VISSERTJES Klaveraas DE BROEKENKONING' WIJ VERBOUWEN Een practische Kantelbed Combinatie „VOORZORG" GEVEKE GEVEKE GEVEKE GEVEKE EEN. TWEE, DRIE MAARBE VERKOOP GAAT GEWOON DOOR HOOGSTRAAT 86 TELEFOON 68981 SCHIEDAM PRACHTIGE BONTMANTELS VOOR R A D IO 'S BROERSVEST 58 VOOR TELEVISIE BROERSVEST 58 VOOR WASMACHINES DAM 9 VRIJDRAGEND KANTELBED met meubelplaat bovenplank, los van de wand, overal neer te zetten, gemakkelijk op te klappen d.m.v. veer-constructie. 15 jaar garantie op spiraal. Sierlijk van vorm en lijn. 120x190 147.— 80x190 122.— VOOR STOFZUIGERS Onder de ridders van de dobbelstenen, kaarten enrollende erwtjes AAN DE ZELFKANT Tijdelijke aanbieding van Amerikaanse bont mantels, leuke vlotte modellen, courante maten in lengte In staat van nieuw. Mouton vanaf 65,Persianer Patt vanaf 165,Nertz- murmel v.a. 195,—, keuze uit tientallen bont mantels. Verkoop alleen zaterdag. De Koster Kuiperstraat 110.112 Vlaar. dingen, tel. 6227. Ledenvergadering op Woensdag 27 Februari, om 8.30 uur, ten kantore „Groene Kruis" Lange Nieuwstraat 45 B. HET BESTUUR Nu behangen Doe het zelf - Wij bieden U een enorme sortering behang selpapieren tegen scherp concurrerende prijzen Vraagt onze reclameserie op zicht. Gratis handlei ding. Compleet gereed schap in bruikleen. Electr. afranden der rollen. Alle bestellingen gratis thuisbe zorgd. Desgewenst behan gers en witters disponibel. G. J. J. Ponjé, Schaper- laan 61. Telef. 65506. Glaskisten voorradig, alle maten, v. tuin- en zomer huisjes, v. Katwijk's glas- handel, Lange Kerkstr. 38, Tel. 68735. Let op het juiste adres Roestige teilen en was ketels krijgt U weer als nieuw terug. Galvano.Techniek, Archi. medesstraat 12b. Autorijschool „Zuid' Erk. B.E.A., Nieuwe Maas straat 46a, Schiedam. Gra tis halen en brengen, theo rie. Tel. adres 55195. Abelskamp) Ue speciaal zaak voor schilderijen en het inlijsten van Uw diploma's en ge tuigschriften is en blijft Kunsthandel „Rosa". Broersveld 28. Accordeon j 2.50; guitaar 1.50. Alles per week. Les inbegrepen. Nieuw instru. ment wordt eigendom. Be zoekt onze winkelstudio's Algemene Muziekschool, Rosier Faassen straat 8, Tel. 36389; Oostzeedijk 340. Tel 116700. Rotterdam. H.H. volkstuinders; voor pr. lijnzaden De Zeeuw's zaden uit Barendrecht. U ziet het groeien. Prijscou. rant gratis verkrijgbaar. Agent voor Schiedam: G. A. Harte, Rotterdamse- dijk 295, Schiedam. Verhuur v. klapstoelen, tafels, glaswerk, porcelein kop- en schotels, besteks. Alles nieuw materiaal 1 Gratis gehaald en gebracht G. v. Straten, Parallelweg nr. 222c, Tel. 66706, Schie dam. Let op. Bovenblad voor ombouw 14,50; keuken, krukjes, beuken, ƒ2,en 4,75; zware wringerbok. ken 14,keukenstoelen beuken gelakt voor 10,50;; strijkplanken ƒ13,50 ƒ15,50 16,50; trapleren met en zonder platform, lage prijs. Wasketels, wasteilen en wringers, stalen strijkplan ken en trapleren, onver woestbaar. Frans v. Thienen, Broers- veld 123, Tel. 69799. - Kapsalon Helene brengt U de betere hearverzorging Stroom-permanent f 5.—; Stroomloos, de permanent voor elk haar f 7.50 compl alles in begrepen. Gratis halen en brengen p. auto Een gulden reduct. op ver toon van deze advertentie Rembrandtlaan 22, Kapsalon Helene, Schiedam Telefoon 67170 Zo juist aangekomen: de nieuwe A.E.G. Combinatie uitgevoerd met wasmachi ne, centrifuge, pomp en verwarming, voor de prijs van 795,De Mol-Jan- sen, Lange Kerkstraat 66, Tel. 68570. alle bekende merken BROERSVEST 58 Weduwnaar, zakenman, 68 jaar, flinke verschijning, kerngezond, zoekt nette vrouw met eigen home, liefst financieel onafhanke. lijk. Br. onder no. 2275, bur. van dit blad. Breimachines. Alle ty. pen en afmetingen, 164, 170, 202 en 220 naaldgroot, te. Ook metalen naaldbed. den Gratis onbeperkt on. derricht en adviezen voor modelbreien. Miep van Leeuwen, Smalle Havenstraat 11, Tel. 2310, Vlaardingen. Agentschap: Groenelaan 89, Tel. 67967, Schiedam. Zo langzamerhand ko men er weer mooie dagen, waarop een braijdende ka chel te warm is, maar waarop het zonder kachel te koud is. Dan is een elek. trische kachel voor een paar uren niet duur maar zeer prettig en gemakke. lijk. Wij hebben ze in ver schillende soorten en prij zen. Misschien kunt U dan tegelijk eens kijken naar onze prima stofzuigers en onze werkelijk mooie col lectie electrische strijk ijzers, waarbij een ideaal voor de huisvrouw, name. lijk een electriseh stoom strijkijzer. Electroteehnisch Handels bedrijf Van Ham, Lange Kerkstraat 15, Schiedam, Telefoon 69654. in grote verscheidenheid BROERSVEST 58 Moftelen van rijwielen gedemonteerd, gemonteerd m. bij levering van nieuwe kettingkast, spaken, spat. borden en jasbescharmer f 37.50. Frans Waltman Rotterd dijk 240. Tel 6894b Waarom kopen? U huurt en prima wasmachine v.a. 1,25 per drie uur. Stoutenburg, Fil. v. Bour. gondiëstraat 16, Tel. 65821. Handelshuis de Kogel. Wij vragen te koop, alle soorten oude vuur-, steek en slagwapens, gehele en gedeeltel. inboedels, zolder, winkel en fabrieksoprui- mingen, ronde tafels, kris tal, porselein, koper, goud, zilverwerken, oude haar den en geysers tegen be staande prijzen. A. Guldemond, Singel 203, bij het station. Het huis met de kogel. Eenvoudig vakantiever. blijf aangeboden van mei tot oktober in mooie omge ving, dichtbij een bushalte, tussen Deventer en Apel. doorn, gezin met 4 kinde. ren geen bezwaar. Adres: J. Halleman, Molendwars straat 14 Twello. A.N.W.B. Autorijschool A. v. Oudheusden, garan deert U de meeste kans van slagen. Opel rekord ANWB zegt alles. A. v. Oudheus den, Mariastr. 65 en stand wagen Rubensplein, Telef. K 1898-2002. Woningruil: Groningen- Schiedam of omg., nieuw, bouw, 3 kamerwoning, dou. checel enz. f 8,per week, tegen 4 kamerwoning, ho ger huur geen bezwaar. Dobbinga, M. Hobbema- straat 3b, Groningen. Woningruil: Vlaardin- gen.Schiedam. Aangeboden 3 kamerwoning met dou. checel. Gevraagd 3 kamer woning onverschillig waar. Brieven onder no. 2241, bur, van dit blad. Aangeboden te Schie dam: vrij dubbel bovenhuis bevattende 5 kamers, keu ken en balcon, geschikt v. samenwoning. Gevraagd: gr. benedenhuis te Vlaar dingen, onverschillig waar. Brieven onder no. 2262, bur. van dit blad. Gevraagd voor zelfbe- woning: vrij huis in westen of beneden en bovenwo ning, waarvan 1 leeg op te leveren. Br. onder no. 2252, bur. van dit blad. Wie ruilt mijn 3 kamer woning, vrij bovenhuis, prachtig vrij uitzicht, dou checel, keuken, gr. balcon, en veel bergruimte, huur 7,45 per week. Gevraagd: dito woning in Schiedam, hogere huur geen bezwaar. Maassluissedijk 136a, Vlaardingen. Vergunninghouder: nw. drie kamerflat Nieuwland, medio maart te betrekken, wenst woningruil, liefst in centrum Schiedam. Br. ón- der no. 2289, bur, v.d. blad. Gevraagd: gemeubileer de kamer met kookgelegen heid, omtrek Boerhavelaan door nette juffrouw. Br. onder no^2286, bur, v.d. bl. Woningruil: aangeboden 3 kamerwoning. Gevraagd: een grotere woning, onver schillig waar. Br. onder no. 2293, bur, van dit blad. Woningruil: aangeboden in Sohiedam.Zuid, gehele vrije woning, bevattende 5 kamers, douchecel, koud en warm water. Gevraagd: 4- kamerwoning, nieuwbouw. Brieven onder no. 2329, bur. van dit blad. Te koop gevraagd: 2 grote clubfauteuils, tevens huisnaaister gevraagd. Br. onder 2242, bur. v.d. blad. Te koop gevraagd: vrij huis met tuin. Mooi bene denhuis met kamers en suite, 2 slaapkamers enz. beschikbaar. Br. onder no. 2313, bur. van dit blad. Te koop gevraagd: een damesfiets, laag model, in prima staat. Brieven onder no. 0841, Boekhandel Ver- heijen. St. Liduinastraat 98. Nederland is geen land van de mis daad, men zou ons land bezwaarlijk het „Chicago van Europa" kunnen noemen. De misdadigheid is in ons land inderdaad laag en zeker de* laat ons zeggen: beroeps-kriminali- teit. Zelfs zo, dat wanneer hier een misdaad ontdekt wordt, waarmee de openbare mening zich enkele dagen intensief bezighoudt, men spreekt van een „buitenlandse moord", een misdaad van buitenlandse allure. Wel een bewijs, dat men in ons land in ons goede landje op dat punt gelukkig niet veel gewend is. Hetgeen vanzelfsprekend ook weer niet wil zeggen, dat wij hier niet on ze „zware jongens" hebben, maar in ieder geval zal de kleine misdaad, de oplichting op kleine schaal, in Nederland niet minder zijn dan in het buitenland. Deze kleine oplichters, wij spreken hier niet van de gelegenheidsdieven, doch van de „beroepsmensen" de lui van het vak, moeten het in door snee hebben van de lichtgelovigheid van de goêgemeente en men staat er dikwijls versteld van, hoe gemakke lijk de mensen op veelal reeds uit den treure toegepaste truukjes in lopen. Geen maand gaat voorbij, of men leest over huwelijkszwende laars, die hun „aanstaanden" een flinke duit lichter hebben weten te maken. Zijn hier echter begrijpelijke gevoelselementen in het spel, ook op ander gebied weten de beroeps, zwendelaars vaak tot grote verba zing van velen nog talrijke slacht offers te maken. Zo dacht men, dat de „een-twee.drie: klaveraas!".spe lers toch wel hopeloos uit de tijd waren, daar ieder wel met de prac- tijken van dergelijke lieden op de hoogte mocht worden geacht. Me moreren wij dan echter even een ge. val, dat de moeite waard is. Een zeer jong echtpaar uit de pro vincie, enkele dagen getrouwd, gaat voor een enkel dagje naar de grote stad om inkopen te doen, voorname, lijk kledingstukken. Mevrouw heeft een introduktie van een firma en mijnheer heeft flink wat geld op zak. Voordat de vermoeiende tocht aangevangen wordt, gaat het echt paar een kopje koffie drinken in een klein café. Daar bevindt zich een man, die handig goochelt met drie dopjes en een erwt. Enkele vlugge bewegingen: waar is de erwt? Een gevariëerde „klaveraas", truc! De jonge echtgenoot weet het wel, hij raadt steeds goed. Nu eens om een guldentje? Vooruit maar! Hij wint nog eens. Hijmaar waarom u te vermoeien, lezer? U kent het slot van het lied, zo goed als de jonge echtgenoot dat had moeten kennen. Hij verliest een groot' gedeelte van zijn geld, hij blijft tegen de zin van zijn jonge vrouw in doorspelen om het verlo. rene terug te winnen en ten laat steis de introduktie niet meer nodig. Enkele weken daarna loopt de ver liezer de oplichter heel toevallig op nieuw tegen het lijf. Maar ditmaal is hij verstandiger, hij is wijs ge worden, niet alleen door schade en schande maar voornamelijk door verhalen van kennissen, door inlich. tingen van vrienden. Hij roept een politie.agent, arrestatie en la ter rechtbank volgen. De jonge bruid heeft intussen en dat wijst op een ander, minstens even erg euvel, waaraan' onze maatschappij tegenwoordig laboreert om dit geval haar bruidegom verlaten en op de rechtszitting lopen man en vrouw elkaar als vreemden voor bij Er schijnt een komische noot in deze affaire te zitten, maar in werkelijk heid schuilt achter dit hele geval een tragedie. Men behoeft daarom niet te aarzelen deze een-twee-drie. klaveraasspelers, tezamen met de zakkenrollers, de huwelijksawende. laars en de „vrije" oplichters, die bedriegen waar zij kunnen en waar zij er maar de gelegenheid toe krij gen, de parasieten van onze samen leving te noemen! In de glimmerikkies Toevallig vernamen wij nog enige van dergelijke zaken als boven ver. meld en wij hebben daarin aanlei ding gevonden eens met een oude kennis op stap te gaan journalis ten dienen er nu eenmaal beroeps halve „vreemde" kennissen op na te houden! die door milieu en door, laat ons het maar vaagweg zeggen: allerlei bijkomende omstan. digheden goed bekend is met de praktijken der klaveraas-spelers en die ons ter lering en waarschuwing iets heeft laten zien, dat wij in woorden, boven en onder weerge ven. Uiteraard moeten de „klaverazers" het voornamelijk hebben van lieden uit de provincie, de grote-stads- mens is hun in het algemeen te ,,link"af. Een groot gedeelte van zijn werktijd brengt de oplichter door op straat, op zoek naar eventuele slachtoffers. Café'tjes in de haven wijken of bij de stations zijn uiter mate geschikte werkzaamheden. De zwendelaar heeft een goede neus voor geschikte slachtoffers en als hij er een „in de glimmerikkies heeft" zoals dat in de dieven, en op- lichterstaal heet drentelt hij er zolang achteraan, totdat deze een cafétje binnengaat. Achteloos komt dan ook zijn belager binnen, bestelt bij het buffet een biertje en begint kwasi onverschillig wat met zijn kaarten te goochelen. De waard, die veelal „in" is, doet geïnteresseerd en al spoedig is de provinciaal (wij be doelen met deze uitdrukking niets denigerends!) in het gesprek ge mengd. De waard lacht: „Die denkt mij beet te nemen! Dat zie je toch zo. Ik wed dat mijnheer hier ook wel ziet, waar klaveraas blijft!" Zeker, „mijnheer hier" ziet het steeds, weet hij klaveraas te vinden. De waard zet wat geld uit. Hij wint. Dat moet mijnheer-hier ook doen en hij wint ook. Wint zelfs enige malen achtereen. „Tuurlijk, hij ver liest ook wel eens een keertje, maar dat spoort hem juist aan een vol gende maal nog meer „z'n best" te doen. Op het laatst is hij zo enthou siast dat hij van winnen noch ver liezen weet, tot het té laat is en dan blijft hij doorgaan. Er zijn er nog genoeg, er zijn nog valse kaartspelers te over! En niet alleen met kaarten werken zij, neen, allerlei gevariëerde vormen komen voor. Ze hebben zich met moderne methodes een moderne tijd aange past. Het laatste geval. Eerst weer het oude liedje, een „man van buiten", een valse-kaartspeler, winnen en verliezen en tot slot al het geld kwijt. Het slachtoffer is er echter een van het soort, dat niet verliezen kan, althans naar eigen mening. Hij maakt zich verschrikkelijk kwaad op zijn „tegenspeler", scheld hem overigens terecht voor valsspeler uit, ontsteekt steeds meer in woede ensteekt ook nog met iets an ders. Hij trekt z'n mes en verwondt de klaverazer ernstig in de borst. Een hevige vechtpartij volgt, poli tieen na een ogenblik zitten beiden nóg „in 't cachot". Wanneer u, lezer, deze regelen leest, is er in. middels misschien al weer iets an. ders gebeurd op het woelige klaver aas-slagveld. Wij hebben het aan werk gezien, de klaverazers, geraffineerd en met duizenderlei truuks. Wij hebben niets tegen hen kunnen onderne men, want wij hadden onze kennis stilzwijgen en volkomen passiviteit beloofd. Maar u, lezers, kunnen wij niet genoeg waarschuwen: Aarzelt niet, wanneer gij hen ont moet. Zegt niet, ik heb er niets mee te maken. Waarschuwt dadelijk de politie! Dat is de weg, de énige re medie tegen het woekerend kwaad van de dobbelaars en valse-kaart- spelers, die nog altijd méér slacht offers maken dan wij, argeloze bur gers, verbloeden! C. D. Ll. café'ijes in de havenwijken of bij de stations zijn uitermate geschikte werkglegenheden voor de „een- twee-drie: klaveraas. ..-speler". Zij tieren daar nog welig en hun duis tere practijken maken er nog tal van slachtoffers. (Bovenstaande foto werd niet met opzet op deze plaats genomen en van de afgebeelde café's wil niets kwaad gezegd zijn). Red. D K 5

Het Nieuwe Stadsblad | 1957 | | pagina 7