tiet nieuwe ALJA AUSTIN XU DE ZOMER VOORBIJ IS Schiedam als besloten gemeenschap TEBA r SCHAKER ONTMASKERT MOORDENAAR Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Puzzel mee met de schaakver: „Schiedam SUEDE JASJES EEN GOEDE BRIL t WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 12e JAARGANG No. 78 OPLAGE 25.100 EXEMPLAREN N.V. Kledingmagazijnen v.h. Gebrs Bervoets Langs de zalen: Muziekschool PANGALIA treedt op in het openbaar Kontaktavond in hotel Beijersbergen D. W .S. S.H.V. D.W.S. JEUG J HENGELCOMPETITIE DAMESMODES W. V. d. BURG DAMES ►PIETERSEN A SCHIEDAM Nw. Mathenesserstraat 79 Tel. 010-64880 COCKTAIL FAUTEUILS A. GOV AART &Co. is dan volmaakt wanneer de glazen gehard worden 5 x veiliger! FOTOMOPTIEK Eigen werkplaats en laboratorium I Redaktie en advertenties: Willem de Zwijgerlaan'40, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland De zomermaand is voorbij en het is duidelijk, dat nu de herfst is aange broken. Vakanties liggen achter de rug en geleidelijk aan duikt iedereen in 't werk, dat nu op hem ligt te wachten. Het is met het najaar een merkwaar dige geschiedenis. Het stralende licht van de zomer, zelfs van een hoogsei zoen, dat al te veel met regen en nat tigheid te maken had, is achter de rug. De wereld van reizen en onbe grensde mogelijkheden is voorbij, de wereld om ons heen wordt kleiner. Herfstdraden en nevelen beperken het zicht om ons heen en de natuur geeft als het ware aan, hoe onze wereld zich verengd heeft, hoe we ons be perken moeten tot de dingen, die bin nen ons vrij enge gezichtveld liggen. Schiedam is in het licht van het na jaar niet meer een part van het stede lijke geheel, dat geleidelijk aan ont staat door de samengroei van Rotter dam, onze stad en Vlaardingen. Het is een wereld op zichzelf geworden. Onze horizon is vernauwd in de mis tige beslotenheid van het najaar. En nu is de vraag naar de toekomst geen kwestie meer van een ontwikkeling over alle grenzen heen, maar een zaak van een samenstemming van alle fa cetten van het leven in onze stad zelf. We leven nu tot in het late voorjaar van 1961 binnen de beperking van de lichtkring van onze lampen en den ken nu allereerst aan de dingen, die vlak bij ons zijn. We kijken niet meer over de horizon heen naar wat ooit ons deel zal wor den, maar beperken ons tot de samen leving, die vlak voor onze voeten ligt en die we met het verzamelwoord Schiedam plegen aan te duiden. En dan rijzen andere vragen dan zich voordoen, wanneer we spreken over Schiedam als onderdeel van een nieu we en grandioze ontwikkeling. We zijn niet meer in het seizoen van grootse plannen, maar in de wereld van intimiteit en van een kleine ge meenschap. Ook daarbinnen moet ons leven zijn weg vinden, moeten wij de mogelijkheden kunnen ontdekken, die ons leven afgerond maken. Het is als of Schiedam een in zichzelf besloten gemeenschap Wordt, nu het licht van de zomer niet meer bindend werkt op het complex van eenheden langs de Nieuwe Waterweg. Voorlopig weegt alleen het samenspel tussen de ver schillende onderdelen van het geheel, dat Schiedam heet. En dan moet ons de vraag van het hart, of het in de nabije toekomst mo gelijk zal zijn de verschillende wij ken van Schiedam voldoende op el kaar af te stemmen. Er is een cen trum, dat zich aanvankelijk volkomen ingesnoerd wist binnen de oude grach ten. Daaromheen groeiden nieuwe wij- VOOR IEDEREEN! BR0ERSVEST 54 SCHIEDAM len ook bij voorkeur een vloeiende verbinding moeten krijgen met de ou de stadsdelen, zodat zelfs de wande laar en vooral de huisvrouw met de tas in de arm ongemerkt vanuit de ene wijk in de andere terecht komt. We menen, dat hier de kern ligt van het vraagstuk, dat voor Schiedam als stedelijke gemeenschap van beslissen de betekenis zal zijn. Pas wanneer de winkelcentra in het toch beslist niet omvangrijke stedelijk complex samen groeien, zodat ze niet afzonderlijk staan als een soort wijkvoorziening, maar verbondenheid tonen met het hart van de stad zal een geheel zijn ontstaan, dat ook argeloos kan wor den beleefd en waarin de gescheiden heid van de verschillende wijken zich niet min of meer pijijlijk aftekent. Het gaat om een hecht contakt tussen de verschillende stadsdelen. Daarvoor moet nog heel wat worden verzet dat van de grootste betekenis voor de ont wikkeling van Schiedam tot een nieu we eenheid zal zijn. Vandaag opent de N.V. Kledingmaga zijnen v.h. Gebrs Bervoets aan de Broersvest hoek Herenpad het ingrij pend verbouwde winkelpand van dit bedrijf. Wat het exterieur betreft is onder leiding van arch. A. J. M. Buys de gevel van een 2 meter brede luifel voorzien over de totale breedte van het pand. Het etalagecomplex is ver ruimd en verdiept, doordat de entrée naar achteren is verlegd, terwijl de afgeschuinde hoek bij het Herenpad recht is gemaakt. De bronzen pui is vervangen door een pui van geanodi- seerd aluminium, waarmee ook de rand van de luifel is verzorgd. Het in terieur heeft een verruiming onder gaan ten behoeve van de verkoop, dit naar de adviezen van de heer J. van Bommel. Een grotere overzichtelijk heid is bereikt door de opstelling van een aantal zogenaamde gondola's en een vernieuwde opstelling van de con fectie voor dames, heren en kinder kleding. De dames confectieafdeling staat in open verbinding met de win kel, doch heeft een eigen sfeer van intimiteit behouden. ken, die zich juist door dezelfde gor del van grachten van het oude mid den gescheiden wisten. En geleidelijk aan is in het noordwesten van onze stad zelfs een laaggelegen polderge bied tot ontwikkeling gebracht als 'n nieuw geheel, waarin niet alleen ge woond wordt, maar waarin ook de bedrijvigheid van talrijke winkels de aandacht vraagt. Geleidelijk aan zul len nieuwe verkeersaders het oude stadsdeel met de nieuwe wijken ver binden. De vraag blijft echter of dit voldoende is. De nieuwere wijken zul- In het wijkcentrum spraken we mej. R. Meeder, secretaresse van de Mu ziekschool van drs Joh. A. Pangalila Volgende week maandagavond geven we in de bovenzaal een openbare mu ziekavond, vertrouwde ze ons toe. On ze muziekschool, die ongeveer 10 jaar oud is en 125 leerlingen telt, mag zich in een grote bloei verheugen. Hoe oud zijn de leerlingen en wat bespelen ze hoofdzakelijk, vroegen we. Leeftijd van zeven tot ongeveer dertig jaar en we bespelen hoofdzakelijk snaarin strumenten. Banjo is er nogal uit, meestal gitaar, verduidelijkte mejuffr. Meeder. Tussen het gesprek door klonken de tonen van een stel leerlingen, die zich in het kleine lokaal geducht aan het oefenen waren. De wijk van ds Hoffman zoekt de zon op- Wijk 4 van de Hervormde Gemeente (ds A.Hoffman) begon maandagavond dit winterseizoen met een filmavond in het gebouw Irene. Een goed bezet te zaal maakte de laatste reis naar Indonesië van de Willem Ruys mede. Het was waarschijnlijk een eerste kennismaking met deze wonderlijke wereld der tropen. Een bruine man klimt in een touw, dat hij zo maar in de lucht gooit. Op Ceylon apen en oli fanten, op Bali overweldigende plan tengroei, kunst vol kleur en gratie en mensen, die zo geheel anders leven en denken als wij. Vooral de Balinese begrafenis was indrukwekkend. De op namen van deze prachtige, gekleurde film, die als titel had Passage naar de Zon, verrieden het documentaire vakmanschap van de beroepscineast. Elke laatste maandag van de maand wordt een contactavond als deze ge houden. Bridge Club start. De clubs komen op gang. Het wordt weer druk in de zalen. Zo begon gis teren mevrouw Van der Broek met haar bridgeclub, die een dertigtal da mes omvat. Elke dinsdagmiddag om één uur loopt het zaaltje boven de Amstelbron vol. De stemming mag er gezellig zijn, er wordt niet minder se rieus om gespeeld. Want vergeet U niet, dat we bij de Nederlandse Brid gebond zijn aangesloten, zei de voor zitster met kennelijke trots. a.s. Zaterdag zal de tweede kontakt avond van dit seizoen gehouden wor den. We beginnen deze avond om 7.30 uur. Degene die op de vorige avond niet geweest zijn, verwachten we toch zeker deze avond. Wij zijn er in geslaagd om voor deze avond de mannequines van een be kend Frans modehuis, te engageren. Zij zullen enige bijzondere modellen showen. Wij hebben het plan om de verlich ting op deze avond een luisterijk ge heel te geven. Wij verzoeken de leden die in het bezit zijn van electrische kerstboomverlichting, dit af te geven aan het Electro Technisch Advies Bureau v. Rosmalen Co op dat deze wereld beroemde onderneming er voor kan zorgen, dat het geheel op verantwoorde wijze zal worden aangesloten. Wedstrijdprogramma voor zaterdag 1 oktober 1960. Meisjes adsp. 2182 15.00 uur A.D.O D W.S. b, L. Zestienhoven. Meisjes adsp. 2186, 15.45 u. J R.R. 2—D.W.S.c L. Zestienhoven. Jongens adsp. 2194, 15.00 uur Vires—D.W.S. Gouda. Opstellingen Meisjes adsp. B.C. de Hey, J. van Beek, R. Bergkotte, E. v. Dommelen, N. Eijsbergen, H. Gieselbach, C. Schrey, I. Verhoef, M. Brugman- v.d. Waal, T. Molendijk. Meisjes adsp. C.: T. Reherman, A. Beck, J. Elderhorst, C. v.d. Gaag, J. Philipi, T. Visser, N. Kersen, G. de Jager, I. v. Dommelen, W. Philipse Jongens Adsp.: H. v.d. Heuvel, E. Hennink, H. Leyendokkers, W. Over- veld, N. Ridd-nckhof, H. Voogt, C Sigmond, St. Voogt. De directeur van het badhuis te Mat- dorp, J. Groenezeep, werd op donder dag j.l. in zijn huis dood aangetrof fen, zittend ach te, de tafel, waarop een schaakbord stond, tie linkerhand slap neerhangend, terwijl de -rechter hand op de rand van de tafel rustte. In deze houding vond de huishoudster om 20 uur het lijk. Bij onderzoek door de politie bleek dat Groenezeep door twee kogels was getroffen, een in het middenrif en een in de linkerbovenarm, doch de dood bleek enige tijd later pas te zijn inge treden. De overledene stond als een enthou siast schaker bekend en als zodanig bezat hij enige bijzonder kostbare schaakspellen, waaronder een erfstuk met stukken van elpenbeen, bezet met edelstenen. De waarde hiervan was niet te schatten. De moordenaar had dit spel echter gestolen. Voor de misdaad kwamen 3 personen in aanmerking, die allen min of meer regelmatig bij het slachtoffer tijdens diens leven over de vloer kwamen, te weten: een zekere Pi On, die al ja ren te Matdorp woonde, doch zich buiten de dorpsgemeenschap hield en dikwijls Oosterlingen ontving, die even geruisloos als zij kwamen weer waren verdwenen. Dan kwam in aan merking Archibald Ludovicus Loper, badchef van het badhuis, waarvan het gerucht de ronde deed, dat hij in de nabijgelegen stad Torèn flink de bloe metjes kon buitenzetten, hetgeen zijn salaris toch zeker niet toeliet. Ten slotte Kees de Douwer, 'n figuur met een duister verleden, die een reeks van inbraken op zijn naam had staan, maar door de overledene de hand bo ven het hoofd werd gehouden. Het politieverhoor bleek geen klaar heid te brengen, want de verdachten gaven te kennen, dat zij om 19 uur, het tijdstip waarop de moord moest zijn gepleegd, ergens anders waren ge- wees dan op de plaats van het mis drijf, echter zij konden dit geen van allen bewijzen. Het onderzoek in de kamer van de vermoorde leverde aan vankelijk ook niets op, totdat inspec teur Denker bij een nadere recherche de stelling op het schaakbord opmerk te. Een schokje ging door zijn nek, toen hij het vreemde in deze stelling zag, er stonden namelijk alleen witte pionnen op en wel als volgt: op A2, BI, C4, D3, E6, F? en H5. De inspecteur beschouwde de stelling nogmaals nauwkeurig en toen liet hij de 3 verdachten voor zich verschij nen, doch deze bleven andermaal bij de reeds door hen afgelegde verkla ringen. Denker, nu bekend met de identiteit van de dader, zei daarop: „In naam der wet, ik arresteer U op beschuldiging van moord, mijnheer..." Inspecteur Denker wist dankzij zijn door schaken gescherpte opmerkings vermogen de geheimzinnige moorde naar mat te zetten. Kent U de dader ook? Wie arrcs.eerde hij en hoc wist hij dat deze de moordenaar was? Let U vooral op de stelling van het schaakbord. U kent toch de indeling van de schaakvelden? Vraag anders deze aan een vriend of kennis, doch U behoeft deze niet persé te kennen om de goede oplossing te kunnen vinden. Uw antwoord op beide vragen wordt binnen 10 dagen ingewacht bij de se cretaris van de Schaakvereniging „Schiedam", dhr J. Haring, van Hall straat 7, Schiedam. Onder de goede oplossers wordt een aardige prijs verloot. N.B. Wilt U meer weten over de schaaksport? Komt U dan eens kij ken op iedere donderdagavond in het gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Daar schaakt dan de schaakvereni ging Schiedam. Bij de oplossing ge lieve U te vermelden of U reeds scha ker bent. Hier de 10 winnaars van de laatste competitie. Die hun prijzen af kun nen halen bij F. J. H. Giesen, West polderstraat 17b, zaterdag a.s. tussen 1.30 uur en 2.30 uur. 1. Frans Giesen 126 om. 2. Jos Giesen 105 cm. 3. Aad Putters 51 cm. 4. Aad de Raat 36 cm. 5. Herman de Veld 36 cm. 6. Herman Giesen 30 cm. 7. Aad Breugem 15 cm. 8. Aad Mil 15 cm 9. Wout Putters 15 cm. 10. Wim de Wit 15 cm. Dat de vangsten slecht zijn geweest, laat geen twijfel (over 4 uur vissen) Kop en schotels 0.98 Emmers 1.98-1.45 Ook voor Brabantla, Tornado Gero en verdere Luxe huish. artikelen naar 99 99 St. Liduinastraat 5 Telefoon 67815 vraagt Uw aandacht voor de nieuwe collectie NAJ AARS-JAPONNEN (ook met jasje) in diverse stoffen o.a.: Jacquar, wevenit, zijde en wol in moderne tinten •k Zie onze modellen binnen Zie onze etalage LANGE KERKSTRAAT 19, SCHIEDAM, TELEF. 66135 VOOR IEDEREEN! BROERSVEST 54 SCHIEDAM vanal f 109.50 Broersvest 111 Telefoon 67416 Personenwagens v.a. 4.990.- Bedrijfswagens van 250 kg-12 *-<n Op elke Austin wordt 1 jaar garantie gegeven, ongeacht het aantal km. Wij adviseren voor dit fauteuiltje een hoogpolige wollen dimmer in diverse kleuren, prijs 97.50 Bijpassende driezitsbank 300.— Bank met twee fauteuils 495.— Uit voorraad leverbaar door SCHIEDAM Hoogstraat 158 Tel. 69788 Na 6 uur J. Wltberg Tel. 62820 ORANJEGALERIJ 9 - SCHIEDAM - TELEFOON 66431 br O <T> CO 3*

Het Nieuwe Stadsblad | 1960 | | pagina 1