Mr. Bolack, de man die rijk werd TAXI SCHIET AX! I Middenstandsdiploma JAZO SNEL VERKEERDE RAAD VAN DE ECHTGENOTE Permanent Wave De opzienbarende loopbaan van een oliemagnaat Speciaal adres voor vanaf f 6.00 W. N. VAN ERK Hoogstraat 100 Telef. 67237 Westvest 2 Tel. 67786 Bespreek tijdig voor VACANTIEREIZEN 7-persoonswagens met bagagewagen Onontbeerlijk voor hen, die nu of later een zaak willen beginnen. Lessen door bevoegde leraren. Lesgeld f. 80.- per jaar. Lesuren: dinsdagavond 7-9.30 uur. komen ze op het door U geplaatste „VISSERTJE" AF, heeft U iets op te ruimen? Of zit U zonder hulp? PLAATS EEN „VISSERTJE" Met één „Vissertje" in dit blad, vist U. in de hele stad. TELEFOON 63939—67368 „HET NIEUWE STADSBLAD" Plotseling overlijden na pensionnering Een groeiend probleem - Amerika vindt nieuwe wegen Hoe helpt men de gepensionneerde Dat men ook tegenwoordig in Am<* rika nog in betrekkelijk korte tijd van niets tot iets kan komen, bewijst wel de loopbaan van Thomas Bolack. In 1944 was hij arbeider in de olie- industrie met een bescheiden week loon. Nu bezit hij 6 grote wagens met een overdaad aan chroom en gaat twee maal per jaar in Afrika op safari. Op zekere dag in het jaar 1944 kreeg hij er genoeg van altijd voor anderen te werken. Hij nam zijn beide jacht geweren en wat niet al te nieuw ge reedschap en trok er op uit. Zijn wa gen was de alleroudste rammelkast, die hij in de omgeving op de kop had kunnen tikken. Thomas reed de wildernis in. Hij schoot beren, jaagde op konijnen en viste wat. Vandaag de dag nog zou den de jachtopzieners in de streek tussen Nieuw-Mexico en Colorado hun handen dichtknijpen als zij stro per Thomas Bolack in handen kon den krijgen. Maanden aaneen zwierf hij door de wildernis. Maar zijn omzwervingen hadden een bepaald doel. 's Avonds las hij in zijn tochtige tent bij het „Hij stierf enkele maanden na zijn pensionnering. De welverdiende rust in de levensavond was voor hem niet weggelegd". Steeds vaker lezen wij dergelijke zinnen, steeds vaker horen wij, dat iemand enkele jaren, soms maar enkele maanden, nadat hij zijn beroepsbezigheden had gestaakt, is overleden. De vrouw, die had gehoopt nog een paar mooie jaren samen met haar man te kunnen doorbrengen, staat plotseling alleen. Hoe vaak heeft zij vroeger haar man niet aan zijn werk moeten afstaan, hoe vaak ge beurt het niet, dat de man met het naderen van de pensioengerechtigde leeftijd, al niet meer in staat is voor zijn vrouw te zijn wat hij in de aan licht van een oliepitje geologische werken. Bolack bereikte het rotsachtige hoog land van San Juan Basin, een reus achtig bekken, dat zich van Nieuw- Mexico tot aan Colorado uitstrekt. Daar moet olie te vinden zijn! Als arbeider in de olie-industrie had hij lang genoeg de lucht van de aardolie ingesnoven om nu een fijne neus voor de ruwe olie te hebben. Hij raakte verdwaald in de omge ving van het atoomcentrum Los Ala mos. De Amerikaanse geheime dienst begon belangstelling voor hem op te vatten. Maar een atoomspion was Bolack niet. Hij zocht alleen olie. Maandenlang zwierf Bolack in het bekken van San Juan rond. Hij was en bleef er van overtuigd, dat hij hier olie zou aantreffen. De deskundigen, die hij wilde overtuigen, lachten hem uit. „Elke beker olie, die jij in deze verlaten streek vindt, zal ik ter plaat se leegdrinken", voegde een van de experts hem toe. En het was immers onwaarschijnlijk, dat de arbeider Thomas Bolack meer van geologie zou afweten dan alle deskundigen te zamen? Zij hadden de gretige don- vangsjaren van het huwelijk was? Is een en ander werkelijk niet te ver mijden? Het is inmiddels wel bekend, dat de plotselinge overgang van een bezig be roepsleven naar een overvloed aan vrije tijd, waarmee een mens zonder langdurige voorbereiding veelal niets weet aan te vangen, dodelijk kan zijn, doordat het levensritme plotseling wordt verstoord.Wat als een weldaad ervaren zou moeten worden, blijkt, zeker bij mannen, die tevoren bijzon der hard hebben gewerkt, schrik te veroorzaken. Natuurlijk zal menigeen deze schrik te boven komen, maar er zijn er ook velen, die daartoe niet ih staat blijken. kere buizen van proeftorens immers tevergeefs in deze rotsachtige bodem geboord. Bolack verloor de moed niet. fn 1946 pachtte hij van de regering de eerste smalle strook grond. Zijn oude wagen had hij zo voortreffelijk opgeknapt, dat men er als onderpand voor een klein crediet genoegen mee nam. Een bank gaf hem een voor schot van $.600.Daarvoor ontving hij 600 morgens land, want een mor gen land kostte in deze onvruchtbare streek destijds precies 1.aan pacht. Nog eens moest Bolack zich 2 jaar lang alles ontzeggen. Toen slaagde hij er in voor 20.000.een deel van zijn terrein aan een grote oliemaat schappij over te doen. De deskundigen van de andere grote maatschappijen maakten zich nog al tijd vrolijk over hem en schudden het hoofd over de dwaasheid van een concurrent, die zich door Bolack bij de neus had laten nemen. Al gauw verging hun het lachen evenwel. Bolack pachtte voor de verworven 20.000.zoveel land als hij maar kon krijgen. Op kantoor zat zijn vrouw, een voor- In Amerka, waar dit verschijnsel grondiger is bestudeerd dan in West- Europa, tracht men nieuwe wegen te bewandelen om de bejaarden in dit opzicht te hulp te komen. Een door industrie en bedrijfsleven aanvaarde opzet zoekt de oplossing in deze zin: trapsgewijze pensionnering door ver lenging van de verloven en verkor ting van de dagelijkse of wekelijkse werktijd tijdens de laatste jaren, die aan het pensioen voorafgaan. Langs deze weg denkt men de bejaarden aan de onbeperkte mate van vrijheid in de gepensionneerde staat geleidelijk te kunnen wennen. Daarnaast pro beert men evenwel ook oudere men sen de kans op een „tweede crrrière" te geven, d.w.z. hun bezigheid te ver schaffen, die hen bevredigt, maar niet te zeer vermoeit. En tenslotte streeft men er naar woningen te bouwen, die aan de bijzondere behoeften van ouder wordende mensen voldoen. In Florida worden inmiddels al echte bejaardensteden" aangelegd. Men spant zich daar in de oude mensen van uur tot uur bij het maatschappe lijk leven betrokken te houden. Ze krijgen hun verenigingen, hun cursus sen, hun feestelijke bijeenkomsten. malig kantoormeisje. Hij had haar in Kansas leren kennen. Zij was zijn grote liefde en hij bleef haar trouw, ook toen hij er op uittrok om zijn geluk te beproeven. Naderhand kwam zij hem na en trouwden zij. Nu gin gen zij samen aan de slag. Zij pacht ten en verpachtten, kochten en ver kochten. Het duurde niet lang of Bo lack had in de rotsachtige streek van het San Juan-bekken 100.000 morgen land in beheer. In 1949 kwam het grote succes. Welis waar spoot de olie de bodem niet uit, maar de aardgasmaatsohappij El Paso ontdekte de eerste metaangasbronnen. Nu vlogen de pachtprijzen omhoog. Waar gas aanwezig was, moest ook olie zijn, meende Bolack. Overigens deed hij niet alle terreinen van de hand. Vele grondstukken hield hij zelf en daar boorde hij voor eigen rekening naar gas. De maatschappij Standard Oil droeg hij 560 morgen van zijn waardevolle paohtgrond over en daarvoor ontving hij 12.000.000.Het was dezelfde grond, waarvoor hij 2 jaar eerder 1.per morgen had betaald. Op dit terrein verrijzen nu 14 boor torens en uit alle komt de kostbare olie naar boven. De deskundigen, die vroeger beloofden elke beker olie op te drinken, die hier uit de grond zou komen, rekenen met afgunst uit hoe veel Bolack aan zijn grond heeft ver diend. Hij ontvangt niet alleen de Ook in West-Europa neemt het aan tal bejaarden meer en meer toe en zelfs al zijn de sociale voorzieningen in een aanvankelijk stadium ge komen, waardoor de grootste geld- zor gen tot het verleden behoren, dit neemt niet weg, dat vele andere pro blemen onopgelost blijven. In de mo derne bejaardentehuizen treft men veelal naast de appartementen ook een leeszaal en een ziekenzaal aan, in vele oudere tehuizen ontbreekt zo wel het een als het ander. Er is geen verplegend personeel aanwezigde oudere man of vrouw, die de tegen slag heeft ziek te worden, dient zich tot familie te wenden. Van niet min der belang is het, dat de ouder wor dende mens omzichtiger en met meer kennis van zaken dan tot dusver het geval was op veranderde lichamelijke, geestelijke en gevoelsmatige verande ringen wordt voorbereid. Alleen dan zal hij ook van deze „levensavond" voor zichzelf en anderen het volle pro fijt kunnen trekken. Onze levenskansen zijn groter gewor den. Maar het is niet voldoende, dat de medici ons leven door een zich steeds verdiepend inzicht en steeas voortreffelijker medicamenten weten te verlengen. Daarnaast is het zaaK pachtsom, maar bovendien een derde van de olie-opbrengst. Uit een oude auto en een crediet van 600.zijn inmiddels 6 Cadillacs en 'n vermogen van ruim 30.000.000. voortgekomen. En Bolack zag in, hoe hij dit geld op de nuttigste manier kon besteden. Hij maakte het arme lijke dorpje Farm-in ton tot een bloeiende stad. Twintig kilometer weg werd van een betondek voorzien en er werd een vliegveld aangelegd. In 1952 koos zijn gemeente hem tot burgemeester. De vroegere arbeider is nu de ongkroonde koning onder zijn medeburgers. Geen kwade prestatie voor iemand, die luttele jaren geleden nog op een trekker reed, twist kreeg met andere arbeiders en zijn neus daarbij brak, omdat hij de strijd niet wilde opge ven. Zijn vrouw is inmiddels directrice van zijn maatschappij. Bolack zelf, die in een Europees land mogelijk een onderscheiding zou hebben ont vangen, is een eenvoudig man geble ven. Hij zorgt zelf voor zijn ontbijt, eet graag forellen en eiergerechten en houdt met dergelijk voedsel zijn ijzeren gestel in stand. Bolack is miljonair. En voor de Amerikanen is hij het ideaal van de „selfmade man", die heeft bewezen, dat men ook nu nog met niets kan beginnen en het tot grote rijkdom kan brengen. Te Koop: z.g.a.n. Rolista Oliehaard, met voor- en achterplaat, voor de helft v. d. prijs. Troelstralaan 17. Te Koop: z.g.a.n. Gas haard, Vlaard.dijk 361C, Tel. 63691. Leeg huisje te koop. Jacobastraat 22, Schiedam, 2500.—, Tel. 110698. Woningruil aangeboden: Huis zeer geschikt voor samenwoning, 1ste etage, Centrum. Gevraagd: 3 ka merwoning, 1ste etage. Br. onder no 2870, Bur. v. d. bl. Gevraagd in klein gezin Hulp in de huishouding of Werkster, Tel. 63966. Te Koop gevraagd: Om bouw voor een 2 pers. op- klapbed, Ridderkerksestr. 17B, Schiedam (Zuid). Gevraagdmeisje voor 1 ochtend per week, ca. 17-18 jaar, Ridderkerksestr. 17B, Schiedam (Zuid). Te Koop: Werkmans- fiets 20.2 kachelplaten 5.nieuwe damesschoe nen, m. 8 5.-, Radio 10.-, Mantelpak 5.-. Gevraagd: B.M.W. Motor, 500 c.c. Laan 36. Geregeld kunnen wij kosthuisadressen gebruiken Kleine bemiddelingskosten Bern. Kantoor Verheyen, St. Liduinastraat 98. Echtpaar zoekt Avond werk, onverschillig wat. Br. onder no. 3975, Boekh. Verheyen, St. Liduinastr. 98 Te Koop: Reiswieg met standaard en Sportrace- fiets of ruilen voor Brom fiets, Fabriestraat 41B. Schrijfmachine te Koop: met 45 cm wagen in pr. st. t.e.a.b. Br. onder no. 3976, Boekh. Verheyen, St. Lidui nastraat 98. Gevraagd door zuster: twee ongemeubileerde ka mers met keukengebruik. Aanbieding onder no. 3972, Boekh. Verheyen, St. Lidui nastraat 98. - Kantoormachine-monteur vraagt thuiswerk onver schillig wat, liefst montage werk. Br. Boekh. Verheyen, St. Liduinastraat 98, onder no. 3977. aan deze extra jaren inhoud te geven. En dit laatste ligt, wat de gepension neerde man betreft, mogelijk wel al lereerst op de weg van zijn echtge note. Vrouwen hebben, naar onze sta tistieken aantonen, een hogere levens verwachting dan mannen mis schien we allereerst, doordat zij beter in staat lijken zich aan te passen. En daardoor kunnen zij ook, zolang Eu ropa nog niet tot de soms wel eens „dor" aandoende Amerikaanse maat regelen overgaat, hun mannen voor treffelijk helpen in de moeilijke tijd, die op de pensionnering volgt. Het is verkeerd te zeggenRust nu maar eens goed uit en pak niet dadelijk iets nieuws aan. Dit is geen raad, waarmee de man gebaat is. Integen deel, hij dient aangemoedigd te wor den wel iets nieuws aan te pakken en aan de vrouw is de taak hem te hel pen bij het bepalen van zijn keus. Zelfs al zal hij daardoor opnieuw wei nig tijd voor zijn echtgenote over houden, het is altijd beter een gezon de tevreden echtgenoot te zien wer ken dan een oude man naast de haard te hebben, die korzelig en critisch wordt en geleidelijk zijn gezondheid verliest. DAMESKAPSALON In SEPTEMBER begint de nieuwe opleiding voor het officiële Middenstands-examen 1961 van het Instituut voor Middenstands Ontwik keling I.M.O., opgericht door de Koninklijke Middenstandsbond, Den Haag. AANGIFTE: maandag 5 september en dinsdag 6 september a.s., 's avonds van 7 tot 8 uur, in het schoolgebouw, St. Liduinastraat 35, waar de cursus gegeven wordt. INLICHTINGEN: na 26 augustus worden alle inlichtingen verstrekt door de directeur van de cursus D. K. van der Kooy, Burg. Knappert- laan 179 b, Telefoon 64494, Schiedam. Te Koop: van part. Scooter N.S.U., 5 sterren, bwj. '58, Lange Singelstr. 17 Gevr. voor hele dagen een net zelfstandig meisje van 84 uur. Ook in de zaak behulpzaam zijn. Zon dags vrij. Br. onder no. 2827, Bur. v. d. blad. Woningruil aangeboden: Vrij bovenhuis, zeer ge schikt voor samenwonen. Vlaardingerdijk. Gevraagd vrij huis te Kethel. Br. on der no. 2840, Bur. v. d. blad Woningruil aangeb. ben. won. in 't Westen, 3 kamers en plaats. Gevr.: woning in Zuid. Br. onder no. 2845, Bur. v. d. blad. Te Koop: Naaimachine, klein defect, 1 paar nieuwe rolschaatsen. Ook ruilen voor Jongensfiets 8-10 jaar. Goem. Borgesiuslaan 22. Te Koop: 3 Divanbed den, tevens Tiède-toestel, merk Eugène en werk- wagen. St. Liduinastr. 42B Te Koop: Kinderwagen i.pr.st. v. Hallstraat 27, 's avonds na 6 uur, Nwland Inwoning aangeb.: 1 ka mer met gebr. van keuken en douche. Br. onder no. 2791, Bur. v. d. blad. Amateur Gitarist(e)- Pianist(e) gez®cht, Snel- liussingel 20A. Te Koop: prima box m. vlonder, Mol, Singel 184 Hulp in de huishouding of werkster gevraagd voor de gehele dag, halve of en kele dagen per week. Mevr. Hommes, Burg. v. Haaren- laan 1431, Tel. 69684. Woningruil aangeboden 4 kamerwoning, Nwland, goed onderh. Gevr. 4 ka merwoning oost of west. Br. onder no. 2856, Bur. v. d. blad. Te Koop: Harly David son 750 c.c. W.L.C. Prima onderhouden, spotkoopje 700.Zündapp 200 c.c. voor- en achterveren en buddyseat en lederen jas, maat 50, valhelm en laar zen 400.Buitenboord motor 5 p.k. met bijbeho- ren in zeer goede st. 450.- Stalen roeiboot m. spanen 100.Alles te bezichti gen na 18 uur n.m. Parellel- weg 208B. Te Koop: Harly David son 750 c.c., pr. motor en banden, eventl. ook in te ruilen, tevens lederen broek en vest. Seringenstr. 30, Vlaardingen, Tel. 01898- 7669. Te Koop: Haardkachel 20.Handsmeed Kroon- lamp 12.50, Weckketel m. 50 weckglazen 20. Voornsestraat 19A. De Loterijvereniging Koos de Kapper, vraagt wegens afwezigheid van enkele gedetineerde leden, 3 invallers. Recidivisten hebben voorrang. Laatste ontslagbrief tonen. Koos de Kapper, Geestelijk Advi seur van zware jongens. Tel. 68587. Maandag trek king. De 100.000 komt. - Te Koop: B.M.W. 250 c.c. kopkl., G. v. d. Most, Lek straat 36A. Gevr.: Nette Werkster, 2 h. dagen per week (klein gezin), Burg. K.L. 88. Te Koop gevraagd: i.g. st.z. Meisjesfiets, 8-10 jaar. Dr. Wibautplein 48. Wie ruilt mijn 4 kamer woning, 1ste etage, Nieuw- land, mooi uitzicht, voor woning geschikt voor sa menwoning. Br. onder no. 2866, Bur. v. d. blad. Wie kan jonge mensen, die willen trouwen, helpen aan kamers of zolderkamer met kookgelegenheid. J. v. Bebberen, Borselaarstraat 24, Rotterdam. Te Koop: Goede Solex en een Solex m. kl. defect, een Berini, eitje (m. fiets) t.e.a.b. Singel 184(ingang Wattstraat). Gevraagd: een Meisje voor hulp in de huishou ding voor halve dagen van 8.30 tot 2 uur. Aanm. na 7 uur 's avonds, Burgem. v. Haarenlaan 1290. Te Koop: H.D. 750 c.c. met zijspan, bouwj. 1948, tevens 125 c.c. Puch. Na 6 uur v. d. Linden, Spoor baanstraat 28. Te Koop: Uitneemb. en opvouwbare Kinderwagen, Kinderstoel, Haardkachel, Rozenburgsestraat 6B. Aangeboden: voor dame alleen, zitkamer, slaapver trek en keuken. Br. onder no. 2838, Bur. v. d. blad. Jongeman zoekt net kosthuis, liefst met gebr. v. bad en telefoon. Kasner, Pr. Mauritsstraat 3. Te Koop: Fiets met Solex-hulpmotor, prima lo pend 40.Ook te ruilen tegen goede Jongensfiets, leeftijd 10 jaar, Wibaut plein 100. Te Koop: wegens ver huizing Veliegashaard i.z. g.st. 175.Herenfiets compl. 25.Padvinder radio met batt. 35. Trouwjapon niet hier gedr. m. 38, 50.Herenwinter jas m. 48 10.Te bevr. na 7 uur n.m. P. Vonk, Snelliussingel 54A. Aangeb.Vrij bovenhuis 4 grote kamers, badkamer, grote keuken. Gevr.: huis geschikt voor samenwonen Br. onder no. 2832, Bur. v. d. blad. Te Koopeen prima Haard t.e.a.b. Geert Rein- dersstraat 2C. Wie helpt jong a.s. echtpaar, zoekt inwoning. Br. onder no. 2829, Bur. v. d. blad. Te Koop gevr.: Was ketel, grote maat. Parkweg 162. Te Koop: In prima st. Herenrijwiel (laag model) met originele torpedorem- naaf en potdicht binnen banden t.e.a.b. Rotterdam- sedijk 229B, Tel. 64445. Jongedame zoekt onge meubileerde kamer met kookgel. Br. onder no. 2798, Bur. v. d. blad. Te Koop: 2 motorhel men, Mackaystraat 9, Nieuwland. Te Koop: een z.g.a.n. Combogitaar, v. d. Berg, Bordestraat 10A, alleen na 6 uur. Aangeboden: Voor twee nette heren, twee mooie zonnige zit-slaapkamers op nette stand in westen van Schiedam, half augustus begin september. Brieven onder no. 2107, Bur. v.d. bl. Te Koop aangeboden: z.g.a.n. Buks, vaste prijs 25.Louise de Coligny- straat 10. Gezinsverzorgster, Ned. Herv., zoekt ongem. kamer m. kookgel., omgev. Schie- dam-Oost. Brieven onder no. 2825, Bur. v. d. blad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1960 | | pagina 5