HET NIEUWE STADSBLAD m OFFICIËLE OPENING WINKELCENTRUM AAN MGR. NOLENSLAAN ETALAGE-WEDSTRIJD MOLEMSI^A Burgemeester Mr. J. W. Peek verricht plechtigheid INVULFORMULIER OPENING WINKELCENTRUM AAN DE MGR. NOLENSLAAN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 BROERSVEST 125 SCHIEDAM TELEFOON 67368 - 63939 Morgen zal Burgemeester Mr. J. W. Peek de officiële en plechtige opening verrichten van het gran dioze nieuwe winkelcentrum aan de Mgr. Nolenslaan. Om drie uur komt een select gezelschap van genodigden, waarvan het merendeel rechtstreeks met het tot stand komen van het Centrum te ma ken heeft gehad in de Schiedamse Cartonnage Fabriek bijeen om vandaar naar de Mgr. Nolenslaan te gaan voor de officiële plechtigheid in het openbaar. Daarna zal het gezelschap langs de reeks van winkels een wandeling maken om naar de Cartonnage Fabriek terug te keren. Dan is eindelijk de kroon gezet op jarenlang studeren en werken in de richting van het prachtige resultaat dat hier in de nieuwe stadsuitleg dicht bij het oude centrum tot stand is gebracht. Bij een feestelijke opening... j- De gedaanteverandering diiedeNieuw- laindse polder sedert de tweede we reldoorlog heeft ondergaan, dat war den wij ons op dit feestelijke moment opnieuw bewust, is bijna onvoorstel baar. In feite moest Schiedam zijn head Kefchel gehoord, daarna bwaim het gedurende ongeveer een eeuw on der het bestuur van Schiedam. Ver volgens kreeg Nieuwland in die Fran se tijd een eigen bestuur om in 1813 opnieuw onder Schiedam te komen. vols trekkingen vonden in diie tijd plaats in het huis van de burgemees ter, die nota bene in Schiedam woon de. Het doet dan ook wel vreemd aan te vernemen dat de eemeenite Nieuw- lainid bij zijn opheffing in 1855 ge- ,T*r. toekomst na de bevrijding wel zoe ken in het lage poldergebied, dat zon dier meer voor bebouwing niet ge schikt was en dat ook in het verleden niet bepaald een stralende positie in nam. Tot ver in de zeventiende eeuw heeft 'het onder de Ambachtsheerlijk- Hoe weinig belangrijk het gebied was bleek wel in 1818 toen Nieuwland een afzonderlijke en zelfstandige gemeen te werd zander een raadhuis te bezit ten, een kerk of een school. De voor naamste gemeentelijke gebeurtenissen als raadsvergaderingen en huwelijlks- HOORT EEN FEESTELIJKE MET VELE en MOOIE PRIJZEN waaraan natuurlijk een ieder meedoet!! De beschikbaar gestelde prijzen zijn bij de winkeliers in de etalage's tentoongesteld. WAT MOET U DOEN om in aanmerking te komen voor éen der vele prijzen welke door de winkeliers van Mgr. Nolenslaan be schikbaar gesteld werden.. GA EENS GEZELLIG DE ETALAGE'S BEKIJKEN. bij winkelier vindt U (tegen of) in de etalage op een glazen plaat EEN BEDRAG AAN GELD in centen, stui vers, dubbeltjes, kwartjes, guldens en-of rijksdaalders. SPECIFICEER DIT BEDRAG in centen, stuivers, enz. enz. Vul dit in op onderstaand formulier van UW leuze over deze winkelgalerij, en lever dit formulier vóór doch uiterlijk op 29 november a.s. in. U zietheel eenvoudigdus nu aan de slag. ETALAGEWEDSTRIJD MGR. NOLENSLAAN. In de etalages bevinden zich centen stuivers dubbeltjeskwartjesguldensrijksdaalders Het totaalbedrag is Mijn leuze is als volgt: Ingezonden door: naam. Adres Woonplaats Dit formulier uitknippen en inleveren vóór doch uiterlijk op 29 november as. bij Radio Blanken, Winkelcentrum Mgr. Nolenslaan .(De prijswinnaars ontvangen hun prijs nog vóór St. Ndcolaas) voegd bij de gemeente Kethel en Spa- lanid. Maar deze toestand duurde evenmin lang want in 1863 werd dit poldergebied definitief bij Schiedam ingelijfd. Al dit heen en weer geschuif bewijst wel dat men eigenlijk met deze pol der, die weinig geschikt was voor be woning en meer voor beweiding en het boerenbedrijf, eigenlijk geen raad wist. In dat opzicht is de situatie ech ter wel .grondig veranderd. Met groot élan heeft Schiedam na 1945 gewerkt om deze laaggelegen pokier te veran deren in welverzorgd woongebied, waarin het goed leven zou zijn. Het lage terrein moest worden opgespo ten en een totaal nieuw rioleringsstel sel bleek noodzakelijk. Maar hier lag nu eenmaal de mogelijkheid voor een gezonde uitbreiding van onze stad. En Schiedam mag zich tot in Lengte van dagen gelukkig prijzen, dat het op het juiste moment de juiste figu ren heeft gehad om hier onder bijzon der moeilijke omstandigheden iets groots en harmonieus tot stand te brengen. Met rasse schreden ontwik kelde zich de woningbouw en al gauw werd duidelijk dat dit volgens een hecht en weloverwogen stedebouw kundig plan geschiedde. Ruim 7 jaar geleden in augustus 1954 was het zo ver dat de winkelgalerij op het Dr. Wibautplein feestelijk kon worden geopend. Nieuwland bad een eerste centrum gekregen, dat het le ven in de jonge wijk al veel aantrek kelijker maakte. En nu is een stuk oostelijker een nog grootser complex van winkels en woningen tot stand gekomen, dat al vóór zijin offioiële opening de aandacht vain vele duizen den stadgenoten heeft getrokken. Er is lang gestudeerd en gedokterd aan het plan, maar nu het eenmaal ver wezenlijkt is, blijkt het een wei-over wogen geheel te zijn geworden met een rijke afwisseling vac bijzonder verzorgde winkels. De na-oorlogse welvaart is hier als het ware in sreen en glas vastgelegd, in levendige win kels vol opgewekte kleuren en voor zien van die modernste outillage. Voor foto-toestellen en kaas, voor rijwielen en een permanent, voor snoepgoed, le vensmiddelen, woninginrichting en bloemen, voor wasmachines en juwe len, voor banket en brood, voor manu facturen, rookartikelen, gedistilleerd, radio's en nog veel meer kan het pu bliek terecht in de prachtige galerij, die zo harmonisch werd ontworpen door het architectenbureau Sprayt en de Better. Het !s erg gemakkelijk en ook gebrui kelijk om iets nieuws maar zonder meer modern te noemen. Maar dit winkelcentrum vertoont duidelijk de trekken van het moderne bouwen, vooral omdat hier een algemeen com plex is gemaakt, waarbinnen de afzon derlijke winkels naar eigen verkiezing door de diverse ondernemingen kon den worden ingevuld. Het is juist aan deze opzet, die typisch van onze tijd is, en die b.v. in de Rotterdamse Lijn baan tot zulke prachtige resultaten geleid heeft, te danken dat hier zulk een boeiend en afwisselend geheel is ontstaan zonder dat het totaal-beeld onrustig of onevenwichtig is gewor den. Het is een gelukkig verschijnsel dat aan de Mgr. Nolenslaan ook een win kel! ersa-ereniiigin,g is ontstaan, die het ondernemen van gezamenlijke propa- ganda-ahties mogelijk maakt. Daar aan is het alvast te danken dat waar schijnlijk morgen al een fraaie feest verlichting zal kunnen worden ontsto ken. Tegen het Sinterklaasfeest zal de brede boulevard langs de winkels voorzien worden van een hele reeks vlaggen. En ook voor Kerstmis staat een verzorgde versiering op het pro gram. Dan zullen tien a twaalf kerst bomen met mooie verlichting ge plaatst wordien en zal stemmige mu ziek voor de nodige sfeer op de Mgr. Nolenslaan zo g dragen. En hoe veel meer zal er nog niet te bereiken val len, niet in het minst in samenwer king met de gemeente, die dit project al met zo veel zorg heeft omgeven! We denken b.v. aan de verzorging van kleurrijke bloembakken gedurende 'n groot deel van het jaar en moge1!ijk ook aan de plaatsing van een aantal beeldhouwwerken, die het hier in de grootse ruimte zo praahitig zouden doen en de kunst nader tot het pu bliek zouden brengen. Er is toekomst en er is muziek voor dit prachtige centrum in Nieuwland. Reeds 15 jaren lang staat het bouwen in het middelpunt van de belangstel ling. Aanvankelijk was het centrum van alle bouwactiviteit gelegen in het herstel of de vervanging van de door het oorlogsgeweld beschadigde of ver woeste woningen en bedrijfsruimten. Deze fase is inmiddels reeds lang af gesloten. Ook de tweede fase, het inhalen van de achterstand als gevolg van het niet-bouwen tijdens de oorlogsjaren, is wel voorbij. Wie ziet naar de grote aantallen woningen, in Schiedam in de laatste 5 jaren gebouwd, en deze aanwas vergelijkt met de bevolkings toename, staat wel verwonderd dat het getal woningzoekenden niet aan merkelijk is gedaald. Sinds 1 januari 1957 toch zijn rond 3300 woningen ge bouwd, voor het grootste deel in Nieuwland; in deze zelfde tijd nam de bevolking toe met eveneens rond 3300 zielen. De gemiddelde woningbe zetting is door dit alles tot beneden de 4 personen per woning gedaald. Aan de hand van de vroeger geldende maatstaven zou men verwachten, dat zo langzamerhand een zekere even wichtstoestand zou zijn geschapen. De werkelijkheid geeft echter een an der beeld te zien, en dus moeten op dit gebied ook andere factoren een rol spelen. Naar het mij voorkomt is een van de voornaamste, zo niet de voornaamste van deze andere factoren te vinden in de situatie op de arbeidsmarkt, een onderdeel van een groot complex van verschijnselen, dat wij gaarne aandui den met de naam van „economische welvaart". De zekerheid van het werk zaam kunnen zijn en de hogere lonen doen de jonge mensen eerder in het huwelijk treden dan vroeger het ge val was en daarnaast stimuleren zij de verlangens naar een beter woon comfort. De gemiddelde huwelijks leeftijd is ruim 3 jaren gedaald en deze jongere mensen komen niet on bemiddeld in de maatschappij. Was 5 jaar geleden bijv. nog een zekere voorkeur te bemerken voor de voor oorlogse woningen in de oude stad omdat men de nieuwbouw te duur vond, deze voorkeur is zeer sterk ge daald, en daarnaast groeit juist de drang naar onze jongste stadswijk, d«is naai Nir wland. Komt hierin reeds een zekere verho ging van het welvaartspeil naar vo ren, daarnaast komt op allerlei ander gebied tot uiting, dat brede kringen van onze burgerij zich het leven ge makkelijker en aangenamer kunnen maken dan vroeger voor mogelijk werd gehouden; dit is waar te nemen in de woning-inrichting, in het levens middelenpakket, in de ontspanning en in de liefhebberijen. Hier is het dat voor de winkelier een belangrijke en verantwoordelijke rol is weggelegd. Het is toch in eerste instantie zijn taak de zich hier open barende nieuwe en groeiende behoef ten te bevredigen, niet voor een kort moment maar op duurzame wijze. In zijn assortiment, in zijn service, en ook in het uiterlijk en zelfs in de sfeer van zijn zaak dient tot uitdruk king te komen, dat hij klaar staat om zijn plaats in het maatschappelijk verkeer in te nemen als de betrouw bare gids van de consument op het uitgebreide terrein en door de inge wikkelde verhoudingen van de beste dingssector. De opbouw van onze woonwijk Nieuwland heeft met dit alles reke ning gehouden. Thans worden de reeds lang bestaande plannen ver wezenlijkt: centraal in Nieuwland wordt het winkelcentrum aan de Mgr. Nolenslaan geopend en daar mede vangen 25 bedrijven in 28 win kelruimten hun nuttige functie in de plaatselijke samenleving aan. De gemeente heeft hier stedebouw kundig de mogelijkheden geschapen en ook de gebouwen tot stand ge bracht. Nu is het woord aan de win keliers om al onze goede verwachtin gen waar te maken. Persoonlijk con tact en begrip voor de bij het publiek levende wensen en verlangens en daarnaast een open oog om hieraan tegemoet te komen op bevredigende wijze: mogen deze twee de leidsvrou wen zijn voor de „nering" in de Mgr. Nolenslaan. Dan zullen bewoners en middenstand elkander weten te vin den; dan wordt het de consument duidelijk gemaakt, dat hij niet verre behoeft te gaan, maar dat hem in eigen omgeving het nodige wordt ge boden, afgestemd op zijn persoonlijke behoeften en middelen. Ik eindig met een woord van geluk wens tot burgerij en middenstand bij deze ingebruikneming van dit fraaie en imponerende winkelcentrum moge de toekomst uitwijzen, dat hier een contact punt is tot stand geko men, dat aan het doel en de weder zijdse verlangens ten volle beant woordt. Burgemeester van Schiedam,

Het Nieuwe Stadsblad | 1961 | | pagina 7