MORGEN DE LAATSTE KOOPJES BIJ; H, üo vaart c° DE JACHT OP EEN HUIS Agatha Christie en haar moorden HERENMODEMAGAZIJN 4 DAGEN KOOPFEEST BIJ LA LIGNE SCHATGRAVEN IN DE SPAANSE POLDER MEUBELSHOWROOM STRICKLEDEWEG 105 f PRINS 's Werelds beroemdste en geliefdste schrijfster van criminele romans BROERSVEST 56 Alle voorradige restanten, tegen ABNORMAAL LAGE PRIJZEN Deze verkoop duurt slechts 4 DAGEN profiteert van deze EXTRA KOOPJES De zaak voor de modieuse vrouw ROTTERDAMSEDIJK 399 TELEFOON 67550 ZATERDAG 29 JULI A.S. LAATSTE OPRUIMINGSDAG KIJKDAG VAN 2 TOT 6 UUR in onze Profiteert van deze unieke gelegenheid om een bankstel 100 a 200 goedkoper te kopen. De opruimingsaanbiedingen zijn duidelijk aangegeven. Tevens vindt U daar onze duidelijk geprijsde normale aanbiedingen, waardoor U in staat bent een verantwoorde keus te maken. Ongehinderd kunt U in onze Showroom rondkijken. Onderstaand kaartje wijst U de kortste weg naar: Bekijkt ook onze etalage in het Ontvangst centrum HOOGSTRAAT 158, SCHIEDAM met verrassende opruimingsaanbiedingen U kunt daar ook steeds terecht voor tussen tijdse bezoeken aan onze Showroom. Tel. 69788. Na 6 uur J. Witberg. Tel. 62820 LEGO MARKLIN 't Mooiste cadeau wat U een kind kan geven vindt U bij Hoogstraat 68 Telefoon 68681 o.a. Bellapoppen vanaf6.75 - 49.50 Looppoppen van24.tot 74.25 Speciale aanbieding: VLEESPOPPEN met kambaar ingeplant haar 40 cm lang, leuk aangekleed van 18.95 voor slechts9.95 Winther Driewielers, leuk en stevig met spaakwielen34.90 Badminton Rackets2.95 - 2.25 - 1.98 TRIX DINKY TOYS Accountantskantoor MOERBEEK en SLAGT Molstraat 1, Rotterdam-1 heeft plaats voor enige ASSISTENT-ACCOUNTANTS (Mnl. of Vrl.) zowel beginnenden als met enige jaren kantoorervaring H.B.S.- of Mulo-opleiding Sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. Desgewenst kan telefonische af spraak voor mondeling onderhoud worden gemaakt (telefoon 12.29.20, buiten kantoor- lijd 46347) ADVERTEERT IN DIT BLAD Bouwterreinen in Engeland nog veel schaarser dan bij ons Waanzinnige grondprijzen in binnenstad Dat Englands beroemdste en geliefd, ste schrijfster van criminele romans Agatha Christie eenmaal aan het Engelse hof kwam, dankte ze de ge storven koningin-moeder Mary. Toen deze vorstin namelijk tachtig jaar werd, bood de B.B.C. haar een on verwacht en origineel geschenk aan; men vroeg haar voor een omroep programma van twee uur haar wen sen kenbaar te maken; dit program ma zou dan als „Het Koningin-Mary- program" uitgezonden worden In spanning wachtte men op de beslis sing der koningin-weduwe; men re kende vrijwel op muzikale wensen. Doch de verrassing, maar ook de geestdrift was groot, toen de vorstin m haar privé-uren 'n crimineel hoor spel van Agatha Christie wenste te horen. Begin verleden jaar kreeg de schrijfster als loon de orde van de British Commonwealth. De goede tante Agatha was op eenmaal tot „nationaal instituut" gepromoveerd. Agatha Christie schreef in 30 jaren 65 romans met een totale oplage van meer dan 50 miljoen exemplaren en zeven theaterstukken, van welke „De muizenval" vijf jaar lang in Londen ging. Hollywood verfilmde verschei dene van haar romans; ieder draai boek leverde haar meer dan 1 mil joen gulden op. In 1948 publiceerden de „Penguin-Books" tien van haar romans als pocketbooks met oplagen van telkens 100 000 exemplaren; deze 1 miljoen boeken waren binnen het jaar uitverkocht. Slcehts de belastingen en de literaire agent van mrs. Christie weten, wat zij verdient; de schattingen lopen om een wekelijks inkomen van 22.000 gulden, van welk bedrag, dank zij de hoge Engehe belastingen, per jaar maar l'/« ton overblijft. De schrijfster is voor haar volk de goede en traditiesterke Engelse, ze bezit een villa in Chelsea, een land huis bij de mond van de Dart m De vonshire en een woonhuis te Oxford. Met smaak vertellen de bladen, dat zij haar geschiedenissen in het bad pleegt te bedenken, en dat ze bij ieder hoofdstuk een kilo appels eet. Elegante moorden. De moorden in Agat'ha Christie's ro mans zijn voorname moorden. „Ze wekken de bloedige instincten op van msenen, die bij het zien van 'n echte druppel bloed in onmacht zouden vallen", schreef eens de „Evening Standard". ,De zogenaamde harde Amerikaanse criminele romans", ver klaarde de schrijfster, „interesseren mij niet; ik leerde nooit mensen kennen, zoals ze in deze boeken ge schilderd worden en begeer ze ook niet te leren kennen". De moorde naars van Agatha Christie's boeken gedragen zich goed, zijn tactvol, moorden discreet en weten in het ergste geval ook zonder de lezer te kwetsen te verdwijnen. De schrijfstei begon haar carrière in 1915. Nadat ze aanvankelijk als pia niste en zangeres tevergeefs een toe komst gezocht had, ging ze in dit jaar als verpleegster naar het westelijk front en beleefde hier, hoe, nadat 'n grote hoeveelheid arsenicum uit de gifkast verdween, de politie de een na de ander van de diefstal verdacht en hoe zijzelf ze heette toen nog Miller in het middelpunt van de sensatie stond. Op raad van haar moeder bouwde zij uit het geval haar eerste roman: „De geheimzinnige misdaad van Styles". Natuurlijk, alle begin is moeilijk, ook voor de later zo ontzaglijk veel gelezen schrijfster. Haar manuscript reisde 18 maanden lang van uitgever naar uitgever, tot dat er eindelijk een gevonden werd, die haar copy voor vijfhonderd gul den kocht. En de roman had niet eens succes. Het duurde tien jaar, waarin zij ook tien boeken schreef, eerdat ze met haar Roger Ackroyd- historie plotseling beroemd werd. Zelfs moordenaars vragen haar raad. Sindsdiens werd zij de „koningin van de misdaad" sinds Lucretia Borgia de (theoretisch) bloeddorstige mens en vermoedelijk ook de enige die door moorden een vermogen ver diende. Voor het schrijven van een manuscript heeft ze twee maanden nodig en gewoonlijk schrijft ze twee romans per jaar In 1930 liet ze zich van haar eerste man majoor Archi bald Christie scheiden en huwde de archaeoloog Max E. L. Mallowen, die zij op veel van zijn onderzoekings- reizen vergezelde. Ze ontvangt brieven van lezers uit alle delen van de wereld en haar post kan door menige filmster be nijd worden. Gewoonlijk zijn het brieven van bewonderaars, maar ook kwam eens iemand tot haar met de discrete vraag„Lieve goede me vrouw, ik zou sinds lang zo graag mijn schoonmoeder uit de weg wil len ruimen. Hoe moet ik dit met suc ces en zo discreet mogelijk ten uit voer leggen Men kan begrijpen dat Agatha Chris tie op zulke vragen geen antwoord geeft. m nyWWVWVWVVWVWWVVWVVVWVVVVVVVWW\AA/VVVVVVVVWWWWWWWVW\A/VVW J VVAVVWWVWVVVVWVVViAWVVMWVWVVWVMMAftM/VVVVVVVWVVVWM/VWVWyVVVNftft Gevraagd: 4 kamerwon. op nette stand bereid in boedel of gemaakte kosten goed te betalen( woning rail mogelijk). Br. nr. 3395, bur. v.d. blad. Ruilen van geschenkbon nen. Jannie, Dieta is mijn troel, we spelen samen de voetbalpoel. Maandag trekt de loterij, een reep chocola voor mij. Koos de Kapper. Tel. 68587 Te koopherenrijwiel met drie versnellingen en torpedo. Leeuweriksangel 19. Te koop: nieuwe lucht buks 4V« kaliber m. kogels ƒ42,50; meisjesfiets, leeft. 8 jaar 17,50; Berini-eitje. in prima staat 55,stof zuiger met slang ƒ17,50; 2- pits gasstel, groen ƒ4,50. van Hogendorpstraat 17, Nieuwland. Te koop: houten pakkist hoogte 62, lengte 110, breed te 64 cm. J. Verhoef, Kievitsiaan 20. Te koop: snelbrommer, merk Avaros, bouwj. 1959, prijs ƒ150,—. Bellstraat 11b. Te koopN.S.U., 350 cc., in zeer goede staat. R. den Breejen, Vondellaan 50a. Woningruil. Maastricht- Schiedam Aangeboden te Maastricht moderne 4 ka merflat a.d. Dr. Schaepman straat, douchecel enz., ruim vrij uitzicht, huur ƒ50,p. maand. Gevraagd te Schie dam 4 kamerwoning, zo mogelijk nieuwere bouw, hogere huur geen bezwaar. Schrift, of tel aanbiedin gen: Bijkantoor Centrale, Westersingel 28b, Rotter dam, Tel. nr. 138333. pUlH koRBAAN FRANSCHC O MEUBELEN Te koop; voetbalschoe nen, z.g.a.n., maat 44. Broersveld 65a. Te koop: dames- en een meisjesfiets. Dr. Schaepmansingel 58. Binnenkort te huur: een vrije woning zonder ver gunning, huur 14,p.w., overname verbouwingskos- ten en enige inboedel ver plicht. Wie over 1000, contant beschikken, gelie ven te schrijven onder nr. 3397, bur. v.d. blad. Te koop: leuk vacantie- wagentje, Ford Prefect. de Zwart, Breedstraat 23. Te koop wegens emigra tie: kort bontjasje, Ocelot, maat 42-44. Burg. van Haarenlaan 1087. Woningruil. Aangeboden 4 kamerflat, le etage, huur 12,95 in Nieuwland. Gevr 5 a 6 kamerwoning in cen trum of Nieuwland-Oóst, event, met bedrijfsruimte. Br. nr. 3396, bur. v.d. blad. Te koop Engelse kinder wagen ƒ10,— accu laad- transformator, laadt 24 volt tegelijk ƒ100,— garage- cnck 60, Damlaan 51. Te koop: wit kanten bruidsjapon 7/8 met bijbe horende satijnen onderjurk en kapje, maat 40-42. Niet gedragen in Schiedam of Rotterdam. Br. onder 3398, bur. v.d. blad. Te koop: Eysink brom- tandem Renata, met J.L.O.- motor, in prima staat. Te bevragen: J. L. Jansson, Fahrenheitstraat 25a. Te koop: een vloerkleed 200x300 en een vloerkleed 170x240 cm. Dr. Wibautplein 66 N.S.U. Prima te koop, in zeer goede staat. v.d. Linde. Da Costastr. 11b Te koop: kinderwagen met afneembare bak en een bedje. Hoogstraat 32. Te koop: in goede staat zijnde NSU brommer, prijs 95,—. Halleystraat 8b, Schiedam. Te koop: dames- en he renrijwiel 35,per stuk. Puttershockoestraai 38. Te koop: N.S.U. max., 250 cc., kk., in prima staat. Prof. Aalberselaan 81. Dat Engeland een eiland is, heeft de Engelsman als zodanig altijd veel ge noegen gedaan. Dat dit land evenwel betrekkelijk klein is en de ruimte er jaarlijks beperkter wordt, heeft nu voor het eerst aanleiding gegeven tot bezorgde gedachtenwisseling. De uitbreiding van de bevolking, het uitgroeien van steden en de wens van haast alle Britten een eigen huis te bezitten, zijn aanleiding tot een be denkelijke situatie geworden. De voor steden breiden zich onbeperkt uit, de „groene gordels" rondom de miljoe nensteden worden voortdurend smal Ier en de prijzen van bouwterreinen stijgen tot in het waanzinnige Bouw grond is hier nog veel schaarser dan m onze eigen steden; de jacht op een geschikt terrein neemt veelal hyste rische vormen aan. Steeds feller wordt er de laatste tijd over grondprijzen en gebrek aan bouwgrond gediscussieerd. Een be richt, dat deze dagen te lezen viel, heeft Engeland doen opschrikken en de tongen hevig in beweging gebracht, terwijl regering, zowel als pers opval lende belangstelling tonen In Luton, een stad met 100.000 inwoners ten noorden van Londen, werd in het cen trum een bouwterrein van 2.000 m- voor omstreeks 270.000.000,— ver kocht. Dat is niet minder dan om streeks 1.350,— per m2. Het terrein was tevoren parkeerplaats voor auto's geweest. Nu zullen er flatgebouwen voor kantoren en zaken verrijzen. Voor de oorlog was de waarde van ditzelfde terrein 180.000, Deze fantastische verkoop, die uniek is in de Britse historie, wijst overdui delijk op de ernst van de toestand. Jaren geleden al werden er om de grotere steden, zoals Londen, Birming ham en Manchester groene stroken aangelegd, die niet bebouwd mochten worden. Inmiddels hebben buitenwij ken, voorsteden en satellietsteden de ze zóne allang oversprongen en drei gen alle open land tussen de grote industriecentra en de grote steden in Zuid- en Midden-Engeland te over woekeren. Men begint nu de pessimisten ernstig te nemen, die half Engeland al zien volgebouwd met huizen en straten, fabrieken en parkeerplaatsen. Deze ontwikkeling wordt sterk in de hand gewerkt door het verlangen van de gemiddelde Engelsman naar een eigen huis. Nu nog is het voor 90% van al le Britten een onverdragelijke ge dachte in een huurhuis te wonen. Meer dan 3/4 van alle bewoners in Engeland, Schotland en Wales bewo nen een eigen, zij het meestal dan ook klein huis. Het zou een revolutie be tekenen, wanneer men overging tot de maatregel, 'ie mensen met een vooruitziende blik steeds dringender eisende bouw van woonflats en blok ken voor vele huisgezinnen, teneinde de kostbare bouwgrond productiever te kunnen benutten. Het grote conservatie dagblad „Daily Mail' schreef dezer dagen: „Het Par lement heeft grote macht. Het zou zelfs de macht hebben het Britse volk over te halen zich eindelijk in flat woningen te vestigen en daartoe zal het toch moeten komen." De conservatieve regering heeft er zich tot dusver evenwel toe beperkt de verzekering te geven, dat de „groe ne zóne" niet zal worden aangetast. Daarnaast wil men proberen de cen tra van grote steden, die tengevolge van het wegtrekken van stedelingen naar de buitenwijken geleidelijk ont volkt raken, te moderniseren. Binnen de oude stadsgrenzen zal alle beschik bare bouwruimte worden benut; er zullen kantoorflats verrijzen en daar naast woonflats. Bovendien zullen ge schikte bouwterreinen buiten de „groene zóne" .worden aangewezen Maar zelfs hierdoor za 1de terreinhon ger zich niet laten bevredigen ep de in Engeland toch al overmatig lange afstand en naar kantoor en fabriek zouden nog groter worden. En inmiddels blijven de grondprijzen stijgen. Er is in Engeland op het ogenblik geen beter beleggingsobject dan een huis, een bouwterrein of een willekeurig stuk woeste grond. Te Luton, de stad met het duurste bouw terrein in heel Engeland, zijn de an dere prijzen ook ogenblikkelijk om- hooggeschoten. De grondprijzenmarkt in deze onbelangrijke provincie-stad is een goudmijn geworden. Makelaars cammen de stad uit. Gebrek aan grond zal Engelands moeilijkste probleem blijven. Tenein de te voorkomen, dat er nog meer prachtige landschappen in eentonige huizenzeeën worden veranderd „Een walgelijke inktvis, die als pap alle kanten uitstroomt" schreef een krant schilderachtig zijn krachtige maatregelen geboden. De nu heersen de bouwkoorts en de overspannen grondprijzen zullen zich ongetwijfeld weer matigen, maar het blijft een vraag waar men op een eiland, dat al overbevolkt is en nauwelijks nog re serve aan grond bezit, bouwterreinen vandaan moet halen tenzij men be reid is wooncentra te vestigen in de onherbergzame hooglanden van Schot land of de ruige bergstreken van Wa les.

Het Nieuwe Stadsblad | 1961 | | pagina 8