen zes we ken tijd had hij meer dan drie millioen gul den ontvangen en kon hij met zijn werk begin nen. Terwijl hij met dit werk bezig was, werd in de Oekraïne de bevolking door een hongersnood getroffen en ook zij moest worden gehol pen. Met een kleine staf van medewerkers en in samenwerking met de Amerikaanse Hoover - actie slaagde hij er in duizenden van de hon gersdood te redden. PASPOORT Ook nadat deze actie was beëindigd, bleef Nansen zijn menslie vende arbeid verrioh- :en. Europa was een werelddeel, waarin tienduizenden politieke vluchtelingen 'n tehuis sn een bestaan zochten. ooral uit Rusland kwa- nen zij in groten ge- ale. Om deze mensen te kunnen helpen, stichtte hij in Genève het Nan- senbureau; de man, die meermalen tot in Si berië was getiokken om zich met het lot van krijgsgevangenen bezig te houden, verzette ook hier enorm veel werk. Er meldden zich vluch telingen, die behalve hun bezittingen ook hun papieren waren kwijtgeraakt; zij ont vingen in Genève een Nansen-paspoort. dat door bijna alle regerin gen als geldig document werd erkend. Ook zij, die door hun vlucht uit het vroegere vaderland statenloos waren ge worden, kregen 'n Nan sen-paspoort. Zijn kolder zet het land op stelten DIE MALLE VENT, JA t Ooit gehoord van Tobias Lacunus Misschien herinnert U zich de naam nog, als U indertijd zo in 1938- 1939 het „Cabaret der onbeken den" op het Amsterdamse Frede- rilrsplein placht te bezoeken. Daar zong toen een jongeman van die naam in een trio met Maria Zamora en Bob Geskes. Waarschijnlijker is, dat hij géén indruk op U heeft ge maakt Die Tobias Lacunus was niemand anders dan de man die nu onder de „vlottere" naam Tobi Rix triomfen viert; een muzikale excentriek die de „malle vent, ja" tot een nationaal begrip maakte Die plaat van „Malle vent, ja" (een parodie op het grote succes „Mala- guena" van Los Paraguay os) heeft op slag een beroemdheid gemaakt van Tobi. Tobi, die in de bezettings tijd van zijn Amerikaanse repertoire moest overgaan op Spaanse liedjes en pas enkele jaren geleden Hol landse nummers ging „brengen", had bij de fijnproevers al een zekere vermaardheid door zijn parodie op „Uska dara" en het geestige gooi en smijt opus „Heer in 't verkeer". Maar„Malle vent, ja" was een record waar Tobi zelf even van schrok: tienduizenden platen in wei_ nige weken Aan Tobi-in't-dagelijks leven zie je niets dat aan een komiek doet den ken. Hij is klein van postuur, voert een borstelige haardos in tóp, en heeft een binnenpretjes-blik in'zijn scherpe ogen. Niets opvallends, een werkelijk bescheiden figuur.... Maar deze artist in hart en nieren heeft een verborgen genie voor het komische. Zijn „Toeteriks" zijn geen orkest maar een kolder-instrument bestaande uit 18 toeters, een octaaf koel ellen, een sirene, 'n claxon van een T-Fordje, een bekken, ratels. Oude rommel, die hij overal van daan gesloopt heeftJe moet er maar óp komen.Tobi kan er al le toonhoogten op spelen, en hij is wel de enige die er wijs uit wordt Trucage komt er niet aan te pas; weliswaar zingt Tobi op de plaat driestemmig, maar dat is dan ook al. De rest is écht wat Tobi haast dagelijks op de planken demon streert. Dan is er nog zijn buitenmodel- harp. óók fabrikaat Rix. Die maakte hij speciaal voor de Paraguayos- parodie. Hard werken en een spitse, vinding, rijke geest hebben van de 36-jarige Tobi gemaakt wat hij is: de grap penmaker-van-de-dag 1 D Vi

Het Nieuwe Stadsblad | 1956 | | pagina 4