Het nieuwe \QtóZs SUEDE JASJES koopje vd week Sieraden REGEN MANTEL v. d. LEEDEN Toekomst laat zicli niet tegenhouden QftÓA f WELK BEROEP OEFENT UW MAN UIT STOFFENHUIS VRIJDAG 18 MAART 1960 12e JAARGANG No. 22 Boven het moment uit Eigen plaats van Schiedam in groter geheel <fUcum keu%£ 1 j VOOR JOU enorme sortering 98.50 125.- 149.75 HOOGSTRAAT 58 SCHIEDAM en projectie MEDISCHE ZONDAGSDIENST ZONDAGSDIENST APOTHEEK Op alle goederen 10-20% korting 10-20% korting EFFEN KEPERFLANEL BROERSVEST 10 deze week 2975 REFORMVOEDING RUIL-KOOP Oplaag 24 500 exemplaren van de combinatie „Randstad", met uitgaven m Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk en geheel Westland (totaal oplage 106.500 exemplaren) We leven deze week typisch in een tijdvak waarin de betrekkelijkheid van allerlei dingen om ons heen ons bijzonder kan aanspreken. De ene dag zijn we vervuld van de lente en de volgende dag brengt ons guur en koud weer. Hele gezinnen worden gehandicapt door griepaan vallen en toch, door allerlei hoest buien en verkoudheden heen voelt en weet iedereen, dat het voorjaar in aantocht is. Zo gaat het met ons men sen: we leven heus niet alleen bij de gratie van de dingen die we vandaag hebben. Veel meer krijgt ons bestaan zin door alles wat we nog verwach ten. Ook de bouwstaking is een van die merkwaardige feiten, die ons doen be grijpen dat het zinloos is in de ge beurtenissen van elke dag met onze gedachten te blijven steken. Zeker als er niet gebouwd wordt staat een be langrijk deel van de ontwikkeling der gemeenschap eenvoudigweg stil. En BR0£RSVeST93 7£167937 SCHKDAM dat niet alleen. Een bouwstaking heeft zijn weerslag op allerlei andere zakelijke gebieden. Want de omzet van materialen in de bouwsector wordt plotseling aanzienlijk kleiner en met de handel in bouwgereed schappen is het bepaald niet anders gesteld. Maar we weten allemaal, dat de staking ons opvalt als een uitzon deringstoestand en de grote lijn van de plannen die in een gemeenschap worden gemaakt zich er nauwelijks door laat aantasten. Er is ontwikke ling, zelfs als die op een gegeven mo ment even gestagneerd wordt door een incident. Het is de moeite waard dit even te overwegen, omdat het on ze gedachten kan uittrekken boven de ogenblikkelijke situatie, boven tegen stellingen en conflicten ook van an dere aard, die ons werk en de ver wezenlijking van onze denkbeelden telkens opnieuw in de weg blijken te staan. De ontwikkeling gaat dóór, zelfs al zouden wij er persoonlijk het bijltje bij neerleggen. Het is intussen van belang dat laatste niet te doen en met al onze overtuiging invloed uit te oefenen op wat anders zonder or.s zou kunnen gebeuren. Dit moet de grondslag zijn van Schiedams hou ding nu het er om gaat duidelijker positie te kiezen in de groei en de uit bouw van het stedelijk geheel dat de Nieuwe Waterweg voortdurend ver der gaat komen. Zeker we weten dat Rotterdam een stad is met een bij zondere geaardheid en bijzondere kansen. Voortdurend sterker wordt het besef, dat onze buurstad aan de Maas bezig is wat eens een trieste ramp, een afgrijselijk onheil in haar geschiedenis was, om te zetten in een onmiskenbaar economisch en tech nisch voordeel. Iedereen die van deze gang van zaken een eerlijk getuige- wil zijn zal moe ten toegeven, dat er iets bewonderens waardigs steekt in de manier, waar op Rotterdam sedert de tweede we reldoorlog de hand aan de ploeg heeft geslagen en in de vaardigheid, waar mee het telkens opnieuw het initia tief in handen weet te nemen. Het is zeker voor een kleinere stad in de onmiddellijke omgeving van Rotter dam geen schande dit te bekennen. Zelfs de grote steden als Amsterdam en Den Haag moeten telkens opnieuw toegeven dat het doorzettingsvermo gen en de voortvarendheid van Rot terdam in economische aangelegen heden moeilijk te evenaren zijn. Boven dien is in dé grote Maasstad al tien tallen jaren lang een opeenhoping van menselijke energie, van verkeerstech nische en industriële mogelijkheden gegroeid, die in de na-oorlogse ver houdingen bijzonder gemakkelijk em plooi kunnen vinden. Dat zijn feiten waarmee men slechts rekening kan houden. Maar dit veronderstelt juist dat ook Schiedam op eigen manier meespeelt in het grote concert dat voornamelijk door Rotterdam wordt gedirigeerd. Al eerder hebben wij in onze kolom men te kennen gegeven dat het voor Schiedam van grote betekenis is een eigen bestuurlijke eenheid te vormen en niet in een groter administratief geheel onder te gaan. Want dat zou betekenen, dat elders kon worden uit gemaakt of onze stad zelf in ruime mate werkgelegenheid aan de bewo ners zou moeten verschaffen dan wel zou vervallen tot de altijd ietwat dromerige staat van forensenoord, waarvan de burgers voor een groot deel 's morgens naar elders worden gedirigeerd om daar hun werk te ver richten. Coördinatie is een groot en zich nog steeds ontwikkelend gebied vanh avens en industrieën is nog steeds dringende eis. Maar juist daar om is het van belang, dat Schiedam actief en met het volle bewustzijn van al zijn burgers deelneemt aan de nodig plannen om die coördinatie te bereiken. Dat is het enige wapen te gen een ontwikkeling, die op den duur kan leideu tot een kleurloze uniformering op bestuursrechtelijk gebied van de diverse gemeenten in het Waterweggebied. Het is verheu gend dat het jongste rapport over de plannen voor „Rijnmond" voldoende aanknopingspunten biedt ook voor de middelgrote steden, die bij deze ontwikkeling betrokken zijn, om klem- te bekennen en met hun eigen ka rakter bij te dragen aan de struc tuur van het economische gemeen schapsleven in de toekomst. Deze woorden kan men momenteel op vele plaatsen in onze stad lezen en wel op de affiches, welke sinds korte tijd in grote getale voor de diverse vensters en in vele ruimten hangen. Voor velen zullen deze woorden al zo bekend zijn met het begrip, dat zij als vanzelfsprekend de betekenis ken nen. Velen zullen er ook zijn, die niet we ten, wat er achter deze woorden schuil gaat. Dat is te betreurenWant ook zij, die achteloos voorbij lopen aan deze dringende oproep, horen tot de grote groep van Schiedamse jon geren, die, dit jaar voor het eerst, de gelegenheid krijgen te luisteren naar conferenties, welke, speciaal voor de jongeren, worden gegeven door de bekende Pleinpredikant uit Rotter dam, Kapelaan Brans. Zij, die de eerste twee samenkomsten hebben bijgewoond, zullen ervan kun nen getuigen: dat het goed is, je één uurtje in de week eens te bezinnen op Het Lijden. Niet alleen het Lijden van Christus gaan we aan ons laten voorbijgaan. Dit zou een grote fout zijn. Wij zouden dan zijn als toe schouwers bij een film, welke ons diep roert en waarvan wij de moraal mee naar huis zouden nemen met de gedachte: „was dat even goed Nee! Wij zouden ons moeten scha men, wanneer wij met een dergelijke instelling het Lijden van Christus zouden bezien. Lijden is een woord met een grote, ruime betekenis. Ieder van ons kriiet, vroeg of laat, tegenslag, teleurstelling, pijn of ver driet. Natuurlijk zul je trachten het te ontlopen. We zijn er immers bang van! En tochgaan we ons ver diepen in het grootste Lijden, wat de wereldgeschiedenis ooit heeft gekend. Dit geeft te denken. Er moet dan toch van het Lijden van Jezus a.h.w. een enorme aantrekkingskracht uit gaan. In vele kerken van ons land is gedurende de Vasten, wanneer er Vastenconferenties worden gehouden, geen plaats onbezet. Duizenden jon geren geven gehoor aan Christus' Stem. Ook in Schiedam is wekelijks de Havenkerk het middelpunt voor veel Schiedamse jonge mensen. Iedere Woensdagavond om 8 uur beginnen daar de Vastenconferenties, welke op een sfeervolle, moderne wijze wor den omlijst door de jongeren zelf. De Heer A. Vijverberg, organist uit Rotterdam en de Heer v. d. Berg, hobo-ist van het Rotterd. Philharmo- nisch Orkest brengen een passende muzikale omlijsting aan deze avon den. Moge heel veel Schiedamse jongelui 's-woensdags de Havenkerk bevolken! De bovenstaande vraag is geen onbe scheiden informatie naar het gezins inkomen of de maatschappelijke stand, maar heeft slechts betrekking op de wijze van leven, waartoe uw man beroepshalve is gedwongen en waarbij U zich dus, teneinde een ge lukkig gezinsleven te hebben, dient aan te passen. Want dat is immers on doel? U beschouwt het aanpas sen mogelijk als de meest voor de hand liggende zaak ter wereld, maar is het dat inderdaad altijd? Vergeet U niet, dat U voor uw huwelijk ook tot een zekere levenswijze was ge komen en dat U stellig de neiging hebt daaraan vast te houden of U dat nu bewust doet of niet. En daar door juist kunnen er zich moeilijk heden voordoen. Er zijn mannen, die in de ochtend uren thuis zijn, terwijl zij daarente gen pas laat in de avond met werken ophouden. Dient de vrouw er in zo'n geval niet voor te zorgen, dat zij de tijd heeft voor een uitvoerig en ge zellig ontbijt, waarbij zij niet meer ongekamd in een peignoir rondloopt? Zij kan immers 's middags een uurtje gaan rusten en zal daardoor in staat zijn haa rman 's avonds nog met een opgewekt gezicht te ontvangen en zijn spanningen weg te nemen door le kwaliteit nieuwste modellen alle modekleuren maten 3448 Ziet onze etalages! ongemerkte zorgzaamheid, die hij dan stellig behoeft. En komt U nu niet met het excuus: de kinderen, de huishouding, tijdge brek! Waar een wil is, is een weg, hebben wij altijd geleerd en dit is waar. En het succes, dat U boekt, n.l. dat uw man niet te kort komt in zijn eigen huis, is een waardevolle beloning. Fr zijn mannen, die voor hun be roepsbezigheden langere tijd van huis moeten. Als dat bij U het geval is, past U zich dan bij deze toestand aan. Vult U de eenzame uren niet alleen met werk en nog eens werk, maar besteedt een deel er van aan iets, waarvoor U wezenlijke belang stelling hebt, zodat U hem bij zijn thuiskomst ook daarover een en an der kunt vertellen. Hij zal trots op U zijn en thuis de verstrooiing vinden, die hij na een ingespannen arbeids tijd wel nodig heeft. Daarnaast zijn er mannen, die hun bezigheden thuis verrichten. Het schema van de huis houding dient daarmee terdege reke ning te houden en mag nooit storend zijn voor de kostwinner. Het moeilijkst hebben het misschien wel die vrouwen, die getrouwd zijn met een onregelmatig werkende man. Nu eens is hij veel van h"5" weer TUÏNLAAN 98, TEL. 67464 staat hij onverwachts voor de deur met een dringende zakenafspraak bin nen het uur. In dat geval moet de vrouw soepel kunnen zijn, doen wat het eerst nodig is en de rest voor lopig maar vergeten. De prettige sfeer in huis zal stellig opwegen tegen de vele moeilijkheden, die door de on regelmatigheid ontstaan. Dat de vrouw belangstelling voor het beroep, eventueel de roeping van de man heeft, nemen wij als vanzelf sprekend aan. Maar de vrouw zal zorgvuldig moeten bepalen, wanneer haar man wel en wanneer niet, de behoefte heeft over zijn werk te pra ten. Hiervoor is tact en begrip nodig. De man treedt nu eenmaal gewoon lijk meer naar buiten op, staat daar door aan meer spanningen bloot en heeft nog weieens de neiging een goedbedoelde poging tot het tonen van belangstelling sus onvergeeflijke nieuwsgierigheid te zien. Zijn er nog vrouwen, die menen.dat alle verworven voorrechten of lie ver de vermaard geworden gelijkbe- rechtigheid in het gedrang dreigt te raken, als mevrouw zich zo vol ledig naar meneer schikt? Laten zij dan niet vergeten, dat van het beroep van de n»*n de welvaart van het ge zin afhankelijk is. De levensstan daard, de opvoeding van de kinde ren, de kleding en de sfeer thuis dat alles moet in overeenstemming zijn met de eisen, die het beroeps leven van de man stelt. En aan de vrouw de taak daarvoor te zorgen. Het lijkt wel duidelijk, dat veel van wat hier aangeroerd werd, van het allergrootste belang Is voor dat ge lukkig huwelijk, waarvan zowel de vrouw als de man en niet te ver geten de kinderen afhankelijk zijn. wordt verzorgd door de volgende doktoren: van zaterdagmiddag 1 uur tot zondagavond 12 uur: Dr. J. Mokkenstorm, van Ruysdael- laan 52 b, Telefoon 64098 Dr. Nijenhuis, Brg. Knappertlaan 154, Telefoon 69880 Dr. G. in 't Veld, Willem de Zwijger laan 23, Telefoon 68599 welke tevens de gehele week de nachtdienst waarneemt APOTHEEK JANSEN, Swammerdamsingel 41 NIEUWLAND-APOTHEEK, Dr. Wibautplein 17 En morgen, zaterdag tot 6 uur: APOTHEEK GOUKA, Hoog*tr->'>< 29. Wij moeten ruimte maken voor onze zomergoederen welke nu met grote zendingen binnenkomen. Plaatsgebrek dwingt ons tot krasse maatregelen daarom verkopen wij deze week alle gebreide goederen met Hieronder vallen alle soorten vesten en pullovers en truien voor dames en kinderen tevens alle wollen lange broeken en maillots. Maak gebruik van deze ge legenheid, want er komen nog vele kille dagen en nu koopt U 10-20% voordeliger. van Heind' en Ver.... „DE STER" Groenelaan 22, Telet 68840 „KRUYER RIS*. Liduinastraat 94, Tel 68335 Rembrandtlaan 71, Tel. 67446 in 7 kleuren, NU slechts le kwaliteit popeline, geheel met dezelfde stof gevoerd. Nieuwste model trenchcoat met bind ceintuur en opgestikte zakken. Kleurenbeige-koren-tomaat- aqua-lila, maten 3446, wer kelijke prijs 39.75 Rietsuiker, Vaasakrokant- brood, zonnebloemolie, tarwe- kiemen, Vegana plantenmarga- rine bij de 3-kleur Reform winkel West vest 62, hoek Branderssteeg. Te koop gevraagd: woonhuis te Vlaardingen, in ruil met woonhuis te IJmuiden. Ruime hypotheek beschikbaar. Makelaar C. VISSER Hz. Maasstraat 1, IJmuiden (TeL 0 2550, nr. 4830). J

Het Nieuwe Stadsblad | 1960 | | pagina 1