Het nieuwe HET PARKEERPLEIN KRIJGT NOG SLECHTS EEN VOORLOPIG KARAKTER MODERNE MIJNBOUW ül WOENSDAG 4 APRIL 1962 14e JAARGANG No. 27 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Mooi strak geheel met raadhuisplein is nog toekomst-muziek Verkeersproblemen bij nieuw stadscentrum GRONINGSE SPORTHAL OOK MOEILIJKHEDEN „GRUNO SCHIEDAM" A Hl» samenspel tussen mens en machine \Janachter de itopmand. Redaklie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam IC I v d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. Vandaag weer eens een andere kijk op de omgeving van het toekomstige stadhuis. Hoofdmoot is voorlopig nog het nieuwe parkeerterrein. En ook dat zal de eerste tijd nog slechts in zijn voorlopige staat te zien zijn. Het is om zo te zeggen een driehoek, waarvan de zijde aan de Singel wat flauw gebogen is. En als de steven van een schip steekt de punt boven zijn omgeving uit. Ook dat blijft voorlopig nog zo. Want het nieuwe plein is nog ver af van zijn defini tieve stadium. De voorlopige oplos sing zal binnen een paar maanden gereed komen als er geen onvoor ziene vertragingen zullen opduiken. Maar dan is er hier bij het hart van de stad toch maar eventjes parkeer ruimte gewonnen voor ongeveer 150 wagens. Maar genoeg is dat op den duur zeker niet. In het definitieve plan wordt het terrein nog aanzien lijk groter. Het wordt een mooie rechthoekige ruimte, wanneer het eenamal zover is, dat de benodigde panden aan de Singel vlak bij de Broersvest kunnen worden opge ruimd. Zo iets vergt echter tijd. Het opruimen van woonruimte is nog steeds 'n delicate zaak evenals trou wens het onteigenen. En daarom moeten we, geduldig wachten en niet op de kortst mogelijke termijn het mooie kantige geheel verwachten, waarvoor de plannen destijds zijn tentoongesteld samen met het pro ject voor het nieuwe stadhu.s. Misschien zullen we nog meer ge duld moeten hebben met de tot standkoming van het nieuwe auto busstation dat op een vergroot Em- maplein is gedacht. Dat is helemaal een kostbaar project, dat met veel geld, tact en geduld zou moeten wor den tot stand gebracht. Het is voor ons nog altijd de vraag of het er zal komen, zoals de plannen destijds aangaven. Het zou best kunnen zijn, dat binnen enkele jaren de verkeers situatie aanzienlijk blijkt veranderd te zijn. Het accent van het verkeer kan misschien wel verschuiven, meer noordelijk naar de omgeving van het stationsplein. Want daar komt im mers de nieuwe snelverbindingsweg tussen Rotterdam en Schiedam. Bo vendien wordt Nieuwland steeds be langrijker zodat de nieuwe snelver- Dat het in Groningen, ondanks de Grunneger koek, toch niet alles koek en ei is, lazen we dezer dagen. „Al heel lang en heel graag", schrijft 'n Groninger, „willen we een sporthal. In december beloofde de gemeente lijke commissie voor de lichamelijke volksopvoeding, dat zeer binnenkort de sporthal-actie van start zou gaan. Intussen is het eerste kwartaal van het nieuwe jaar alweer verstreken en... nog geen woord over de sport hal-actie. Gewestelijke overheid en bedrijfsleven blijven onvermoeid doorgaan met verstoppertje spelen achter elkaar rug". Nou, Groninger, niet zo bitter! met is een heerlijk spel en je blijft er jong bij. Trouwens in Schiedam heb ben we ook nog geen sporthal, dus doen jullie het maar rustig aan. Op zaterdag 31 maart j.l. hield de Gron. Ver. Gruno Schiedam weer een toneelavond in 't Volksgebouw Tuinlaan. Er werd door de Zusterver. Den Haag een toneelstuk opgevoerd in 't Gro nings dialect, wat prachtig werd ver tolkt door de Haagse spelers en speelsters. Door de nieuwe voorzitter Boog werd dank gebracht voor het gebo- dene, waarin hij tevens betrok het dameskoortje „De Liesters" onder leiding van Mej. D. Vennik voor de mooie zangnummers. Jammer is het dat de heer Boog we- fens overplaatsing naar Groningen „stad"), afscheid moest nemen van onze Gruno. We verliezen in hem een goede kracht. De heer Hol was bereid om deze functie opnieuw weer over te ne men. Laten we hopen dat de vele Schiedamse Groningers toetreden als lid van de Gruno. keersweg wel bijzonder veel verkeer zal aantrekken. En waarom zouden er ook geen autobussen rechtstreeks station naar Nieuwland rijden? Ook bij de afdeling Stadsontwikke ling van de gemeente is men mis schien niet zo zeker meer van de wenselijkheid in de omgeving van het Emmaplein te gaan slopen ten behoeve van een centraal busstation. Het plan is niet aan de kant gezet, maar we hebben toch wel het gevoel dat het in alle rust wacht op nadere beslissingen. En zoals gezegd daar voor is het nog tijd genoeg. Er valt voordien nog zo veel te doen aan de noordkant van de Broers- vest, dat men er zijn handen aan vol heeft. Allereerst moet hier nu lang zamerhand de nieuwe Proveniers- brug nog afgewerkt en geopend wor den. Over die opening zelf is nog nauwelijks iets bekend. We weten alleen dat er naar gestreefd wordt de feestelijke opening in mei te laten plaats vinden. Maar het wordt wel duidelijk dat het nog van verschil lende factoren afhankelijk is of dit ook zal gebeuren. In zekere zin wordt de in gebruik stelling van de brug de kroon op het werk, op de verjongingskuur die Schiedam heeft ondergaan sedert de tweede wereldoorlog. Want hier komt de grootste verkeersader tus sen oud en nieuw, een verkeersader, die ook onmiddellijk contact maakt met de nieuwe Rijksweg tussen Hoek van Holland en Rotterdam. Hier staat als het ware de hele stad voor het intercommunale verkeer wijd open en hier ligt dus ook van nature het nieuwe stedelijke cen trum. Hoogtepunt van dit centrum moet het raadhuis worden, een ty pische combinatie van hoogbouw en representatieve lagere gedeelten. En daarvoor komt het grootste raad huisplein, waarin oude resten van onze oude trouwe ruïne zullen zijn opgenomen. Een rechte brede weg tussen Lange Kerkstraat en de Sin gelkerk zal het raadhuisplein ge scheiden houden van het nieuwe par keerterrein. Deze dubbelbaans weg die langs het oude kerkhofje heen ter weerszijden loopt zal hopelijk e- veneens binnen een paar maanden voor het verkeer kunnen worden o- pen gesteld. Dan ontstaat er wel een scherpe haakse kruising van de Broersvest, de Lange Kerkstraat en de nieuwe weg. Maar de Broersvest krijgt op dit punt een midden berm. Het wordt dus slechts een kwestie van de bekende zebra-strepen om te zorgen dat de voetgangers met een betrekkelijk veilig gevoel naar de overkant kunnen. Het kruisende rij- verkeer zal echter wel andere voor zieningen nodig hebben. Er wordt dan ook op bet ogenblik gestudeerd op de mogelijkheden het kruispunt met verkeerslicht t te beveiligen. Een definUifeve opiussing is echter nog niet vastgesteld. RRRHW31 v ,vV Een ondergrondse trein, in een van de ruime steengangen, op weg naar de laadplaats. De strategie aan het kooljront van de Staatsmijnen is gewijzigd. De massale aanval van werkkrachten, die als infanteristen in de vuurlinie, de kool direkt te lijf gaan, overheerst niet meer. De mijnbouwkundigen hebben zwaar materiaal laten aanrukken: machines, die als tanks op een slagveld, onverstoorbaar voortgaan. Zij delven meer dan de helft van de totale jaarproduktie van 7,7 miljoen ton kolen volmechanisch. Mijnbouw anno 1962 is een bliksemoperatie geworden in vergelijking met het moeizaam kolenwinnen van oudsher. Het mechanisatieproces bij de gen dat hij in een ton aaneenkabel. In de toekomstige verkeerssituatie onderaan de Broersvest komt al enigs zins tekening. Rechts op de voorgrond ziet u de trottoii banden v.d. Broers vest welke met een haast haakse bocht, recht op de Singelkerk afgaan om vervolgens af te buigen naar de Singel, richting station Geheel links de retourweg vanaf station naar Lange Kerkstraat en Broers vest. Tussen beide wegen is duidelijk de groenstrook te zien welke daar wordt aangebracht. Rechts midden v.d. foto ziet u een gedeelte van het nieuwe parkeerterrein, thans nog een gewild voetbalterrein voor de jeugd. Staatsmijnen heeft geleidelijk de on dergrondse werkzaamheden een ge heel ander karakter gegeven; de brains van de mijnwerker zijn be langrijker geworden dan zijn spier ballen. Deze verschuiving van „hand naar hoofd" betekent een veredeling van het mijnwerkersberoep. De uitdrukking „ondergronds wer ker" heeft speciaal tijdens de Twee de Wereldoorlog een bekende klank gekregen omdat met deze term de man van het verzet werd aangeduid. Minder krijgshaftig, maar even man nelijk klinken deze twee woorden als zij in hun direkte betekenis gebruikt worden voor de mijnwerker, die let terlijk ondergronds werkt. De mijnwerker van vandaag is allang vertrouwd met de techniek. De da- Wat een voorjaar, het zal ons, vrouwen, nog lang heugen. Een kouwe oorlog in Nieuw-Guinea, die als maar warmer wordt, het kouwe weer hier, dat als maar kouder wordt en... de griep 1 Ja, dat is me opgevallen: maart is 'n enig maandje om ziek te zijn. Het is zo vanzelfsprekend als twee weken afwezigheid in de vakantie. Niet voor ons, natuurlijk. Maar voor manlief. Hij neemt de te lefoon en dan zegt ie „Nou heeft het mij óók te pakken". Blijkbaar weet zijn baas direct wat HET is. Ik kan de mee warigheid aan de andere kant van de lijn bijna zién Typisch m'n man praat met een soort sluier in z'n stem, die hij zo-even nog niet had. De bacillen worden meesterlijk ge suggereerd. Da's min stens goed voor drie vrije dagen. Mijn grootste probleem in deze tijd en het uwe ook natuurlijk is de groente. Duur, duur, duur. Mensen waar haal je op de lange duur je huishoudgeld vandaan Je kunt toch ook niet elke dag met kool aan komen dragen. En als je Ik voor mij geloof dat verstandige vrouwen daar niet meer zo lang last van zullen hebben. De minister heeft blijkbaar in ons hart gekeken en gezegd: koelkasten, die moeten ze hebben. wat anders prakkizeert... diep in de zak tasten. Soms is het eerste wat ik denk, als ik 's morgens wakker word; wat moet ik vandaag nu weer eten? Je zou er humeurig van worden, als je niet zeker wist dat 't toch eens weer zomer wordt. Heer lijk alles vers en fris op tafel. Geen benauwde koolluchtjes meer in de keuken en daarbij nog minder geld nodig ook. Niet dat we dan geen kopzorg meer hebben. Denk maar eens aan de warme -eekends en de melk, die je niet gced kunt b.o. den. Vooruit, d'raf met die omzetbelasting 1 Toch blijft de aanschaf nog altijd een schep geld. Mijn man en ik hebben van de week zo 's zitten rekenen, 'k Geloof vast dat we 't dit voorjaar doen. Ik las ergens dat de Ne derlandse mannen steeds vrouwelijker worden. Daar had ik nog niet bij stilgestaan. Maar ik ben direct bereid het te ge loven als ik bij een he renkapper naar binnen kijk. H aderden soorten tubes, popjes en doosjes, de een al chiquer uitge voerd dan de ander. Een chique die in de prijs ook duidelijk valt af te meten. Die kapper zal dat dure spul niet voor de lol neerzetten. Waar schijnlijk verkoopt hij er goed van. Deskundigen beweren dat deze mannelijke neiging voortkomt uit vrouwelij ke eisen. Wij (vrouwen), tot voor kort pummelige boerinnen, zouden nu in Frankrijk en Italië heb ben gezien dat mannen kracht en charme goed samen kunnen gaan. Sinds wij nu die lekker- ruikende, verleidelijke Italiaantjes hebben ge zien, moeten onze man nen daar een beetje op gaan lijken. De deskundigen zullen, als altijd, wel weer gelijk hebben, maar ik voor mij heb m'n kloris nooit ge vraagd om 'men 's colog ne op zijn lieve wangen te smeren. En toch doet ie het. Hij wordt er ge lukkig niet vrouwelijker, alleen maar weiriekender van I ;ewapend met een toorts in een don ker gat werd neergelaten, behoren tot de mijnbouwkundige prehistorie. Nu suist hij in een lift snel naar be neden. Binnen enkele minuten wordt hij honderden meters de diepte in gevoerd. Ondergrondse treinen, waar wereldsteden als Parijs, Londen en New York zo trots op zijn, rijden in de mijnen al jarenlang. De T.V-camera heeft ondergronds ook zijn intrede gedaan. Op het scherm van een monitor kan de man die ondergronds het vervoer regelt, de bewegingen van mens en machine gadeslaan. Wat is een mijn eigenlijk Populair gezegd is 'n mijn een ondergrondse flat-stad, opgebouwd uit verschillen de étages, een stad met verdiepingen die via gangenstelsels onderling met elkaar verbonden zijn. De toegangs weg naar de ondergrondse bedrijven van een mijn is geen brede poort, die bij het eerste belgerinkel openzwaait maar een enorm diep en breed gat in de grond, waarvan de wanden be kleed zijn met staal en beton. „Een schacht" zeggen de mijnbouwers. Iedereen, die naar beneden moet en dat zijn bij de vier Staatsmijnen zo'n 16000 man per etmaal moet met een lift door die schacht. De schacht is de verbindingsbuis tussen de ondergrondse en bovengrondse wereld van een mijn. De schacht is ook het ademhalingsorgaan van een mijn. Verse lucht stroomt er door naar binnen. Afgewerkte lucht gaat via een andere schacht weer naar buiten. Een piccolo van een groot warenhuis zou het waarschijnlijk 'n onmogelijk karwei vinden om dage lijks duizenden mensen op verschil lende étages af te zetten, maar de op- haalmachinist van een mijn regelt dat feilloos. Hij werkt met grote ste vige liftkooien, die onophoudelijk op en neer suizen, soms met snelheden van 70 km. per uur. Als de mijnwer ker eenmaal met de lift via de schacht naar de diepte is afgedaald, dan heeft hij behalve dat verticale tochtje van boven naar beneden nog een horizontaal ritje voor de boeg. Want de werkpunten liggen dikwijls een aantal kilometers van de toe gangspoort, de schacht verwijderd. (Vervolg op pag. 2)

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1