Het nieuwe LENTE EN PASEN HET SEIZOEN DER VERWACHTINGEN DE OUDE BINNENSTAD IS HERONTDEKT ouetyjeinzimjen VRIJDAG 20 APRIL 1962 14e JAARGANG No. 32 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Geen cognac, geen sigaren I <-jt)orado uoor foto-amateurs en J/an Schaper "A ."'vs I U VER. VRIENDEN VAN HET STEDELIJK MUSEUM TE SCHIEDAM Huisvrouwelijke Radaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam (C J v d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlanc' li 11111111111 Milium immuun iiHiiiuiiiiiiiuiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiijuuuiiiiiiiiiiiiiiiii Lezers, wij zijn voorjaarsgenoten geworden. Plotseling is wat wat de man nen van de Bilt ,(het weertype" noemen, omgeslagen. Niet dat het nu erg droog is in de lucht, maar dat mag de Nederlandse burger binnen het eigen vaderland ook niet meer verwachten. We behoren ons langzamerhand wel ingesteld te hebben op een volkomen vochtig klimaat. We blijven allereerst snoepers van aspirientjes, drop en anti-hoest-tabletten. Een stuk van onze economie berust er nu eenmaal op, dat dergelijke artikelen dage lijks bij honderdduizenden worden ver slonden in de strijd tegen het virus, dat juist in de nattigheid zijn kweekbed pleegt te vinden. Maar afgezien van het vocht gehalte, de temperatuur is plotseling mild geworden. Weken nadat onze minister president, prof. De Quay, De Keukenhof officieel heeft geopend, komen plotseling de narcissen, de crocussen en alles wat al lang in bloei had moeten staan, tot ont plooiing. De natuur heeft een maand voor jaar in te halen en doet dat met overwel digend enthousiasme. Het jonge groen weeft een teer waas om de bomen, het voorjaar lijkt plotseling al zo ver dat de merels in het vroege morgenuur nog nau welijks tot zingen komen. We zijn op de drempel van de zomer zonder dat we veel van de lente gemerkt hebben. De harde korst van de winter schijnen we nu te mogen afschudden om op enkele dagen tijds de lente gulzig op te slikken, zodat de zomer zijn intrede kan doen. Is het wonder dat we in deze dagen voor- jaarsdronken zijn. We hebben in enkele dagen te verwerken, waarover we anders minstens een maand mogen doen. De aar- Schiedam is toe aan een herontdekking. Wie de tekenen des tijds en de Gemengde Berichten verstaai zal dit onmiddellijk toegeven. De eerste koortsachtige jaren van vlak na de oorlog laten een schoonmaakwoede zien als nooit te voren. Met zeldzame ijver werden in alle Nederlandse steden saneringsplannen op papier gezet. Schiedam vormde daarop geen uitzon dering. werd duchtig gehanteerd. Hoewel een uiterst bekwaam stedebouw- kundige als wijlen de heer Horvath oog had voor het schoons in de oude wijken, toch wist ook hij dat de eerste eis van de tijd woongelegenheid was. Daarnaast eiste (Vervolg op pag. 2) Naast de oude stadskern moest een nieuwe stad worden gebouwd. Dat vroeg tal van voorzieningen. Een logische aanpassing van oud aan nieuw moest worden gevon den. Dat kon niet altijd gebeuren zonder het oude hart aan te tasten. Jarenlang ge beurde dat dan ook en de slopershamer .:U,i *--->■ i f :,k J" it V f ,J5en beeld van Schiedam daar, waar de sanering niet heejt ingegrepen. In feite is deze biairt het Zakkendragershuisje en omgeving de bakermat van onze stad. Hier lag rond 1200 de dam in de Schie; hier verrezen de eer ste huisjes van lieden die zich vestigden op dit belangrijke knooppunt van water- en landwegen. Hoe belangrijk blijkt wel uit de bouw van het kasteel .Mathenesse" op enkele honderden meters afstand. Het is goed, als deze buurt althans in zijn oorspronkelijke staat zou worden gehandhaafd de geurt weer en het leven in de natuur komt tot bloei als symbool van onze eigen verwachtingen. En zijn die er niet aan de vooravond van het Paasfeest? Welke godsdienstige over tuiging men ook huldigt, speciaal dit jaar zal iedereen moeten toegeven, dat het Paasfeest op een juist moment in het jaar zijn plaats heeft gekregen. Het ligt onge acht de maanstanden, steeds op de drem pel van een nieuw seizoen, van wederop bloei en afscheid van kilte en somber licht Vooral dit jaar voelen we op de drempel te staan van de grote verandering. Het is alsof we nu nog slechts zonne schijn en vacantie tegemoet gaan. Natuur lijk er moet ook gewerkt worden. Maar hoe veel van ons genieten al niet van dat moderne voorrecht: de vijfdaagse werkweek. Als het maar een beetje warm en zonnig wil worden hebben we ruim schoots de gelegenheid om een achterstand in te halen. We kunnen weer er op uit trekken, de natuur in en genieten van groen, water en open lucht. Het is met de mens merkwaardig gesteld. In onze moderne tijd hebben wij voorzieningen getroffen voor allerlei behoeften. In onze steden hebben wij ons als het ware een bescherming opgebouwd tegen de kwade machten van de natuur. Stormen kunnen ons nog nauwelijks deren en onweer is geen vreeswekkend, maar hoogstens een storend verschijnsel in ons zomerse be staan. Het gevaar voor overstromingen wordt steeds verder terug gedrongen en in warmere landen weet men de gevolgen van droogte met goed gevolg te bestrij den. Maar aan de andere kant kunnen wij de natuur, die we met zo veel nuttige wapens te lijf gaan, absoluut niet missen. Geen hoogtezon kan de echte zon vervan gen en het groen van een biljardaken kan op geen enkele manier op tegen het groen van bomen en gras. Zonder contact met de levende natuur buiten de steen-massa's van onze steden komt eenvoudigweg ons jaar niet rond. Ondanks onze perfecte waterleidingsysteem dorsten wij eenvou dig naar meren en stranden, omdat wij tenslotte aan de kunstmatige wereld van onze beschaving niet genoeg hebben. Wij zijn er niet tevreden mee, wanneer wij met verwarmingssystemen en ijskasten als het ware de seizoenen hebben overwon nen. Telkens opnieuw blijkt, dat wij toch Nee, lieve lezer, dit is geen uitroep van de consumentenbond, dit is een mededeling van de voorzitter van de sectie toneel. Hij heeft, na de spannende avond van de prijs-uitdeling even duidelijk door de microfoon of geroepen dat ik nooit of te nimmer getracht heb het jury-rapport door middel van flessen cognac en kisten sigaren uit zijn handen te peuteren. Ik heb dat INDERDAAD nooit geprobeerd. Ik heb wél even met de gedachte gespeeld, maar die voorzitter is zo'n keiharde eerlij- kerd dat hij mij vast en zeker mét alle verleidelijke gaven van de trap gegooid zou hebbenhet is een drommels hoge trap! Mijn mening over de jury-uitslag was wat ik U ook duidelijk tot drie maal toe heb gezegd puur privé! Het deed mij daarom bijzonder veel genoegen, dat ik de eerste drie precies goed getaxeerd had. Wat mij nog méér genoegen deed was, dat onze Burgemeester blijkens zijn openingsrede be nieuwd was of ik gelijk zou krijgen. Daaruit valt op te maken dat zélfs onze Burgervader dit blad léést. Waarmee ik verder wil beweren, dat „Het Nieuwe Stadsblad" niet zomaar tJeen advertentieblaadje" is, maar wel degelijk een stém in Schiedam. Een stém die tot ALLE huizen dóórdringteen stem, die twee maal per week door IEDERE SCHIEDAMMER beluis terd kan worden. Dat geeft de schrijver moed! Een beetje van die moed zou ik vanavond graag overdragen op de toneelgroep, die als nummer vijf eindigde. Het moet voor hun een teleurstelling geweest zijn. Maar tóch: betekent „ergens" de vijfde te zijn van de toneelwed strijd óók niet: de vijfde toneelgroep te zijn van Schiedam (van de 16 clubs). Want al die anderen durfden niet eens op de planken te komen.... die hadden er misschien geen „zin" in, maar ook dat betekent dat er toch wat aan ontbreekt: Gemeenschapszin! Trouwens, mijn persoonlijke mening is dat ook deze vijfde groep een uitvoering bracht die een heel stuk beter was dan waarmee ze het vorig jaar kwamen. Er zit dus groei en verbetering in. Ik raad deze toneelvereniging aan: Neem het jury-rapport, lees goed wat door over jullie gezegd is, en ga dóór! Bij mijn kinderen, die ook wel eens met een slecht rapport thuis komen, kijk ik éérst naar het vlijt-cijfer.dat was bij jullie „UITSTEKEND". Sebastiaan. ■iiminmMitiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimmimHiimmiiimmiMiiiiiuiiiiiimiiinimiiiHimiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiimmiiuiiimiiiiiHii! ergens de wisseling van de seizoenen wil len beleven en vooral willen opgaan in de prilheid van de lente en de vroege zomer. En onze vrouwen reageren in dit opzicht duidelijker dan het mannelijk geslacht. Zij brengen als het ware het natuurelement in onze beschaving binnen. Ze kopen in deze dagen weer mantelpakjes en voor jaarsjurkjes als tekens van de lente. Ze zijn ons zo lief als de bomen, die in deze dagen in bloei gaan. Ook al halen ze de tekenen van een nieuw seizoen in het warenhuis of in een speciale modezaak. Lezers, het is het seizoen van verwachtin gen; dat de uwe mogen worden vervuld is de oprechte wens van de redactie. Volksmuziek uit Frankrijk, Spanje, Ne derland, Joegoslavië, Engeland en Schot land uit te voeren door Lea de Boer, zang en harp en een blokfluittrio bestaande uit Jeannette van Wingerden, Elly Baghuis en Hans Linnartz op woensdag 25 april 1962, 's avonds 8 uur in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schie dam. Paasvernieuwing en. eierenstruif! In een veilig hoekje van de kel der had ik mijn „wonder-flesje" verstopt, om het nu zo vlak voor Pasen te voorschijn te ha len. Niemand, die van het be staan ervan wist, uitgesloten Tiek natuurlijk, maar tenslotte had ik het ook van haar gekre gen. En daar zij voor schoon heidsspecialiste studeert Het leek me voor de grote dochters (en voornamelijk voor mijn man natuurlijk!) een ge weldige verrassing, als ze met Pasen naar een herboren vrouw en moeder zouden kijken! Ten slotte, als de tand des tijds aan je gaat knagen en er overal vouwen en groeven in je ge zicht komen, dan moet je dat natuurlijk voorkomen. Men be weert, dat je zoveel vouwen in je gezicht krijgt, als je te veel lacht Iets van die waarheid zit er wel in! Het leven is elke dag zo wonderbaarlijk, zo vol ver rassingen, dat je eenvoudig niet anders kan dan doodgewoon lachen! Doet er maar eens wat tegen Tiek gaf mij vorige week dat flesje, waarin dat „wonder- maskerspul" zat. Ik moest het op mijn gezicht smeren en er dan een kwartier mee stil blij ven zitten. Doodstil wel te verstaan Nu ik het flesje (reukloos en spierwit van inhoud) in mijn handen had, moest ik er toch even diep van zuchten. Hoe versierde ik dat nu? Doodstil blijven zitten, een kwartier lang niets zeggen, want anders ging het masker kapot. Tussen de middag leek me de meest gunstigste tijdIk klemde mijn kaken op elkaar, toen ik dat zotte, witte gezicht zag, maar bleef volkomen in zo op mijn gezicht en wat zou den man en dochters straks verrast opkijken. Zou het écht helpen, eerlijk gezegd, zag ik er heus niet veel heil in, maar Tiek kon ik dit echt niet wei geren en mogelijk, dat ik een succes-nummer voor haar werd. Ik.... stijl. Een kwartiertje duurde deze marteling toch maar. Ik zakte lui onderuit in mijn stoel. Vreemd stijf gevoel met dat spul allemaal op mijn ge zicht. Maar de gedachte, dat straks al die vouwen en kreu ken Ring.De vermaledijde tele foon. Rustig blijven, vermande ik mezelf, doodleuk laten bel len. Doen, alsof je niet thuis bent. Want je kan en je mag immers niet praten, suste ik mijn braaf geweten. Maar o, dat gerinkel. Zeker wel acht of negen keer. Toen weer de gezegende stilte Ik zuchtte bevrijd. O, nee, ik moest mijn gezicht stijf hou den. Hoelang zat ik nu al zo? Was het kwartier nu nóg niet om? Ik keek omzichtig naar de klok. Ik zat nu precies acht minuten met mijn schoonheids masker op! Toch was het wel lekker koel Hé, wéér die telefoon. Ik draai de verwoed mijn hoofd om. Maar binnen in me werd het toch wel onrustig. Misschien iemand, die me nodig had? Of misschien was er wel een on geluk gebeurd. Hiervan zou ik :euwig spijt hebben. Doodge woon de telefoon laten gaan en óch thuis zijn Dch, u begrijpt het zeker wel det mijn tanden op elkaar pro beerde ik iets te zeggen. Het klonk natuurlijk vreselijk gek en aan de andere kant Tiek maar verwonderd vragen, wat of me mankeerde. „Zeg nu toch eens wat, heb je misschien een nieuw gebit, heb je keelpijn en zal ik je man waarschuwen? Kan je nu echt niet duidelijker praten? Ik heb op de zaak 100 eieren gewonnen en daar krijg jij er 50 van. „Tiek, asjeblieft, wat moet ik nu met 50 eieren doen", gilde ik ontzet. Overal knapte en barstte het in mijn gezicht. Ik keek naar de witte schilfers op de grond. Wég masker „Wat scheelde je toch. Nu kan je wél praten?" Ik zag het ver wonderde gezicht van haar daar in de zaak. En ik proestte het uit. Gaf haar daarna ver slag van mijn mislukte schoon- heidsaanval Maar een kwartier later stond er een tas met 50 eieren in de stoel. Wat moest ik daar nu mee beginnen? Gebel aan de buitendeur. Tiek deed open, want mijn gezicht was nog niet helemaal brand schoon, maar Pipo was ik in geen geval meer. De rest zou er later met die olie wel verder afgaan, dacht ik onbekommerd. „We hebben eindelijk een huis. Wat een feest!", Tom, die met een indïanenkreet zich in mijn stoel liet vallen. Bovenop de eieren. Gegil en gesjor. Gedraaf naar de keuken, waar in no-time de eieren in een plastic bak dre ven. Vier waren er precies nog heel. Bekomen van de schrik (Tom's pantalon had de struif vlekke loos doorstaan!) zijn we toen maar aan het cake bakken ge slagen. Cakes in allerlei groot ten en variaties. Ze vonden hun weg wel! Maar dat ik met Pa sen geen ei, hetzij gebakken of gekookt meer kan zien, dat ge looft u zeker wel. En mijn vouwen ben ik nog niet kwijt! Goede Paasdagen allemaal! MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1