MONOPOLE-THEATER Economische vooruitgang blijkt uit wat wij eten Evolutie van de beschuit; harde koek werd bros baksel iVAN .AARDAPPELETERSTOT BESCHUITETERS V. TAXof BUSTAX BEGRAFENISSEN VISSERTJES r GARAGE L. v. d. MOST IJzer- en Metaalhandel Skoda - Stationcar 1950 HOOGSTRAAT, SCHIEDAM - - TELEFOON 68808 Weekdagen 2-7-9 uur Zaterdag en Zondag 3-5-7-9 uur MAANDAG 24 sept. 7 en 9.15 uur voorstelling K.F.A. Verwacht: ABBOTT en COSTELLO ALS LOODGIETERS Vrijdag 21 sept t.m. maandag 24 sept. RANDOLPH SCOTT in SCHRIKBEWINDinOCATILLA Zij waren tien tegen één, met een niets ontziende terreur. Technicolor. Toegang 14 jaar. Dinsdag 25 sept. t.m. donderdag 27 sept. JOHN HODIAK in DE HELD DER APACHEN De daad van een verrader, was het sein tot een opstand. Technicolor. Toegang 14 jaar. DE tijd waarin Vincent van Gogh zijn „Aardappeleters" schilderde, was voor de arbeiders een slechte tijd. In de periode van hoogconjunctuur en sociale veiligheid, van maximale industrialisatie en minimale werkloosheid, die wij thans meemaken, behoeft deze mededeling nauwelijks meer te worden toegelicht, laat staan bewezen. Het is een bezigheid, die tot voldoening kan stemmen, die tijd van de „Aardappeleters", die nog maar zo betrekkelijk kort achter ons ligt, te vergelijken met het heden, waarin nacht en kinderarbeid, daglonen van enkele centen, zwarte armoede en chronisch drankmisbruik bij hele bevolkingsgroepen, niet meer bestaan. Kralen van koek Bijgaand artikel dat de be schuit onmisbare en sma kelijke variant op „ons dage lijks brood" volgt op zijn weg door de vaderlandse ge schiedenis, wordt u aange boden door Turkstra's Be- schuitfabriek. En zonder nu te willen beweren dat Vincent van Gogh, indien hij tegenwoordig zou hebben geleefd, „Beschuiteters" zou hebben ge schilderd, geloven wij toch wel, in het bovenstaande te hebben aan getoond, dat de bloei van de be schuitproduktie in Nederland me de een aanwijzing is voor het feit, dat het ons hier wél gaat. Zogoed als de „Aardappeleters" in hun taal vertellen, dat het in die tijd de arbeider lang niet best ging. VOOR Lekstraat 15 Schiedam Telef. 697Ü9 Tiëde onze specialiteit Kapsalon van der Kruit J. Visser Geervlietsestraat 30b Tel. 67678 Speciaal tarief voor het begraven van min- en onvermogenden. Piëteitsvolle uitvoeringen. Grijze en zwarte rouwkamers beschikbaar Opruiming van fabriek- en werkplaatsen E. VERHAAL, Ooievaarssteeg 1, Tel. 66775 TE KOOP Telefoon 68287 iiwmii hwii imiilimn i au Wij kunnen daar voldaan over wezen. Akkoord! Maar het is daarbij toch wel verras send, óók eens even te bedenken, dat wij het onsterfelijke kunstwerk, dat deze schilderij is, zonder de intense misère, die eraan ten grondslag ligt, niet zouden hebben bezeten. De beschuitbollen lopen ter koeling over een SO m. lange transportbaan I naar de snijmachine. Een andere schilderij. Zij hangt in het Rijksmuseum te Amsterdam en stelt een oude vrouw uit de kleine burgerstand voor, die bidt vóór de maaltijd. Het is een werk uit de Gouden Eeuw, geschil derd door Nicolaas Maes. Op het etens bord van dat vrouwtje ligt een prachtige moot verse zalm. TOEN wij, als kleine jongen, deze schilderij voor het eerst zagen, tij dens een rondleiding voor schoolkinderen door het museum, werd daarbij verteld, dat in die tijd huispersoneel (dienstmeis- jes-voor-dag-en-nacht waren toen nog volop te krijgen) bij het aannemen van een betrekking de voorwaarde stelde, dat zij niet meer dan twee keer per week zalm behoefde te eten. Twee schilderijen, twee eeuwen liggen er tussen. Zalm.... en aardappelen! Het zou ons verbazen, indien de lezer thans reeds zou begrijpen, waar wjj met dit verhaal heen willen. Op het eerste gezicht immers, lijkt er nauwelijks gro ter contrast denkbaar dan tussen de twee situaties op deze beide schilderijen, en ons is het juist te doen om de over eenkomst. Deze bestaat populair gezegd hierin, dat de zalm in de 17de eeuw en de aardappels in de 19de eeuw, de min der met aardse goederen bedeelden „de neus uit kwamen". Met andere woorden: Aan het levens middelenpakket ontbrak in beide geval len elke verscheidenheid. In het eerste bestond dit begrip nog nauwelijks en in het tweede was die variatie alléén maar te koop voor de (heel weinige) rijke mensen, De nieuwe fabrieken OMSTREEKS het begin van onze jaar telling n.l. U weet wel, toen de Germanen in holle bomen de Rijn af kwamen zakken zochten ook de Ro meinen het in onze richting. Hele legers van deze klassieke figuren trokken naar het noorden. Om hun halzen hadden zij het zal stellig een merkwaardige aan blik hebben opgeleverd een ketting van hennep, waaraan, bij wijze van enorme kralen, platte koeken waren ge regen, die, uiteraard, in het midden een gat hadden. Die koeken bestonden uit meel, water en zout en zij werden in de zon gedroogd, nadat zij één maal waren gebakken. Of de Romeinen, voor het be reiden van deze koeken in de leer waren gegaan bij de oude Israëlieten, die zich bij hun uittocht uit Egypte voedden met het dusgenaamde „ongezuurde brood", baksel van 'n deeg, dat niet was gerezen, vertelt de geschiedenis, niet, maar de vergelijking dringt 'zich wel op. Vooral ook, omdat nergens blijkt, dat het deeg van de Romeinen wél eerst gegist zou zijn. Het schijnt dat die Romeinse koe ken „bisgotte" of „biskotte" werden ge noemd. Als we bedenken dat „biscuit" zowel in de bakkerij als in de beeldhouwkunst nog steeds betekent twee maal gebak ken dan ligt het voor de hand, dat ook die Romeinse versnapering haar naam ontleende aan het feit, dat hij eerst werd gebakken en dan nog eens aan de stra len van de zon hlootgesteld. Nog duide lijker voor ons ligt dit kenmerk van de beschuit opgesloten in de Duitse naam „Zwieback". Aan de kennismaking met deze Ro meinse bisgotte ontlenen wij onze scheepsbesluit. Bij gebrek aan zon toen óók al! werd de scheepsbeschuit op de ovens gedroogd en het gat, waar mee de Romeinen hun koeken om de hals droegen werd, als overbodig, voor taan weggelaten. Het duurde tot in de middeleeuwen voor men er op kwam aan de grondstoffen meel, water en zout ook een beetje suiker toe te voegen. Een .belangrijke stoot tot de fabricage werd in 1882 gegeven door zekere Anne Turksma in het Friese plaatsje Berli- kum. Deze bakker zag duidelijk het voor naamste bezwaar tegen de beschuiten in hun toenmalige vorm, n.l. dat het gebak niet te luchtig was. Het resultaat van zijn denkbeeld om dit te verhelpen eieren aan het deeg toe te voegen, was zo voortreffelijk, dat het aldus verkre- gen produkt een groot succes werd, vooral bij de welgestelde kooplieden in Amsterdam. Die konden zich de weelde permitteren hun vrouwen en dochters dit luchtige baksel voor te zetten, als welkome af wisseling van het brood, dat toen ook niet alles was. Anne Turkstra behoorde tot de reeds in die tijd veelomvattende categorie Friese bakkers, die zich specia liseerden op de nevenprodukten van de bakkerij. Dit waren destijds meestal éénmansbedrijven, die in onderlinge wed strijden de stimulans vonden voor het verbeteren der bakmethoden. Door deze gang van zaken wordt het feit verklaard dat diverse Friese bakkers zich reeds toen op de beschuitfabrikage gingen specialiseren. In 1913 had de oude Anne Turkstra zoveel werk voor zijn beschuitbakkerij- tje, dat het hem teveel werd. Zijn zoon Fokke ging zich uitsluitend op dit onder deel van de bakkerij toeleggen en ver huisde het bedrijf van Berlikum naar Joure. In 1920 deed hij de gewichtige stap naar verpakking in zakken en een jaar later de nog grotere stap naar ves tiging in Leeuwarden. In 1938 kwam Fokke's zoon Tjerk aan het roer en elf jaar later volgde de automatisering van het bedrijf, die de uurproduktie van 15.000 tot 22.000 deed toenemen. Twee nieuwe fabriekshallen en invoering van het tweeploegen-stelsel deden de capaciteit tot het huidige niveau stijgen. Dit betekent een produk- tie van twintig miljoen rollen en aan gezien er in iedere rol veertien beschui ten gaan, betekent dit 280 miljoen be schuiten per jaar. Dit is een achtst of wel 12% van de totale Nederlandse beschuitproduktie. Daar heeft Anne Turkstra in 1882 niet van kunnen dro men. Maar het zou hem de baan breker, immers, die de beschuiten door toevoeging van eieren, lekkerder, luch tiger en voedzamer heeft gemaakt niet hebben verbaasd als hij geweten zou hebben, dat deze enorme produktie rond 100.000 verse eieren per week vereist. Eén ding is sdert de dagen van Anne Turkstra onveranderd gebleven. Nog steeds n.l. is beschuiten bakken een werk voor specialisten, dat jarenlange scho ling en ervaring vereist. Alles luistert bijzonder nauw, wil men niet alleen goede beschuiten bakken maar ook be schuiten waarvan de kwaliteit constant is. Het belangrijkste vraagstuk dat hier bij diende te worden opgelost, was het handhaven in beginsel van de oude be proefde methoden, zonder daarmee de noodzakelijke mechanisatie in de weg te staan. Ook dit is weer een kwestie ge weest van vakmanschap en techniek beide Lauwe permanent dus prettige be handeling 12.50 Moderne coupe Stroom permanent f 8.en 10.— Olie permanent (stroomloos) 11.— SINGEL 195 (nabij station) Telefoon 69841 Rotterdam-Z. Telef. 79338-78131-52475 te Schiedam. Voor inlichtingen: Depót-adres EMMASTRAAT 2a Elastieken kousen, keuze uit 8 vooraanstaande mer ken, van de zware steun- kous tot de fijnste naad loze dubbelreks. Deskund. vrouwelijke hulp aanwezig, iedere dag, beh. Dinsdag Korting voor fondsleden Ook voor breukbanden, v. d. Sman's Drogisterijen, Hoogstraat 115 Haarden, diverse merken reeds vanaf ƒ140,. óók bij Radio v. Dijk, Hoogstr.119, Tel. 69572 en Rembrandt- laan 64, Tel. 66084. ENGELS DUITS Opleiding Examen practijk en emigratie. Talrijke geslaagden. JAC. KIELA, Leraar V.T.H. Beëedigd vertaler. Nieuwe Haven 71, tel.68512 Mica voor haarden en kachels in 80 verschillende maten. Lage prijs. Vuur- cement en asbestplaatjes. prima rubber tochtband a 0.25 per meter. Frans v. Thienen, Broersveld 123, Telef. 69799. Schilderen, witten, behangen. 1ste klas werk tegen scherp conciftreren de prijzen. Vraagt vrijblij vend stalen en prijs. Gedi plomeerd vakman. G J J Ponjé, Schaperlaan 61, Schiedam, Telefoon 65506. Bespaar kosten en lasten I Inruil van oude meubelen bij aankoop van nieuwe l Levering rechtstreeks van fabrieken. Verkoop van ge bruikte meubelen, elke Vrijdag en Zaterdag van 2 tot 6 uur. Magazijn Dam 2 (boven), ingang Nieuwe Sluisstraat 1, alhier. Inruil- en commissiehandel G. van Kapel, Telefonisch te bereiken onder 67617. Wy kleden Uw gehele ge zin. Voor betere kwaliteit en service, alléén bij „Leco"', Lange Kerkstr. 86 Gunstige betalingscondities (ook voor confectie) B.E.A. Auto- en Motorrij school „Actief" Nieuw ma teriaal. 10 autolessen ƒ55— Scootercursus ƒ35.-. Gratis theorie, halen en brengen Aanmelden: Rotterd.dijk 401b of Tel. 52498—66735 Meubelmaker en Stoffeer- derij, Edisonstraat 33c, Tel. 66758. Repareren en ombouwen van oude meu belen in moderne. - Aan huis te ontbieden. Glaskisten voorradig, alle maten, v. tuin- en zomer huisjes, v. Katwijk's glas- handel, Lange Kerkstr. 38, Tel. 68735. Let op het juiste adres. WasmachinesKeuze uit alle merken. U kunt er 7 maanden over betalen. Geen rente, geen kosten W asmachinedepöt Schiedam, L. Haven 126. Merlin schoolvulpennen reeds voor ƒ3.95 met gou den pen en 1 jaar garantie ook div. andere merken o.a. Parker, Osmia, Luxor enz. Ballpennen vanaf 50 ct. bij Kantoorboekhandel Modern, Boerhavelaan 124 Tel. 68415. 'n Uitgebreide bibliotheek steeds voorzien van de nieuwe uitgaven, waaron der de veel gevraagde oor logsromans, bij Leesbibliotheek Kantoorboekhandel Modern, Boerhavelaan 124 Tel. 68415. Haarden, Etna, Permanent, Jan Jaarsma, E.M. Jaarsma Beckers, etc. Radio v. Dijk, Hoogstraat 119, Tel. 69572 en Rembrandtlaan 64, Telef. 66084. Onzichtbaar stoppen Alle voorkomende brand- en motgaten, winkelhaken en scheuren, worden door ons onzichtbaar gestoptBil lijke prijzen. Spoedige af levering Hoogstraat 113, Schiedam, Telefoon 67709 (filiaal Roeloff) Heeft U een partijtje Wij verhuren luxe klapstoelen, tafels, köp- en schotels, glaswerk, enz. Andr. Aan de Wiel, Breed- straat 33, Telef. 64366. Wjj bezorgen zonder prijsver hoging Kapsalon Helene brengt U de betere haaverzorging Stroom-permanent 5. Stroomloos, de permanent voor elk haar 7.50 compl, alles inbegrepen. Gratis halen en brengen p. auto. Een gulden reductie op vertoon van deze adverten tie. Kapsalon Helene, Rembrandtlaan 22, Schiedam, Telef. 67170. Wasmachinefabriek heeft regelmatig lichte emaille beschadigde wasmachine's. 145.Gloednieuw met 1 jaar garantie. Ook gem. betaling. Depot Schiedam, Lange Haven 126. HANDELS-INSTITUUT Rotterdamsedijk 425 A Tel. 67642, Schiedam NIEUWE CURSUSSEN Steno, Typen, Eng. conver satie voor Emigranten Engels Frans - Duitse Handelscorrespondentie en Steno Boekhouden Middenstandsopleiding Aantal geslaagden voor de praktijk-examens: Typen 760 Stenografie 472 Talen 145 Boekhouden 84 Middenstands-dipl54

Het Nieuwe Stadsblad | 1956 | | pagina 3