MEDISCHE WETENSCHAP BESTUDEERT DE MEDICIJNMAN ZEMEN 2.98 DE PAPAVER DWEILEN 79 DE PAPAVER BORSTELS DE PAPAVER SPONSEN DE PAPAVER TATOEËREN, EEN STEEDS WEERKERENDE MODEGRIL Het Nieuwe Stadsblad verzorgt Uw huis-aan-huis verspreiding door geheel Schiedam tegen zeer billijke prijzen Voor met volle garantie v.a. reeds vanaf cent doen het beter en langer van LEVANTSE vanaf 90 ct. ENKAvanaf 68 ct. BOEKEN(WEEK)FEEST 1959 Nog niet zo lang geleden zou elke rechtschapen arts of andere autoriteit in de medische wetenschap er niet over gepeinsd hebben zich bezig te houden met de medicijnmannen der Indianen en negerstammen in de binnenlanden van Amerika en Afrika. Maar te dezer zake is er iets aan het veranderen. Prof. Elisabeth Ferguson, een be kend medisch expert, publiceerde onlangs een artikel in de „Scientific American", waarin hij onthult, dat de Navaho-Indianen niet minder dan 1200 planten en kruiden ken nen, waarvan aan de moderne we tenschap slechts enkele bekend zijn. Keeds eerder was openbaar ge maakt, dat de zeer belangrijke ge neesmiddelen curare en rotonne, die in de moderne beschaving nog niet zo lang gebezigd worden, af komstig zijn van Zuid-Amerikaanse Indianenstammen. Het Nationaal Instituut van Ame rika voor Kankerbestrijding te Was hington houdt zich bezig met onder zoekingen van de alruinwortel. Deze is bij primitieve volken als medicijn in zwang. Men heeft te Washington reeds vastgesteld, dat het toedienen van alruinwortel aan knaagdieren het stuiten van kankerverschijnse len bij deze beesten tot gevolg had. Parallel daaraan onderzoekt het „Roal College of Physicians" te Edenburg (Gr. Brittanië) kruiden, afkomstig van de Jivaro-Indianen van Zuid-Amerika. De laboratoria van de „Western Re serve University" in Cleveland (Amerika) hebben 1100 planten en kruiden, afkomstig van Indiaanse medicijnmannen, in onderzoek. Er werd minstens één kruidensoort aangetroffen die misschien kan die nen ter bestrijding van de kinder verlamming. Andere wetenschappelijke onderzoe kers bestuderen de hoogst merk waardige practijken van medicijn mannen en wonderdokters bij pri mitieve volken. Zo laten zij niets na om er achter te komen op welke wijze een Brits politieman behan deld is bij primitieve Kafferstam men in Zuid-Afika. De politieman werd door een kwaadaardige, gif tige slang gebeten toen hij, doodver moeid, even in het open veld lag te slapen. De man scheen reddeloos verloren. De dokters stonden mach teloos. Maar de Kaffers, die de po litieman als hun vriend beschouw den, namen hem mee naar hun me dicijnman. Dit heerschap was een griezelige, stokoude, oerlelijke kerel en de maner, waarop hij ingreep, boezemde aanvankelijk weinig ver trouwen in. Hij kwam met een aan tal kruiden aandragen, kauwde er een mengelmoesje van fijn, en legde dit op de slangenbeet. De politieman behield het leven, knapte binnen enkele dagen op en was zelfs in staat om toen naar z'n basis, op 60 mijl afstand, terug te keren. Een ander verhaal, even belangwek kend, is afkomstig van het Engelse blad „Sunday Mirror", over een Amerikaanse ingenieur, die ontzet tende brandwonden opliep in Venu- zuela. Dit geschiedde bij een explo sie in een oliebron. Niemand ver wachtte, dat de ongelukkige inge nieur veel kans had het er levend af te brengen. De dokters, die on middellijk toeschoten, wisten niet, wat zij nog konden doen. Indiaanse arbeiders kwamen hier na met hun medicijnman. Deze be val de zwaar gewonde ingenieur, die reeds buiten bewustzijn was, mede te nemen. De blanke artsen schud den het hoofd. Maar de Indianen namen de ingenieur voorzichtig op en vetvoerden hem als porselein. Drie maanden later-kwam de inge nieur levend en gezond uit de bin nenlanden terug. De maatschappij dokters stonden perplex. Zij hadden de dodelijk gewonde man al afge schreven. Bij al deze en dergelijke feiten houdt de moderne wetenschap zich voor ogen, dat de medicijnmannen en wonderdokters bij de primitieve vol ken gespeend zijn van hygiënische begrippen. Dit maakt hun presta- ries des te opmerkelijker. Zelfs de hocus-pocus, die de medicijnman nen veelal bezigen, is een onder werp van studie. De psychische fac toren in de moderne geneeskunde vinden hun weerslag in de z.g. psy chosomatische geneeswijze. Onze hedendaagse medische wetenschap vorst na, welke reële psychische ele- menten er te vindeiï zijn in de z.g. magie der wonderdokters en medi cijnmannen bij de primitieve vol ken. (I.P.S.) Heren, die zich misschien wel eens ergeren aan een zonderling hoedje, waar mede hun echtgenote of verloofde komt opdagen, zullen er goed aan doen te bedenken, dat er nog heel wat zonderlinger modegrillen bestaan. Want er zijn mannen elders op de wereld, die hun geliefde zagen thuiskomen en de mededeling kregen, dat zij zich een hazewindhond op haar schouders, of een draak op haar linkerbeen had laten tatoeëren. Het zijn namelijk heus niet alleen de zeelieden, die er behoefte aan hebben zich em versiering in de huid te laten prikken. De ankers, reddingsboeien, vlaggen, zeemeerminnen e.d., die men nog al eens bij zeelieden als huid-ornament tegen komt, zijn slechts onschuldige kleinigheden van primitieve aard. Er wordt op dat gebied nog heel wat meer vertoond, dan menigeen weet. Sterker nog: er zijn heel wat hooggeplaatste personen te noemen, die zich allerlei taferelen in hun liuid lieten prikken, omdat zij dit mooi vonden. Ongeveer rond de jongste eeuwwis seling was het tatoeëren zozeer in de mode, dat het een ware rage werd genoemd. Onze rock-and-roll- manie zinkt er volkomen bij in het met. En het waren lang niet de eer sten-de-besten, die zich lieten tatoe ëren. Czaar Nicolaas II van Rusland, ko ning Michael van Roemenië, koning Oscar van Zweden en zelfs koningin Olga van Griekenland lieten zich versieringen in hun huid prikken. Natuurlijk ging het hier niet om scheepsankers of soortgelijke simpe le simbolen. Nee, hier was sprake van allerlei zeer kunstzinnige voor stellingen, die een vaak langdurige en ingewikkelde behandeling vereis ten. De enige uitzondering daarop was de hertog van Windsor, die naar men in Engeland afkeurend vertelt zich op z'n rechterschou der een kloek anker liet tatoeëren. Maar hij was dan ook een man, die z'n hart aan de zee verpand had. Natuurlijk vonden de vorstelijke voorbeelden navolging. De tatoeage was in de tweede helft van de 19de eeuw een uitmuntende broodwin ning. Wie deze kunst machtig was, kon zich een ruim inkomen verwer ven. Het in die jaren zo beroemde circus van Barnum en Baily bevorderde het tatoeëren bijzonder, door in z'n programm'a een man te laten op treden, genaamd „Constantin". Hij was van top tot teen bedekt met huidversieringen, tot op z'n oogle den en oorlelletjes toe. Het publiek liep storm om dit „wonder" te be kijken. Mijnheer „Constantin" ver diende dan ook het voor die dagen astronomische salaris van 1.000 dol lar per week. Een Amerikaanse miljonair zag in het tatoeëren een practische metho de om het vervalsen van z'n testa ment te voorkomen. Hij liet dit tes tament in z'n rughuid prikken, het geen door alle dagbladen van Ame rika met grote koppen bekend ge maakt werd. Het grootste aantal tatoeërinrich- tingen van heden vindt men (na tuurlijk) in Amerika, namelijk on geveer 200. Het tarief is: een halve dollar per minuut. Voor dit bedrag prikt men U elk gewenst motief in Uw huid met een snelheid van 3.000 prikken per minuut. Een eenvou dige bloem of vignet vergt enkele minuten. Wie daarmede echter niet tevreden is wordt alleen bij af spraak bediend, precies als bij de tandarts. Nog heden ten dage ko men er clienten, die graag 100 dol lar en meer betalen om mooi ver sierd te worden. Tegenwoordig kan dat, in tegenstelling tot vroeger, in meer dan één kleur. Volgens mensen uit het vak waren tot het begin van onze eeuw de da mes de beste klanten. Thans zijn zij in de minderheid. De meest ge vraagde emblemen zijn nog steeds scheepsankers, zeemeerminnen, vlaggen en namen van geliefden. Wat dit laatste betreft is de moder ne techniek alweer een stap verder dan in de vorige eeuw. Wie teleur gesteld werd in de liefde kan de naam van z'n (resp. haar) ideool verwijderd krijgen. Hoevaak dit laatste voorkomt wilde men ons niet zeggen. Want, zo zei den enkele tatoëerders, wij zijn fat soenlijke hardwerkende mensen, en ook wij achten ons gebonden aan ons beroepsgeheim Tot Zaterdag 7 maart vieren Boek handel en Boekenlezers hun feest. Feestelijke étalage's, bevlagde tram men en bussen, speciale radio- en televisie-programma's zorgen ervoor dat zelfs een kind het weet: „Het is Boekenweek". Ook de Schiedamse Boekhandelaren hebben weer hun beste beentje voor gezet. Zij hebben ook dit jaar weer gezocht naar een manifestatie om het lezende publiek te betrekken in de algemene feestvreugde. Zij menen hierin volkomen ggslaagd te zijn door een avond te organiseren met de bekende schrijver en journalist Henri Knap. Henri Knap is in 1911 geboren in Amsterdam. Hij is na zijn gymna siale opleiding terstond in de jour nalistiek gegaan; een jaar na de Be vrijding startte hij in Amsterdam zijn Amsterdams Dagboek, een ge heel persoonlijke kijk op de mensen en him leven. Men kent hem verder van de radio, waarvoor hij geregeld verschijnt met voordrachten van eigen werk op allerlei gebied; van zijn hand verschenen, behalve een grote medische roman, „Wereld in de wereld", „Rijdt u ook zo auto?", „Bent u ook zo'ri vader „Bent u ook van gisteren„Bent u ook zon Sinterklaas (samen met Anmde M. G. Schmidt) „De man zus, de vrouw zo", „Inrijden"; van de mees te boekjes verschenen Duitse vertar lingen in Zwitserland. Hij is voorts docent aan het Instituut voor Pers wetenschap aan de Amsterdamse Gemeente Universiteit. In Schiedam zal hij spreken over auteurs als Godfried Bomans, Simon Carmiggelt, Annie M. G. Schmidt, Eduard Elias en Kees Stip, waarbij hij een luchtige analyse van humor in het algemeen en van deze auteurs in het bijzonder zal geven. In zijn causerie zal hij voorbeelden uit hun werk ter illustratie voordragen, en verder spreken over Amsterdamse humor met voorlezing van eigen werk. Wij wensen de Sohiedamse Boek handelaren veel succes toe en geven onze lezers de raad; gaat er heen en amuseer U kostelijk. P.S. Kaarten voor deze avond die gehouden zal worden op Vrijdag 0 maart, in gebouw „Arcade", zijn ver krijgbaar bij alle Schiedamse boek handels. Gevraagdeen nette leerling verkoopster. Maison Schamle-Ras, Hoogstraat 23, Tel. 66756. Woningruilaangeboden vrij bovenhuis, kamer en suite, zijkamer, keuken, slaapetage. Gevraagd: ben. huis of nieuwbouw 4 a 5 kamers. Br. nr. 9360, bur. v.d. blad. Voor de zaterdagmor gen van 8-11 uur werkster gevraagd. Aanmelden: B. K.-laan 78. Te koop: motor C.Z. S. v. Houtenlaan 51 (Nwl.) Te koop: zwartte Duitse piano v.d. Spuy, Nassaulaan 63. Voor Uw (Reis)vereni- ging Hypermoderne tou ringcars. Succesreizen met onze reisadviezen. Reisbur. .Cachet' Touringcarbedrijf A. C. Hoogenboezem, Puttershoekstraat 22b, Rotterdam, Telef. 171093. Woningruil vrij bovenh. Am. v. Solmstr. voor liefst vrij huis m. schuur of kel der 4 kamers, ook Nieuw land. Br. onder nr 9316 aan bureau van dit blad. H.H. Hengelaars Nog voor de gesloten tijd 16 maart a.s. 's Zondags per touringcar naar Abben- broek-Voornse Kanaal. ƒ1.75 p.p. Vertrektijden zijn gewijzigdInlichtin gen en plaatsbewijzen: C. v. Leeuwen, Broersveld 90, Tel. 66964. C. J. Aben, v. Leeuwenhoekstraat 10 b, Telef. 64360. Reisbureau „Cachet", Rotterdam, Telefoon 171098. —Net meisje 30 jaar zoekt vriendin liefst met brom fiets. Br. nr. 9316, bur. v.d. blad. Te koop: 2 fauteuils, 4 stoelen, dressoir, schrijf bureau en theemeubel v. e.a.b. J. Veldt, Mgr. Nolenslaan 169. Voor Italië en Duitsland 10, 6, 3-daagse reizen met volledige verzorging. Geen nachtritten! Prima Hotels. Voor gratis prospectus: Reisbureau „Cachet" Tou ringcarbedrijf A. C. Hoo genboezem, Puttershoekstr. 22b, Rotterdam, Tel. 171098 Te koop: Tweedpakje ƒ10.2 mantels ƒ15. p. st.; Japonnen ƒ5.p. st. avondjaponnen ƒ7.50 p. st. Rokken 2.50 p. st. Padvin ders uinform ƒ5.Truit jes lr— p. st. m. 38 k 40 Donderdagavond na 7 uur. Warande 95. Woningruilaangeboden vrijbovenhuis uitstekend geschikt v. samenwoning, boven etage geheel vrij. Gevr.ben.woning 4-ka- mers met tuin. Geen Zuid. Br. nr. 9303, bur. v.d. blad. Te koop gevraagdwieg Telefoon 65450. Te koop: Studiepiano t.e.a.b. Idenburgstr. 90. Aangeboden: 3 kamen met serre en keuken waar van een kamer door mij bewoond wordt moet ge negen zijn de inboedel over te nemen. Br. nr. 9301, bur. v.d. blad. Te koop: Radio, spiraal een partij nieuw hout. v.d. Bos, Voornsestr. 33a. —Woningruilaangeboden vrij bovenhuis (W.) 5-ka- mers. Gevr.: 2 kamerflat Kon. Emma of Nieuwland flat. Br. nr. 9298 bur. v.d. blad. 10 rijlessen a 60 minuten f 55.fonkelnieuwe Tau- nus, gedipl. instructeur, ha len, brengen, theorie gratis. Scooter-cursus f 35. Erkende B.E.A.-rijschool „Actief", Rotterd.dijk 401, Telefoon 58091-66735. Te koop: z.g.a.n. Op- klapbed m. pullman en om bouw. Br. nr. 9299, bur. v.d. blad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1959 | | pagina 8