SPORTRUBRIEK sempra verven Het Nieuwe Stadsblad met speelt U met speelse kleuren PASSAGE-THEATER HET BOUWEN VAN EEN JEUGDDORP MONOPOLE THEATER JUBILEA BIJ DISTILLEERDERIJ „DE VINK" l;en dubbel jubileum KAPSALON RUDY 25 JAAR MUSEUM-NIEUWS voor al Uw advertenties v Haan Markt Dop Lente Welkom dat met de lente niet ook een dief uw huis binnenkomt." Sfinx Pan Einde? Vroeg Kaal De ervaring heeft ons geleerd, dat er in de weken van feestdagen wel eens dusdanige moeilijkheden zich voor doen, dat de „sportrubriek" in de vrijdag-editie moet worden opgeno men en daardoor dus twee dagen la ter verschijnt dan gewoonlijk het ge val is. Meestal is aat voor schrijver dezes geen bezwaar, maar vorige week kwam dat minder goed uit. Juist meenden we Hermes DVS een extra dienst te kunnen bewijzen door nagenoeg volledig de voorbeschou wing en opstelling op te nemen van het cricket'team dat tegen Rood en Wit zou spelen, en de rubriek ver scheen pas in de vrijdagkrant. Erg jammer en we hopen dit t.z.t. wel met het één of ander goed te maken, daar kan Hermes DVS van op aan. DUIVENSPORT. De P.V. „Snelvlie. gers" hield zaterdag een wedvlucht van St. Ghislain over 'n afstand van 170 km. De uitslag luidde1, 3, 17, 19 en 25: H. J. Tjaden; 2, 5, 24: S. Krou_ wel; 4, 10, 12, 14, 15, 18: A. Faas en zoon; 6: T. Morra; 7: A. v. d. Bie; 8, 16, 23: M. Broekh v. Mourik; 9, 22: P. Sprong; 11, 13: W. Egging; 20: G. Rietveld; 21: J. v. Rossen en Co. HANDBAL. Het jeugdhandbaltoer. nooi dat Wilton Feyenoord op Hemel vaartsdag organiseerde is een enorm succes geworden, waarbij de organi satie in goede handen was van de heer C. Zonneveld, secretaris van de jeugdcommissie. De wedstrijden had den alle een prettig verloop. In poule E en 'F gingen de eerste prijzen naar de Schiedamse scholen Willem Brouwerstraat en Burg. Verveen. In Poule J was het de Willem Brou- werschool 2 die de tweede prijs in ontvangst mocht nemen. De voor zitter van de afdeling van W.F., dhr. L. J. Varewijck reikte de prijzen uit. De heren van W.F. hebben zondag hun laatste competitiewedstrijd met 7—6 gewonnen van AHC '28 in Den Haag en eindigde daardoor op de 2e plaats achter Snelwiek met 1 punt achterstand. Door de nieuwe over gangsbepalingen zal W.F. vrijwel ze ker ook promoveren en dus volgend jaar weer in de hoogste klas van het district uit mogen komen. De heren van UVG behaalden een 17.7 zege op een incompleet Herman dad, in welke wedstrijd J. Voogdt' bijzonder actief was. Door J. Voogdt en A. Bakker stond UVG al gauw met 8-0 voor, waarna de rust met 10-1 aanbrak. Na rust een over alle lindes sterker UVG, dat door J. Voogdt K. Oosterveer, L. Bakker en C. Dob- belstein de eindstand op 17-7 wist te brengen. De dames-junioren versloe gen WIK met 3-0 en zijn hierdoor dicht bij het kampioenschap geko men. VOLLEYBAL. De tweede tegenstander in de SVC.nederlaagserie was Hou Stand uit Rotterdam. De Dames wonnen met 2-1 en de reserves met 3-0. Heren 1 kreeg van kampioen Hou Stand een 2-1 nederlaag te slikken, evenals het tweede met 2-1 aan het kortste eind trok. Vrijdag komt ZVC op bezoek. Dankzij de regeling van de Bond dat de num mers twee ook zullen promoveren, mocht SVC 'n beslissingswedstrijd spelen tegen Sportclub Hülegersberg, welke wedstrijd met 3-2 door SVC werd gewonnen. De strijd was bijzon der spannend en zowel de spelers als de toeschouwers zullen dit zenuw slopend gevecht niet gauw vergeten. Op 27 mei volgt de tweede wedstrijd en eerst dan zal bekend wezen of SVC mag deelnemen aan de promo tiewedstrijden of niet. De nederlaag- seriewedstrijden zijn hiervoor een goede oefening. VEVEO N.V.Schiedarn WANDELEN. De Koningin Wilhel- mina-Mars, waarover we vorige week al iets schreven, is door de marsled- ding omgedoopt in 'n z.g. „Suriname. tocht", wat voornamelijk tot uiting zal komen in het feestprogramma, dat bij de binnenkomst van de duizen den wandelaars gratis in de Plantage zal worden aangeboden. Liefhebbers voor deze wandeltocht kunnen zich opgeven bij de heren M. Faasse, Groenelaan 50 en marsleider Ph. van Oordt, Nic. Beetsstraat 28 a. VOETBAL. De eerste klappen zijn gevallen en helaas waren die ten na dele van enkele plaatselijke vereni- êingen. In de eerste plaats was het rsus, dat naar de afdeling Rotter dam degradeerde door een 4-2 neder laag tegen Steeds Volharden. Daar naast moest ook „Schiedam" de KNVB vaarwel zeggen en de 5-2 ne derlaag- van SVDPW tegen NRC be tekende voor de Schiedammers even eens degradatie naar de le klas van de afdeling. Dat is een zware klap voor Schiedam. Bovendien zal Mar tini t zich alleen nog maar via een be slissingswedstrijd tegen Cromvliet kunnen redden, alhoewel- de rood- witt'en met 2-1 van Velo wonnen. Ten slotte zal Excelsior'20 in een beslis singswedstrijd met Vriendenschaar, waarvan de zwartwitten zondag met 2.1 verloren, uit moeten maken wie zich voor minstens nog een jaar 2e klasser mag noemen. Er hangen dus nog meer donkere wolken boven Schiedam, al mag hierbij als licht punt worden aangetekend, dat de Schiedamse Boys de gelederen van de KNVB komen versterken en De mos door een fraaie zege op Germinal (3-2) ook nog kan promoveren. Dat DHS tegen VÖC 2.2 speelde zegt ver der weinig meer, evenals de 5-3 ne derlaag van SFC tegen Boskoop en de 6.3 zege die Dindua op ons DRZ behaalde. Voor de Schiedamse Zomeravond Competitie zullen de volgende wed strijden worden gespeeld: donderdag 18 mei: HBSSHermes DVS; vrij dag 19 mei: Demos—DRZ; DHS GSS; MartinitGTB; PPSCHermes DVS; SchiedamHBSS: Schiedamse Boys—SVV; Ursus—SVDPW; WF— SFC; Dinsdag 23 mei: DHSDRZ; GSS—Excelsior'20; Hermes DVS Martinit; GTBSchiedam; SVDPW. SW; UrsusSFC; WFSchiedamse Boys. Woensdag 24 meiPPSC-HBSS. Tenslotte ligt het clubblad van HBSS nog voor ons om van commentaar te voorzien. In een artikel worden de junioren opgeroepen om toch vooral niet te verslappen, waarbij voorname lijk wordt gewezen op het niet opko men bij wedstrijden. Ook wordt er te gemakkelijk afgeschreven en deze „standjes" gelden natuurlijk voor alle junioren en senioren van andere clubs ook. Over verslapping gesprokenmo gen we de redakties van de andere cluborganen nog eens verzoeken ons regelmatig t'e voorzien van hun bladen. Wij zullen deze met genoegen lezen en zonodig van commentaar voorzien. Uiteraard met de bedoeling dit in op bouwende zin te doen, evenals de strekking moet wezen van deze in middels al door vele medewerkers geprezen sportrubriek, die we weer willen besluiten met duizend.en-een sportgenoegens. Jan Sportief. brengt vanaf vrijdag a.s. „HANNIBAL". Een stukje geschiedenis: WIE WAS EIGENLIJK HANNIBAL Carlo Ludovico Bragaglia is de (Ita liaanse) regisseur van de groots op gezette kleurenfilm van Ufa-Filmex, die de dramatische strijd van de Car- thaagse veldheer tegen de Romeinen schildert. De titel-hoofdrol wordt ver tolkt door Victor Mature. Wij laten hieronder enkele „biografische noti ties" over Hannibal, een der beroemd ste mannen uit de oudheid, volgen. Hannibal, de zoon van Hamilcar Bar kas, was een der grootste veldheren uit de oudheid. Hij leefde van 246 tot 182 voor Christus. Hannibal was nog maar een knaap van negen jaar, toen zijn vader hem liet zweren nooit een vriend van de Romeinen te worden, maar ze te haten en te bestrijden. Op zijn 23ste jaar werd Hannibal on der zijn zwager Hasdrubal, die na Hamilcars dood het opperbevel in Spanje voerde, aanvoerder van de ruiters. Drie jaar later was Hannibal zelf opperbevelhebber van de Car- thaagse troepen. Om de belangen van zijn vaderland te verdedigen, viel hij het onder bescherming van de Ro meinen staande Sagunt aan. Toen Sagunt in het jaar 219 viel, eisten de Romeinen van de Senaat van Car thago de uitlevering van Hannibal. Dat werd natuurlijk geweigerd, waar op de Romeinen de Carthagers de oorlog verklaarden. Ten einde de Romeinen vóór te zijn in het offensief ondernam Hannibal zijn legendarisch geworden tocht naar Italië. Met zijn soldaten, zijn ruiters en een grote kudde olifanten trok hij, zij het met ontzaglijke verliezen, de Alpen over, (waarschijnlijk over de Mont Genis en door de Clavierpas) en in de herfst van het jaar 218 stond hij met een leger van 26.000 man in Noord-ItaLië. In een raiterslag dreef hij de Romeinen terug en een jaar later versloeg hij Gaius Flaminius aan het Trasimenische meer. Toen stond de weg naar het Zuiden voor hem open. Met een enorm leiger van acht legioenen, d.w.z. 86.000 man, trok ken de Romeinen opnieuw tegen hem op maar zij werden in de beroemde Slag van Cannae vernietigend versla gen. Desondanks werd zijn situatie allengs slechter. Na zeer harde gevechten en eindeloze verliezen moest Hannibal inzien, dat hij de oorlog in Italië niet kon winnen. Hij trok zich terug in de Zuid-West-hoek van het land, waar hij later door de Romeinen versla gen werd. Opnieuw werd zijn uitle vering geëist Hannibal was evenwel intussen naar Kreta gevlucht en toen hij in het jaar 182 gevangen zou wor den genomen, 'maakte hij door vergif een einde aan zijn leven. Beste jongens en meisjes. Zeer waarschijnlijk heb je al iets ge lezen over het Jeugddorp dat jullie zelf kunnen bouwen in de Pinkster- vakantie op en nabij de Martdnit- sportvelden van 23 mei tot en met 27 mei a.s. Jullie meester of juffrouw op school, jullie clubleidster of leider weet er wel meer over te vertellen. Maar enkele dingen wil ik jullie nu al vast verklappen. We beginnen dinsdag 23 mei met het bouwen en werken de volgende dag rustig verder. Donderdagsavonds wordt jullie eigen dorp geopend door onze Burgemeester van Sohiedam, de Edelachtbare heer Mr. J. W. Peek. De vrijdag kunnen we de hele dag gaan sporten op de velden die bij jul lie dorp behoren, hierbij kan je nog heel mooie prijsjes winnen ook. Zaterdag breken we dan de hele boel weer af, en natuurlijk help je dan mee. Als dat allemaal is gebeurd komen we weer bij elkaar en krijgt iedereen een Bouwbewijs dat hij heeft r-ieege- bouwd aan het Jeugddorp Schiedam, en hierop komt een mooie foto van je bouwwerk. Natuurlijk moet je niet alleen gaan bouwen, maar bijv. samen met een paar vriendjes. Wat je allemaal kan gaan bouwen? Natuurlijk huizen, gewone huizen, en flats, fabrieken, een kerk, een zieken huis ,de brandweergarage en natuur lijk ook je school hoort er bij. Nu wil je nog weten wat het kost? Wel, één rijksdaalder of f 2.50 voor de hele week. Elke dag breng je je brood mee, dat je op kunt eten op het bouwterrein, van ons krijg je melk of limonade er bij. Elke morgen verwachten we je om 9 uur en we gaan weer naar huis om 5 uur in de middag. Vraag maar vlug of je mee mag doen. Tot ziens allemaal en een fijne week Jeugddorp Schiedam, C. A. Herman Verpoorten. Geef je op aan de leiding van je club of je meester op school. Ook kan je je opgeven op het clubhuis „Sint Joris Doele", Doeleplein 1, telef. 68338. Vanaf a.s. vrijdag middagvoorsteling Zorro in „Het teken aan de wand"; avondvoorstelling „Europa bij nacht" Een keur van Europa's grootste ar tiesten uit de wereld van cabaret, nachtclub, circus, ballet en variété! Donderdagcyclus 25 mei: Allred Hit- chcok's „De vrouw die 2 x leefde". In de middagvoorstelling strijden flitsende zwaarden voor de gerechtig heid. Guy Williams als de fabuleuze Zorro. Diego, de knappe zoon van de Span jaard Alejando de la Vega, is van Spanje op weg naar huis, als hij hoort, dat de bewoners van Los An geles in moeilijkheden zijn geraakt door de omkoopbaarheid van een „comandante". Diego ziet wel in, dat hij niet met geweld te werk moet gaan en besluit dan dat hij gemaskerd zijn weg zal vervolgen om te proberen comman dant Monasterio te verslaan. En zo trekt dan Zorro, alias Diego, ten strij de. In Los Angeles aangekomen bemerkt Diego de haat, die tussen Monasterio en de Spanjaarden heerst. Een buurman van de la Vega wordt beschuldigd van verraad en komt in de gevangenis, maar Diego, in zijn nieuwe vermomming als Zorro, de Vos, bevrijdt hem. Monasterio neemt wraak en nu be sluiten de Spanjaarden zelf op pad te gaan om Monasterio, alsmede zijn soldaten te verslaan. Door het verraad van een spion zou alles verloren geweest zijn, als Zorro niet tussen beide was gekomen. Monasterio probeert een van de Span jaarden, Martinez, om te kopen en tijdens een diner verschijnt Martinez als Zorro. Deze berooft alle gasten, waaronder ook Diego. Diego sluipt weg en net voordat Mar tinez probeert te ontsnappen, ver schijnt Diego als de echte Zorro. In een heftig duel tussen de beide Zor- ro's ontdekt Monasterio, dat Diego de werkelijke Zorro is. Wanneer de Spaanse gouverneur plot seling ten tonele verschijnt, probeert Monasterio naar de zijde van Diego over te lopen, maar als deze bemerkt, dat de gouverneur en Diego oude vrienden zijn, keert hij zich weer te gen Diego. De gouverneur ontslaat Monasterio en een dolgelukkige sergeant Garcia mag voorlopig zijn plaats innemen. Op nieuw heeft het zwaard der Gerech tigheid in de handen van Zorro ge triomfeerd Naar wij vernamen zijn dit jaar de Heren: H.H. Veldhoven, P. v.d. Kraan, B. H. Löke en P. Rotmans resp. 45, 35, 12Va en 1234 jaar werkzaam bij de N.V. Visser Co., distilleerderij, Likeur stokerij en Wijnkoperij „De Vink". Ter gelegenheid hiervan wordt a.s. za terdag 20 mei van 111 uur receptie gehouden in Maison Westhuis, Wa rande 207, Schiedam. 23 Mei a.s. viert Kapsalon „Rudjr" in de Passage nr. 16 een dubbel jubi leum. Dan bestaat allereerst de Da messalon 25 jaar, en op de tweede plaats, is deze moderne en in de loop der jaren zo bekend geworden Da messalon 25 jaar in de Schiedamse Passage gevestigd. Door in de achter haar Eggende jaren steeds het nieuw ste te brengen op haar gebied, heeft Dameskapsalon „Rudy" het gepres teerd, van meet al' aan bekendheid te krijgen als een zeer moderne sa lon. Na de interne verbouwing van vorig jaar, is deze Dameskapsalon voorzien van de nieuwste apparatuur op dit gebied. Rest ons nog Dames kapsalon „Rudy" van harte proficiat toe te wensen met haar dubbel jubi leum. De aangekondigde voordracht in de serie Kunstgeschiedenis in Vogel vlucht op woensdagavond 17 mei '61 in de aula van het Stedelijk Museum te Schiedam zal wegens ziekte van de conservator geen doorgang kunnen vinden. Nader zal nog worden bekend ge maakt, wanneer deze voordracht zal plaatshebben. Vjjf eeuwen nadat MagheDiaan als eerste met een zeilscheepje rond de wereld voer, is Gagarin om de aarde gevlogen. Een nieuwe era is begonnen, zeggen geleerden en journalisten, en andere leken zeggen bet na. Specialis ten op onderwijsgebied zijn dezer dagen te Hamburg bijeen gekomen om de con sequenties hiervan na te gaan en een beeld op te roepen van de leerstof voor de opgroeiende jeugd die in het ruimte- tijdperk volwassen zal worden. Die jeugd zal minder aards en meer ruim telijk moeten Ieren denken dan de nu opgegroeide, in plaats van op het be krompen-eigene zal zij haar blik op hei wijds-algemene moeten afstemmen, heelalwaarts gericht ais jonge hanen die de hemel in vliegen. En de woor. denhoeken zullen moeten worden omge werkt: uitdrukkingen als „aards" en „ondermaans" zullen uit de vocabulai re verdwijnen en er zullen nieuwe woorden voor in de plaats komen, de woorden die volgende Gagarins zullen uitspreken wanneer zij van Yenus en Mars terugkeren: aarde-taai zal veran deren in heelai-taal en aardmannetjes worden heelal-heren. En zullen we dan ruimte en tijd heb ben om eens heel hartelijk te lachen?... om Cuba en Laos en om de 4614-urige werkweek? De Engelse speelgoedfabrikanten zien ver vooruitzij besloten speciaal speelgoed te gaan fabriceren voor de kinderen van Mars- en Venusbewoners. Nu we met hen wel gauw contact zul len maken, willen zij er zeker van zijn De wereld van week tol week niet achteraan te komen bij het verove ren van de markt op die planeten- De een z'n nood is de ander z'n broodhotel- en pensionhouders aan Franse en Italiaanse Rivièra wrijven zich in dc handen in afwachting van een ongewoon grote toevloed van Ameri kaanse toeristen. Zij komen in groter aantal omdat ze dit jaar niet naar Cuba kunnen gaan. Zal men weldra Russen in Moskou met dophoed en paraplu zien lopen? Drie manlijke Engelse mannequins gaan op 19 mei naar Moskou om er de Engelse herenmode te propageren. De lente heeft in Japan zrjn intree ge daan met van poëtische teksten voorzie ne affiches van de Japanse politie, waarin erop gewezen wordt dat met het ontbloeien van de bomen die van de straatdieveggerij en oplichterij gelijke tred houdt. Een der teksten luidt: „Het Japanse leven heeft zo zijn eigen ritme. Maart is de maand van de bloeiende pruimebomen, april die van de kersebloesem. April orengt een op gewekt humeur die ck nonchalance Li de hand werkt. Men gaat even naar bui ten en... laat de deur openstaan. Zij we ten het, de gauwdieven, en let dus op De duizenden die ieder jaar naar Egypte trekken om er de sfinx te zien, zullen vanaf deze zomer de geschiede nis van de veertig eeuwen dat hij daar over de woestyn staart uit de mond zelf van het beeld te horen krijgen. Het reuzen monster spreekt in vier talen Engels, Duits, Frans en Arabisch. Het wordt daarbij verlicht door een door Philips geconstrueerde lichtinstallatie. Dezelfde firma leverde ook het appa raat van 's finxen stem. „Sedert 4000 jaar heb ik alle zonsop gangen gezien die de mensheid zich kan herinneren", spreekt de stem in het donker. Daarna gaat de illuminatie aan en vertelt de sfinx zijn geschiedenis, terwijl de toeristen ademloos toeluiste ren... „Zend zoveel braadpannen als je k'Tit", luidde een telegram dat enige weken geleden vanuit Amerika naar Frankrijk werd gezonden. Het ging om de Franse braadpan die door mevrouw Kennedy wordt gebruikt en nu door hon- dedduizenden Amerikanen wordt be geerd. De Fransen bleken in staat om er direot 11.520 per vliegtuig af te leve ren. Het geheim van de pan? Men kan er mee bakken en braden zonder vet te ge bruiken. De Amerikanen noemen hem daarom de „vermageringspan". Brigitte Bardot zegt dat ze ermee op houdt. Ze heeft genoeg van filmen, handtekeningen zetten, nagegaapt wor den, enz. Ze heeft nog een contract voor drie films, die maakt ze af, en dan wil ze decorontwerpster worden. Onder de mensen In Parijs die vroeg opstaan zijn 25.000 werksters die 's mor gens van 4:7 uur de kantoren schoon maken op de Champs-Elysées. De Belgische sportjournalisten zijn er zo op gebrand dat hun favoriet Rik van Looy in de Ronde van Frankrijk zal starten, dat zij hebben gezworen hun hoofden kaal te scheren als hij hun dit plezier doet.

Het Nieuwe Stadsblad | 1961 | | pagina 6