Grote PRIJSVERLAGING DE GRAAF's SLAGERIJ DE GRAAF'S SLAGERIJ VISSERTJES MM Arnold Zweerts leerde in Ravenna mozaiektechniek Met adverteren in LANGE KERKSTRAAT 25 GROTE OPLAAG ADVERTENTIES SPORTFONDSENBAD werden de grootste zaken gebouwd, met niet-adverteren de beste vergeten. Adverteer daarom in.... ,HET NIEUWE STADSBLAD' Een vergeten kunstvorm is bezig na eeuwen weer een plaats in te nemen Varkens CARBONADE, geen 2.25, maar 1.99 Prima VERSE WORST maar 0.89 Doorregen VARKENSLAPPEN maar 1.29 GEHAKT (rund- en varkens) maar 1.09 Gehakt SPECIAAL, maar 1.40 RUNDERLAPPEN maar 1.19 Magere RIBLAPPEN maar 1.89 Mooie BRAADLAPPEN maar1.59 BIEFSTUK tartaar maar 1.99 Steeds voorradig kalfsvlees, fijne varkensrollade runderrollade, braadstukjes, rosbief en haas Voor de boterham: Fijne schouderham 89 Sappig pekelvlees89 Tongenworst 69 Boterhamworst, iets fijns 49 Export hamworst, uit blik89 Export pork uit blik 85 ALLES PER 200 GRAM. Let op het juiste adres, dan doet U Uw voordeél. Zelfstandige hulp in de huishouding gevraagd voor hele of halve dagen. Pret tige werkkring, klein gezin (2 personen). Mevr. J. W. Tewes-van Rossum, Korte Haven 44, telefoon 66663. Gevraagd: werkster voor 3 ochtenden in de 14 dagen van 912 uur. Rotterdamse dijk 101, Grensflat, Schie dam. Gevraagd: nette werkster voor 2 ochtenden p. week. Dijkhuizen, L. de Coligny. straat 9. Nette werkster gevraagd, 1 dag per week. Mevr. Kristiaanse, B.K. Laan 271 Bijverdienste gezocht in avonduren, in bezit van diploma steno-typen. Brie. ven onder No. 8006 aan het bureau van dit blad. Meisje (25 jaar) biedt zich aan voor huish. werk in de avonduren. Brieven onder No. 8014 aan het bureau van dit blad. Nette werkster gevraagd: voor halve dagen. Aanm.: Donderdag, Lange Achter weg 14. Gevraagd: een nette jongen j voor opleiding banketbak- I ker en voor bestelwerk. Maison van Wijk, banket bakkerij, Rotterd.dijk 419. Gevraagd: hulp in de huis houding, voor de ochtend uren, van Maandag t.m. Vrijdag. Aanmelden: Don derdag van 2021 uur. C. Nooteboom, Buys Bal lotsingel 86A, Schiedam. Aangeboden: slaapkamer net of zonder pension. Brieven onder No.7976 aan net bureau van dit blad. Woningruil Vlaardingen-Schiedam Welke Schiedammer wil woningruil met Spoorsin- gel 132, beneden, 3 kamers Vlaardingen. Aangeb.: benedenwoning Oude Maasstraat 17 (Zuid) 3 kamers, grote keuken m. douche, voor groter, liefst ueuwbouw. Brieven onder No. 7959 aan het bureau van dit blad. Woningruil. Aangeboden le étage, 3 kamers, keuken gang; boven: slaapkamer, bergkamer, balcon, m. vrij jitzieht; gevraagd: een be nedenhuis met tuin. Brie ven onder No. 7957 aan het bureau van dit blad. Heer zoekt gemeubileerde kamer met pension, week end afwezig. Brieven onder N. 8019 aan bureau van dit blad. Te koop gevraagd in Schie dam: vrij huis, geschikt of geschikt te maken voor be woning door twee kleine gezinnen. Brieven onder No. 8011 aan het bureau van dit blad. Benedenhuis (Oost) drie kamers en douchecel, tuin met loods, ruilen voor een groter huis. Brieven onder No. 8968 aan St. Liduina- straat 98. Woningruil. Aangeboden vrij bovenhuis, bevattende 4 kamers, 2 grote balcons, omgeving Pompstation; ge. vraagd: benedenhuis met 3 kamers en bergruimte, geen Zuid. Liefst Oost. Brieven aan: Boekhandel Boenders, Rotterd.dijk 54. Woningruil Breda-Schiedam Aangeboden te Breda: 7-kamer-woning, Centrum Breda; gevraagd: voor ge zin van 4 personen, klei nere woning in Schiedam. Brieven aan: Mingaars, Visserstraat 8A, Breda. Jongedame (25 jaar) goed milieu(b.b.h.h.) zoekt voor direct gezellige zit-slaap- kamer met volledig pen sion. Brieven No. 7984 aan het bureau van dit blad. «Vissertjes" opgegeven tot uiterlijk Dinsdag 7 uur worden nog Woensdag geplaatst Vrijdags kunnen wij tl geen zekerheid geven dat Uw „Vissertje" ge plaatst wordt. Deze wordt dan automatisch de daarop volgende Woensdag geplaatst iiiiimiiiiiiitiiiiiiitttiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiHiiiitiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiii Dooi de (bezorging gratis huis aan huis), is dit blad her voor deligste en het meest doel- ttelfend voor Uw iiliiiiiiiiiiiiillillliiiiilltliiiillinmiiiHMHiiiiiiiiitiiiiiHHnnHHMiiiitni vook rouiLis in telefonisch opgegeven advertenties kunnen wij absoluut géén verant woording nemen Directie Het Nieuwe Stadsblad Schiedam DIENSTREGELING ingaande 16 September '56 Zondag: 9-12 uur gemengd Maandag, gemengd: 7.00— 8.15 11.45—13.15 16.00—17.30. Dinsdag, gemengd: 7.00—8.15; 11.15—13.30: 15.45—17.25 19.30—20.45 dames: 10.1511.15. Woensdag, gemengd: 7.00— 8.15 12.15—13.15 14.30—17.30 19.30—20.45 Donderdag, gemengd: 7.00— 8.15 11.45—13.30 15.45—17.30 19.30—20.45 dames: 18.5019.30. Vrijdag, gemengd: 7.00— 8.15 11.45—13.30 15.15—17.30 19.30—21.15 Zaterdag, gemengd: 7.00— 8.15 10.45—12.00 14.00—15.30 16.00—18.00 19.00—20.45. heren: 20.4521.30. Arnold Zweerts is voor vele geen on bekende. Vijf jaar geleden schreef hij artikelen over zijn reis door Italii waar hij toen verbleef om de mozaïek kunst machtig te worden. Mozaïeken waren zo'n vijftig jaar ge leden vergeten dingen. Kunstkenners en kunstenaars keken er weliswaar vol belangstelling naar, maakten wel licht ook studi^van de mozaïekkunst, maar het zelf-maken was er niet meer bij. Het tijdperk van deze kunstuiting leek verre historie. Maar de waarheid was anders. Direct na 1900 bloeide deze kunst opnieuw op en het is ons een voor recht U een ander te kunnen vertel len over de man, die in Italië studeer de, vervolgens enkele jaren les gaf in mozaïekwerk in Engeland en die toen naar Nederland terugkeerde om in het hartje van Amsterdam in zijn atelier aan het werk te gaan: Arnold Zweerts. Nol, zeggen zijn vrienden en in die drie letters ligt meer dan men zou kunnen vermoeden. Nol Zweerts is een kunstenaar, die met beide benen op de grond staat. Hij werkt met gro te liefde voor zijn vak, weet wat hij waard is, maar uit dit op geen enkele wijze. Een bescheiden mens, bijzon der gezien bij zijn vrienden en bij alle andere mensen die meer of min der vluchtig met hem kennis maak ten. Het blitzlicht van onze gemoedelijke vriend, die voor deze gelegenheid zijn amateurstatus als fotograaf heeft verwisseld voor die van professional, doet hem maar weinig. Hij werkt als er gewerkt moet worden en in deze tijd van de grote vraag naar mozaïek is Nol van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer. Met liefde, energie en geduld bouwt hij zijn kunststukken op. Van tijd tot tijd wordt het zelfgeconstrueerd aambeeld er bij gesleept en dan hakt Nol feil loos de grote brokken marmer in stuk jes van om en de bij één centimeter. Met die onooglijke brokjes als enig materiaal wordt het mozaïek gescha pen. Geschiedenis Wat is eigenlijk mozaïek? Met de beeldhouwkunst en de ceramiek kun nen we het tot een van de oudste kunstvormen rekenen, zo begint Nol Zweerts z'n kunstgeschiedenisles voor een aandachtig gehoor. De Romeinen hielden zich al met deze kunst bezig. Ze gebruikte in hoofdzaak deze tech niek om er hun vloeren mee te bedek ken. Overal waar de Romeinen bin nentrokken met hun legers, kwamen ook de architecten, beeldhouwers, mozaïekarbeiders en ontwerpers. De overblijfselen van dit tijdperk vindt men zelfs in Engeland terug. Bij de opgravingen in Pompei' Her- culanum en Ostis zijn prachtige voor beelden gevonden. Ze bestonden hoofdzakelijk uit marmer. In de vier de eeuw werd mozaïek ook in de christelijke kerken aangebracht met enorm gebruik van echt bladgoud, dat in glasblokjes werd gesmolten. Arnold Zweerts bezig met het laatste deel van een mozaïek voor een be drijf in Goes. Links in het midden ziet u nog een plekje dat gevuld moet worden. Iln die tijd ging men ook aandacht besteden aan de wanden en gewel ven van de kerken. De voorbeelden vindt U nog terug in Rome en Raven na, maar hier is het marmer al ver vangen: door glas. Bij de Italianen en Byzantijnen bleef de mozaïekkunst voortleven tot dat ze het veld moest ruimen voor fres co's en olieverf. Na de veertiende eeuw raakte de kunstvorm vrijwel in het vergeetboek. Men maakte later nog wel copieën van schilderijen van grote meesters in mozaïek, maar het was niet langer 'n zelfstandige kunst. Zo bleef het enkele eeuwen en eigen lijk staat de mozaïekkunst op dit ogenblik nog maar in de kinderschoe nen. De vooruitzichten zijn echter alleszins gunstig, want er zijn weer mensen, die zich ernstig met deze kunstuiting bezighouden. Na de op leving, die zich aan het begin van deze eeuw begon te openbaren, wordt mozaïek toegepast in de religieuze kunst, maar ook in profane bouwwer ken. Goed beschouwd heeft men in het Hellenintische en Romeinse tijdperk de grote schoonheid van mozaïek nooit begrepen. Vloeren moeten im mers vlak zijn en de schoonheid van de combinaties in kleuren van glas en marmer komt juist tot haar recht doordat het licht valt op een oneffen vlak. Dan pas komt er leven in de compositie en dat wordt U ook dui delijk wanneer U Romeinse vloeren vergelijkt met wand- en plafondde coraties in Italië. Voorbereiding Hier en daar is al even ëen tipje op gelicht van de sluier, die er ligt over de mozaïekkunst, maar natuurlijk zul len velen zich afvragen hoe de mo zaïekwerker zijn schepping opzet en uitvoert. Het begint met tekenen. Het maken van schetsen en werktekeningen, eerst alleen de grote lijnen, later de details. Met deze voorbereidende werkzaam heden staat of valt het mozaïek, dat later kant en klaar moet worden op geleverd. In zijn schetsen en tekenin gen brengt de mozaïekwerker tot uit drukking wat hij precies wil. Na de voorbereiding op papier komt het hakken van de steen aan de beurt Brokken marmer of glas worden op een speciaal aambeeld in kleine stuk- jes gehakt. Ontelbare soorten en kleuren zijn er. Zowel in manner als in glas. In Venetië en Ravenna moet men in de vijfde eeuw al fabrieken hebben gehad, waarin al dat mate riaal werd gemaakt. Daar wisten ze toen al op welke wijze men een dun vliesie goud of zilver op 'n laagje glas kon brengen en hoe de diepste kleu ren door branding en menging kon den worden verkregen. Tegenwoordig is 't eensdeels gemak kelijker, en daarom ook minder pro zaïsch geworden. Het gekleurde glas wordt geïmporteerd uit Venetië, Mar mer (Zweeds, Belgisch en Italiaans) is hier zonder meer te koop. Het Ita liaanse marmer worden gehakt en wel geleverd, zodat de mozaïekwer ker onmiddellijk met zijn werkzaam heden kan beginnen. Maar dit is niet voldoende. Nol Zweerts is altijd op zoek naar min of meer ongekende effecten. Oude bak stenen vormen dankbaar materiaal voor mozaïeken en zo is het ook met de bijzondere glassoorten, oude fles sen die op de een of andere wijze een bijzondere kleur hebben gekregen. Werkwijze Nu kan de mozaïekwerker op ver schillende manier te werk gaan. Bij het maken van vloeren ging het als volgt: De steentjes werden naast el kaar geschikt tot er door de kleur verschillen figuren onstonden, die op de werktekening stonden aangegeven. Daarna lijmde men steentje voor steentje vast op een stuk papier van vijftig bij vijftig centimeter. De bo venkant zat dus op het papier vast gelijmd. Daarna kwam de specie er aan te pas en een paar dagen later was een stukje vloer gereed, na ver wijdering van het papier. Anders gaat het met de wanddeco ratie. De bouwer spaart voor de mo zaïekwerker een stuk muur uit, waar op het mozaïek wordt aangebracht. Dit werk moet dan vanzelfsprekend ter plaatse geschieden. Op het muur vlak wordt specie aangebracht en in deze zachte massa plaatst' de mo zaïekwerker zijn steentjes. Ongeveer vijftienduizend op 2 vierkante nieter. Het werkstuk op de foto is niet ter plaatste vervaardigd, maar in het atelier, op een zware plaat gewapend beton, die straks in een wand wordt gemetseld. De kleurencombinatie is prachtig, maar het juiste effect ver krijgt' men pas als het kunstwerk een goede plaats vindt. En dat heeft Nol- Zweerts tevoren wel degelijk uitgedokterd. Levensgeschiedenis Nol Zweerts werd in 1918 in Bussum geboren. Hij is nu dus 38 jaar. De laatste vijf jaar heeft hij er voor ge zorgd dat het mozaïek als decoratie de plaats in- en buitenshuis krijgt die haar toekomt. Hij studeerde viji jaar lang aan de tekenschool in Amster dam. Op zijn drie en twintigste jaar begon Zweerts met olieverf te werken bij Jos Rovers. In de avonduren be zocht hij de rijksacademie voor beel dende kunsten. De oorlog stuurde ook Nol Zweerts' toekomstplannen danig in de war. Een jaar krijgsgevangene, van het ene Duitse kamp naar het andere en van schilderen was natuurlijk geen sprake. Na de oorlog werden de plannen weer van zolder gehaald. Twee jaar studie in Kopenhagen, waar de ge schiedenis van de fresco's werd be studeerd. Hij maakte zich de prach tige maar uiterst moeilijke techniek eigen, waarna het Ravennatijdperk kwam. De laatste jaren werkte Zweerts in Londen als leraar aan een kunstnijverheidsschool. In zijn werk toont Zweerts, dat er wel degelijk verschil is tussen de ver schillende kunstuitingen: schilderijen en mozaïek. Maar ergens raken deze beide kunstvormen elkaar toch. Waar het raakpunt ligt is voor de toeschou wer geen vraag. De kleurcombinatie is Zweerts' geliefde onderwerp. Bij het mozaïek is hij gebonden aan het materiaal, dat niet'alles toelaat, maar juist daardoor is het zo uitermate moeilijk in het mozaïek zijn eigen visie weer te geven. Het lukt Nol Zweerts echter wonderwel en zijn scheppingen zijn er even zovele be wijzen van D k

Het Nieuwe Stadsblad | 1956 | | pagina 4