liet nieuwe N THEEHUIS IN PRINSES BEATRIXPARK VIERT EERSTE VERJAARDAG achter de stopmand KUNSTBLOEMEN OP HET KOEMARKTPLEIN WOENSDAG 25 APRIL 1962 14e JAARGANG No. 33 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Stichting van initiatiefrijk zakenman Stilzwijgend profest van omwonenden 4» HET JURY-RAPPORT VAN DE TONEELWEDSTRIJD Dodenherdenking Redakhe en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam J v d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Dgjff, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk Nmef de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlarrd Aanstaande zondag zal het een jaar gleden zijn, het theehuis in ons mooie Prinses Beatrix-park zijn kersverse deuren voor het publiek opende. Zoals alle nieuwe gebouwen stond het in het begin er nog wat onwennig bij, maar geleidelijk aan is het volledig ingepast geraakt in de jonge begroeiing rondom. Een jaar is hier gewerkt aan de lafenis van de duizenden, die bij geschikt weer en vooral bij warmte het jon ge recreatiee-gebied van onze stad opzochten. De kinder-boerderij en de speeltuin vormen hier extra at tracties en behalve minnaars van de parkgenoegens-zonder-meer zijn er ook nog tal van hengelaars, die hier aan het water hun bijzonder kalme en beheerste sport beoefenen. De stichter van het paviljoen, de heer J. de Groot vertelt met groot genoe gen over het eerste jaar, waarin hij zelf de zaak nog exploiteerde. De zomer van het vorig jaar was be paald niet gunstig te noemen wat het weer betreft. Vooral het hoog seizoen met daarin de vakantie-tijd viel bitter tegen. Maar ondanks kou en regen is hij best over de resul taten te spreken. Het paviljoen heeft zestig zitplaatsen binnen, ter wijl op het terras buiten honderd mensen een plaats kunnen vinden. Het is allang duidelijk geworden dat bij echt zomers weer de opper vlakte van 750 vierkante meter te klein is. Het paviljoen kan dan de stroom van dorstige mensen niet ge makkelijk verwerken. Het spreekt vanzelf, dat de perso neelsbezetting telkens aan de wisse lende omstandigheden moet worden aangepast. Er is verleden jaar ge werkt met een vaste kern van drie kelners en het benodigde keuken- personeel. Maar als het echt zomer de was deze bezetting veel te klein. Dan waren er nog twee a drie kel ners extra nodig om voor een vlotte bediening te kunnen zorgen. Het is Paviljoen „De Kethel" bij avond in het Prinses Beatri&park! overigens niet zo moeilijk om aan dat extra personeel te komen, ver telt de heer de Groot. Wanneer je behoorlijk thuis bent in de wereld van het Horeca-bedrijf ken je vol doende kelners, die op tijd kunnen inspringen. En de meesten vinden het ook wel prettig af en toe in een park-paviljoen te werken. Het groot ste deel van het jaar staan ze in ty pische stadszaken en zo'n theehuis in het groen vinden ze wel een aar dige variatie. De heer de Groot is het type zaken man, dat van telkens nieuwe initia tieven houdt. Toen hij hoorde van de plannen om een recreatie-oord te stichten, dat naderhand naar onze kroonprinses zou genoemd worden, was hij er gauw bij om aan de ge meente een concessie te vragen voor een theehuis. Maar er was nog een andere candidaat n.l. de heer van der Most en bij loting kreeg de heer de Groot tenslotte het recht toege- .Soms ben je 't ineens zat! Zat de winter, zat de kou, zat de grauwe grijs heid. Dat was zeker het geval bij de „lente-actie", die werd ondernomen door enkele bewoners van het Koemarktplein. Daarbij waren „armoede" en ,/irren moede" de sleutelwoorden. Armoede achten zij namelijk het ontbreken van ook maar één bloempje op het midden van hun in vele opzichten belangrijke plein. Het beetje groen gras en de twee ielige boompjes-carricaturen zetten vinden zij geen zoden aan de dijk. Om de Paasdagen toch nog genoeglijk op een bloemrijjc plein te kunnen uitzien, gingen zij'er in arren moede toe over de armoede te bestrijden door middel van een haastig aangelegd veldje kunsttulpen. Waarom.... zo is de gedachte van de Koemarktplein-bewoners, is er dit voorjaar niets maar dan ook niets gedaan om het plein er een klein beetje behoorlijk uit te doen zien? wezen tot bouw en exploitatie van het paviljoen over te gaan. De heer van der Most kon naderhand toch profiteren van de zakelijke vitaliteit, die de heer de Groot aan de dag weet te leggen. Want hij nam toen van de heer de Groot de exploitatie over van „Musis Sacrum", terwijl het pand eigendam van laatstge noemde bleef. Ook van het theehuis is de heer de Groot nu nog slechts eigenaar. De hele exploitatie met goodwill en inventaris heeft hij in tussen overgedragen aan de heer Vredebregt, die dus aan de tweede ronde van het bedrijf begint. Maar belangstelling houdt de heer de Grpot voor het zakelijke geestes kind van hem in het Prinses Beatrix-plantsoen. Er moest eigen lijk een behoorlijke parkeergelegen heid zijn, zegt hij, dat zou het be zoek nog een flink stuk bevorderen. En ook is er dringend behoefte aan een telefoon-verbinding en niet min der aan een E.H.B.O.-post. Wat doe je als er eens een ongeluk in het park gebeurt Het kwam wel eens voor dat een jongetje met bebloed hoofd werd binnengebracht. Voor het fijnere verbandwerk was dan geen tijd, geen materiaal en ook geen deskundigheid aanwezig. We draaiden zo'n knaap dan maar een theedoek om het hoofd en stuurden hem zo snel mogelijk naar zijn moe der terug. Maar een beste toestand is dat niet. - i/WI/«/vWVWVV>ftlVVi/« fWVI/MWiM/VlMWVWWWilWVVtfVWWVVWWWWWWWWWVWWWWWWWWVWWWWVWWWWWVVVWVt Als U weten wil hóe moeilijk toneelspelen is, moet U het jury rapport van de pasgehouden toneelwedstijd eens lezen. Zo'n jury let op ALLES: op de aankleding van het toneel, op de costuums, op de „buitengeluiden"op de uitsprddk (sommigen spelers blijven hardnekkig Schiedams spreken!) op de rolkennis, het spél en op de regie. Over de rolkennis waren de heren dit jaar zeer tevreden. Het punt waar bijzonder de aandacht op werd gelegd was het „luisteren". Letterlijk staat er: Luisteren op het toneel is een van de vele geboden van goed ac teren. Al heeft men vijftig maal de tekst van zijn medespelers aangehoord, in het gebeuren op de planken moet het telkens op nieuw zijn, alsof men het voor het eerst verneemt. Dqarvoor is „luisteren" nodig. De aard van de rol geeft dan zelf wel aan, hoe de reactie moet zijn. Die kan merkbaar zijn door een gebaar, het aankijken van een derde, een verplaatsing van zichzelf'. Er worden in dit jury-rapport hier en daar bijzonder waarderende woorden geschreven, maar men heeft ook niet geschroomd ontzet tend jzware critiek te uiten. Dat kan pijnlijk zijn voor de betrok kenen, }naar ik zou met grote nadruk willen zeggen dat die critiek nooit hatelijk is bedoeld, maar enkel en alleen om te helpen. (Zachte heelmeesters maken stinkende wonden". Tracht de moed op te brengen die critiek te aanvaarden, trek er de hoogst-nuttige consequenties uit en léér er van. Het betekent tenslotte dat U voor „vol" aangezien wordt. Als mijn zoontje van acht een kabouter tekent zeg ik altijd: „Reuze leuk". Het is meestal een kabouter van niks, maar mijn zoon is dan ook nog een jochie van niks. Als hij over tien jaar nóg zulke kabouters tekent zal ik hem om zijn oren slaan! Het vorig jaar kotiden we over „Othello" lezen: „Dit had met to neel eigenlijk niets te makenDit keer staat er: ,JDe rolkennis liet wenig of niets te wensen over, de toewijding der spelers sprak hieruit overduidelijk. Met dezelfde krachten is o.i. veel meer te bereiken, als men de speelwijze aanpast aan wat werkelijk toneel vereist." Nee, het is nog geen „Hiep hiep hoera" met Othello, maar er zit vooruitgang in. Ze moeten zich (ik citeer weer het jury-rapport) „op gaaf samenspel" gaan bezinnen en danik ZIE wat in Othello. Ik zie trouwens ook nog genoeg in „Tot steun in de Strijd", als ze de critiek van de jury maar ernstig ter harte nemen. KOP op! Laat je niet kisten! ,Mens durf te levenop het to neel van Musis, het volgend jaar! Sebastiaan. -|-|nnniVll*innnrir De heer de Groot is ook nog eige naar van het Monopole Theater aan de Hoogstraat en een ijszaak in de zelfde straat. En binnenkort heeft hij weer een nieuwe onderneming. Want aan de Appelmarkt-zijde van het Theater wordt nu druk ver bouwd. Hier komt een espresso-bar waarin men ook verschillende ge rechten en snacks kan krijgen. Ik noem de nieuwe zaak „Belles Fleurs", lacht hij. Dat lijkt me goed in het gehoor te liggen: Belles Fleurs aan de Appel markt. Komt u over een paar weken maar eens kijken bij de opening. De zaak zal U bevallen, want het ont werp van de heer van Reedijk is werkelijk heel goed. En we gaan er echte Italiaanse espresso-koffie brengen. Zelden heeft een vereniging in zo korte tijd zoveel stof doen opwaaien als de Nederlandse Consumentenbond. Geen won der dan ook dat het ledental met- sprongen omhoog gaat. Ze is ontstaan als reactie op de overvloed van reclame en de onoverzichtelijkheid van de goederenmarkt. Met de op komst van de kunststoffen na de oorlog werd het voor leken onmogelijk de kwaliteit van de aangeboden waren te beoor delen. Overal in de wereld trouwens gaan stemmen op om de koper te beschermen tegen bepaalde misleidende vormen van reclame. Ik geloof dat juist de vrouwen hiervan veel steun zullen ondervinden. Want het resultaat zal niet alleen zijn, Jat misleiding wordt ontmas kerd, maar ook zullen de fa brikanten er nu eerder toe overgaan werkelijk de waar heid over hun produkten te zeggen. En daarmee zijn we al erg gebaat. Overigens zullen verstandige vrouwen zich heus niet zo makkelijk bij de neus laten nemen door bijvoorbeeld de aanprijzing in een kruide nierswinkel, dat van een be paald artikel een „groot pond" maar zo-en-zoveel kostte. Vorige week pleitte ik voor een voorlichtingsboekje bij koelkasten. Omdat het nog niet zover is, hier vast enkele tips: Wie nog geen koelkast heeft aangeschaft, hoeft beslist niet te wachten tot na het omlaag- brengen van de weeldebelas ting. Voordat het wetsontwerp in behandeling en aangenomen is, kan de zomer al ruim voor bij zijn. Bovendien zal het uit einde1^ op de meeste kasten maar een of twee tientjes ver schil uitmaken. Dat haalt men er deze zomer al dubbel en dwars uit. Koop nooit een te kleine kast: dat geeft ergernis als men na verloop van tijd steeds meer mogelijkheden ont dekt, die dan wegens ruimte gebrek niet kunnen worden uit gevoerd. Bij de koelsystemen heeft men keuze uit een com pressie- en absorbtiekast. De eerste werkt met een motor, de tweede met een verwarmings element. Het laatste systeem wordt vrijwel uitsluitend nog voor kleine kasten gebezigd en is wel driemaal zo duur als het eerste. Een compressiekast ver bruikt gemiddeld vijf centen per dag aan stroom. Denk niet, dat het in de kast vriest. Dat doet het alleen in de vriesruimte (-4 tot -12 gra den C.). Het normale voedsel bewaren we in de grote ruim te, bij een tempew-jur van Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar op vrijdagavond 4 mei van 19 uur tot 19.30 uur een Dodenherden- kingsdienst worden gehouden in de Herv. Kerk aan de Herenstraat. Het liturgisch gedeelte wordt ver zorgd door ds. H. F. C. de Boer, Herv. pred. en drs. S. A. Boonstra, Geref. pred. zal een korte meditatie houden. eMdewerking verlenen voorts het Geref. kerkkoor onder leiding van de heer J. B. van Laren en Jan Gui- chard, orgel. Ten behoeve van nabestaanden zul len plaatsen worden gereserveerd; men gelieve hiertoe een kwartier voor de dienst begint aanwezig te zijn. circa 5 graden. Wie zeker van zaak wil zijn kan op het ogen blik voor even twee gulden een speciale koelkastthermo meter kopen. Tenslotte nog dit: bewaar voedselresten nooit open. Berg ze op in speciale koelkastdozen van glas of plas tic en doe plastic zakken om kommen en schalen. Zo, de paaseieren zijn weer op en het weer is warmer gewor den. Nu maar hopen op een doorzetten van de lente. Want daarmee zullen we toch eens van die krankzinnig hoge groenteprijzen moeten afkomen. Verse groenten, die zijn hard nodig, voor onszelf, voor man lief en kinderen. Eigenlijk is de tijd voor de zware winterkost al dubbel en dwars voorbij. Als we goed voor onze gezondheid willen zorgen moeten we nu met lichtere groenten, vooral bladgroenten op tafel komen. Teveel vet en teveel zetmeel moeten in voorjaar en zomer vermeden worden. Wistu dat dit geen moderne wijsheid is? De middeleeuwer kende hem al en paste hem (natuurlijk re ligieus) toe door als overgang van zware winter- naar lichte zonserkost de vasten tijd te plaatsen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1