Het nieuwe 2)e oude ótadódeic L I en ueran anazaam van (je deren actante ACTIE HEITJE-KARWEITJE NATIONAAL GESCHENK KONINKLIJK PAAR WOENSDAG 18 APRIL 1962 14e JAARGANG No. 31 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag.en vrijdag in Schiedam en Kethel. VAN DOORBRAKEN EN SANERING Wie een flinke wandeling door onze stad maakt moet wel onder de indruk komen van wat er sedert de oorlog aan openbare werken en speciaal aan stadsuitbreiding tot stand is gebracht. Daar zijn de nieuwe wijken, waarop we terecht trots zijn, de spoorwegwerken met viaducten en nu is daar dan het stationsplein en het nieuwe raadhuisplein, beide om zo te zeggen in staat van wording. Maar er is nog zo veel meer dat nog tot stand moet komen, al is de aanzet hier en daar wel aanwezig. Museumnieuws \Janachter de ótopmand. Redakhe en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam (C J v d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlarrd Steden uitbreiden is geen eenvoudige zaak en dat was het ook voor Schiedam niet. Niet minder dan een heel nieuw riole ringsstelsel kwam er aan te pas om Nieuw- land voot bewoning geschikt te maken. Maar nu deze wijk nagenoeg voltooid is, brengt ze als vanzelf nieuwe problemen. Want de oude en nieuwe stadsdelen staan wel ietwat vreemd tegenover'elkaar. De kersverse wijken hebben een ruim en open allure. In het koude seizoen kan het er wel winderig en guur zijn, maar het ver keer vindt er zijn weg; er is veel groen en dat is heel iets anders als de stenen wereld van het stadshart. Daar zijn de straten smal en dikwijls bochtig en er zijn heel wat oude huizen, die op den duur zeker moeten worden opgeruimd. Schiedam heeft dit met tal van andere plaatsen gemeen. De nieuwe tijd eist meer dan uitbreiding alleen. Er moer hier en daar stevig ingegrepen worden in de oude kern. Er zijn operaties nodig, die op het eerste gezicht wat hardhandig lijken, maar die een vooruitziend mens beslist niet onnodig kan vinden. Juist zoals b.v. in de zusterstad Delft, moet er bij ons in Schiedam doorgebroken worden om ruim te te krijgen voor de wassende verkeers stroom van strikt plaatselijke aard. En ook moet er gesaneerd worden. En dat laatste wil de eerste instantie zeggen dat oude panden, die in verval zijn en een gezonde ontwikkeling van wonen en leven in de weg staan, moeten worden opgeruimd. Er is dus eigenlijk heel wat werk aan de winkel voor de slopers hamer in zo'n oude binnenstad. Maar dat wil nog niet zeggen dat al dat werk nu ook maar ineens kan worden gedaan of zelfs maar kan worden begonnen. De voornaamste moeilijkheid bij het voorbe reiden van stadsuitbreidingen steekt meestal in het bouwrijp maken van de grond. Maar in een binnenstad waar het om verkeersverbeteringen, om doorbraken en saneringen gaat, liggen de moeilijk heden heel anders. Schiedam heeft wel degelijk vrij duidelijk omschreven plan nen, vooral om in het stadshart de nodige saneringen en doorbraken te bereiken. Maar het zal vriend en vijand opgevallen zijn, dat die plannen maar in een heel langzaam tempo tot verwezenlijking ko men. Er is b.v. een verkeerslus gepland van de Parkweg via de Grote Markt, Lange Kerkstraat, Raadhuisplein en Sin gel naar Stationsplein. En een vertakking van deze lus leidt via de Breedstraat en Vlaardingenstraat weer naar de Nieuwe Damlaan. Op diverse punten zien we heus wel iets gebeuren. De Ooievaarsbrug is al tot stand gekomen, evenals de Nieuwe Spoe- lingbrug en daar tussen ligt al een vrij behoorlijk stuk straat. Maar dat is nog maar een snippertje van de hele route. De verbinding met de Lange Kerkstraat via de Grote Markt is nog slechts han teerbaar en ook aan de kant van de Sin gel moet nog heel wat gebeuren. De route via de Breedstraat is ook nog ver van zijn verwezenlijking af. Bij de gemeentelijke Dienst voor Stadsontwikkeling maakt men zich over het tempo, waarin de nieuwe verkeersroutes tot stand kunnen worden gebracht, weinig illusies. En dat is reëel ook. Er staan nu eenmaal binnen de reeds bestaande wijken allerlei particuliere be langen op het spel. Wanneer men in het lichaam van een stad gaat snijden, dan kan dat niet met hardhandigheid gedaan worden. Goed, de toekomst stelt zijn eisen, maar de butger heeft ook zijn rech ten. De Nederlandse wetgeving waakt er vrij zorgvuldig voor dat de burger niet nodeloos in zijn rechten en belangen wordt aangetast. Vandaar de ingewikkel de onteigeningsprocedures en wat daar vaak nog aan vooraf moet gaan. Onteige ning zonder meer is normaal gesproken in bestaande stadsdelen vrijwel niet mo gelijk. De procedure benodigd om de ver eiste panden in gemeentelijke handen te krijgen is hier bijzonder ingewikkeld en kan slechts onder bepaalde voorwaarden worden gevolgd. Het is een zaak van rus tig beleid, van kansen bekijken en gedul dig en langzaam verder werken naar ge lang de omstandigheden, wil men in onze binnenstad de gedroomde plannen tot ver wezenlijking brengen. En dan nog kunnen bepaalde conflicten tussen het openbaar en het particulier belang niet altijd ver meden worden. Ook de burger, die graag wat meer tempo zou zien bij sanering en doorbraak, moet dus wel geduld betrach ten. - IC In het historisch middelpunt van Schiedam zijn, vandaag de dag nog, dezelfde handelingen te zien als vele eeuwen terug. Zwoegend aan de spil draaien de sluiswachters de zware deuren open. Krakend wijken de oude houten sluizen; langzaam, centimeter voor cen timeter komt de doorgang vrij. Geduld, geduld, daar kent men nog geen haast en claxons. De oude Beursbrug, de verweerde kademuren, zij laten zich in hun rust niet storen. Zoveel jaren immers kennen zij al deze vertrouwde gang van zaken. De platte bagger schuit en liggen dromerig te wachten. Ze spiegelen zich in het water, dat lang niet fris is. Maar och, zelf zijn ze óók zo fraai niet. Zij zijn de „underdogs" van de schepenwereld: arme zwoegers, breed en betrouwbaar. Straks zal hun lading uitvloeien over het oude polderland. Dikke, grijze modder. De basis, waarop de mensen van morgen hun huizen en fabrieken zullen bouwen. De schipper steekt z'n hoofd uit het luik. Trage, zekere handen grijpen het rad. Het sleepbootje zet zich, even driftig schuddend, schrap. Langzaam, gestadig komt de grote schuit in beweging. Met ervaring van jaren glijdt ze onbevangen tussen de smalle sluishoofden door. Links schiet een straal tabakssap, rechts gaat een hand groetend omhoog JétÊVS Ook de Breedstraat krijgt niet op korte termijn een ander gezicht. Zoals sedert 1952 ieder jaar de ge woonte is, zullen ook dit jaar de padvind(st)ers van alle gezindten in de paasvakantie en wel op don derdag 26 en vrijdag 27 april a.s. hun KARWEITJE voor een HEITJE ver richten. Zij zijn dit jaar aan de 10e actie toe. Dit getal speelt een grote rol, want 10% van de totale op brengst zal ten goede komen aan de 10x10 actie. De actie is dus beperkt tot 2 dagen en hierop is maar één uitzondering toegestaan, namelijk: een padvind (st)er die een karweitje heeft aan genomen en het niet klaar krijgt, mag het op 28 april afmaken. Het is de bedoeling, dat de padvind (st)ers hun heitje echt verdienen, maar aan de andere kant kan een heitje voor het opgedragen werk een onvoldoende betaling zijn. Misschien kan dan een honorering laatsvinden op basis van „grote arweitjes meer heitjes". Ieder karweitje moet worden ver- antwoord en daarvoor wordt door de P.V. een zegel afgegeven. De padvind (st) ers vertrouwen en re kenen erop, dat de Schiedamse stad genoten hen bij deze actie zullen steunen door hun veel „karweitjes" op te dragen. Het Schiedams Museum is op Goede Vrij dag en op beide Paasdagen geopend. Op Goede Vrijdag van 10 tot 5 uur, op 2e Paasdag van half één tot 5 uur, te be zichtigen zijn dan de tentoonstelling „Op gravingen uit het woestijnzand" Neder landse opgravingen in Egypte, met elec- tronische toelichting, de tentoonstelling van schilderijen Maike Podulke en een zaal moderne Kunst uit eigen bezit. Door de gezamenlijke inspanning van de Schiedammers voor de in zameling ten behoeve van het na tionaal geschenk voor het Konin klijk Paar is een aardig resultaat bereikt. Op de girorekening van het Centraal Comité in Amsterdam en op de rekening van het Schie damse Comité zijn door de Schie damse burgerij en het bedrijfsle ven stortingen gedaan waarvan het totaalbedrag de ƒ20.000,zal bena deren. Er zijn nog velen die toe zeggingen hebben gedaan, maar nog met gestort hebben. Aan al dezen wordt verzocht een dezer dagen hun bijdrage te storten op girorekening 5093 van de Amster damse Bank, Schiedam. Voor de tegelverkoop in de krui denierszaken heeft de Burgemees ter op 19 maart j.l. het officiële startsein gegeven. Het resultaat van deze actie is nog niet bekend. Ver meldenswaard is dat een tweetal boekhandelaren in Schiedam ver zocht hebben deze tegels ook te mogen verkopen. Aan deze verzoe ken is gaarne voldaan. Het zijn Boekhandel Schutte in de v. Ruys- liaan en de Kantoorboekhandel „Mercurius" aan de Lange Haven. Voor zover U deze werkelijk mooie tegel nog niet hebt aangeschaft, kunt U dit alsnog doen. Het is goed mogelijk dat niet ieder een zoveel kan missen, maar toch graag wel wil meedoen aan het verhogen van het Schiedamse aan deel. Daarom zal er op zaterdag 28 april a.s. een huis aan huis-col lecte worden gehouden. Hiervoor wordt de medewerking ingeroepen van leiders en leden van jeugd- en sportverenigingen. Het comité komt nog vele collectanten tekort en zij doet daarom een dringend beroep op allen die kunnen en willen mee helpen aan deze, onze nationale trots rakende, inzameling. Men kan zich hiervoor vanaf heden aanmelden bij de secretaris van het Comité Schiedam, de heer P. J. Drenth, stadhuis, telefoon 69051 en bij het Kantoor V.V.V. in de Plan tage, telefoon 68043 tijdens de kan tooruren. 3ovendien kan men zich ainmel den op woensdag- en donderdag avond a.s. van 7 tot 9 uur en op zaterdagmorgen a.s., van 912 uur in het V.V.V .-gebouw aan de Plan tage. Huishoudbeurzen zijn gezellige ondernemingen. Geen vrouw, die er een gezellig „dagje uit" van maakt, zal dat willen be twisten. Alles wat je er ziet, ziet er op z'n voordeligst uit. Daar hebben de fabrikanten standhouders wel voor gezorgd. Er heerst een opgewekte ker misachtige sfeer en de welvaart straalt je allerwegen tegen. Toch zat er aan die beurzen ook een gevaar. Menige arge loze huisvrouw is daar ingetip- peld. In alle stands staan uit stekende verkopers, die de toch al aanlokkelijke artikelen nog aanlokkelijker maken. Artikelen met prijzen van vaak vele ma len het wekelijkse huishoud geld. Men kwam zo gemakke lijk in de verleiding de gul aan geboden contracten te tekenen. Eenmaal thuis begreep men dan niet meer, waarom men dit apparaat nu eigenlijk had aan geschaft. Manlief kreeg een toeval bij het horen van het nieuws. Kortom, een hoop narigheid, omdat men zich op de beurs hal laten bepraten. Maarcontract is contract, dus men zat er aan vast. De directie van de Internationale Huishoudbeurs heeft gelukkig de anti-reclame van een derge lijke verkooppolitiek begrepen. Van nu af is het een beurs voor kijkers geworden. Kopen doet men dan later wel, in de win kels; zo hoort het ook. Nieuwe Stadsblad, Broersvest 125. Wel duidelijk vermelden waarom het gaat en wat de omstandigheden zijn. Uw redac trice kan dan beoordelen of uw vraag of aanbod via deze ru briek naar het publiek kan gaan. Helpen is vrouwenwerk, zei den we een vorige maal. We zouden dat zo eens nu en dan in deze rubriek kunnen doen. Inmiddels is daar al verschil lende malen, zowel mondeling als telefonisch op gereageerd. Helaas, uw redactrice is een vliegende vogel en dus zelden bereikbaar. Laten we daarom dit afspreken: wie hulp nodig heeft, wie hulp te bieden heeft, wie tips wjl geven over zieke mensen of zieke kinderen, die iets nodig hebben, die schrijft even een briefkaartje aan Het Verschillende vrouwen hebben vervelende ervaringen met een nieuwe koelkast. Niet wat de kwaliteit betreft, maar meer met het gebruik. Voedsel dat te koud stond, scha'en die uit droogden enz. Misschien een tip voor de verkopers van deze nuttige apparaten? Bij een gas fornuis krijgt men een boekje over het gebruik ervan. Waar om een dergelijk werkje niet aan Uw koelkast-klanten cadeau gedaan? Zorg dan dat er tevens een lijstje in voorkomt met de gemiddeld» tijdsduur toot het veilig bewaren van diverse levensmiddelen. Wij zijn moderne mensen en dus wonen we in een moderne flat. Een flat, dat heerlijke top punt van geriefelijk comfort, van doordachte indeling, van stofnestvrije ruimten. Maar.... waarom, o waarom moeten wij de verkoudheid van buurman meelijden van de eerste nies- tot de laatste hoest bui? Waarom moeten wij de ouderlijke lasten van de buren dragen? Hun baby huilt om zo te zeggen in ónze kamer. Zij kennen tenminste de ouderlijke lusten ook nog. Waarom zijn moderne flats zo gehorig? Ik vind dat ze de bouwers moesten verplichten tenminste een jaar in hun eigen produk'en te wonen. Misschien dat dan eens aandacht zou wor den besteed aan het probleem van de geluidshinder. Voor ons komt dat, helaas, te laat. Wij zijn gedoemd het lawaai-produ- cerend gedeelte van alle tele visieprogramma's te volgen. Wij zakken zachies-an weg in de flatneurose.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1