tiet nieuwe DE GLAZENIER n ouerpeinzin^en VRIJDAG 6 APRIL 1962 14e JAARGANG No. 28 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Een zeldzaam verschijnselKunstenaar en ambachtsman in een persoon verenigd Hoe droef het ook menigeen te moede wordt bij de gedachte aan de huidige stand van zaken in de Nederlandse beeldende kunst, niemand kan ontkennen dat, althans op één terrein, de laatste decennia opmerkelijke hoogtepunten zijn bereikt. Dat terrein is de vlakversierende kunst: tapijten, muurschilderingen en niet in het minst glasschilderen. IMi mmxm Dubbel gebakken Javaan met frieten YOUTH FOR CHRIST IN ROTTERDAM CONCERT IN BETHELKERK Huisvrouwelijke MODERNE BOODSCHAPPENTAS-WEE Redakhe en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam 'C I d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Het maken van gebrandschilderde ramen is al een zeer oude kunst. Haar ontstaan hangt samen met het ontdekken van de mogelijkheid plat glas te maken. Inder tijd, zo rond het jaar 1000, een bijzonder moeilijke zaak. En toen men eindelijk ontdekt had hoe uit de geblazen bol een plat vlak gemaakt kon worden, waren het eerst slechts kleine stukken, uiteraard kostbaar als goud. Uit die tijd dateren de beroemde ramen in de kathedraal van Chartres. Ondanks de ongelooflijk primitieve mid delen heeft de onbekende maker daar kunstwerken van weten te maken. We kunnen slechts raden naar zijn vakman schap en zijn geduld. De renaissance brengt naast grotere moge lijkheden op technisch gebied ook een overwegende aandacht voor perspectief, anatomie en karakteruitbeelding in de vrije schilderkunst. De decoratieve kuns ten worden in die stroming meegesleurd. En hoewel vaak prachtige resultaten wer den bereikt, daarvan getuigen de Goudse glazen van de gebroeders Crabeth, ging het eigen karakter van die kunsten toch verloren. Een gebrandschilderd raam immers is geen schilderij waar men tegenaan kijkt, het is een kunstwerk waar men doorheen moet kijken. Een venster van klasse be drijft alchemie met het zonlicht en tovert dat om tot tintelende juwelen in duizen derlei kleurschakering. In de vorige eeuw zakt het glasschilderen tot een triest dieptepunt en het glas-in- loodraam vervalt tot een venster met stijl loze kleurplaatsjes beplakt. Gelukkig vindt in onze eeuw een totale vernieuwing plaats door het baanbrekend werk van o.a. R. N. Roland Holst, Joep Nicholas en Charles Eyck. De Neder landse glazeniers worden zich weer be wust van hun waarde. Het is zeker geen gemakkelijk beroep. Een opsomming van de verschillende aspecten kan dat aantonen. Het eerste werk van de glazenier, nadat hij de op dracht heeft ontvangen, is het uiterst nauwkeurig opmeten van de ramen waar in zijn werk geplaatst moet worden. Kerk ramen bieden in dat opzicht onmogelijke problemen. Denk maar aa i de spitse en ronde bogen, de ui-vorm en de verdeling in allerlei vakken. Bovendien zijn zij vaak vele meters boven de grond gesitueerd. Maar hoe het ook is, de glazenier neemt de preciese maten mee naar zijn atelier en maakt daar een situatietekening op schaal (meestal 1 10). Dan begint de eigenlijke scheppende arbeid in potlood schets na potloodschets. Het duurt vaak vele dagen en de nodige nachten. Het is geen lichte taak een vlak van vele vier kante meters met beelden te vullen. Met waterverf worden de kleuren zo goed mogelijk aangegeven, in dikke lijnen wor den de loodsponningen aangeduid. Is het eenmaal gereed, dan begint de moeilijke tocht van het ontwerp langs de opdrachtgevers. Helaas bijna altijd meer dan een, die allen menen een woordje mee te moeten spreken. Als de kunstenaar eindelijk de definitieve goedkuring in zijn zak heeft, heeft hij het gevoel voor een zwaar examen te zijn geslaagd. Thuisgekomen gaat hij op een blank „karton", nu op ware grootte, zijn ont werp overbrengen. Op een rek bij het raam staan honderden glasmonsters. Hier uit doet hij zijn keuze. Het is een be langrijk moment, want van de keuze hangt het af of het toekomstige raam een rammelende bontheid of een harmonisch geheel zal zijn. Alle delen van de tekening krijgen een nummer overeenkomstig het glasmonster. In bruin papier worden nu nauwkeurig mallen van de delen nage- knipt, op deze mallen wordt het glas ge sneden. Dan controleert de glazenier bij de lichtbak of de maten juist zijn en of de kleuren met zijn bedoelingen overeen stemmen. Met contourverf of grisaille wordt vervol gens in rake lijnen de schildering op het glas gezet. Contourverf geniet tegenwoor dig voorkeur, omdat volgens vele glas schilders de grisaille het troebel en ondoorzichtig maakt. Dat troebele kan echter ook weer bepaalde effecten aan brengen, zodat grisaille toch altijd wel gebruikt zal worden. De glasscherven belanden in de oven, waar zij tot circa 700 graden worden ver hit. Het glas wordt taai en buigzaam, maar mag nooit gaan vloeien. Op die manier smelt de verf met het glas tot een onverbrekelijk geheel. Het is een werkje dat vakmanschap en geduld ver eist, al heeft de regelbare electrische oven veel van de moeilijkheden weggenomen. Heel langzaam wordt het glas gekoeld. Een snelle afkoeling zou het doen sprin gen. Dat springen kan trouwens nog gebeuren bij het zetten van de scherven in de loden sponningen, waarbij de einden aan elkaar worden gesoldeerd. Sommige stukken hebben in de oven niet de tint gekregen die de ontwerper voor ogen stond en worden dus overgemaakt. Eindelijk kan alles in de sponningen, die hier en daar met stalen staafjes zijn versterkt, of een stalen kern hebben. Om het geheel water- en winddicht te maken wordt het raam ingewreven met een mengsel van loodwit en dunne stof- v.y i I Het zal U allen bekend zijn dat er op Nieuw-Guinea nog mensen-eters be staan. Driehonderd jaar Nederlands bewind heeft aan dit gebruik natuurlijk wel enige beperkingen gesteld, zodat ik aanneem dat zelfs in de meest een voudige eethutjes messen en vorken op tafel komen. Het kluiven uit de hand" komt weinig meer voor. Sinds Indonesië zich voor ons gebied interesseert is het menu van de Papoea aanmerkelijk uitgebreid. Wat het vroeger niet anders dan „Papoea iï la meunière", thans treffen we gerechten aan als „Javaan in het zuur", „Toast met gebraden Balinees" en de gewone „Indonesiër met frieten en appelmoes" Opmerkelijk echter is dat noch nu, noch vroeger eigen stamgenoten op de spijskart staan of stonden. Ze stoppen uitsluitend hun vijanden in de kookpot. Daaruit valt voor ons iets te leren. Het is daar dus zo dat er een soort „gemeenschapsgevoel" bestaat. Je kunt eten wat en wie je wil, maar nooit de mensen uit je eigen dorp of uit je eigen stad. Daar moet U eens eventjes over nadenken: Zelfs bij mensen-eters, de laagste beschavingsvorm die wij kennen, geldt een Saamhorgiheidsgevoel. En bij ons? „Nou, wij eten elkaar toch zeker ook niet op!" hoor ik U grijnzen. Natuur lijk niet, lieve lezer, we lusten de Vlaardingers rauw, maar we piekeren er niet over om ze als consumptie-artikel te gebruiken. Mijn bedoeling was echter U er eens met nadruk op te wijzen dat zélfs voor de Papoea een mede-dorpsgenoot nader is dan een vreemdeling. Is dat in Schiedam nu ook zo? Voelen wij meer voor SCHIEDAMMERS dan voor burgers uit een andere stad? Is er meer „lots-verbondenheid" tus sen ons uit het zelfde stadje? En blijkt dat dan? Ja, dat blijkt. Dat blijkt o.a. uit het bestaan van de Schiedamse Gemeen schap!! De Schiedamse Gemeenschap bemoeit zich uitsluitend met de cul turele, sportieve en amusante genoegens van de inwoners dezer stad. Daarom, geloof ik, zou het niet meer dan billijk zijn dat wij allemaal medewerkers worden van die S.G. Dat kunt U heel gemakkelijk: geef U op als donateur. Dat kost vier piekjes per jaar. (Ongeveer vier pakjes min of meer teerhoudende sigaretten). Giro: 54.99.34 t.n.m. van de S.G. te Schiedam, bij de heren Mees en Zoonen of direkt bij het bureau in de Plantage. SEBASTIAAN VVVVMA/V\AAAA/VVVVWVVVVWVWVWVWWWWWWtAflAA/WWWV>AAmA/WWVVV%rtAAM/WWW\ftA>VWVVVWWWVVWVWVVW\/VWWWV\ Ontwerp metaalplastiek van één der Gebr. Henderickx, ware groote plm. 6 meter. Bestemd voor een Technische School. Hieruit blijkt wel de veelzijdigheid welke elk der gebroeders Henderickx op hun gebied bezitten. verf. Dan wordt het keurig schoonge maakt en zorgvuldig verpakt. En als eindelijk het laatste deel in het gebouw is aangebracht, valt de spanning van de glazenier af en kan hij zien of zijn werk het wel doet. Want, dat is heel be langrijk, het raam staat niet op zichzelf maar is een onderdeel van zijn omgeving. Geen wonder, dat de glazenier zichzelf een kameleon noemt. Hij moet zijn werk altijd aan de omgeving aanpassen. Typerend voor de decoratieve kunsten is het veelvuldig gebruik van symbolen. De ontwerper zal dan ook innig vertrouwd moeten zijn met de tekens van deze stille taal. Het is tegenwoordig bijna altijd zo, dat de ontwerper van het raam niet zelf het werk uitvoert. Daarvoor gaat hij naar een atelier, waarvan er verschillende in Neder land zijn. De kostbare apparatuur die het zelf uitvoeren vergt en bovendien het vereiste vakmanschap zijn vaak een be lemmering. Een van de zeldzame ateliers, waar men niet alleen het raam ontwerpt, maar ook tot het laatste loodstripje maakt, is de werkplaats van de gebroeders Henderickx in Schiedam. „Glazeniers" staat er simpelweg boven de deur. Hun ramen hebben .en goede naam in Neder land gekregen en zelfs tot in Curasao val len ze te bewonderen. Een van hun mooi ste scheppingen is onlangs in een kerk in Emmeloord aangebracht. Het is een raam van zes meter hoog en een meter breed, voorstellende het offer van Abraham. Van een tweede raam in dezelfde kerk is het ontwerp gereed. Het heeft de gelijkenis van de zaaier tot onderwerp. Of het ooit zal worden uitgevoerd hangt helemaal af van de geldmiddelen van de opdracht gevers, want glasschilderen is al van ouds her een schone, maar ook kostbare kunst. Een Amerikaans Teener-team, uitgezon den door Youth for Christ Interntional, heeft een tournee van vijf weken door geheel Nederland achter de rug. Op zaterdag 7 april, 8 uur, zal in de Rivièrahal in Rotterdam een feestelijke slot-rally worden gehouden. In de eerste plaats worden hier jonge mensen uit Rot terdam en omgeving verwacht. Voorzien van een volledige Nederlandse vertaling, zal de avond geheel door het jeugdige team (trompetten, accordeon, piano, solo zang) worden verzorgd. In de Nederlands Hervormde Bethelkerk, hoek Oude en Nieuwe Maasstraat in Schiedam-zuid, wordt op zondag 8 april een Bezinningsconcert gegeven. Aanvang 's avonds 19.30 uur. Uitvoerenden zijn: Ru Stolk, orgel; een blokfluitkwartet; de Bethelcantorij onder leiding van Jan v. d. Tak. Declamatie door mevrouw W. Smids-de Vries. Door middel van samenzang worden alle aanwezigen in het programma betrokken. André en Frits Henderickx, beiden op hun eigen gebied werkzaam in hun atelier Links op de foto ziet U een bedrijfsgedenkraam van de N.V. Gebr. Steur, Wijnhandel rechts, Prils bezig met het tekenen van het carton (werktekening op ware grootte van een kerkraam te Emmeloord. Dit is slechts de halve werktekening van dit raam, er moet nd. nog een paneel onder en boven aan toegevoegd worden. Zo tweemaal in het jaar ben ik de ge lukkigste mens op de wereld, te weten op pakjesavond en als ik jarig ben! Heer lijk, die spanning, van wat zóu ik nu krijgen, ergens blijft men toch aan de hebberige kant. Ook al ben je al zo ijse- lijk lang volwassen Deze week stond ineens Dorien voor de leur. Een stralende Dorien, die een ver /aarlijk groot pak torste en dit dan ook auw ergens neerplantte. Nee, ze was be list mijn verjaardag 14 dagen geleden tiet vergeten, maar tja, allemaal om de ieurt thuis de griep en hoe gaat 't dan hè? Ik wist ervan mee te praten, want inhalig genoeg (waarschijnlijk vanwege de verjaardagssfeer!had ik die vermale dijde griep tweemaal achter elkaar mee gepikt1 Koffie zetten in no-time was natuurlijk het eerste werk. Daar tussendoor wissel den we de laatste nieuwtjes uit, tenslotte zien we elkaar beslist niet elke dag, want Dorien woont in Heemstede. Heel stie kem dacht ik aan dat grote pak.Wat of daar nu toch in zou zitten? Beslist niet een van de boeken of gramofoon- platen, die ik op mijn verlanglijstje had gezet, of 't moesten er een stuk of 6 zijn! Misschien, dat ze nu eindelijk eens de voetbalpool gewonnen had Met moeite hield ik mijn blik van dat pak afgewend, 't Was zo Dng, zou best :en baby-grasmach'..ie kunnen zij raar ik had immers geen tuin! O, wat zóu t toch in zitten en waarom moest ik nu toch zo lang wachten Meer dan de helft van hetgeen Dorien vertelde, ging aan me voorbij. Totdat ze opeem verschrikt opsprong, „het" greet.) en 't me overhandigde. „Je zult er ver rukt over zijn. Ik kreeg er ook één van mijn schoonmoeder en een gemak, dat je ervan hebt. Ze zei nog véél meer, maar ik staarde totaal verbijsterd en totaal sprakeloos naar zo'n boodschappen-ding op wieltjes met een degelijke, geruite zak! Ik hapte even naar adem, want tenslotte moet je toch altijd beleefd blijven, maar inwen dig kréunde het in me. Ik zag me al hol len met dat malle geval, ik, die altijd zo'n haast heb. O, hoe móést dat nu Toch? Ik kon waarachtig wel huilen van narigheid! Ik zag natuurlijk kans, dankbaar te lij ken. Tenslotte kan iedereen comedie spe len, hoewel ik dat onding voor hetzelfde geld het raam uitgeslingerd had. Ik zag me daarmee al oversteken bij de Hema. Niet verder vertellen hoor, maar dat heus wel oer-praktische cadeau behoort nu tot de inventaris van een fancy-fair ergens in Rotterdam ten behoeve van een bejaarden- sociëteit. Over een jaar of twintig, als ze dan tenminste nog in de móde zijn, koop ik er misschien dan wel één. En met Dorien versier ik dat wel. Ten slotte is ze van mij wel gewend, dat ik overal mijn paraplu laat staan

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1