Schiedam ontwikkelt zich tot eenheid JURGENS „PIC 0" NIEUW VOOR GAS FORNUIZEN EN GEYSERS OPENING SLAGERSMAGAZIJN VETERANEN LEGIOEN NEDERLAND W. V. d. BURG WOENSDAG 22 JUNI 1960 12e JAARGANG No. 50 Oplaag 25.100 exemplaren WIJKEN GROEIEN SAMEN ERKENDE FASTO GEYSER-SERVICE SCHIEDAMSE TOONKUNST MUZIEKSCHOOL BALLET UITVOERING ZOMERJAPONNEN PRETTIGER VAKANTIE DOOR ANIMO-ZEGELS ƒ6,25 spoorgeld ln N.S.-coupons (hiermede kimt U rechtstreeks naar het station) of 5,in contanten. D. DIJKSHOORN van de combinatie „Randstad met uitgaven 'm Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk en geheel Westland (totaal oplage 106.500 exemplaren Het is een bekend feit dat de meeste oude steden pas in de vorige eeuw uit hun wallen en vestingwerken zijn ge groeid. Of U nu in Zwolle, Nijmegen of 's Hertogenbosch gaat kijken, het is overal hetzelfde beeld. Een binnen stad met smalle oude straten, een op eenstapeling van bouwsels binnen het bestek, dat door de ommuring van de stad in de middeleeuwen was uit gezet. En dan komt de tijd, waarin de techniek en daarmee de krijgs kunde volkomen van aard verandert. Wapens als kokend pek, heet water, stenen en stormrammen hebben af gedaan. Het buskruit blijkt slechts het vertrekpunt te zijn geweest voor een oorlogvoering met geraffineerde explosieve middelen. Daarbij komt, dat ook de staatkundige situatie is veranderd. Het zijn niet meer de ste den, die zich op eigen houtje verde digen tegen een oprukkende vijand, maar het worden naties, waarvan de bevolking zich aaneensluit om voor de gemeenschappelijke belangen op HOOGSTRAAT 117, Telefoon 66603 HOOFDSTRAAT 189, Telefoon 68387 te komen. En er is nog meer dat het gezicht van West-Europa totaal ver anderd. De opkomst van industrie geeft een economische basis aan een ongekende groei van de bevolking en een nieuwe ontwikkeling van de we tenschap, niet in het minst van de medische, bevordert deze groei nog aanzienlijk. De oude bolwerken worden van be scherming tegen een vijand tot een belemmering in de ontwikkeling van de steden. Een tekenend verschijnsel uit de periode rond de eeuwwisseling is het ontstaan van stations juist bui ten de stadswallen, die de historische kern der verschillende steden omslui ten. De wallen zijn dan grotendeels geslechts en tot plantsoenen herscha pen en daarbinnen ligt een oud en compact stadsbeeld, waartoe de zioh ontwikkelende spoorwegen in de praktijk geen toegang hebben. Van daar dat de spoorlijnen juist om de oude stad heen lopen en daar een halteplaats krijgen. Bijzonder type rend voor deze ontwikkeling is nog steeds de situatie in Breda, waar men vanaf het station een diep plantsoen moet doorkruisen om het centrum van de stad te bereiken. In Schiedam is de situatie enigszins anders. Onze stad is typisch een stad die opgere zen lijkt uit de polder. Het zijn niet plantsoenen, die de scheiding vormen tussen de historische kern en de la tere wijken van Schiedam. Maar dat wil allerminst zeggen, dat de diverse delen van het stedelijk geheel nu ook bijzonder hecht aan elkaar verbonden zijn. In onze stad speelt, overigens geheel karakteristiek voor ons water land en de wereld van de polder, een betrekkelijk klein hoogteverschil een aanzienlijke rol. Dat blijkt wel het duidelijkst uit de late ontwikkeling van de Nieuwlandse Polder tot woon gebied. Een totaal nieuw bemalings systeem was nodig, voordat Nieuw- land kon worden ingeschakeld als woongebied van onze stad. Het hoger gelegen Zuidwestelijke deel van Schie dam heeft een geheel eigen sfeer als een wijk, waarin aangesloten op de bebouwing van voor de eerste wereld oorlog, in de dertiger jaren voorna melijk, een riant samenspel van groen en bebouwing tot stand kwam. Sohiedam-Zuid is daarnaast weer een wereldje op zich. Het is ontstaan in de periode, waarin men trachtte aan een wijk een geheel eigen gezicht te geven alsof het om een stadje apart ging. En wanneer we het oostelijk deel van de stad ten noorden van de Rotterdamse Dijk zien dan valt weer typisch de polder-situatie op. Laag achter het dijkliahaam heeft zioh een wijk ontwikkeld van kloeke woning blokken met een geheel eigen sfeer en een geheel eigen stijl. Zo is Schie dam geworden tot een wonderlijke compositie, tot een samenstel van stadsdelen, die elk een apart karak ter hebben. Wie zich geblinddoekt naar een van deze delen zou laten rijden, zou bij het uitstappen en het wegnemen van de blinddoek onmid dellijk de wijk herkennen, waarin hij teredht was gekomen. Zo zeer draagt elk van de onderdelen in het stede lijke geheel zijn eigen speciale cachet. De verbindingen tussen die verschil lende wijken is inmiddels nog lang niet op alle punten hecht te noemen. Ook in Schiedam is het verleden op meerdere punten een sta-in-de-weg geworden voor de moderne ontwik keling. Speciaal de oude stad binnen de verschillende Vesten moet de no dige ingrepen ondergaan om een nieuw en harmonisch verbonden ge heel te bereiken, waarin de diverse wijken op een eyenwichtige manier worden samengebonden. In dit op zicht maakt Schiedam een belang rijke periode door. Via bescheiden doorbraken wordt langs de weg van geleidelijkheid een ontwikkeling be reikt, die Schiedam zal maken tot een natuurlijke en voelbare eenheid zonder dat de eigenheid van de ver schillende wijken behoeft te worden aangetast. Het accent daarbij komt duidelijk te liggen niet meer op de apartheid der onderdelen, maar op de samenhang van het geheel. Zaterdag 25 juni I960 in „Musis Sacrum" des n.m. 14.30 uur, zaal open 14 uur. Entree: 1.50 voor volwassenen en 1.voor kinderen. Kaarten verkrijgbaar aan de school, Lange Haven 103 en voor aanvang der uitvoering aan de zaal. De Heer A. H. Hermans opent a.s. donderdag een totaal nieuw ingericht sigarenmagazijn a. d. Groenelaan 20. Een moderne interieur betimmering geleverd door de Electr. Meubelfa briek B. v. Seters heeft deze winkel een zeer aantrekkelijk geheel gegeven. Afd. Schiedam-Vlaardingen en Omstr. Secretariaat: Postbus 144, Schiedam. Op de zaterdag 18 juni gehouden medewerkersvergadering van de afd. SchiedamVlaardingen van het VLN is besloten om gelijk als in div. andere afdelingen over te gaan tot de vorming van een eigen drumband, welke op militaire wijze geoefend zal worden. Als instructeur zal optreden de Heer A. Zwarts uit Delft. Het ligt in de bedoeling de repetities binnen enkele weken een aanvang te laten nemen, zodat men nog dit najaar naar buiten hoopt te kunnen treden. Verder zal uitbreiding worden gege ven aan de onder auspiciën van het V.L.N. staande jongerengroep „De Jonge Leeuwen" (welke werkzaam is in de actie onder de jeugd inzake de bevordering der geestelijke- en daad werkelijke waarbaarheid) door deze uit te breiden met een geüniformeer de wandelgroep, welke toegankelijk zal zijn voor jongeren vanaf 14 jaar. Bovendien zullen in dit laatste ver band ook talrijke andere activiteiten een plaatsje krijgen. Inlichtingen kan men verkrijgen bij het afd. secreta riaat. MODIEUZE BLOUSES EN ROKKEN Ook voor U steeds iets nieuws. LANGE KERKSTRAAT 19, SCHIEDAM, TELEF. 66135 VOOR IEPFREFN BR0ERSVEST 54 SCHIEDAM •N IJZERSTERKE KINDERBRIL Aüéénverkoop voor Schiedam: Mr. opticiën ST. LIDU IN ASTRAAT 1 TEL. 67649. SCHOENEN VOOR lEDSREFNt eROERSVEST 54 SCHIEDAM Prinsheerlijk zitten Uw gasten op stoelen van de verhuurinrichting Andr aan de Wiel, Breedstr. 33 telefoon 64366. Stoelen, tafels, porselein, glaswerk, electr koffie ketels etc Bezorging zon der prijsverhoging. Telefoon 68456. Junker Ruh gasfornuis Casino 1114-25, 4 vlams, waarvan 1 kransbrander ƒ545,Afdekplaat 25, Dit luxe fornuis biedt de huisvrouw alles wat zij op dit gebied verlangen kan. Tijdklok met signaal, in frarode grill, bakoven met glazen binnendeur en oven verlichting, oventhermos taat en opberglade. Zowel oven als grill zijn thermisch beveiligd. van Woerkom, Landelijk Erkend Installateur, Oran- jestr. 13, Tel. 65673Broers- veld 137-139, Tel. 67736. AEG Agitator wasmachi ne. De heen en weer gaan de wasbeweger wast 3 kilo wasgoed in ong. 10 minuten voorzichtig en volkomen schoon. Tijdschakelaar schakelt de machine auto matisch uit. Prijs zonder wringer en verwarming ƒ398,Verwarming 60,-. Acme wringer 72,50. v. Woerkom, Oranjestr. 13, Telef. 65673. 'n Vertrouwd adres. Uw televisie defect? Wij helpen U direct. Klein's verkoopcentrale, Fabristraat 30, Tel. 69552— 69580. Pasfoto's, ontwikkelen, afdrukken en vergroten, in één dag gereed bij Foto Wamsteker, Passage 12, tel. 62924. Goede wijn behoeft geen krans. Maar wist u dat Schiedams mooiste en mo dernste schoenherstelbedrijf al ruim 2 jaar in Nieuw- land gevestigd is? Nieuw ste machines waardoor snellere service. „Cinderella" Telei. 65983, Albardastraat 2 (achter de Oude Damlaan) Pijnlijke voeten? Geen noodt Cinde rella vergroot. DAMES! Voor een betere haarver zorging is en blijft: het aangewezen adres Dameskapsalon liaison Modern" JAC. VAN KALKER Hoogstraat 53, Telef 69750 Specialiteit in: Permanent Junkers keukengeyser ƒ159,50; met aansluitings- mogelijkheid voor meerde re tappunten. Verkrijgbaar in 5 pasteltinten en wit. V. Woerkom, Landelijk Er kend Installateur. Oranje str. 13, Tel. 65673, Broers- veld 137-139, Tel. 67736. Voor schilderen, witteD en behangen is het voorde liger en vertrouwdste adres toch altijd: G J J. Pon jé, gedipl vak man, Schaperlaan 61 Schiedam, telefoon 64019 Vraagt vrijblijvend advies stalen en prijs. Autorijschool v. Ekelen- burg lest met Opel Rekord a 6,per les, 10 lessen 55,—. Halen, brengen, the orie gratis, vele geslaagden Rotterd.dijk 90a, tel. 63141. Schaarslijpen 10 ct.; 6 messen golfslijpen 75 ct.; Phili-shave slijpen 50 ct. ge durende de maand juni bij aankoop van 10,aan staalwaren of huishoude lijke artikelen. Alléén bij Solingen, Hoog straat 52. De enige erkende bij de bond aangesloten slijperij te Schiedam. Let op het juiste adres. Atag gaskomforen in prijzen van 34,- tot 135,- Met Atag-standaardkranen, waardoor een feilloze klein- stelling mogelijk is en lek kage, ook na langdurig ge bruik, uitgesloten is. veld 137-139, Tel. 67736. V. Woerkom, Landelijk Er kend Installateur. Oranje str. 13, Tel. 65673, Broers- Autohandel C. v.d. Bijl en Zn., Nw. Mathernesser straat 64. In- en verkoop gebruikte automobielen. Eigen reparatie inrichting. Takelwagen disponibel. Tel. 63091-67312. Te koopkinderledikan- tje met bedje. Aleidastraat 32e. Bauknecht sneldroger 297,50. Een centriuge van uitstekende kwaliteit. De trommel kan alleen draai en wanneer het deksel ge sloten is. Een roosterdtksel zorgt voor de snelst moge lijke wijze van drogen. Een automatische rem treedt in werking bij 't openen van het deksel. van Woerkom, Oranjestr. 13, Tel. 65673. 'n Zaak van vertrouwen. Heeft U iets te vervoe ren naar Limburg, Brabant Friesland, Utrecht, Gelder land? Dagelijkse diensten? Steenbergen's Autolijndien sten, Lange Haven 122a, Onzichtbaar stoppen van alle beschadigde kleding stukken enz. Spoedige af levering. Hoogstraat 113, Tel. 67709 (fil. Roeloff) Behangen! Doe het zelf, compleet gereedschap be schikbaar, vraag stalen. Gebr. Lavu, Bommelsestr. 46, tel. 63435. Meubelmakerij en Stot feerderij, Edisonstraat 33b, Telef. 66758. Repareren en ombouwen van oude meu belen in moderne. Aan huis te ontbieden. Wilt U een douchecel? Even bellen tel. 67559. Ook voor diverse metselwerken. D. van Brugge, Jan Steen straat 44. Te koop: z.g.a.n. Porta ble schrijfmachine Olivet ti lettra 22; nieuwe Skoda, dwarsveer, nw. plaatformi- ca 250x90 cm. (zwart-wit mot), klass. vloerkleedje, 180x120 cm.; Philips radio, tafel, 8 golfer. Veenlantstraat 4. Jongeman, 26 jaar, zoekt ser. kennism. met een net meisje, 22-25 jaar. Br. nr. 4827, bur. van dit blad. Zelfbewoning. Te koop vrij huis met tuin, leeg te aanvaarden. Warande 61 te Schiedam. Te bevr.: A. van Wijk, Dr. Sauerstraat 4, Kethel, Tei. 68017. Te koop2 pers. opklap- bed met ombouw. Gedempte Baansloot 109. Te koop: 2 z.g.a.n. gas stellen met afdekplaten '2,50 en 15,—. Teerds, Greiksestraat 78, Oud Mathenesse. Koop nu een koelkast! Dan bent U zeker van een koele dronk, verse levens middelen, enz. Grote sor tering voorradig o.a. Minilux 20 i. f 198.—, past in iedere keuken; Na dir 55 1. f 365.Zwitsers kwaliteitsproduktSiemens 80 1. f 398.—, m. grote koel- reserve; Liebherr 112 ltr. f 498.met bergruimte v. 7 grote flessen; Zanussi, 135 1. 498,-, mod. Ital. ont werp, Kelvinator, 130 liter f 545.met bergruimte v. 7 grote flessen; Bosch 110 ltr. f 595.met tafelblad; Electrolux 70 ltr. f 595.—, kwaliteit en betrouwb.heid Sigma 150 ltr f 666.met snelkoelruimte; Bauknecht 112 ltr f 535.—, een pracht kast voor zeer lage prijs; Bauknecht 120 1. f 615. tafelmodel met snelkoel- vlak; Bauknecht 140 liter f 6.70.—, tafelmodel met re gelbare koeling; Bauknecht 195 ltr. ƒ955,— met regel bare koeling. Koelkasten kopen is een zaak van ver trouwen Van Woerkom, Oranjestraat 13, tel. 65673. Te koop: royale maat bankstel, moet opnieuw overtrokken worden. Te zien tussen 7 en 8 uur: J. Krommenhoek, Broers- vest 2 (Hemaflat). Steller dezer wenst in contact te komen met iemand die in het bezit is van een Linguafooncursus Engels. Telefoon 62716. Wil de eerlijke vinder mijn bruin lederen tas met inhoud, gevonden op Mar- coniplein te R'dam zich vervoegen bij: G. Droge, v. Beverenstr. 14, Schiedam. Te koop: Puch motor, 125 cc., met wegenkaart 100,C.Z. motor, 125 cc. '54 ƒ175,Philips autora dio 6 en 12 volt 90,t.v- antenne voor Belgische ont vangst t.e.a.b.caravan m. bedden en tent ƒ450, Fabristraat 62, Tel. 64195. Gemeub. zit-slaapkamer te huur met gebr. van dou che. Tevens te koop kinder ledikant je en bedje en ba bykleertjes. Br. onder 4839, bur. van dit blad. Te koop: volière met parkieten. Nw. Maasstraat 25. Te koop: z.g.a.n. box m. vlonder. Na 6 uur. Rembrandtlaan 102a, 2 x bellen. Te koop: zo goed als nieuw wit Engelse kinder wagen, merk van Werven. Ruiterman, Lekstraat 49a. Te koop: Kapitein Mo- bylette 110, v. d. Tempelstraat 40. Ter overname: geel ge lakt kinderledikantje 65x 130 cm., met matrasje voor 20,divanbed 15, FieggTi, Chari. de Bour bonstraat 13, Tel. 66032. Gevraagd voor zo spoe dig mogelijk meisje als hulp in de huishouding voor halve dagen. Speciaal voor kinderen. De Rouw, de Ruiterstr. 38, Vlaardingen. Te koop wegens verhui zing, prima Permanent ko lenhaard en Velo wasma chine. Na 7 uur. Gallileistr. 35a, Schiedam. DuivenhoudersProbeer eens Oomens duivenvoer. Superieure mengvoeders, met punten voor gratis ras zuivere jonge duiven. Ver krijgbaar bij: „De Pluim graaf" Groenelaan 97 Schie- Tel. 66869 (met thuisbezor- gings-service). Attentie. Voor 't schoon maken van trappenhuizen, gebouwen en kantoren. Br. nr. 4823, bur. van dit blad. Aangeboden i.v.m. emi gratie huisraad, w.o. bank stel compl. ƒ250,olie- haard compl. ƒ250,jon gensfietsen snelbrommer ƒ200,ook goed kisten- hout; draagbare radio met netaansl.; bandrecorder, etc., etc. Gaarne tussen 6 en 7 uur nam. Burg. van Haarenlaan 949, Schiedam. Te koop: kleine „Inter- no"-haard. Dr. Zamenhofstraat 123. 'n Lekker kopje thee al léén met een anti-chloor- filter 5,95. van Woerkom, Oranjestraat 13, tel. 65673Broersveld 137-139, tel. 67736. R.K. meisje b.z.a. voor dag en nacht ais hulp in de huishouding, het liefst in Schiedam, per 8 augustus, v.g.g.v. 's avonds en week end vrij. Br. onder nr. 3095, bur. van dit blad. Te koop: Torek kinder stoel met tafeltje. Nw. Maasstraat 50a. Te koop: Opel Olympia bouwjaar 1949 met gerevi seerde motor. Na 7 uur. Lorentzlaan 49c.

Het Nieuwe Stadsblad | 1960 | | pagina 1