elegant gekleed fl A. SLA Moe verzorg ik mijn stofzuiger MEUBELTENTOONSTELLING VLOT en toch WONINGNOOD VOLGENS DESKUNDIGEN DE VOORNAAMSTE OORZAAK Aan de rand van de Hel Haar eerste liefde 5 kledingmagazijnen Hoogstraat 178 Schiedam IIIIIIIIIIIIIIIM Een babbeltje met de huisvrouw ■IIIIIIIIIIIIIM Vrijdag 4 april t.m. maandag 2e Paasdag WILLIAM HOLDEN in (Brink of Heil) Cinemascope Toegang 14 jaar. Alleen 1ste en 2de Paasdag 3, 5, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 t.m. donderdag 10 april ROMY SCHNEIDER en HANS ALBERTS in met een BLAZER uit onze VOORJAARSCOLLECTIE D'AMESBLAZERS en DRIEKWARTJASJES, in de bekende „Feltine", vlotte modellén, alle moderne effen tinten, vanaf 47.59 in cotele streepdessins, diverse leuke kleuren, prima afwerking, vanaf 36.09 PULLOVERS, in wol, orlon, jersey en wevenit, onze collectie bevat de nieuwste Franse en Italiaanse Import. ROKKEN, in wollen kamgaren, Fibranne en Terlenka, de laatste modellen in elke gewenste kleur. MEISJESBLAZER, vlotte modellen, zuiver wol, in leuke tinten, 8 jaar, vanaf 23.09 JACKS, de hartewens van de jeugd, in vele leuke kleurencombinaties en modellen, 10 jaar 16.25 HERENBLAZERS, in effen en streepdessins, zuiver wol len stoffen, prima coupe en afwerking 49.75 39.75 PANTALONS, in bijpassende tint, kamgaren 23.75 TERLENKA-PANTALONS 31.99 JONGENSBLAZERS, in streep-, effen of ruitdessins, in vele sportieve kleuren, leeftijd 16 jaar, vanaf 18.25 Bij passende PANTALONS, in kamgaren 12.59 in Terlenka19.50 U slaagt PRETTIG en VOORDELIG bij Bezoekt op 2e PAASDAG van 10-4 uur in het GROOTHANDELSGEBOUW de Introducties worden gaarne verstrekt door VAN MEURS - ORANJEGALERIJ 11 - Telefoon 67844 en 63844 Weekdagen ♦erdag zondag Toegang alle leeftijden Cassa open dagelijks van 12-3 en na 6 uur. Zaterdag en zondag vanaf 11 uur de gehele dag. „Behandel de dieren met zachtheid" zegt een oud spreekwoord Het was ergens op de Veluwe. Ik logeerde in een heerlijk huis, dat pr'actisch van alle gemakken voor zien was. Maar iedere morgen kwam de huisvrouw met de stofzuiger aan dragen, waarbij ze vaak een grapje maakte. Zo zei ze eens: „Ziezo, ons huisdier komt kruimkens verslin den". Het viel me op dat het zo'n prachtig apparaat was. Letterlijk alle kruimels vlogen in de maag van het huisdier. „Hoe krijg je hem toch altijd zo gewillig?" plaagde ik. „Word hij niet overvoerd?" ,„Dat zou je denken", lachte mijn vrien din, hij heeft goéde verzorging nodig hoor". Ik nam de slang een ogenblik I van haar over. „Zie je wel, hij gaat prima!" „Vertel eens wat je alzo met het huisdier uitvoert", vroeg ik nieuwsgierig. Mijn vriendin was di- reet bereid. „Om te beginnen zuis ik de tapijten met de grote zuig- mond. Alle kleden kan ik ermee doen, ook die met een hoge pool Heb ik nu gedeeltelijke zeilbedek- king, dan bewerk ik die met de bor stel. O, 't gaat zo gemakkelijk. Je krijgt geen krassen, en er gaat heel wat stof mee op die manier. Maar je moet de borstel ook alleen voor zeil en parketvloeren gebruiken, hoor". „En als je nu eens een schoonmaakbeurt geeft?" „O, de stoelen en de kussens doe ik met een klein mondstuk, kijk, zo'n ebo nieten gevalletje. Gaat fantastisch. En lampekappen en gordijnen doe ik met de plumeauborstel". En als ik nu eens plekjes hebt, zoals achter de radio bijvoorbeeld, wat doe je dan?" Dtrait^bruik ik een spleet mondstuk voor". „Gunst, wat een gesjouw", riep ik uit, „is het niet veel handiger om alleen met het grote mondstuk te werken?" Mijn vriendin glimlachte. „Het ligt eraan hoe lang je met je stofzuiger wilt doen", klonk het wijs. Iedere week een opknapbeurt Mijn vriendin maakte een paar knipjes los en trok de stof zak uit z'n omhulsel. Ze kneep eens in de zak. „Hij heeft z'n buik vol", beweerde ze met kennis van zaken, „ik zal hem meteen legen, dan kun je ver gelijken of jij 't ook zo doet". Mijn vriendin nam de zak op en ging me voor naar de bijkeuken. Ze spreidde een krant op de vloer uit, zette de stofzak met de opening naar bene den daarop. Ze duwde de rand ste vig op de grond vast, pakte de lus en schudde de zak flink heen en weer. „Je moet eens kijken wat er direct ligt", wees de keurige huis vrouw. Inderdaad, alle grote stof- delen rustten op de krant. Nog een naar keer werd deze handeling her- iaald voor de kleine stofjes. Toen vond m'n vriendin het genoeg. ,Moet je 'm nu niet uitborstelen?" vroeg ik. „Nee hoor, dat hoeft niet", wgs het antwoord. „Uitwassen ook niet?" „Beslist niet", antwoordde m'n vriendin, „daar wordt hij po reus van. Stel je voor dat de stof nplaats van in de zak, in de motor komt. Wat een last zou je krijgen. Maar kom mee, ik zal je de kast la ten zien waar het huisdier mag uit rusten". We zijn er op vooruitgegaan Zo liepen we dan samen terug naar de huiskamer. De zak kreeg weer z'n oude plaatsje. Goedkeurend be keek m'n vriendin haar stofzuiger. „Wat is het toch heerlijk dat we zo iets hebben", zei ze nadenkend. „Weet je nog wel dat moeder vroe ger alles moest vegen? Je moet er niet aan denken. Op je knieën krui pen, stofblikken legen en matten kloppen. En de buurvrouwen bij moeder thuis gaven iedere vrijdag avond een serenade, 't Was alleen jammer dat die niet gewaardeerd werd. Vaak konden we niet leren door al dat geklop. Enfin, 't is grijs verleden gelukkig". „Hoe lang heb je de zuiger nu?" vroeg ik belang stellend. „Met januari drie jaar. Hij is prima, maar je moet wel alle kleine attributen gebruiken, anders slijten je spullen zo gauw. O wacht, ik zou je de kast nog laten zien". Mijn vriendin schroefde de slang los, rolde hem op en droeg de slee en de slang in één keer weg. „Licht dat hij is", lachte ze. „Daar moet je altijd erg op letten, als je een nieuwe aan schaft. Ook of je hem op de trap kunt plaatsen en of hij wel een flin_ ke. zuigkracht heeft. Belangrijker dan het mooie kleurtje hoor". Zorgvuldig opbergen „Kijk", wees m'n vriendin, „voor sommige stofzuigers wordt een op- hangrekje geleverd. Je kunt ze aan de binnenkant van de kastdeur han gen. De slee komt eraan, de slang ook. Vooral opletten of hij in een makkelijke vorm hangt. Je kunt 'm ook zo opbergen: je neemt fen kist, je legt de slee erin, de slang er bo venop, de stang met het grote mond stuk zet je apart in de kast. Heer lijk weinig ruimte neemt het in en de zuiger wordt stofvrij bewaard." „Heb jij ook een vloerwrijver en an dere heerlijkheden". „Helaas niet, het is eigenlijk het enige comfort dat aan m'n huis ontbreekt. Als ja er voor voelt, moet je een steelstof- zuiger kopen, 't Lijkt me heerlijk. Een mixer, een vloerwrijver en een haardroger. Wilt U wel geloven, dat ik er veel voor voel? En m'n vrien din ben ik erg dankbaar voor haar uitleg. Ik zal het in mijn oor kno pen Huismoeder, b Een derde deel van de bedden ln de Franse hospitalen wordt ingenomen door geesteszieken. Voor 31 December 1957 moeten er 100.000 bedden meer ter be schikking staan van de mentaal zwakken, want het aantal krankzinnigen stijgt ln Frankrijk met de maand. In 1835 moesten er op Iedere honderddui- send Inwoners 31 geesteszieken in een inrichting worden verzorgd, thans al 300 en helaas moet men rekening houden met een verdere stijging. Maar er rijn honderdduizenden geesteszieken, voor wie in de inrichtingen geen plaats Is. De specialisten becijferen het totaal aantal geestelijk onvolwaardigen op meer dan één miljoen, of één op de 42 inwoners. Woningen moeten groter worden Evenals de reuma, de tuberculose en de kanker oefenen de geestesziek ten 'n remmende invloed uit op het produktieproces. Niemand weet wan neer men dit vreselijke leed zal kun nen beteugelen, hoewel er moderne geneeswijzen beschikbaar zijn. De le vensomstandigheden van deze eeuw worden thans door alle deskundigen als de voornaamste oorzaken be schouwd voor de stijging. De verge lijkende cijfers zijn overigens onbe trouwbaar. De U.S.A. heeft op iedere 100.000 inwoners 450 patiënten ge ïnterneerd en in de staat New York bedraagt dit aantal zelfs 550. Voor Nederland is het 250. Maar in het ene land neemt men de patiënten eerdeT op dan in het andere. Van grote betekenis is, dat de psy chiaters het er thans over eens zijn, dat, hoewel alcoholmisbruik, erfelijk heid en andere oorzaken een grote rol spelen toch de voornaamste oor zaak van de regelmatige stijging ge legen is in de.... huisvesting. In Frankrijk is hierdoor een openlijk conflict ontstaan tussen de architec ten en de psychiaters. De eerste ca tegorie denkt de woningnood alleen te kunnen oplossen door het bouwen van pietluttige appartementen, be staande uit twee of drie belachelijk kleine kamertjes, die soms meer lijken op ruime, maar slecht geconstrueerde kasten. „Ruimte" schreeuwen de psychiaters. „De bewoners worden krankzinnig in Uw huurkazernes". En hun cijfers tonen onomstotelijk aan, dat iedere bezuiniging op de woningbouw gelijk staat met het paard achter de kar spannen, want de verzorging van één geesteszieke kost de gemeenschap 700.000 tot 1.000.000 frs. per jaar. De voorschriften betreffende de wo ningbouw die thans in Frankrijk voorschrijven, dat een woning voor vijf personen minimaal 48 m2 opper vlakte dient te hebben, moeten wor den veranderd. Volgens de psychi aters heeft een gezin van vijf perso nen minimaal tachtig vierkante meter nodig. Niet met de deur in huis vallen. Om de geestelijke druk te vermin deren eisen de psychiaters tevens, dat iedere woning een kleine hal of een corridor moet hebben. Het is zenuw slopend voor het hele gezin Indien men via de buitendeur plotseling de woonkamer binnen valt. Ook de ge meenschappelijke w.c. leidt vaak tot geestelijke stoornissen, maar men legt vooral de nadruk op het lawaai, dat de burger van nu tot in zijn slaap kamertje achtervolgt. Vooral het kind is zeer gevoelig voor het lawaai. Maar de wet verplicht geen enkele aannemer of architect maatregelen te nemen tegen de „ach tervolging van het geluid" door ge luiddempende muren voor te sohrij- ven. De strijd tegen het lawaai, helaas pas in het beginstadium is tevens een strijd tegen de krankzinnigheid. Er is vastgesteld, dat de arbeidsproduktivi- teit onder de druk van permanent lawaai daalt tot twee derde deel van de normale. Zelfs zonder te ontwaken kan men door plotseling nachtelijk la waai een mentale schok krijgen. Op merkelijk is overigens de invloed van de temparatuur: onderverwarmde vertrekken veroorzaken mentale klachten en werken zeer deprimerend. Vooral de vrouwen zijn vaak overge voelig voor koude. De kalmerende in vloed van de ouderwetse zolder wordt thans algemeen erkend evenals ove rigens de ontspannende werking van een wandeling in de vrije natuur. Zijn we met onze grote flatgebouwen wel op de goede weg? De psychiaters beweren duidelijk het tegendeel en tonen met cijfers aan, dat het sa menwonen'van veertig en meer ge zinnen in één gebouw mentale schok ken veroorzaakt. Indien deze enorme huurkazernes geen geschikte speelter reinen hebben voor de kinderen vor men zich bovendien spoedig kleine bendes van jeugdige boefjes. Werkomstandigheden moeten veranderen. Tijdens het congres voor mentale hygiëne, dat dezer dagen in Parijs werd gehouden verklaarde prof. Bi- nois zeer terecht, dat weliswaar het aantal arbeidsuren is verminderd, maar de arbeidsmoeheid daarentegen is toegenomen. Terwijl de mentale slachtoffers bij Renault in 1952 nog 290 bedroegen steeg hun aantal in 1953 al tot 420. In een Parijse fa briek van toiletartikelen noemt men één der banden „la chaine des folies" want vrijwel iedere maand moet een arbeidster worden afgevoerd wegens nerveuze uitputting. In sommige be drijfstakken zijn de cijfers onstellend. Zo lazen we in het personeelsblad van de Franse PTT, dat er in 1948, 76 leden van het personeel geestesziek werden en in 1955 reeds 636. Twee specialisten bestuderen momenteel de mentale gezondheid van de telefo nisten en reeds nu blijkt, dat ze straks tot verontrustende cijfers zullen ko men. „Zelfs de ontspanning wordt gevaar lijk" verzuchtte één der deskundigen op 't congres en hij bedoelde daarmee vooral de schadelijke invloed van do film. Tal van half-volwassenen gaan drie, vier of vijf keer per week naar de bioscoop, zuigen zion vol met vaak ongezonde suggesties met als gevolg, dat de mentale gezondheid op de duur ernstig wordt geschaad. Mentale ziektes veroorzaken onge kend leed. Ze scheuren gezinnen uit één; ze brengen kinderen op het slechte pad; ze remmen het produk tieproces en kosten de gemeenschap dagelijks miljarden. De oorzaken zit ten veelal verankerd in onze moderne levenswijze en een nauwkeurige stu die daarvan geeft tal van waardevolle aanwijzingen. De regeringen, ook de Nederlandse, zal hiermee rekening hebben te houden, want de cijfers worden beangstigend. D R t 55

Het Nieuwe Stadsblad | 1958 | | pagina 3