Sporthal onmisbaar voor Schiedam SUEDË JASJES BrabanT Hf Verlovings- R/ngen QAoA 4 Zoogs\ JUNGHANS KLOKKEN NAADLOZE KOUSEN van der Leeden 12e JAARGANG No. 18 VRIJDAG 4 MAART 1960 MODERNE TECHNIEK STAAT VOOR NIETS TnuWief - foeg&oi Grote belangstelling voor het museumschip KLEIN ARTIS" MEDISCHE ZONDAGSDIENST ZONDAGSDIENST APOTHEEK enorme sortering 98.50 125.- 149.75 Fa. H. J. BLOMMENDAL en projectie FRAAIE STADSPLATTEGROND GROTE LINNEN CAMPAGNE 1960 UNIEKE AANBIEDING PRIJS SLECHTS Broersvest 4 Sfdd s blad Oplaag 24 500 exemplaren van de combinatie „Randstad", met uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk en geheel Westland (totaal oplage 106.500 exemplaren) Het ligt voor de hand dat het gebruik van de Korenbeurs voor diverse spor ten niet volledig bevredigt. Speciaal het feit, dat Monumentenzorg dit prachtige stukje architectuur in onze binnenstad niet verminkt wil zien door aanpassing aan de behoeften zoals die in onze tijd in verband met de spotrbeoefening ontstaan, leidt er toe dat de behoefte duidelijk wordt aan een aparte ruimte voor sport „binnenshuis", die zich niet heeft aan te passen aan een sfeer en de vorm- wereld van een paleis uit de late re naissance. In Schiedam zijn bepaalde problemen in een bijzonder acuut stadium gekomen. Het is als het ware belast met een verleden, waarin ge bouwen van een bijzondere schoon heid tot stand kwamen, die in de moderne sfeer van nut en sportivi teit nauwelijks tot enig praktisch doel lijken te kunnen dienen. Men vergisse zich in dit opzicht niet. Wie met enig historisch inzicht beziet wat het verleden ons heeft gelaten zal begrijpen, dat de geest van de renaissance-periode dusdanig van de onze verschilt, dat het geen zin heeft pogingen te ondernemen, gebouwen uit de renaissance-tijd geschikt te maken voor een gebruik dat typisch bij onze beschavingsperiode behoort en in vroegere tijden veel minder na drukkelijk aan het bod kwam. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat ook de Korenbeurs geen sport- gelegenheid bij uitstek is en wij kunnen het volkomen billijken dat Monumentenzorg er weinig voor voelt om een bouwwerk van bijzon r BR0£R$VFS793 7C167937 SCWfMM j dere allure uit het verleden geweld aan te doen ter wille van een gebruik, dat ten enenmale bij dit brokje ar chitectuur niet past. Ook onze Koren beurs is een typisch representatief gebouw dat gereserveerd zou dienen te blijven voor min of meer officiële feestelijke gebeurlijkheden, zoals die niet iedere dag van het jaar binnen onze stad te beleven vallen. Wij heb ben er in deze kolommen reeds en kele malen op gewezen, dat de Ko renbeurs te gebruiken zou zijn als gelegenheid voor bals en feestelijk heden van bijzonder cachet en dat daarmee een aantrekkelijkheid zou kunnen worden geschapen, die ver buiten de grenzen van onze gemeente de aandacht zou trekken. Het gaat er dus niet om dit gebouw zonder meer in de nuttigheidssfeer van onze mo derne tijd in te schakelen, want dat zou eenvoudigweg in strijd zijn met de aard van dit stuk historie. We kunnen het slechts gebruiken voor die gebeurtenissen, die ons even weghalen uit de nuchtere realiteit van het moderne leven en zeker uit de sfeer van spieroefeningen en licha melijke ontwikkeling, die voor onze generatie van zulk een enorme bete kenis is geworden. Vandaar dat wij wel festiviteiten binnen de muren van de Korenbeurs kunnen denken, maar volkomen de bezwaren van Monumentenzorg kunnen delen, als het er op aan komt het gebouw defi nitief voor sportbeoefening in te richten. Dat wil intussen niet zeggen dat de binnensporten in onze stad niet een goede behuizing dienen te vinden. Met het jaarverslag van de SBLO zijn wij het eens, dat een goed ge outilleerde sporthal langzamerhand een noodzakelijke eis voor de Schie- damse samenleving is geworden. Het is een bekend feit dat steeds duide lijker consequenties uit het Hollandse klimaat worden getrokken en voorts uit de overbevolking, waaronder ons land langzamerhand gebukt gaat. Daarmee winnen de zaalsporten en als jongste verschijnsel de micro sporten steeds meer aan betekenis en het gaat er slechts om daarvoor een uitstekende huisvesting te zoe ken, wanneer men ook op sportief terrein Schiedam tot een middelpunt wil maken, waarvan de betekenis ook elders grondig wordt erkend. Het moet ons echter van het hart dat het denkbeeld van een sporthal moeilijk valt los te maken van een andere behoefte, die in Schiedam helaas steeds pijnlijker wordt erva ren. Nog altijd missen wij een cultu reel centrum, waarin het hart zou dienen te worden uitgemaakt door een schouwburg, waarvan de beste gezelschappen in Nederland met gre tigheid zouden willen gebruik maken. Nogmaals willen wij daarom ern stige studie aanbevelen omtrent de mogelijkheden een sporthal tevens tot schouwburg en concertruimte in te richten. Schiedam mag de toe komst mee hebben, het gaat blijk baar vooralsnog boven zijn mogelijk heden zowel een ruimte voor sport als een gebouw voor concerten en toneeluitvoeringen afzonderlijk te stichten. Maar met vereende krachten moet het mogelijk zijn iets tot stand te brengen, dat beide doeleinden kan dienen en daarmee van groot nut kan zijn voor de stedelijke samenleving in haar zeer uiteenlopende facetten. „Klein Artis", het museumschip waar over wij de vorige week reeds uit voerig schreven, mag zich in 'n grote belangstelling verheugen. Niet alleen van kinderen, maar ook vele groteren zijn er reeds geweest. Sommigen, de echte liefhebbers, niet 1 maal, maar 2 of meerdere keren. Die grote belangstelling verwondert ons geenszins, er is nu eenmaal zo veel te zien in het schip, dat ligplaats heeft in de Lange Haven bij de Koe- marktbrug en de entrée is zó laag, dat het wel druk moet zijn. Uitlatingen van bezoekers, zoals: „Zo veel interessants had ik niet ver wacht", „Je zou niet zeggen in een schip te zijn" en „Het is beslist de moeite waard" zijn zeker een compli ment op zichzelf. Wie nu nog geen bezoek aan de 2000 voorwerpen en dieren (ook levende) heeft gebracht, moet niet verzuimen nog van de gelegenheid gebruik te maken. Kunt u zelf niet, stuur dan uw kinderen er heen. Zij kunnen zonder gevaar het schip betreden en mogen net zolang kijken tot ze er genoeg van hebben. Behalve dan als men de dieren plaagt, dan wordt men onmiddellijk verwijderd. Zoals een jongen dat ondervonden heeft die een aap dezelfde soort welke mo menteel in Amerika raketreizen ma- k enbij zijn poot stevig vasthield en met 'n vishaakje in de poot prikte. Maar wie rustig de auaria met fraaie vissen, de zeldzame zwarte cavia's, de papegaaien tracht aan het spreken te krijgen ofwel zich verdiept in de vele schelpen, vogels, prehistorische ver zameling, kortom alles bekijkt wat hem of haar interesseert, kan uren blijven. Uren? Zeker! Dat hoorden wij van de directie, er zijn eenmaal mensen die alles willen weten. Nog tot en met woensdag 9 maart blijft deze „tentoonstelling op het water" nog bij de Koemarkstbrug liggen. Vergeet een bezoek niet, het zal u zeker niet spijten er geweest te zijn. Men kan dagelijks terecht van 1018 uur, zaterdag en zondag van 1021 uur. Tenslotte nog een waarschuwing Pas op voor Loesje en Elisabeth. Dat zijn een paar ondeugende Afrikaanse Meerkatten, die graag proberen een haarstrik, bril potlood en andere ge makkelijk grijpbare dingpn af te ne men. Niet te dicht bij de kooi komen dus! wordt verzorgd door de volgende doktoren: van zaterdagmiddag 1 uur tot zondagavond 12 uur: D. Houthuysen jr. Swammerdamsingel 43, Tel. 68516. A. L. J. Kunze, Nieuwe Haven 115, Telefoon 67760; Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, Tel. 67856. Rembrandt Apotheek, Rembrandtlaan. welke tevens de gehele week de nachtdienst waarneemt. En morgen, zaterdag tot 6 uur: Apotheek Gouka en Co., Groenelaan 127 le kwaliteit nieuwste modellen alle modekféuren maten 3448 Ziet onze etalages! Moderne electrische HOOGSTRAAT 55 SCHIEDAM - TEL. 67524 TUINLAAN 98, TEL. 67464 Huize Brabant, in foto en film, ge vestigd aan de Tuinlaan 98, heeft ten behoeve van zijn cliëntèle een uitste kende stadsplattegrond van Schiedam uitgegeven. De kaart is niet in kleur maar met grote helderheid getekend en is op enkele punten zelfs nog enigszins op de toekomst voor. Zodoende laat zich zelfs een stuk van de toekom stige stadsontwikkeling van deze wel verzorgde kaart aflezen. Rijkweg no. 20 en de komende Benelux-weg zijn al met vrij grote nauwkeurig heid aangeduid evenals de doortrek king van de Burgemeester van Haren laan tot aan de Schie. Daardoor is U zag het voor televisie en U hoorde het door de radio Linnen is niet te vervangen! In staat gesteld door enige linnenververijen kunnen wij U deze week zeer bijzonder voor delige aanbiedingen doen. NU LINNEN THEEDOEKEN normale prijs 1.95 nu 2 stuks 3-25 LINNEN HANDDOEKEN normale prijs 2.65 nu 2 stuks 3-95 LINNEN DAMAST TAFELLAKENS normale prijs 13.90 nu per stuk 11.90 Deze aanbieding is slechts tij delijk maak er gebruik van want U betaalt nu niet alleen guldens minder maar U koopt nu iets voor jaren. Voor linnen van heinde en ver „DE STER" Rembrandtlaan 71, Tel. 67446 „DE STER' Groenelaan 22, Telef 68840 „KRUYER RIS" Liduinastraat 94, Tel 68335 Een pracht van een kous in de geliefde diepbruine modekleur. le keus. Alle maten. 1.98 het harmonische plan tot verdere ontwikkeling van onze stad als het ware voor een wijder publiek vast gelegd. Een straten-register met het be proefde verwijzingssysteem naar de verschillende vakken op de kaart completeert het geheel. Proficiat Huize Brabant met deze verzorgde uitgave, die in een behoefte voorziet. NU OF NOOIT Ook te Schiedam op ge makkelijke betalingsvoor waarde vanaf 1.p. w Dames, of Heren-horloges lste klas merken Pendules (ook electrisch), Koekoek klokken, Wekkers, Gouden ringen. Cassette's, alle prijzen Grote sortering bij C. STRENG ZOON HORLOGERIE Mr. Arendstraat 1, Rotterdam-Zuid Telef. 79338-78131 52475 te Schiedam Depot-adres: Voor inlichtingen EMMASTRAAT 2 A Woningruil Spijkenisse- Schiedam. Aangeb. te Spij- kenisse: vrij huis best. uit kamer, gr. keuken, 3 slaap- kkamers, douche, 2 tuinen en schuur, huur f 15.40. Gevr. huis te Schiedam, geen Nieuwland. W. v.d. Star, A.M. de Jong- straat 47, Spijkenisse. Klaverjassers, a.s. zon dag in Café Thalia, Rotter- damsedijk 54, wordt vrij concours gespeeld, o.a.: vleesprijzen, rollade, fruit mand enz. Aanvang half elf voorm. Inschrijven bij aanvang. Ieder kan mee doen. Vanaf heden zijn on ze clubavonden op maan dagavond. Nieuwe leden welkom. Autosloperij Jan Clemens Schiekade bii huis de Ri vier, telef 64031 vraagt te koop alle soorten loop en sloopauto's Zowel luxe als vrachtwagens. Vei koop van alle maten banden en di verse onderdelen Na 6 uur tel. 68134. Voor schilderen witten en behangen is het voorde ligei en vertrouwdste adres toch altijd G J J Ponjé, gedtpl vak man, Schaperlaan 61 Schiedam, telefoon 64019 Vraagt vrijblijvend advies stalen en prijs. - Aangeboden 2- en 3-deurs. linnenkasten, dressoirs en boekenkasten in div. hout soorten tegen fabrieksprij zen. Burg. van Haarenlaan 1323, tel. 68431. Aangeboden: Lambretta scooter 125 cc in z. g. staat f 450.— Boylestraat 29A na 6 uur Vaillant keukengeyser f 155.met autom. water- hoeveelheidsregelaar, waak vlambeveiliging, mengkraan en temperatuurkiezer. van Woerkom, Landelijk Erkend Installateur, Oran jestraat 13, tel. 65673 Broersveld 137-139, telefoon 67736. Wasmachines zo uit dt fabriek v.a f90,— lang zame wassers Miele syst 199,— Stofzuigers vanaf 65,— centrifuges ƒ115 Combinaties van ƒ595,— v. 395,—. Desgewenst gem. betaling. Howaco, Edisonstraat 47b, Tel. 65409. Elektr. naaimachine Kompleet met koffer 200 en garantie. C. P. Tielestr. 28a, bovenste bel. Bij Heemraadssingel. Te koop prima Duitse piano (Max Adam) t.e.a.b. Tel. 65959. Dames- en meisjeskle- ding naar maat, ook bruids cocktail en avondtoiletten. Lessen in patroontekenen, knippen en naaien. Mej. Ria Teerds, gediplom. coupeuse. Snelliussingel 42B, Schiedam. Ecutpaar zonder kinde ren zoekt woonruimte of in woning. Br. nr 7157 bur. v. d. blad. Armband. Wil dame. die op treeplank v. R.E.T. bus 39, donderdag om 5 uur armband opraapte deze te gen bel. terug bez. bij Mevr. Sneep, Julianalaan 84A, tel. 67449. Te koop: V.W. Bestel- Combi) in pr. st. 40000 km gelopen (okt. '57) desk. on derzoek toegestaan. Kan gefinancierd worden. A. Smit, Lange Haven 138A Tel. 62681. Te koop uitsluitend voor particulier, van eerste eig. Ford Anglia, in prima staat g.o.h., voorzien van kachel, gelopen 46000 km, prijs f 3000.—. Te bev. Tel. 67289 na 18.00 uur. Gevraagd voor direct flinke zelfst. hulp in de huish. bij weduwnaar in de week van 8.304 uur. 's Zon dags vrij. Aanm. 's avonds tusen 7-7.30 uur. Jan Steenstraat 77. Verpleegster zoekt per 1 april lege zit-slaapkamer met stook- en kookgelegen heid, liefst omg. gem. zie kenhuis. Br. nr 7350 bur. v. d. blad. Miele wasmachine type 65 S: prijs zonder wringer en verwarming f 361.50; wringer f 70.elect, verw. wasmachine m. grote was- capaciteit. Vergt weinig ruimte en is gemakkelijk te verplaatsen, v. Woerkom, Oranjestr. 13, Tel. 65673. Gevraagd een zomerhuis je voor 8 pers. in Hoek v. Holland of in 's-Graven- zande, van 6-8 t.m. 13-8. D. Vroombout, Kon. Emma- flat 65, Schiedam, na 6 u. Woningruil. Aangeboden 5 kamers, kelder, tuin; of 2e etage 4 kam. en zolder R'dam west. Gevr. 3 of 4 kam.woning in Schiedam. evens te koop huisorgel tje. Adres Lekstraat 18A, beneden. Iets te vervoeren? (ook door het gehele land) dan stadsbesteldienst Kromme- hoek-Nootebo"™ Besteladres: Kerklaan 11, Kethel, telefoon o/oiu. Te koop 2 rieten fauteuils a f 9.50 2 kroonlampen fitting a f 2.50; huisk.lamp stang f 2.50; Philips ra dio, klein defect f 10. Dwarstraat 2 (Z.) Woningruil. Aangeboden prachtig onderhouden bene denhuis bev. 3 kamers keu ken, voor- en achteruitg., met plaats en loods. Gevr. soortgel. won. liefst centr. Br. nr 7336 bur. v. d. blad. Aangeboden Sigarenzaak in Schiedam, omzet f 1200 per week. Spoedige afhan deling. Alleen serieuze ko pers in het bezit van vesti gingsdiploma gelieve te re- f Ifrfprpn Inl. tel. 127065 Rotterdam. - Wegens opheffing te koop van verhuurbedrijf: 100 stoelen, tevens bestek, gilde glaswerk, mosa por- celeinen kop en schotels, enz. t.e.a.b. Alles nieuw. Br. nr 7302 bur. v. d. blad. #1 t

Het Nieuwe Stadsblad | 1960 | | pagina 1