90 pCt. van alle Canadese olie komf uit Alberta I V Alberta, provincie der toekomst van Canada Op de lSe februari 1947 schoot bij Leduc, 30 km. ten zuiden van Edmonton in de Canadese provin cie Alberta, een machtige, zwarte geyser ten hemel Met een hels ge donder leidde hij voor Alberta een nieuw tijdperk in; er was olie ge- Tonden! Veertien jaar zijn er sindsdien •voorbijgegaan. Genoeg om Alberta in Canada's „Provincie der Toe komst" te veranderen 90 Procent van alle Canadese aardolie wordt Canada is altijd het land van de tarwe-overschotten geweest. Mil joenen tonnen worden jaarlijks verscheept. Kritisch onderzoekt de boer de nog aan de halm staande oogst. in Alberta geboord Een groot deel van het graan, dat in dit dominion geoogst wordt, komt eveneens uit Alberta, waar onder boortorens weidende koeien een normale aan blik vormen. Alberta's jonge rijkdom geeft de provinciale regering in zoverre meer te doen, dat men eenvoudig niet weet, waar men met al die olie aardgas, graan en vlees heen moet Meer mensen en meer industrieën zijn tot nu toe de voornaamste dingen, die Alberta nodig hèeft om de droom van het Gouden Tijdperk te laten voortbestaan. Alberta is de westelijkste van de drie „prairie-provincies". Het heeft de vorm van een rechthoek, waar van de linker benedenhoek is afge- sneden. Op deze plaats loopt de grens langs de bergketen van de Rocky Mountains. Alberta is slechts een provincie, maar toch heeft het een oppervlakte gelijk aan Frank rijk met inbegrip van de Benelux- landen. Slechts het zuidoostelijke deel van Alberta is prairieland. Daar doorheen lopen diepe rivierdalen, aan welks oever de geologen de geschiedenis van dat deel der aarde kunnen aflezen. Wat zij daar ont dekten, was interessant genoeg: aard- en steenlagen, die miljoenen jaren oud zijn en die skeletten van machtige Dinousaurissen bevatten, versteende bewijsstukken, dat er vroeger in deze provincie een meer was, dat het grootste gedeelte van het gebied innam. Eeuwenlang waren de Indianen de enige bewoners van de prairie. Waar zij vandaan kwamen en wan neer zij hier binnentrokken is van daag nog onderwerp van vele gis singen. Over de 100 000 roodhuiden moeten tussen de Rocky Mountains en de Hudson Baai geleefd hebben, toen de Witte Man het land binnen kwam. Een der eerste Europeanen, die tot in het tegenwoordige Alberta doordrongen, was de Franse Cana dees De Niverville In 1754 volgde hem Anthony Henday van de Hudson Baai-Maatschappij, die in zijn expeditieberichten enthousiast schreef, hoe hij tezamen met de Zwartvoetindianen op de buffel- jacht geweest was De drang van ontdekkingsreizi gers, de belangstelling voor de pelshandel en de missie-ijver waren de drijfveren van de ondernemings geest der eerste blanken, die naar Alberta reisden. Nog in de afgelopen eeuw kocht de Canadese regering eer. grr >t •jt.ei Van hei nor Iwest.n - een fccut-"",] bijna zo groot als Europa - voor anderhalf miljoen dollar van de Hudson - Baai - Maatschappij. Dat was voor die tijd een beduidende som geld. Thans kan men zeggen, dat de regering dat land spotgoed koop kreeg. Als provincie bestaat Alberta eerst sedert 1905. In de loop van enkele tientallen jaren werd het de korenschuur van Canada, doch daarna bleek, dat in de bodem van Alberta onmetelijke schatten rust ten. Deze provincie bezit, naar bleek, meer kolenlagen, meer olie en meer aardgas dan alle andere Canadese provincies met elkaar. Haar houtrijkdom is tot nu toe nau welijks aangetast, haar water- krach treserves zijn bijna onuitput telijk. Eindeloos lange wegen lopen door het prairieland van Alberta. Links en rechts ziet men niets dan tarwe velden, die van horizon tot horizon reiken. Zelfs tijdens de oogsttijd kan men zich niet onttrekken aan een gevoel van eenzaamheid, want ook dan bespeurt men nauwelijks een mens. Als het koren rijp is rukken legers van maaimachines aan. Ge vorlgd door dorsmachines rollen ze over de weiden. De oogst wekt de indruk van een massale panters- aanval. In dit landschap voelt men zich als mens verloren. Hoe vaak heeft men niet van de eindeloze prairie gelezen, maar het juiste zich er niet van kunnen voorstellen. De werkelijkheid overtreft zelfs de bloemrijkste fantasie. Alberta schijnt geen grenzen te hebben. In Texas, zo heet het, groeien de olie-millionairs op de bodem en in derdaad is daar de laatste jaren menige bescheiden boer schatrijk geworden, omdat op zijn land pe troleum ontdekt werd. Ofschoon In Alberta steeds nieu we oliebronnen beginnen te spuiten, zijn daar slechts weinig particu liere personen, die door het Zwarte LAND EN VOLK ANDERS DAN BIJ ONS IN „LADIES LOUNGES" MOGEN GEEN MANNEN KOMEN ADVERTENTIE CAMPAGNES VOOR KERKBEZOEK „Bezoekt Alberta, het unieke vakantieland", staat op de talloze reklamebiljetten, „Alberta behoort U toe", of „Alberta biedt U meer". Oliepomp ln het gebied van Redweater. Goud rijk werden, want volgens de wetten van de provincie behoren de schatten onder de aarde aan de regering. Daarbij zijn natuurlijk enkele uitzonderingen. Maar de meeste boeren ergeren zich, omdat op hun landerijen boortorens staan en de olie vloeit en zij buiten een naar verhouding bescheiden scha devergoeding er niets van krijgen. Weliswaar nemen vreemdelingen- verkeersdeskundigen graag hun toevlucht tot aantrekkelijke over drijvingen, maar Alberta heeft dat helemaal niet nodig, want het is in zijn soort werkelijk uniek. Het heeft vier Nationale Parken, die elk jaar duizenden bezoekers trekken. Een der bekendste parken, de Banff National Pare, is bijna drie maal zo groot als Luxemburg. Daarin wisselen bergtoppen, waar op eeuwige sneeuw, zich af met groene dalen en blauwe meren. Zelfs in de weken van het hoog seizoen, waarin duizenden en dui zenden VS-toeristen dit natuurpa- radijs bezoeken, kan men vele kilo meters trekken zonder ook maar één mens te zien. Men behoeft zich echter niet te verwonderen, als plotseling een beer voor de auto opduikt. „Mister Pels" weet nauw keurig, dat de mensen in dat reser vaat slechts toeschouwersrechten genieten, maar geen jacht op hem mogen maken. Voederen mogen de toeristen hen eigenlijk ook niet, maar aan dit voorschrift houden zich alleen de bevreesden. Calgary was nog in de negen tiger jaren van de laatste eeuw een kolonie aan de rand van de be schaving, waar de cowboys elkaar ontmoetten, als zij eens een paar dagen vrij hadden. Thans is het de op één na grootste stad van Alberta (100.000 inwoners), een belangrijk handels- en industriecentrum met dozijnen bankgebouwen van over wegend Amerikaanse oliemaat schappijen. Een van de grootste attrakties van deze stad is de Dionsauris-ten- toonstelling. Zij omvat 20 levens grote modellen van dieren, die in vroegere tijd in Canada leefden, •vaaronder de „Thunder Lizard", die 25 m. lang was en een gewicht van 40.000 kg. had. De Canadezen houden er niet van hun rekords aan de grote klok te hangen. Daarvoor zijn zij veel te conservatief en bovendien zijn re- kordverrichtingen bij hen eenvou dig een noodzakelijkheid, omdat het land zo groot is. Zo hebben de Ca nadezen er dan ook geen grote op hef van gemaakt, dat zij enkele jaren geleden een pijpleiding van 2000 km. lengte bouwden, die Al berta's olievelden met de grote meren verbindt. 2000 kilometer, een afstand gelijk aan die van Ham burg naar Rome. De bouwtijd be droeg 150 dagen. In de grotere nederzetting en in de.pteden koken de huisvrouwen, op aardgas. De aardgasbronnen zijn zo overvloedig, dat zij eenvoudig niet volledig benut kunnen worden Weliswaar wordt sinds enkele ja ren een deel van het gas naar de Verenigde Staten geëxporteerd, maar het blijft noodzakelijk grote hoeveelheden in natuurlijke, onder aardse reservoirs terug te pompen In de omgeving van Edmonton, Leduc, Calgary en de andere steden in het oliegebied ziet men 's nachts de walmende fakkels van verbran de olie of aardgas. Niemand schenkt er enige aandacht aan. Oud en nieuw, pioniersgeest en streng puriteins denken, beide in zijn meest extreme vorm, vindt men in Edmonton, de hoofdstad van Al berta. Slaat men de zaterdagavond editie van een plaatselijke krant op, dan ziet men niet één, doch vele pagina's reklame, die uitsluitend op het bezoek aan de kerken zijn gericht. De opmaak van deze ad vertenties is voor iemand uit de Oude Wereld steeds weer een ver rassing. „Verzuimt U niet", heet het bijvoorbeeld, „de meeslepende preek van Reverend die en die aan te horen". Daarnaast ziet men dan een foto van een evangelist, die een klarinet bespeelt en daarmee blijk baar tonen wil, hoezeer hij met de tijd meegaat. Men ziet, leest en verbaast zich. Niet minder verrast is men daar na, als men na de intrede van de duisternis door de hoofdstraten De zware beelden op de voorgrond zouden eigenlijk iets voor een fotoquiz zijn Het zijn in dit geval boodkoppen, zoals deze bij boringen naar olie in het gebied van Devon (Alberta) gebruikt worden en door de bewoners voor de lol hier zijn op gesteld. Inkoopcentrum in Edmonton van de stad loopt, aan hotels en café's neonverlichting boven de in gang ziet, waarop men lezen kan, dat deze ingang uitsluitend voor heren, dames of slechts voor dames in herengezelschap openstaat. In Edmonton zijn gelegenheden, waarin het zwakke geslacht zich niet mag laten zien, ofschoon het daar volstrekt rechtschapen toe gaat In de „Ladies Lounge" heeft weer geen man iets te zoeken. Dat alles onderscheidt zich we zenlijk van datgene, wat men zich van een pioniersstad want dat was Edmonton en dat is het nog ten dele voorstelt. En toch, er gens leeft, zij het in gewijzigde vorm, de ondernemingsgeest, die deze stad zijn bestaan heeft ge geven, verder voort. In de hotels ziet men mannen, die aan de pioniers la Hollywood doen denken. Zij dragen hemden Elk jaar op de 10e juli vindt ln Calgary een ver over de grenzen beroemd volksfeest plaats, „Stam pede" genaamd. Cowboys en cow girls in kleurrijke kledij, vertonen bij de openingsparade tot plezier van de toeschouwers allerlei kunst stukken. met felle kleuren, hoeden die een paar honderd gulden kosten en rij den in Cadillacs of Lincolns rond. Het geld zit hen los in d» zak. Ofschoon zij de indruk wekken, als of luxe hun normale omgeving uit maakt, kunnen zij de hardste ont beringen verdragen. Ze zijn de pio niers van de Nieuw Tijd-oliezoe- kers, handige handelaars, die hun zaken buiten de grote wegen zoe ken, of lieden met vooruitziende blik, die naar uranium zoeken. Edmonton is voor Canadese be grippen zeer oud, want het werd in de tweede helft van de 18e eeuw gesticht. In het begin had het geen grote betekenis. Het was in zijn al lervroegste tijd een steunpunt van pelsjagers. Aan belangrijkheid won het eerst, toen het aan het spoor wegnet werd aangesloten Zelfs de waardigheid van een provinciale hoofdstad maakt van Edmonton nog »iea werkelijke wereldstad. Eerst de ontdekking van olie was de aanleiding tot zijn buitengewone groei. Patriottische burgers van Ed monton geloven, dat hun stad bin nen tien jaar een miljoen inwoners heeft en de modernste stad van Canada zal zijn. Aan rivalen man keert het in deze omhoogstrevende natie niet, maar in Alberta schijnt niet» onmogelijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1961 | | pagina 6