Het nieuwe kKcmMadlaMfa clv bomt tehenina in bet nieuwe station Hef kan een restauratie niet ontberen Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Waarom ik schrijf over de Schiedamse Gemeenschap Chemische bedrijven van de Staatsmijnen INDUSTREEËL WARENHUIS MET TALLOZE PRODUCTEN Er verrijzen nieuwe steden in Limburg. Tussen de heuvels midden in het Zuidlimburgse landschap, waar jaarlijks duizenden hun vacantie komen doorbrengen. Merkwaardige steden met moderne, torenhoge gebouwen, met fabrieken en kantoren, met kilometers lange glinsterende leidingen. Steden met straten, met auto's en treinen. Steden met mensen, die een eigen gemeenschap vormen, die ook een eigen taal spreken. Hoge gebouwen en talloze leidingen in de nieuwe witte steden van de Staatsmijnen. Er komt zo langzamerhand steeds meer tekening in het werk aan het stationsplein. Liefhebbers van het moderne bouwen hebben er al wekenlang kunnen zien hoe op echt hedendaagse manier het hoge bouwlichaam van het nieuwe station in elkaar werd gestoken. Een ijle open constructie van stalen balken vormt de kern, het skelet, dat grotendeels wordt aangevuld met glazen wanden om de benodigde kantoorruimte te verkrijgen. Onmiddellijk naast deze hoogbouw komt aan de kant van de Schie de grote stationshal, overdekt door een systeem van knikdaken. Het wordt eveneens een glazig en open geval. Voetbalschool van S.V.V. voor heel Schiedam Redaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam IC I V d Klink) telefoon 010-67368 er 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN De pandstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlarrd WOENSDAG 28 MAART 1962 14e JAAPGANG No. 25 Ik schrijf over de S.G. omdat ik het „in alle opzichten" een sympathiek 3 instituut vind. Sympathiek, omdat men daar belangstelling heeft voor ALLE 3 Schiedammers. Sympathiek, omdat ALLE Schiedammers erin vertegenwoor- H digd zijn: de jeugd, de werknemers, de vrouwen-organisaties, de schakers, g 3 de toeteraars, de amateurs op Welk gebied dan ook en dan nog die grote H massa „langs de lijn". Want zelfs als U helemaal geen belangstelling toont voor wat dan ook in dit stadje, de S.G. is tóch voor U in touw. 3 Wat de Gemeenteraad doet voor het maatschappelijk welzijn, doet de S.G. |g H voor het culturele, het sportieve, het amuserende. Het spreekt vanzelf dat 3 3 het gemeentebestuur nauw contact houdt met de S.G. Maar de Schiedamse Gemeenschap staat met op zuilen, heeft niets met 3 H politieke partijen te maken, laat iedereen vrij in zijn godsdienstige en levens- 3 3 beschouwende overtuiging. In de bestuursraad hebben zitting: een huis- H moeder, een notaris, een onderwijzer, een winkelier, een ambtenaar, een 3 3 accountant, een arts, een bankdirecteureen. een ieder die voorzitter S is van één van de secties. 3 s He samenwerking tussen deze lieden is uitzonderlijk goed. Nee, we zijn het 3 g niet altijd helemaal met elkaar eens, maar we „waarderen" elkaar, we „pra- ten" met elkaar, we adviseren elkaar, we BOUWEN samen. I De leuze van de S.G. is dan ook „EENDRACHTIG SAMENSTREVEND". j§ g En als je een béétje van de mensen houdt, een beetje medegevoel bebt voor g H= je medeburgers, dan KAN het niet anders of je wilt „erbij" zijn, méêdoen. g Hoe U mee kunt doen met de S.G. wéét U langzamerhand: Wordt donateur 3 voor vier gulden per jaar (maandblad inbegrepeng 3 Het adres kent U ook: dat charmante houten huisje bij het Postkantoor. s Sebastiaan S Deze moderne witte steden tussen de Limburgse heuvels zijn de chemische be drijven van de Staatsmijnen. Wellicht gaat U nog van de veronderstel ling uit, dat de Staatsmijnen zich voor namelijk bezig houden met het produceren van steenkool en cokes. En inderdaad vormen deze vaste brandstoffen nog steeds een belangrijk deel van het pro ductie-schema van deze groot-industrie. Maar de Staatsmijnen doen nog meer. Zij produceren ook gas, dat geleid door kilometerslange (750 kilometer om pre cies te zijn) naadloze buizen een bron van energie vormt voor gemeenten en industrieën in Zuid-Nederland. Zij pro duceren ook kunstmest, die in Nederland en over de hele wereld, zowel in een subtropisch als in een winters landklimaat, in grote hoeveelheden wordt gebruikt. En bovendien produceren zij plastic en grondstoffen voor een reeks van artikelen, die in de lijvige catalogus van een industrieel warenhuis zoals de Staats mijnen wel eens zijn genoemd niet zouden misstaan. De producten, die van deze grondstoffen worden gemaakt, mis staan zelfs niet in een gewoon warenhuis en vrijwel iedereen heeft wel eens te ma ken gehad met artikelen, die in zekere zin in de chemische bedrijven van de Staatsmijnen hun oorsprong vonden. Want wie heeft nog nooit te doen gehad met asperine of met p'asHc huishoudartikelen, met verf en lak of telefoon, met elec- trische scheerapparaten, D.D.T.-poeder of mottenballen, met geconserveerde levens middelen of sacharine, met gist of zelfs met bier? Nu is het niet zo, dat deze artikelen bij de chemische bedrijven worden vervaar digd. Er wordt in de nieuwe steden in Limburg geen bier gebrouwen en even min houdt men zich bezig met het ver vaardigen van sacharine of mottenballen. Maar bepaalde grondstoffen, die tot de vervaardiging van deze artikelen kunnen leiden, worden in de chemische bedrijven wél geproduceerd. De sprong, die de Staatsmijnen van kolen en cokes naar kunstmest en vervolgens van kunstmest naar kunststoffen hebben gemaakt, is niet zo groot als ogenschijn lijk wel lijkt. Een zekere binding is immers steeds terug te vinden. Het gas, dat door talloze huisvrouwen in Zuid- Nederland, tot Nijmegen en Tholen in Zeeland toe, wordt gebruikt, is afkoms tig van de cokesfabrieken. Bij het ver- cooksen van de vette, gasrijke kool (de Staatsmijnenproductie bestaat voor tach tig procent uit vetkool) komt namelijk een grote hoeveelheid cokesovengas vrij, dat na gezuiverd te zijn uitstekend geschikt is als brandstof. Dat die hoeveel heid gas niet gering is, mag blijken uit het feit, dat de gashuishouding van een stad als New York met de productie van de chemische bedrijven draaiend gehou- Vervolg op pagina 2 lijk al niet. En het, ergste is, dat er in het eigenlijke stationsgebouw voor Schiedam ook geen restauratie-gelegenheid was ont worpen. Het wordt daar dus wat je noemt „staande receptie" en dat op grote af stand van elke ruimere restauratie-gelegen heid dan de paar pijpela's op de perrons. Voor een zakenbespreking even tussen een paar treinen door kan men straks op ons eigen Schiedamse station dus niet te recht, wanneer de Nederlandse Spoor wegen hun plannen op dit punt niet wil- Het zal straks overigens een interessante ervaring zijn om in deze lokettenhal de trap af te dalen en dan via een tunnel naar het eigenlijke stationsplein te lopen. Het gaat een beetje lijken op de situatie in sommige stations van grote wereld steden, waar men een trap af gaat naar de metro. Een dergelijke onmiddellijke verbinding tussen trein en ondergrondse treffen we b.v. aan in het hyper-moderne hoofdstation van Rome, dat voor de Olympische Spelen in deze stad een ondergrondse gekregen heeft als verbin ding met de voornaamste olympische arena's. Maar in Schiedam komen we straks doodgewoon op lager niveau te recht bij de autobussen, die daar netjes geparkeerd zullen staan op de ruimte voor het oude stationsplein. En tussen dat plein en fyej, nieuwe stationsgebouw loopt dan een brede duBÊÈI-baans-weg, die het verlengde zal vormen van de Burgemees ter van Haarenlaan. Zoals men weet gaat deze nieuwe route over de oude spoor dijk lopen. Van Rotterdamse zijde is met bijzondere vlotheid aan het ontstaan van deze belangrijke weg tussen beide steden meegewerkt en ook is men er in de Maas stad mee accoord gegaan, dat de nieuwe weg op het terrein van beide gemeenten, de Horvathlaan genoemd zal worden. Dit om de herinnering levend te houden aan Schiedams stedebouwkundige, die het ini tiatief nam tot dit ei van Columbus op 'n tafel overladen met verkeersproblemen. Voor de nieuwe weg moeten Schiedam en Rotterdam elk een nieuwe brug bouwen, ieder over zijn eigen Schie. Goedkoop wordt de hele affaire dus bepaald niet, maar Schiedam heeft al wel bewezen heel wat kostbare plannen op vrij korte ter mijn te kunnen verwezenlijken. Een eerste slordige raming van de kosten van het Opnama van de nieuwe aanleg stations-emplacement. Rechts: staalcon structie benodigde kantoorruimte. Onlangs is S.V.V. begonnen met een voet balschool en iedereen die graag goed voet bal wil leren is welkom. De tijden waar op men op het S.V.V.-terrein terecht kan, zijn: dinsdags van 56.30 uur, woensdag van 24 en van 56.30 uur. Donder dag en vrijdag van 56.30 uur en zater dags van 121 uur. Trainer H. Croon zal hierbij worden geassisteerd door enkele cracks van S.V.V., zoals Jan van Schijndel, Henk Könemann en kanonnier Gerrit van Pelt. In Amsterdam werd de voetbalschool van D.W.S.-A. destijds een groot succes, maar alvorens ook de S.V.V.- school een succes zal zijn, willen we toch in een volgend artikel hierop nader terug komen. Niet alle verenigingen gaan nl. accoord met deze voetbalschool, maai daarover een andere keer. Voorlopig wordt de voetbalschool goed bezocht en zal voetballend Schiedam wellicht enkele treden op de voètballadder kunnen klim men door dit ide van trainer Croon. Toch zijn er nog een paar punten waarop we niet helemaal gerust zijn. Het zijn punten, die de inrichting van de open bare stationsruimte zelf raken. Allereerst verdient het de aandacht, dat de vrij grote afstand tussen stadonsplein en het station zelf een uitzonderlijk verschijnsel is, waarmee bij de afwerking en inrichting van het gebouw wel degelijk mag worden rekening gehouden. De Nederlandse sta tions munten in het algemeen al niet uit door bijzonder veel comfort en welbeha gen voor de reiziger, die op het station even tijd heeft of voor de burger, die op de aankomst van familie en bekenden staat te wachten. Het is uitdrukkelijk voorschrift van de Nederlandse Spoor wegen, dat in de hal van de stations geen zitgelegenheden mogen worden geplaatst. Onaardiger en ongastvrijer kan het eigen- len herzien. En in de onmiddellijke om geving van het station is voor een derge lijk vluggertje juist door de geïsoleerde ligging van het gebouw ook al geen ge legenheid. Wij zouden er werkelijk bij de Nederlandse Spoorwegen nog eens op willen aandringen het niet al te voordelig bij de afwerking van het gebouw te wil len aanleggen. Het devies „vlug" heeft voor de bouw ook al niet gegolden, dus, waarom het „voordelig" dan wel, nu hier een werkelijk belang voor bet reizigersver keer op het spel staat. En laat men ook zo vriendelijk zijn enkele banken in de stationshal aan te brengen /ooral ten behoeve van oudere mensen, die vanaf het stationsplein helemaal heen en weer moeten wandelen, wanneer ze anderen van de trein halen. Het buiten land is ons in deze dingen aanzienlijk vooe. Zo zal het station er straks uitzien als het avond wordt. Op de voorgrond de Horvathlaan en links naast cle hoogbouw de lokettenhal. hele stationsplein en de nieuwe verkeers weg tot aan de grens met Rotterdam ver meldde een bedrag van niet minder dan 6 miljoen gulden. Aanvankelijk stelde de gemeente zich voor de werkzaamheden dan ook maar in verschillende fases te verrichten. Maar dat hele systeem van deze fases zal wel danig veranderd zijn. Want er was op gerekend, dat het nieuwe station tegen het einde van het afgelopen jaar in bedrijf zou worden gesteld. Het motto: „vlug, veilig en voordelig" gaat dus voor deze stationsbouw beslist niet helemaal op. Het werk is danig op de aan vankelijke plannen ten achter en dat heeft uiteraard ook zijn weerslag op de daar mee samenhangende werken die onze stad voor haar rekening moet nemen. Daaronder valt ook de aanleg van een tweede tunnel tussen stationsplein en stationsgebouw. Deze tunnel leidt n.l. naar de rijwielstalling onder het station. Hierdoor kunnen de reizigers, die per fiets naar het station komen in de onder bouw hun rijwiel op stal zetten en dan via een aparte trap naar de lokettenhal gaan. Tenslotte moet er nog een derde ingang aan de stationshal komen. Want deze grenst aan de nieuwe verkeersweg, de Horvathlaan en het is dus logisch dat men ook van daaraf het station kan be treden. Schiedam krijgt dus wél een uniek sta tionsplein met een even verrassend sta tionsgebouw. Op het plein zal voor het nodige groen worden gezorgd en voor een behoorlijk systeem van oversteekplaatsen om de voetgangers de volle gelegenheid te geven veilig van en naar de tunnels te gaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1