Stroalkachels met Zonnewarmte f 15.75 - GiVEKE In Friesland" 't Gaasterland DE WAARZEGSTER Het zal niet lang meer duren, of ook U profiteert van de Overhemden-reclame bij Rotterdamsedijk 254-256 Telefoon 66731, Schiedam §pl|||l§| VesC Friese beschuit Om nog meer uw aandacht te vestigen op onze pracht collectie HEREN OVERHEMDEN in onze Heren-Afdeling op no. 254, brengen wij deze Zaterdag: Een speciale Heren Overhemden Reclame B"ij ieder Heren Overhemd wat U Zaterdag koopt, kunt U een paar sokken uitzoeken voor HALVE PRIJS. Wij brengen de mooiste collectie Overhemden in wit, lichte en donkere tinten, fantasie-, ruit- en werkoverhemden in de prijzen van 6.95 tot ƒ16.45 Onze sortering Heren Sokken in wol en nylon, lang en kort mo del, brengen wij in prijzen v.af 1.50 per paar. Voor deze sok betaalt U Zaterdag bij aan koop van een Overhemd maar ƒ0.75 „Aha riep De Waarzegster ER WACHT U EEN GROTE VERRASSING... wanneer U kennis maakt met die »oortreffelijke oude genever van S B „Ik zie nu al," (zo sprak zij), I „tevredenheid op Uw I gelaat. Want ook U zult verrukt zijn over de fijne smaak van DE WAARZEGSTER een der beste oude genevers van ons land En slechts f7.15 per liter. ZEER OUDE GENEVER EEN S B PRODUCT Vraag Uw leverancier óók S B voor jonge jenever, f 6.40 per literkruik i - v 'wO^® .„<°X «O** DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, buren en ken nissen, voor de vele blij ken van medeleven on dervonden tijdens ziekte ■en overlijden van ons geliefd zoontje en W I M M I E W. Vijgeboom M. J. Vijgeboom- v. Kleeff Corrie Herman Mari Rinie Schiedam, 11 October '56 v. d. Elststraat 4 A. Gevraagd: Nette jongen of ouder persoon v. bezorg- werk, goed loon,* veel ver val. Maison v. Wijk, Rot terdamsedijk 419. Te koop: kinderledikant mte bedje en hemel en een wandelwagen met voeten zak. Vlaardingendijk 101, boven. Te koop: Solex in pr. st. bruidsjapon wit met sluier; bruidsdamesjaponnen met kapjes en tasjes, maat 40. v. Noppen, Julianlaan 114. Te koop: lichtgrijze uit- neembare kinderwagen m. bedje ƒ40.goede hoge kinderstoel 20.hand naaimachine 15. Nieuwe Haven 27. Tabak Naturel cigaretten import King Size, 20 stuks 40 ct. Alléén bij: Sigaren magazijn „De Vest", Broersvest 48, v.h. Soeters Te koop: Friese staart klok. Vlaardingerdijk 321, beneden. Te koop: drie mantel- costuums, waaronder: een tweed winterpakje, maat 42-40, z.g.a.n., pauwblauwe regenjas, maat 46. Billijke prijs. Aleidastraat 75 B. Te koop: haard, merk Permanent. Broersvest 60 B. Te koop: grijze opvouw bare kinderwagen, prima staat, ƒ40. Thomas a Kempisstr. 36 A. Te koop: uitdraaihaard, prijs 30.Te zien: Frans Haverschmidtlaaa 48. Maandag tussen 19.30 en 20.30 uur: Telefoon 68189. Te koop: 2 deurs linnen kast, moquette tafelkleed. Lorentzlaan 36d. Te koop aangeboden oliekachel „Pitsos", z.g.a.n. Burg. van Haarenlaan 502. Te koop aangeboden Typhoon, geheel compleet, in prima staat, z.g.a.n. Te bevr.: Villastraat 20, Schiedam. over een fiets of een bromfiets, rei. zen het beste per trein naar Sneek en nemen daar, vóór het station, een bus die ons naar het oude stadje Sloten brengt dat ons als centrum voor het Gaasterland het meest ge schikt voorkomt. Sloten is wel een van de meest karakteristieke stad jes die wij in Nederland kennen. De bakermat van het oude geslacht Harinxma thoe Sloten. De twee „waterpoorten" keurig gerestau reerd, bewijzen nog het verkeer te water dat zelfs tot voor kort in Friesland nog druk beoefend werd. En dr. Schoustra in Grouw moet wel een goed zeiler tevens zijn, want zonder zjjn boot zou het onmogelijk zijn om verschillende patiënten te bezoeken die slechts via waterwe gen te bereiken zijn. De „Stadsherberg" te Sloten heeft een kleine aantal «uitermate proper ingerichte logeerkamers met een oergezellige gelagkamer waar de vissers van de „Slêatermar" (het Slotermeer) met Harmen de Jong, getrouwd met een telg uit het typi sche Friese Poepj es-geslacht, hun dagelijks praatje komen maken. De autobussen stoppen voo de deur; de waard staat er dan met zijn gulle lach gereed om U te ontvangen. En graag vertelt hij U van de rijke his torie van dit oude stadje met zijn 500 inwoners, zijn kapiteinshuis, zijn oude molen, zijn stadswallen en poorten ons naar lang vervlogen tijden verplaatst. De hengelvissers kunnen bij Harmen de Jong zeker terecht, want niemand beter dan hij kan U vertellen waar de bes te plekjes zijn aan de oevers van het meer dat tussen Woudsend en Sloten zich uitstrekt. Maar ook kan hij U vertellen over het slechts en kele kilometers verwijderde Balk, waar in vroeger jaren door gebrek aan een waterpoort (die gesloten kon worden) een balk in de vaart werd gelegd als het „poortersklok je" had'geluid. Aan deze balk ont leende het Stadje Balk later zijn naam. Een bijzonder fraai poortje in het Raadhuis (ook wel het weer. of rechthuis genoemd) prijkt met het jaartal 1615. De weg van Sloten naar Balk leidt over Wijckel met zijn prachtige oud zadeldaktoren. In de bij deze toren behorende kerk ligt Menno van Coehoorn begraven, de man die het de Spanjaarden in de noordelijke provincies zo lastig maakte Natuurlijk moet Oude en Nijemir- dum worden bezocht met het kleu rige Klif dat volgens dp sagen en legenden in vroeger tijden zo'n fan tastische oorsprong moet hebben ge had. Het Lycklemabos, het Heere- bos, het Blekeveld en de Mirdumer- heide zijn het bezoeken waard. Het plaatsje is ook nog om zijn oudheid kundige vondsten bekend. Er wer den eens 50 schedels onder 't kerk plein gevonden. Het bijzondere aan deze schedels was dat mj allen de onderkaak gemist werd 1 Prachtige tochten kunnen worden gemaakt door de bossen van Rijs, waar in 1333 reeds een kapel moet hebben gestaan. Over Sondel, Harisch en Bakhuizen zouden pagina's te vul len zijn, alsook over de kustplaatsen Laaxum en Hindelopen. Maar laat de waard uit de Stadsherberg van Sloten U dat maar uitvoerig vertel len, want hoewel Fries in hart en nieren verstaat en spreekt hij zijn Hollands maar opperbest Friesland heeft zijn eigen taal. En daarover is altijd nog veel te doen. Maar gelukkig prijzen zich de Frie zen als zij in hun eigen taal hun eigen schrijvers en dichters kunnen lezen. De Friese literatuur is rijk. Van de latere tijd noemen wij slechts het oeuvre van een dr. Wum. kes die het leeuwen-aandeel lever de van een Bijbelvertaling in het Fries, welke uitgave door het Ne derlandse Bijbelgenootschap werd verzorgd; de boeken van Halbertsma worden nog graag gelezen en de ge dichten van de man die als politicus in Nederland „een wereld verander de", Meester Pieter Jelles Troelstra kent elkeen. Fedde Schurer, schrij ver, dichter, spreker van formaat is de ziel van een „Friese beweging''; in het Fries berijmde hij de Psalmen die thans op zondagmorgen in vele Friese kerken worden gezongen. In vele opzichten is Friesland een gezegend land, rijk aan natuur schoon, rijk aan goede, schone en sterke mensen bij wie het goed is gast te zijn. Landgenoten die Fries land niet kennen, kennen Nederland niet. Natuurlijk is Friesland groter dan alleen het thans besproken Gaasterland. Zijn „elf steden" zijn niet alleen bekend om de schaats tocht die bij daartoe dienend weer in de winter gereden kan worden. Steden als Dokkum en Workum, als Bolsward en Sneek zijn stuk voor stuk voorbeelden van rijke cultuur waaraan ons land en niet in de laat ste plaats Friesland zo rijk is. De meren van Friesland scheppen de mogelijkheid van een zeiltocht zoals die slechts daar te maken is. En overal zult ge Friezen vinden die U bereidwillig van dienst zul len zijn als de „toeristische moge lijkheden'' onverwacht eens op moeilijkheden van welke aard ook zullen stuiten. „De arme Friese heide" in het oos ten van de provincie bestaat niet meer. Daarvoor zijn talrijke kleine dorpjes in gecultiveerde omgeving tot stand gekomen. De poort tot het oosten van Friesland is nog altijd het statige Beesterzwaag met zijn heerlijke lanen en rijke behuizingen. En dit oosten wordt afgesloten door een dorpje op de grens van de pro vincie Groningen; Friese-palen, de grenspalen van Friesland. Nu heeft Friesland in deze zin geen grenzen meer, en niets is er dus dat de vakantiehouder belemmert Fries land als vakantieland te bezoeken. D S Te koop: mooie bontcape bruin chevrette, prijs 30.- Te bevragen Boekh. Bolle, Franselaan 273, Rotterdam. Te koop: dames sport- rijwiel, in prima staat, tegen spotprijs. Fabristraat 49 A. KENT UW LAND!! maakt, in Friesland maakt ge u vrienden voor het leven Zij de in de komende vakantiedagen rust zoeken, mag worden aangera den eens een meerdaags bezoek aan het Gaasterland te brengen, het oude land in de Zuidwest-hoek van Friesland. Neen, gemakkelijk te be reiken is het voor de reiziger die haast heeft niet. Van het Westen van Nederland uit raden wij ons tweewielig vervoer middel, hetzij depots of onze brom mer aan, die gemakkelijk mee kan op de Lemmerboot (ligplaats achter het Centraal Station in Amsterdam). Kostbaar is de reis niet en het tocht je over het IJselmeer is nog altijd de moeite waard. En hoewel niet te vergelijken met vroeger, toen de Zuiderzee nog zee was, heeft Lem mer toch zijn karakter als vissers plaats weten te handhaven. Lemmer is onze uitvalspoort naar het Gaas terland, het welige land van bossen en velden, zijn naam ontlenend aan de gaasten, de heuvelruggen, die zich tussen Wollegaast en Tjerk - gaast uitstrekken. Een oud land, waar Frieslands oudste geschiede nis zich heeft afgespeeld. Het hei dens-heilige Baduhennawoud moet immers in Gaasterland gezocht wor den en waren het niet de priesters van God Stavo die vanuit het te genwoordige Stavoren zich noord waarts spoedden om op last van Heer Askon de bodem te onderzoe ken aan de zeekust waar thans het Mirdumerklif nog bewijzen levert van grondbeweging En is het niet in deze Zuidwest-hoek dat de enige hunnebed (in 1849) werd gevonden door toevallig daar werkende bos- arbeiders, en werd het Gaasterland niet de streek waar Friese edelen op hun stinsen woonden en waarin de vijftiende eeuw de Scheringers en de Vetkoopers hun twisten uit vochten En was het niet juist daar dat in de tijd toen lezen en schrijven nog geen gemeengoed was van de eenvoudige bevolking het „skoars- keskrift", d.i. door het bewerken van berken en beuken met tekens mededelingen doorgeven, de jon gens en meisjes op deze wijze van hun gevoelens voor elkaar kennis gaven Dit z.g. „boomschrift'' heeft tot op deze dag bestaan. Hoe dik wijls toch zien wij nog voluit de namen of de initialen van twee ge lieven in een boombast geneden, al of niet versierd met een pijl-door boord hart Naar dit oude land gaan thans onze gedachten. Daar zullen wij eens en kele dagen dwalen over de bospaden en ons te goed doen aan de stevige maaltijden die in oude herberger, worden voorgezet. Zij die niet de beschikking hebben En rijk is hun folklore, zoals hun land rijk is door de vette weiden en hun nauw aan de landbouw en vee teelt verbonden zuivelindustrie. Maar het is niet over het Friese stamboekvee en het is niet over de Friese nijverheid waarover wij wil len schrijven. Wij willen onze lezers opmerkzaam maken op het prach tige land dat door de Friezen be woon wordt en hen opwekken hun vakantie er eens door te brengen. Inderdaad, het hooggebegte van Oostenrijk, Frankrijk of Zwitser land zult ge er tevergeefs zoeken en de warme zon van Spanje of de Rivièra hioudt zich in Friesland ach ter de grillige wolkenpartijen schuil. Maar nergens is het landschap zo wijd als op de oude Zuiderzeedijk tussen Workum en Hindelopen, ner gens jagen de luchten zo majestueus als boven de Friese meren waar het zo goed zeilen is. En als ge rondom de Middellandse Zee gemakkelijk een vluchtige vakantievriendschap In de gemiddelde beoordeling komen onze Friezen er in Nederland toch maar kaaltjes af. En met de Friezen hun landZij heten koppig en stijf en hun land koud en kaal. Maar zij die deze kwalificaties gebruiken kennen noch de Friezen noch hun land. Toegegeven, vóór dat wat naar de opvatting van de noordelijkste bewoners van ons land recht en rechtvaardig is, kunnen zij met voorbeeldige ijver en soms starre vasthoudendheid in het krijt treden. Waar ook, zeker in de twee noordelijke provincies heeft bijvoorbeeld het verzet tegen de nationaal-socialistische onderdrukking in de jaren 1940 1945 sterk geleefdverankerd in de beste tradities die de bevolking van deze oude landen achter zich heeft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1956 | | pagina 2