Ontwikkeling naar het Westen GEHELE DAG GESLOTEN Het Nieuwe Stadsblad SLEUTELS DER VRIJHEID „PIC 0" NIEUW vwvvvvwvw Schiedam zal er nauw bij betrokken zijn AFWEZIG DONDERDAG (bevrijdingsdag) VRIJDAG (moederdag) nummer WOENSDAG 4 MEI OM 6 UUR N.M. IN ONS BEZIT ZIJN. MOEDERDAG GESCHENKEN W. V. d. BURG BEVRIJDING WOENSDAG 4 MEI 1960 12e JAARGANG No. 36 J. MOKKENSTORM is ons kantoor de D. DIJKSHOORN VVV VVV VVV VVV DUIZENDEN kwamen in enkele dagen iijd al naar de tentoonstelling ter herdenking van de bevrijding in het Stedelijk Museum. Natuurlijk komt U ook. De toegang is vrij. De herinneringen aan toen worden onderstreept door een Canadese geluids- 3 film en door een klankbeeld. U komt, want het is ook Uw C VRIJHEID. Op bevrijdingsdag 5 mei en op 6 en 7 mei ook 's avonds 710 uur. S van de combinatie „Randstadmet uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk en geheel Westland (totaal oplage 106.500 exemplaren Oplaag 25.100 exemplaren De Ontwikkeling van de bedrijvig heid in het Waterweg-gebied beweegt zich noodzakelijkerwijs in westelijke richting. Rotterdam vormt als het ware de grendel op de ontplooiing naar het oosten. Het is verklaarbaar dat in die stad voortdurend gedok terd wordt aan het denkbeeld niet alleen het wegverkeer geheel onder de rivier door te leiden voor zover de Maas moet gepasseerd worden, maar zelfs het. Noord-Zuid verkeer per rail een tunnel onder de Maas te geven. Ongetwijfeld hangen deze plannen niet enkel samen met de be hoefte het vervoer te land zo vlot mogelijk te laten verlopen. Het spreekt nagenoeg vanzelf, dat ook het belang van de havenontwikkeling in en rond Rotterdam bij een derge lijke oplossing in het geding is. Rot terdam heeft gegrepen naar het plan- Europoort na de ontwikkeling van het Botlekgebied. Met andere woor den het moet naar het Westen grij pen, omdat het in het Oosten geen kans ziet om dichter bij de stad zelf de uitgroei van haven en de daarmee samenhangende bedrijvigheid tot stand te brengen. Het ligt voor de BR0ERSVEST 54 SCHIEDAM ha.. 1 dat deze ontwikkeling naar het Westen moest komen, omdat land inwaarts de problemen in zekere zin veel groter zijn. Geleidelijk wordt het steeds moeilij ker de rivier toegankelijk te houden voor zeeschepen van grotere afme tingen, maar bovendien veronderstelt het verleggen van het accent naar het Oosten grote complicaties in verband met de oeververbindingen, die dan in wijde omtrek onder het water door zouden moeten worden geleid. Be staande werven maken het uiteraard wenselijk dat dit gebeurt met de Noord-Zuid-verbindingen door het Rotterdamse stadshart maar de aan leg van de van-Brienen-oord brug bij IJsselmonde bewijst dat voor de grote scheepvaart een duidelijke grens is gedacht aan de Oostzijde van Rotterdam. Wij willen dit graag nog eens be klemtonen omdat aan de groei naar het Westen voor Schiedam conse quenties zijn verbonden, die niet eens in de verre toekomst behoeven te worden gezocht. Het is opvallend hoe weinig Schiedam namelijk recht streeks betrokken schijnt bij de Rot terdamse gooi naar een totaal nieuw havenbekkën. De gehele ontwikkeling ligt voorlopig allereerst aan de Zuid zijde van de Nieuwe Waterweg en lijkt dus voorlopig aan onze stad voorbij te gaan. En toch is er een plan-Rijnmond waarbij ook onze ge meente en diverse andere aan de Noordzijde van de Waterweg zijn be trokken. Blijkbaar gaat het op de duur niet alleen om een ontwikkeling naar het Westen maar evenzeer om een daar bij horende evolutie van het Noord- Zuid verkeer. In West Nederland bal len de vraagstukken zich als het ware samen tot een groot complex van problemen. De Delta-werken met de nieuwe verbindingen, die daaruit voortspruiten roepen als vanzelf de vraag op naar een kortere route tus sen Zeeland en Zuid-Holland. Speciaal de nieuwe hartslagaders van het verkeer rond Delft en Schiedam vragen om nauw contact, bij voor keur buiten de steden om, ook met de Zeeuwse eilanden. Vandaar dunkt ons allereerst de plannen voor een Beneluxweg met tunnel juist bij de Arts van 6 mei tot 9 mei, 12 uur. Voor spoedgevallen: P. VAN SANTBRINK, Arts, Mgr. Nolenslaan 183, tel. 62562 grens tussen Vlaardingen en Schie dam. Daar zal een contactpunt tus sen Noord en Zuid kunnen ontstaan, dat vooral voor het westelijk deel van Zuid-Nederland van de grootste be tekenis kan worden. Maar daarbij blijft het ongetwijfeld op de duur niet. Ook het groeiende industrie- en havengebied ten zuiden van de Nieu we Waterweg zal steeds meer behoef te krijgen aan een ongecompliceerde en hechte verbinding met de plaat sen aan de noord-kant daarvan. De Benelux-tunnel mag een oplossing zijn voor tal van verkeerstechnische problemen, het ligt voor de hand, dat men deze route zoveel mogelijk zal willen reserveren voor het verkeer op de langere afstand. De steden langs de Nieuwe Waterweg, die alle aan de Noordzijde gelegen zijn, zullen op de duur van nature antwoord gaan ge ven op allerlei behoeften die aan de overzijde van de vaarroute niet of slechts gedeeltelijk bevredigd kunnen worden. En deze behoeften liggen niet enkel op industrieel terrein. Het valt te verwachten dat ook aan de noord zijde van de Nieuwe Waterweg een arbeidsreservoir zal ontstaan, dat steeds meer gericht zal worden op wat in het kader van de Europoort tot ontwikkeling wordt gebracht. Het is een historisch verschijnsel dat ri vieroevers tegenover elkaar als het ware op elkaar ingespeeld raken, wanneer aan beide zijden bebouwing in welke zin dan ook ontstaat. Ongetwijfeld zal dit ook het geval zijn langs de Nieuwe Waterweg en zal met name Schiedam op den duur via rechtstreekse oeververbindingen ten nauwste betrokken raken bij de gigantische ontwikkeling, die nu nog min of meer afzonderlijk van onze stad lijkt te verlopen. Vandaar dat wij het zo verheugend achten dat in Schiedam de mogelijkheden van meer doeltreffende verbindingen van noord naarzuid zo zorgvuldig blijken te worden opengehouden. Wanneer straks het nieuwe Raadhuis tot stand komt zal dat wellicht als een baken kun nen fungeren aan een knooppunt van wegen. Niet alleen de oost-west ver binding langs het station naar de Burg. van Haarenlaan zal langs de omgeving van het Raadhuis lopen. Ook zal de Broersvest via overbrug ging van de Schie rechtstreeks in contact gebracht worden met de 's-Gravelandseweg, die naar het noor den zal leiden. Hier ligt de mogelijk heid om een secundaire weg maar toch van flinke allures te scheppen, die Delft rechtstreeks met het nieu we centrum van Schiedam zullen ver binden en tevens mogelijkheden kan vinden om in nauw contact te komen met de Benelux-tunnel of een andere oeververbinding over of onder de Nieuwe Waterweg. Het zicht op de toekomst wordt in Schiedam ruim open gehouden en dat is uitermate bevredigend. Advertenties voor ons moeten uiterlijk Het is voor alles een fleurig kijkspel, dat verschillende amateurtoneelspe lers uit onze stad, donderdag 5 mei en vrijdag 6 mei zullen opvoeren, op de bevrijdingsdag des middags om drie uur in de Plantage en de dag na dien des avonds. Op het ogenblik dat wij dit schrijven zijn de repetities in volle gang, echter nog zonder de bonte speciaal vervaardigde kledij der verschillende groepen, nog de robot-maskers en de witte bloesjes van de meisjes van Pleizier, met hun wijde petticoat hun vleeskleurige maillots en hun rode broekjes en zonder de Zeeuwse kappen, de Spa- kenburgse schouderstukken en de Volendammer pakjes van de diverse groepen. Als men bij de repetities aan de mu ziek toe is, dan zegt de regisseur An- dré van den Heuvel nu nog „katoeng... ketoeng".... tuterertuen hopsasa" en dan hoort iedere speler reeds de schone melodie van Cor Lemaire. Maar U zult in de Plantage heel wat anders te horen krijgen U en Lemaire zelf en de schrijver van het stuk, de heer Veenstra en Philips Lightstone met haar jonge danseresje en dan sers. Het is een puzzel geweest, hoe uit de fragmentarische aanwijzingen van Cor Lemaire een muzikale bege leiding kon worden gecreëerd en de directeur van het Rotterdamse Muziek Lyceum, de heer W. Ganter, heeft er zijn handen over ten hemel geheven: Hoe moet in zo korte tijd daar iets passends uit groeien? Maar Cor Le maire heeft snel de fragmenten weer ter hand genomen en herschreven voor twee piano's. Het duo Trait d'Union, bestaande uit Adri Slootmaker en Jem Masseus, heeft het gespeeld; het is op band opgenomen en nu zal het te horen zijn met al de verrassende wendin gen de robot mars, het geloei der vliegtuigen en de melodieën van vrijheid en vrolijkheid met het sta tige Wilhelmus als ook U uit de span ning bevrijdend slot. Het stuk begint met de eerste tonen van het bekende kinderliedje van de Groene Zwanen witte zwanen wie wil mee naar Engeland varen. En om dan uit deze vaderlandse moraliteit het maximum te halen, dient men de gedachtegang van de schrijver in grote lijnen te verstaan. De verslag gever, die in één der bedrijven op treedt, geeft ons de sleutel tot dit sleutelspel in handen. De sleutels der vrijheid zijn gemerkt met drie ster retjes, die aanduiden dat zij alleen gebruikt kunnen worden door hem of haar, die drie eigenschappen heeft: oprechtheid, durf en mededogen. Dat wil zeggen, dat de vrijheid slechts.een bruikbaar instrument is in de handen van degenen, die door een oprechte overtuiging wordt gedreven, die de hand dapper uit de mouw durft te steken en daarbij handelt of niet handelt met eerbied en be grip voor zijn medemens. Die vrijheid heeft niet iedereen. Het zijn in dit stuk onze drie nationale figuren Jan Salie. Jan Klaassen en Tijl Uylenspiegel die hun sleutel mis sen. Jan Salie wendt zich tot een fa- brieks-direkteur, die zijn monteurs laat aftreden maar hij wenst slechts in het groot te leveren en de sleutels van de vrijheid zijn nu eenmaal geen massaproduct. Die fabrieksdirekteur, eerst symbool van onze geïndustrali- seerde tijd, herschept later zijn men sen in afschuwelijke robots sym bool van de massificatie, onderschept door de begeleidende angstaanjagende oorlogsmuziek. De symboliek is duide lijk: de massificatie leidt tot totali taire systemen en tot oorlogsgeweld. Of zijn het voor de schrijver mis schien toch; zonder diepere politieke achtergronden? Maar er is nog een andere weg om zich ter vervanging van de echte vrijheidssleutel een nieuwe sleutel aan te schaffen. Tijl Uylenspiegel, handige potsenmaker, houdt zich on ledig m#t de verkoop van namaak- sleutels. Zijn kopers gaan er prat op een sleutel te hebben die past bij hun welvaart. Tijl Uylenspiegel schreeuwt het hun in het gevlij: Wie veel geld heeft koopt een grote sleutel, d.w.z. hoe groter welvaart, hoe groter vrij heid. Maar deze vrijheid is er een van de zelfgenoegzaamheid, de blin de zelfgenoegzaamheid, die niets te maken heeft met de sterretjes op de eohte sleutelde oprechtheid, de durf en het sociale gevoel. De verslagge vers interviewt een aantal sleuteldra gers en laat er geen twijfel over be staan: deze valse sleutels dienen tot niets dan tot zelfverheerlijking en zelfbedrog. Jan Salie en Jan Klaas sen aarzelen om een sleutel van Tijl te kopen, terecht, maar een weinig te zwak gemotiveerd. Zij zijn hun sleu tels kwijt en juist aan hen en aan Tijl, de handelaar en geldmaker, wa ren de echte sleutels toevertrouwd, U weet van durf en oprechtheid en sociaal gevoel. De dag der afrekening komt en zij moeten zich verantwoor den voor de rechter. Maar voor dit grote moment komt, dansen de meis jes van Plezier over het toneel om de valse sleutels in te zamelen; even later zijn de monteurs, met wie zij gedanst hebben robots geworden, die het toneel schoonvegen. De openbare aanklager leest op zijn machtige puit de beschuldiging voor, dat Jan Klaassen, Jan Salie en Tijl Uylenspiegel hun sleutels hebben zoek gemaakt d.wz. op het juiste moment niet over durf, oprechtheid en verantwoordelijkheidsgevoel be schikten en dat zij bovendien de hun toevertrouwde sleutels zouden heb ben vervalst, d.wz. het enig noodza kelijke door een ander beginsel zou den hebben vervangen. Maar ons volk want dat vertegenwoordigen de heren laat zich door de rechtbank der geschiedenis niet veroordelen. Jan Klaassen blijkt een man van het ver zet te zijn geweest, Jan Salie heeft onderdak verleend aan onderduikers en Tijl Uylenspiegel was de zwart handelaar, die met zijn hamster voor raden Jan Klaassen en de zijnen in het leven heeft gehoudenwant weet U, zegt Jan Klaassen, die Tijl Uylenspiegel verdedigt, wat het zeg gen wil als de knaagdieren van je maagklieren tot klaagdieren zijn ge worden? En weet U wat geld is? De rollagers van de vrijheidZodat Nederland volgens deze moraliteit in wezen uit louter helden heeft be staan. De advocaat van de drie ver dachten zegt het: dat dit volk hier levend en wel staat, is te danken aan mijn cliënten... Hij heeft zelfs voor DAMESJAPONNEN in diverse modellen, stoffen, tinten en maten. LANGE KERKSTRAAT 19 TEL. 66135 *N IJZERSTERKE KINDERBRIL Alléénverkoop voor Schiedam: Mr opticien ST. LILtUI NASTRAAT 1 TEL. 67649. de robots een verzachtend woord, dat hun tot arbeiders en soldaten maakt: het zijn deze mannen, die altijd en overal hebben gemarcheerd. Hun vlag is maar een van de banen der nationale driekleur, maar komt er in voor, naast het blauw, het wit en het oranje. En dan tenslotte, onder het uitrollen van de driekleur, wor den de drie beschuldigden vrii ge sproken van hun schuld, al wordt groter nauwlettendheid van hun vei> wacht dat zij niet weer hun sleutels der vrijheid verliezen, zodat op het kritieke moment een man ook wer kelijk „een man" is. De slotscène komt als een algemene jubel. Er zijn bloemen en de meisjes Pleizier dan sen weer. Men zingt van Oranje en roept Vrijheid, Vrijheid, waarna de verslaggever de uitspraak van de rechter voorleest. Het is vrijspraak geworden op voorwaarde, dat elk éénmaal per jaar op de dag van de Vrijheid bewijst de sleutel van de vrijheid oprechtheid, durf en ver antwoordelijkheidsbesef nog te bezitten. Het gehele stuk is doorspekt van kwinkslagen van Tijl Uylenspie gel en het koddig geruzie van Jan Klaassen en Katrijn, zodat het zeker niet als een zwaar symbolisch spel zich voortsleept. In tegendeel vol af wisseling en springlevend voor ons wordt opgevoerd. SCHOENEN VOOR IEDEREEN I BROERSVEST 54 SCHIEDAM De vijfde meions land ls vrij Van wrede onverlaten. De zware laars der heerschappij Dreunt niet meer door de straten. En op die dag siert Neerlands vlag Vol glorie dorp en steden. 't Symbool der vrijheid rood wit blauw Waarvoor zovelen streden. Viert blij van geest dus waardig feest 't Is Neerlands volk gegeven. Verlost van smaad en tiranny In vrijheid saam te leven. G. Kreemer. VWVWVWVTVVWWVVWVWVWVVVVW

Het Nieuwe Stadsblad | 1960 | | pagina 1