time? Russen ff ff ff ff* ff Sk l mï/zty SCHATTEN NAAST DE GRAVEN KRUISWOORDRAADSEL WELKE MANNEN HEBBEN DE BESTE KANSEN n- moeten drie gouden medailles verdedigen Rijke ertslagen in West-Afrika Franse en Britse ondernemers exploiteren gezamenlijk de „Zwarte Bergen" in de Sahara HET PLAATJE VAN DE WEEK im-p tij in mm f7 VS 57-02 //ee/é U spïtfoppen Mn Uw $uU> Onder de goede oplossingen stellen wij een waardebon van f 5.- en f 2.50 beschikbaar. Inzenden uiterlijk a.s. maandag aan het bureau van dit blad. Met vermelding op enve loppe Kruiswoordraadsel. De prijswinnaars worden volgende week bekend gemaakt. Naam» Adres Miljonairs zijn nauwelijks in trek 20.000 vrouwen namen deel aan een onthullende prijsvraag Squaw Valley, het kleine gehucht in de Sierra Nevada, dat eina februari het vereldoentrum zal zijn van de wintersport, omdat daar dan de vlag met de vijf ringen wappert en het Olympisch vuur brandt, heeft vorige week zijn lang verbeide pak sneeuw uit de lucht zien vallen. Daarmee zijn dan alle zorgen en rimpels bij de orga nisatoren verdwenen. Het Amerikaan se dorpje, dat een model-miniatuur- stadje is geworden met het verfijndste comfort, is klaar om de sportlieden uit alle delen van de wereld te ontvangen. De eerste kandidaten voor een Olym pische medaille zijn al in Squaw Val ley gearriveerd: de Amerikanen. Zij willen alvast oefenen op het Olym pische ijs. Nu wordt er niet alleen aandacht be steed aan de ijs- en sleebanen en de ski-sdhans en ski-parcoursen, ook de hotelakkomodatie is uitstekend ver zorgd. De kans dat men zich na de wedstrijden zal vervelen, is al heel ge ring, want Walt Disney heeft voor een uitgebreid amusementsprogramma ge zorgd. Maar de Amerikanen hebben ook aan het zieleheil van de deelne mers en toeristen gedacht. Zij hebben twee kerken gebouwd, een protestantse en een katholieke, beide zeer modern van stijl. Het protestantse bedenhuis is revolutionnair, het heeft een dak dat opkrult. De katholieke kerk, die de naam draagt „Onze Lieve Vrouw van de sneeuw heeft een hoog geraamte in A-vorm; de afstand van de vloer tot het plafond bedraagt zestien meter. De organisatoren hébben dus wel aan alles gedacht. Nu is het maar afwach ten of de wedstrijden een vlot en span nend verloop hebben. Bij de schaat sers zal dat stellig wel het geval zijn. De Rusen hebben n.l. voor hun vrien den en partijbonzen in het verre va derland iets goed te maken. Vorig jaar ra de Russische hegemonie egd. latit Johannesen veroverde de Europese titel, de Fin Europese aervinen legde beslag op het wereld kampioenschap. Dat was een pittige doorn in het oog van de Sovjets. Die doorn moet natuurlijk zo snel mogelijk verwijderd worden. Maar of dat in de Verenigde Staten zal gebeuren Bij de vorige Olympische Spelen in Misu- rina, toen de Russen na een afwezig heid van 48 jaar weer acte de presence gaven, legden zij maar direct beslag op dire gouden medailles (500 mtr. Grishin, 1500 mtr. Grishin en Michai- lov beiden dezelfde tijd 5000 m. Shilkov). Ericsson de Zweed was de enige niet-Rus, die ook een gouden plak in de wacht sleepte. Dat was dus alles practisch Rusland wat de klok sloeg. Sindsdien is er wij schreven het al wel wat veranderd. De Scandinavische landen zijn terug gekomen, waarbij vooral de sprong van Finland bij de wereldkampioenschap pen van vorig jaar (Jaervinen 1 en Salonen 2) een grote verrassing was. Jaervinen heeft aan het eind van het winterseizoen 1958—1959 bovendien bewezen, dat de baan van Squaw Vel- ley hem uitstékend ligt. Hij verbeterde er een wereldrecord. De Russen zul len het dus niet gemakkelijk krijgen de Olympische titels te verdedigen. Zij moeten n.l. nu ook met de Amerika nen rekening houden, d.w.z. op de korte afstand dan. Van de zeven maal, dat er om een Olympische titel op de 500 m. is gestreden ging drie maal de Stars and Stripes in de hoogste mast (1924: Jewtraw, 1932 Shea, 1952 Ken Henrey). De Zweden en Noren komen met him troeven Ericsson en Johannesen, die het vooral op de lange afstand moeten zoeken. En dan zijn er nog de Neder landers. Wij hebben in de geschiede nis van de schaatssport wel grote cracks gehad als De Koning, Eden en Broekman, maar een Olympisch kam pioenschap kwam er nooit uit. Gaat Jan Pesman, de ijzersterke Groninger, op zijn lievelingsafstand, de 10.000 meter voor een surprise zorgen Het ligt allemaal nog als een vraagteken op de prachtige ijsbaan van Squaw Valley. De Nederlandse ploeg zal eerst nog bij de nationale kampioenschap pen (officieus in Hamar) en wereld kampioenschappen in Da vos moeten laten zien wat zij waard is immers werd volkomen van het ijs geveegd. Noch de Europese, noch de wereldtitel was voor een Rus. De Noor Naast de eeuwenoude grafheuvels van inheemse stamhoofden ontginnen Franse en Britse ondernemers geza menlijk een van de rijkste ijzererts- lagen op aarde. De „Berg van de dode Zielen" in de Zwarte Bergen van de Sahara bevat naar schatting ten min ste 200 miljoen ton ijzererts met een zeer hoog gehalte. In de komende drie jaar denken de grote ondernemingen, waartoe o.a. de „British Iron and Steel Corporation" behoort, meer dan 600 miljoen gulden voor voorbereidingen en ontginning van deze ertslaag uit te geven. Na af loop van deze periode zullen de mij nen jaarlijks 6 miljoen ton erts ople veren, dat van Port Etienne uit ver scheept zal worden. Deze kleine vis sershaven Zeil zich tot een grote plaats ontwikkelen. Naast de berg is al een barakken kamp met alluminiumhutten verre zen, die overigens air-conditioned zijn. Het bestaan in deze stoffige en drp uithoek van West-Afrika, dicht bij Rio de Oro en 600 km van de kust verwijdert, is dan ook niet al te on draaglijk. Voor 500 Afrikaanse werk krachten is een tweede dorp ge bouwd. Het zijn leden van de stam men Regueiba en Beidane en zij wor den „blauwe mannen" genoemd, om dat zij blauwe kleren dragen, waar- lil van de verfstof zich aan hun li chaamshuid hecht. Zij leren nu met electrische apparatuur en Dieselmo toren om te gaan. Zij verdienen meer dan 70,per week, zodat zij, verge leken bij de overige inheemse bevol king schatrijk zijn. Het leven is hier In de werkuren moeilijk. De woestijn is zo droog en heet, dat men er de bergen in de ver te soms op de top ziet staan of meent, dat zij wegdrijven. De mannen hebben hier niet alleen te vechten tegen de berg, maar ook te gen watergebrek, vliegen, sprinkha nen, slangen en jakhalzen en vooral tegen de hitte. 1 evensmiddelen en materialen moeten van grote afstand aangevoerd worden. Zware vrachtwagens worstelen zich moeizaam door een verlaten maan landschap met niets dan bergen en woestijn. Twee mannen hebben de leiding in deze onderneming, die van een deel van Frans Mauretanië een van de rijkste gebieden op aarde zal maken. Dit zijn de gedrongen 51-jarige Fran se ingenieur Jean Pinsard en André Chouersky, een rijzige Engelsman, te Leningrad geboren. Hij was 8 jaar ge leden een van degenen, die ter plaat se het eerste erts ontdekte. Van bovenaf heeft men in de ijzeren berg schachten geboord. Het gesteen te is sterk met ijzer vermengd. Da inheemsen menen, dat hoog op de berg hun vroegere stamhoofden in grafheuvels bijgezet zijn. Daarom war ren zij aanvankelijk bevreesd voor het werken in de grond. Nu komen er zich maandelijks nieuwe werkkrach ten melden, die hun aandeel aan de komende welvaart willen hebben. De Europese ingenieurs hopen, dat de Afrikaanse krachten binnenkort alle werkzaamheden kunnen overnemen. Na aanvankelijke moeilijkheden ble ken de inheemse arbeiders uitstekend te bevallen. Zowel de grote staalon- dernemingen en daarmee de Europe se economie als de bewoners van dit gebied zullen in de door de Zwarte Berg geschonken welvaart delen. HORIZONTAAL 1 zangstuk 2 zoogdier 5 eer, bekendheid 7 insect 9 groet 11 waterstand (afk.) 13 stuk steen 15 soort voertuig 16 pers. voornaamw. 17 kachelgerei 19 naar beneden 21 kleinood 23 werpstrik 27 deel v. d. hals 28 glad 32 Chinese maat 33 zijrivier v. d. Donau 35 op de wijze van 38 lidwood 37 bez. voornaamw. 38 liefkozing 39 soort schip (afk.) 41 geneesmiddel 43 bevel 45 bevel 47 teken van verdriet 49 huid 51 keukengerei 53 boom 54 niet breed 57 beschaafde vrouw 60 landbouw werktuig 61 jongensnaam 63 kleur 65 insect 67 enzovoort (afk.) CM 591102 68 vreemde munt 69 vogel 70 vorm van slavernij 71 toespraak VERTICAAL 1 vogel 2 omroep vereniging 3 keukengerei 4 vallei 5 hennepbraak 6 tam 8 haarkrul 10 Spaanse titel 12 muziekterm (afk.; 14 tweetal 15 smet 16 titel (afk.) 18 gewicht 20 telwoord 22 elasticiteit 23 laatstleden (afk.) 24 tandeloos zoogdier 25 zangnoot 26 dwaasheid 28 keurtroep 29 zangnoot 30 jongensnaam 31 deel v. e. Franse ontkenning 34 rivier in Afrika 35 lokspij s 39 heilige (afk.) 40 de oudere (afk.) 41 familielid 42 rustplaats 44 deel v. d. dag (afk.) 45 pers. voornaamw. 46 wintervoertuig 48 behoeftig 49 grondsoort 50 gelooide huid 52 masker 54 natuurkundeterm (afk.) 55 godheid 56 Europeaan 57 onvruchtbaar 58 bloedhuis 59 getij 60 nauw 62 Duits pers. voornaamw. 64 deel v. h. hqpfd 66 dunne Hoe zriet de man er uit, met wie de vrouwen het liefst willen trouwen Een prijsvraag, uitgeschreven door het Londense blad Daily Mail, geeft ant woord op die vraag. De verlangens gaan niet uit naar de industriemagnaat met zijn miljoenenbezit, maar naar de solide trouwe salaristrekker, op wie men zaoh onder alle omstandigheden kan verlaten. De volgende 3 typen mannen had de Daily Mail ter keuze gesteld: 1. De aanhankelijke en liefhebbende man, die weinig geld bezit, maar altijd thuis is. 2. De industriemagnaat, een boeiende persoonlijkheid, rijk en veel op reis. 3. De kunstenaar, die voor zijn kunst leeft en afhankelijk van zijn succes nu eens veel geld en dan weer in het geheel niets bezit. 20.000 vrouwen hebben een antwoord ingezonden. 80% van hen sprak voor keur uit voor het eerste type, de door snee man met het regelmatig inkomen en een beetje gespaard geld, die een maal per week zijn stamcafé bezoekt, maar zijn overige vrije tijd aan zijn ge zin bestedt, die wel eens met de vuist op de tafel slaat, maar overigens een voortreffelijk huisvader is. „Wij verlangen in de eerste plaats een echte levenspartner, wij verlangen ze kerheid in ons huwelijk", verklaarden deze vrouwen. „Wij willen er op kun nen rekenen, dat onze echtgenoot bij ons blijft en niet bij de eerste de beste geleg-nheid een ander kiest. Dat hij weinig geld heeft, is niet van zoveel belang". Van de overige inzendingen sprak 15% zich voor het 2e type uit. En waarom? „Het geld zou ons in veel opzichten schadeloos stellen, terwij de echtgenoot op reis was. Wij zouden naar de schouwburg kunnen gaan, een partij kunnen geven of ons aan liefhebberijen kunnen wijden. Bovendien valt het niet mee altijd met een man thuis te zijn". Deze vrouwen waren grotendeels al getrouwd en wel met het eerste type. De overige 5% inzendsters zou met een kunstenaar getrouwd willen zijn. Waarschijnlijk waren dit vrouwen met een overeenkomstige artistieke aanleg en meende zij tegen de voortdurende „ups en downs" van het kunstenaars huwelijk bestand te zijn. Overigens waren zij niet met kunstenaars ge trouwd. Tot slot moest elke inzendster ant woord geven op de vraag welke van de uitgeloofde prijzen zij hoopte te winnen. De meesten kozen juwelen. En de mannen Ook de mannen mochten uit 3 typen vrouwen kiezen: 1. Een vrouw met temperament en intelligentie, een krachtige persoon lijkheid, die kan liefhebben, maar geen neiging tot klitten toont. 2. Een onbaatzuchtig, rustig en aan- hankeijk huisvrouwtje. 3. Een werkende vrouw, die bijdraagt tot het levensonderhoud. Er kwamen maar weinig antwoorden binnen. De mannen, die zich een ant woord verwaardigden, kozen evenwel type nummer één. Het lieve huis vrouwtje leent zich blijkbaar slechts voor dromen, in de practijk voldoet zij des te beter..

Het Nieuwe Stadsblad | 1960 | | pagina 5