tiet nieuwe TWEE JAAR JACHTHAVEN K VEELAL ONVOORZICHTIGHEID achter de stopmand HET JAARVERSLAG 1961 Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Levendig element bij de Maasboulevard Bromfietsongelukken WOENSDAG 2 MEI 1962 14e JAARGANG No. 35 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en edver,.„„es BROERSVEST I 25 Seh,.dam ,c I d KMI -eleloen 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandslad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. Het is ongeveer twee jaar geleden, dat althans semiofficieel de jachthaven ui gebruik werd genomen. Men zal zich nog herinneren hoe de watersport daarvoor zijn centrum had in de Wilhelminahaven. Daai was het zwembad en rechts daarvan de zogenaamde ,Meerenbaai", waar het spel met de scheepjeseen min of nreer luxe karakter droeg. Het heette het domein te Zijn van de „beter gesitueerden" terwijl aan de andere kant van het zwem- bad de roeiertjes, die ook iets met Het vissen te maken hadden, hun meer- plaats vonden in de z-g. China-Town. Het is ongetwijfeld een zegen ge weest voor de watersport beoefe ning in onze stad, dat er tenslotte een speciaal haventje werd aange legd, waarin deze sport zijn thuis kon vinden. Tegenover het verleden betekende de jonge plannen voor een Maasboulevard een totale ver nieuwing. Er was een oude Spui- haven verbonden met het Balken- gat en het „haventje van Hazen- kamp". Verschillende bedrijven had den hier nog hun vestiging en aan de dijk waren diverse bebouwinkjes. En nu nog kunnen we de herinne ring aan dat verleden zien. Het lompenpakhuis is weg evenals het bedrijf van de firma Duyl. Ook di verse panden in de onmiddellijke omgeving zijn verdwenen. En de vormen van het haventje zelf zijn recht getrokken om een Maasbou levard tot stand te brengen. Maar Hoek's Machine- en Zuurstof- fabriek is nog aan de Havenstraat gevestigd evenals de „Tanker „Cleaning", die de kop van het land bij 't havenhoofd bezet houdt en hier nog een eigen ligpier heeft. Maar dat betreft dus alleen de monding van het jonge jachtha- ventje, dat één en al sportieve be drijvigheid vertoont. Hier is het centrum van de spor tieve vaart in Schiedam en omge ving. Hier zijn talloze meerpalen in het water geslagen en vlotten gebouwd. En dat niet alleen voor de z.g. „Herenbaai", maar ook voor de andere watersportvereni gingen, waaronder „de Volharding" en „de Nieuwe Waterweg", terwijl een derde vereniging eigenlijk de traditie voortzet van de vroegere roeiertjes, die het nuttige van het vissen met de sportieve genoegens wist te verenigen. Er wordt daar levendig geknutseld, gewerkt en veranderd tussen de kaden van onze jachthaven. Er zijn miniscule bootjes en complete jachten te vinden. Het is alsof de tegenstel ling tussen de standen hier door de vlakheid van het water wordt overbrugd. Men is tevreden met dit nieuwe recreatie domein in onze stad. Het is waar, dat het niet alleen voor recreatie-doeleinden bestemd is. Daar is allereerst de eigen pier van Tanker Cleaning. Maar ook is er nog het water-taxi-bedrijf van de firma van den Bosch. Echt wat je noemt een taxi-onderneming. Voor een bescheiden tarief kan men van hier uit, dus vanaf de voet van de Spuisluis varen waar heen men wil, mits men maar niet over open zee wenst te gaan, want dat is een zaak van de grote vaart. F,n een andere zaak, die nog een vinger in de havenpap heeft, is er een die toch wel in hoge mate de watersport dient. Het is de werf van P. Ouwens waar gelegenheid is tot winterberging van de sport- bootjes, maar ook om de scheepjes te laten repareren en desnoods zelf te herstellen. Een bijzonder sym- Pa'.}1'sk bedrijf, dat de watersport liefhebbers het vel niet over de oren haalt, maar hen de kans geeft zelf te doen voor zo ver dat moge lijk is en wenselijk wordt geacht. Het is een onafscheidelijk stuk van de sportieve wereld in het jachthaventje geworden. Twee jaar is onze jachthaven nu m gebruik. In het algemeen zijn de gebruikers over deze veilige ha ven bijzonder tevreden. Zeker, er zijn ook bezwaren. Het Tanker CJeaning-bedrijf is nu niet bepaald geschikt om de reinheid van het water te bevorderen en zelfs is men wel eens bang van het brand gevaar, dat de aanwezigheid van deze onderneming -noodzakelijker wijs meebrengt. Maar Keulen en Aken zijn nu eenmaal niet op een dag gebouwd en men is al enthou siast dat er zo veel radicale maat regelen genomen zijn om hier een speciale vorm van recreatie zijp kans te geven. Het gebaar van Schiedam op dit punt doet bepaald royaal aan. Maar toch heerst er in de kringen van de watersportbeoefenaars nog enige ongerustheid. Nog steeds is geen definitieve omschrijving tot stand gekomen van de financiële verhouding tussen de gemeente en de watersportverenigingen, die van het haventje gebruik maken. Het is duidelijk dat van gemeentewege veel geld in de jachthaven is ge stoken. Maar minder duidelijk is of dat geld nu ook maar in de ge meentekas dient terug te vloeien via de huren die de watersportver enigingen moeten opbrengen. Het ligt voor de hand dat de betrokken verenigingen zich zelf ook een aan trekkelijkheid vinden voor hun om geving. De Maasboulevard zou trouwens een stuk van zijn attrac tiviteit verliezen, wanneer daaraan de oostzijde niet het levendige ta fereel was van goed onderhouden scheepjes met hun ranke masten. En men acht het onder de water sportliefhebbers een normale zaak dat de overheid iets over heeft voor deze vorm van recreatie En speciaal vindt men het wel een bijzonder drukkende last, wanneer de watersportverenigingen zelf moe ten zorg dragen voor het geregeld uitbaggeren van dé haven, want dat is een extra kosvbme geschiedenis S De „Randslad-edifies" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland s Het jaarverslag 1961 van de Schiedamse Gemeenschap is versche- l nen, keurig gedrukt en met foto's verlucht. (Vindt U dat ook zo'n gek woord: „verlucht"?) Voor mij is dat jaarverslag bijzonder I pleizierig omdat er alles instaat wat ik anders uit mijn duim moet I sabbelen Ik hoef maar gewoon ,pver te pennen". Daar was ik vroeger op de I H.B.S. al een kraan in en ik denk dat het me nu na dertig jaar (hè i jakkes nee, nou niet allemaal gaan uitrekenen hoe oud ik ben, tis 1 al erg genoeg dat ik het zelf weet!) nóg wel zal lukken. Daar gaat ie dan: „MAANDBLAD" Het maandblad is zo langzamerhand een onmisbare schakel in 1 het gemeenschapswerk geworden. Het vervult een bindende en f voorlichtende taak, die niet moet worden onderschat. Bewust heeft I de redactie er immer naar gestreefd het blad te vullen met een I spiegel van het Schiedamse gebeuren. De dagbladpers blijft het terrein van de actualiteit en de opinie-vorming voorbehouden. Door zowel op journalistiek als op typografisch niveau aanvaard- I bare nummers uit te 'geven, is het afgelopen jaar een merkbare 1 groeiende belangstelling voor het blad gewekt. Wij hopen dat deze f belangstelling in het komende jaar tot een steeds ruimer lezerstal f zal leiden." Een eindje verder staat: „Hoe evenwichtig alle terreinen van het Schiedamse leven overigens hun plaats krijgen, kan blijken uit de 1 volgende opsomming: In 1961 werden 10 artikelen gewijd aan ge- l meentelijke zaken, eveneens 10 aan het verenigingsleven. Het be- drijfsleven werd in een drietal, de stadsgeschiedenis in een negen tal artikelen behandeld. Daarnaast hadden in 9 artikelen paedago- gische arbeid, recreatie en museumde aandacht. Bovendien werd een zevetttal Schiedammers wegens hun verdiensten op cultureel of maatschappelijk terrein in het zonnetje gezet." Daar hoef ik nou écht niks meer aan toe te voegen, vindt U wel? U weet dat U, als donateur, gratis het blad krijgt toegestuurd? Sebastiaan. niiiiHiniiiifiiiiiiimnn,,,,,,,,,,,,, Als er ooit van een spectaculaire ontwikkeling gesproken mag wor den, dan is het wel bij de opmars van de bromfiets in Nederland. Waren er in 1950 55.000 en in 1955 oüi.UOO brommers op onze wegen op het ogenblik zijn dat er plm! 1,2 miljoen. Dagelijks stappen tientallen van de 6,6 fiet- fiets over op de bromfiets en als die ontwikkeling doorgaat zullen zo heeft men berekend er over een kleine tien jaar omstreeks twee miljoen bromfietsen op onze wegen rijden. Dat overstappen op de bromfiets doet de gemiddelde Nederlander met een gezicht van „wie doet mij wat En memand zou hem ook iets doen ware het niet dat de bromfiets nu eenmaal een andere instelling vraagt dan de fiets. De Nederlander moge althans inde ogen van de buitenlanders onge veer met de fiets op de wereld ko men, de toevoeging „met hulpmo tor was daar bepaald niet bij Het is overigens niet de aard van de bromfiets maar die van de be rijder die maakt dat naar het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend de ongevalsfré- quentie (per één miljoen gereden km.) voor de bromfiets met aanzienlijk boven die van de sen (1,5) ligt. Bromfietsongelukken zijn helaas aan de orde van de dag. Dat het daarbij niet in de allereerste' plaats gaat om gebrekkige kennis van de verkeersregels, maar veelal eerder om onbegrijpelijke onvoor zichtigheid, of nonchalance blijkt ook weer uit de resultaten van een recent onderzoek. De Verkeersgroep Bilthoven van de Rijkspolitie heeft de oorzaken van alle in 1961 ge beurde bromfietsongelukken in het .strict Utrecht (nagenoeg provin cie Utrecht) nauwkeurig geanaly- toe- van seerd. Daarbij kwamen als voor naamste oorzaken van 615 ongeluk ken naar voren: verkeerd handelen in voorrangs situaties (kwestie van regelken- nis); onvoorzichtig inhalen; niet rechtshouden; onvoorzichtig oversteken; tegen stilstaand voertuig rijden; uitrit onvoorzichtig uitgereden. Wie deze fouten beziet moet geven dat bij het merendeel deze oorzaken niet in de eerste plaats gebrekkige verkeerskennis, maar wèl onvoorzichtigheid en ge brek aan vaardigheid een rol spe len. Het Verbond voor Veilig Verkeer richt zich in deze maanden nu spoedig met het aanbreken van de mooie dagen de bromfiets weer extra favoriet zal zijn met een appèl tot alle bromfietsende Ne derlanders om de (voorrangs) re gels grondig te leren en toe te pas sen, maar vooral om zich te reali seren dat rijden op een bromfiets nog meer dan het rijden op een ge wone fiets, voorzichtigheid en extra vaardigheid vraagt. De extra vaardigheid namelijk om sneller te voorzien, te doorzien en te hande len. Pas wie zich daarin bewust traint en met zijn zwakke punten °P dd terrein rekening houdt door nóóit risico's te nemen of gevaar situaties te scheppen, kan zeggen dat hij veilig bromt DODENHERDENKING IN DE GROTE KERK Vrijdagavond 4 mei zal om 8.30 uur een DODENHERDENKING plaats vinden in de Grote Kerk. Daarbij zal gesproken worden door Deken A. van der Boog en door Ds. A. D. Klaas- sen. Muzikale en vocale medewerking worden verleend door het harmonie orkest „O.B.K." onder leiding van diri gent D. Koster en door het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van dirigent Leo Smit. De toegang tot deze herdenking is vrij. De kerk is geopend vanaf 8.15 uur. „Een goede buur is beter dan een verre vriend". We zijn blij al een stroom van lectuur los gemaakt en de patiënte is thans verzekerd van een regel matige lectuur-toevloed. Namens haar: hartelijk dank aan alle gulle geefsters! dat dit spreekwoord in het En u weet het- heeft u een tin l'ni"16' 9' ten: de verkoudheid. Een van Schiedam van 1962 blijkbaar een briefkaartje aan „Achter dè L koe"bhiven' t rZYt de biiverschijnselen is Schiedam van 1962 blijkbaar nog altijd geldt. Reeds eerder wezen we er in dit rubriekje op, dat we met genoegen aan burenhulp zouden meewerken. Nu, onze eerste klant is er wel bij gevaren! We ontvingen de tip, dat een reeds bejaarde dame, chronisch zieke, graag oude jaargangen van damesbla den zou lezen. Financieel was ze niet bij machte zich verschil lende abonnementen aan te schaffen. En zonder lectuur duren de uren op bed zo vre selijk lang. Het bleek zelfs niet nodig om een oproep in „Achter de stop mand" te plaatsen. Een toeval lig woerd zo hie. er. daar neeft een briefkaartje aan „Achter dè stopmand", Broersvest 125 is voldoende. Eindelijk is dan toch een aar zelende en nog een beetje hui verige lente binnengekomen. De forsitia, die voorjaarsbode bij uitstek, steekt de vlag van hgar gele bloesem triomfante- ijk uit. Wel is ze enkele we- iten te laat, maar Moeder Na- :uur is bijzonder knap in inha len. Alles, zelfs het tekort aan lardappelen, zal wel weer cp :'n (zomer)pootjes terecht ko men. Wat de zomer betreft hopen we op de solide helderziend heid van professor Franz Baur Deze geleerde heer voorspelt namelijk dat de zomer van '62 in West- en Centraal Europa iets warmer, droger en zonniger zal worden dan normaal, al zal hij niet vergelijken met 19^9. c.v., gezonde mensen hebben in hun slaapkamer zelden verwar ming nodig. Ga ook niet te dicht bij een straalkachel zit ten: het is voor uw voeten zo mogelijk nog slechter dan voor uw schoenen. En tenslotte: ver mijd te droge hitte. Bij centrale verwarming vooral altijd water laten verdampen. De wisselende temperaturen in ons lieve landje slaan ons nog al eens met die ziekte der ziek ten: de verkoudheid. Een van te koel blijven met regens in het Alpengebied, maar vooral juli en augustus zouden dit jaar gunstig afsteken. Maar al met al zijn de kachels in heel veel gezinnen nog steeds aan. Daarom een paar beproefde richtlijnen voor de verwarming, die immers in nauw verband met. uw gezond heid staat. Teveel warmte in uw huiskamer is vooral in het voorjaar schadelijker u dan u denkt. Wat u aan brandstof spaart door de ramen potdicht te houden, betaalt u dubbel en dwars aan gezondheid. Goede ventilatie is broodrMig. D^ak er ook aan, bezitters van een vaak hoofdpijn. Niet iets om ons zorg over te maken. Dat is wel het geval als we niet weten waardoor de pijn wordt veroor zaakt of als hij vaak terugkeert. Het is bekend dat vooral vrou wen aan hoofdpijnen kunnen lijden. Denk eraan: het is een waarschuwing, een alarmsignaal. Vergelijk het maar met de tele foon in een brandweerkazerne. Niet elk telefoontje gaat over een brand! Maar wanneer u elke hoofdpijn zoudt gaan be strijden met hoofdpijntabletten, dan bent u als de brandweer man die de hoorn van de haak zou Jeggen in veronderstelling, dat er geen brand is zolang hij geen melding krijgt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1