liet nieuwe STE^FLATS BIJ DE MAASBOULEVARD B m overpeinzingen Luxe woningen e in hoogbouw DROOM VRIJDAG 4 MEI 1962 14e JAARGANG No. 36 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Hopelijk over ongeveer een jaar, in mei of juni van 1963 zullen de beide Sterflats aan de Havendijk gereed zijn. Wie wel eens een wandeling maakt in de omgeving van onze Maasboulevard, weet dat er op het ogenblik hard gewerkt wordt om de bouw van deze beide torenflats op gang te brengen. Maar daarmee zijn ze uiteraard voorlopig nog niet gereed. Heel wat werk moet er verzet worden om te zorgen dat beide flatgebouwen binnen een redelijke termijn klaar zullen zijn en een belangrijk element zullen vormen in de sky-line van het nieuwe Schiedam. &-A-J fHuisvrouwelijke dtckméz Redaklie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam If t v d Klink] telefoon 010 67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edifies" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Om het tot stand komen van deze flatge bouwen is nogal een en ander te doen geweest. De ondernemer van het geheel, de Aannemerscombinatie S.S.N., had lie ver de beide complexen op de rand van de Maasboulevard geplaatst, alsof ze vrij wel op het water stonden. Maar de water staatkundige argumenten waren tegen. De hoge stervormige flatgebouwen kon den alleen verwezenlijkt worden achter de Deltadijk. De ruimte tussen deze dijk en het restaurant Europoort zou 'n recreatie gebied worden van een aantrekkelijk ka rakter. Maar het bleek uitgesloten de flat gebouwen onmiddellijk langs de Nieuwe Waterweg op te trekken. Op basis van deze gedachtengang werd het ontwerp gemaakt door het architectenbureau Nuyt en Heikens te Vlaardingen, een ontwerp dat een bijzonder kloek karakter vertoont. Voor de stervorm pleitte de behoefte om elk van de flatwoningen althans vanuit de woonkamer uitzicht te geven op de Nieuwe Waterweg. Zo kwam men tot het systeem van hoge gebouwen, die naar drie kanten uitwaaieren met diverse woningen DE KRACHT OM TE STRIJDEN Mijn kleine buurjongen José probeert vandaag vergeefs zijn nogal gehavende toeter. Ook van zijn feestmuts is niet veel meer over. „Morgen krijg ik wel een nieuwe, want mórgen is het een andere dag", zal hij gefilosofeerd hebben, toen hij met een energiek gebaar toeter en muts weggooide. Een bijna symbolisch gebaar juist op deze dag, nu we met onze gedachten in het verleden vertoeven, waar bij zovelen van ons door de ge welddadige dood, ons ontvie len Vanavond vooral zullen onze gedachten weer bij hen zijn op onze stille tochten langs de ere- graven of de eenvoudige, hou ten kruisen, waar het meest ge leden werd. Vandaag is het geen 22, 21, 20, 19, 18 of 17 jaar geleden, dat zij ergens neer geschoten werden. VANDAAG beleven we weer fel die angst, dat verlangen van toen. Die machteloosheid vooral. Er zijn mensen, die beweren, dat het onzin is, om elk jaar opnieuw weer de herinneringen op te graven. Het leven ging immers zonder hen toch ook wel verder. Dat zijn dan ongetwijfeld de mensen, die het minst onder die gruwelijke jaren geleden hebben. Die niet die eenzaam heid gekend hebben, die niet met kloppend hart geluisterd hebben naar die laarzen, als die dreunend voorbij gingen. Of stil hielden, aanbelden en mee namen, het liefste, dat men op aarde bezat. Ontelbaar de tra nen, die gevloeid zijn. En toch, aoe eendrachtig was men toen ZIJN herinnering trekken ze :n die bange jaren. Was men zich op. Al is juist déze dag rikander een steun en toever- toch weer een van de aller- aat. Moet daar nu alleen een moeilijkste.... oorlog voor zijn? Kan dat nu Tussen de vele, kleurige kaften echt niet in jaren van voor- in mijn boekenrek, staat een Tïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi spoed en vrede? Her was zo moeilijk te geloven, dat het nu eindelijk vrede was. Stil keek je naar al die uitbundigheid, zo begrijpelijk immers, als een mens geen persoonlijk verlies geleden had Natuurlijk was ik daar toch blij om. Tenslotte gun je geen mens verdriet. Verdriet, dat in tal loze gezinnen na de roes van de bevrijding tóch kwam, want toen druppelden pas de berich ten van de concentratie-kampen binnen. Wat moet het voor de achterblijvenden een hel ge weest zijn, om weer verder te gaan. Om alléén de zorg voor de kinderen, ZIJN KINDE REN, op zich te nemen. Om moedig te blijven. Hebben ze toen aan die éne regel uit het liedje van Dirk Witte gedacht- „Hou een hart vol van warmte en van liefde in je borst. Er zijn er, die na jaren, toch weer in het geluk durfden te geloven. Maar daarnaast zijn er zo ontstellend veel, die een zaam gebleven zijn. Die man, gevallen in het verzet, is voor hen de enige gebleven. Aan dun, somber boekje met zwarte kaft. Op bijzondere wijze ben ik eraan gehecht. Mijn zwager werd in septem ber 1943 zo maar doodgescho ten in een concentratie-kamp. Hij had nooit die gehate David ster willen dragen. Op 12 juni 1942 begon Anne Frank, het dertienjarige Joodse meisje, met haar dagboek. „Ik zal hoop ik aan jou alles kun nen toevertrouwen, zoals ik het nog aan niemand gekund heb en ik hoop dat je een grote steun voor me zult zijn Die bladzijden zijn het onge twijfeld voor haar geworden in alle angst. In alle onzekerheid omtrent hun lot. Ieder ogenblik konden ze immers weggehaald worden? Maar weinig mensen zullen „Het Achterhuis" niet gelezen of gezien hebben. Ik kan me voorstellen, dat haar vader het toneelstuk en de film niet wil de zien. Hij was tenslotte de enige overlevende uit dat huis. Marine Crefecoeur zal gestalte aan die dappere Anne Frank geven. Zij zal het symbool zijn van de moed en de kracht, die de Joodse mannen, vrouwen en kinderen in die ellendige oorlogsdagen hadden. Zij zal u weer terugvoeren naar de avon den van verduisterde ramen, angst en vooral machteloosheid. Op 4 augustus 1944, werden al die onderduikers daar toch weggehaald en in maart 1945, dus slechts twee maanden voor de bevrijding, overleed Anne in het concentratie-kamp Bergen- Belsen. Als zovele van haar lot genoten, maar ook de onze. Volgende maand, 12 juni, zou deze Anne 33 jaar geworden zijn. Ongetwijfeld zou zij een goede vrouw en allerliefste moeder voor haar kinderen ge weest zijn. Anne, die ondanks alles van die tijd, toch zoveel van het leven verwachtte. Het heeft zo niet mogen zijn. En dit geldt voor duizenden ande ren. Daarom is het goed, aan hen terug te denken. Niet alleen op déze dag, zij hadden immers ook zoveel verwachtingen van het leven, dat voor hen nog alles inhield? En toch stierven ze moedig voor het vuurpelo ton. Maar wie zal hun laatste gedachten raden? Wie zal ge weten hebben, hoe of zij on danks alle uiterlijke moed, toch bang waren Het is maar góéd, dat we dit allemaal niet weten. Ik kan deze overpeinzing, geloof ik, maar het beste besluiten met een regel uit een versje van Frans van Schaik: „De kracht om te strijden, de moed om te lijden". Daarvoor hebben we door alle jaren heen, God kun nen danken.... MIEKE van verschillende afmetingen. Niet iedere vleugel is gelijk aan de andere. Per flat gebouw van elf verdiepingen zijn er drie vleugels. Eén ervan herbergt boven elkaar de vierkamerwoningen. Een andere de vijfkamerflats en een derde vleugel huis vest per etage twee driekamerflats. De diverse vleugels monden per etage uit op een centrale hal, waarlangs liften op en neer gaan om bewoners en bezoekers aan en af te voeren. Per flatblok zijn er dus 44 woningen, die door de twee liften wor den bediend. Er is dus als het ware een klein stadje ontstaan, dat zich in de hoog te ontwikkelt en de liften zijn de eigen lijke verkeersverbindingen, die nu eens niet horizontaal, maar verticaal zijn aan gebracht. Het ligt voor de hand, dat flat woningen op zulk een riante plek ook, wat men noemt, luxe flats zullen zijn. Men heeft daar het uitzicht over de Nw. Waterweg en een grandioze groene ruimte aan zijn voeten. Bovendien is hoogbouw bepaald niet goedkoop. Allerlei voorzie ningen moeten getroffen worden om te zorgen, dat het leven op een hoog punt niet alleen romantisch is, maar ook com fortabel. Vandaar het liften-systeem, dat de verbindingen van beneden naar boven en andersom garandeert. Maar ook op andere punten moeten speciale regelingen getroffen worden, Daarom zijn er in de centrale hal postboxen voor elke woning. En ook is er huistelefoon, waardoor het mogelijk wordt vanaf de flat met bezoe kers en leveranciers op de begane grond te spreken. Maar het wonen-in-de-hoogte stelt nog andere speciale eisen. Hoogbouw is ont vankelijk voor wind en kou en daarom zijn de flats voorzien van een dubbele beglazing. Deze ruiten moeten van binnen uit schoon te maken zijn en toch wenste men in beide bouwwerken geen kantel ramen te gebruiken. Die zijn immers, naar de ervaring leert, niet geheel tochtvrij te maken. Men heeft dan ook een ander sy- IHiiHiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMtitiiiimiiimiimmiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiMii. Of het de drie glaasjes Ouwe Duys zijn geweest of het staartje Wittkampf, dat wéét ik niet, maar op een mooie lentenacht kon ik niet in slaap komen. Nu kun je in zo'n geval natuurlijk wel even in de medicijnkast duiken en wat slaaptabletjes nemen, maar dat vond ik zonde van de lekkere smaak in mijn 1 mond. Ik bleef dus maar wat van de éne zij op de andere woelen tot plotse- ling de deur van de badkamer openging en de voorzitter van de S.G. binnen- I slofte. Hij had zijn pyama aan en droeg trijpen pantoffels. „Tegen het kouwe zeil", zei hij, „ik stóór toch niet?" „Welnee", antwoordde ik beleefd, „was er iets?" 1 „Nou, eigenlijk niets bijzonders"zei de voorzitter met een geeuw, „ik kon l mijn slaap niet vatten en dacht laat ik even bij Sebastiaan aanwippen." „Het is kwart voor drie", merkte ik bescheiden op. De voorzitter keek op 5 zijn horloge en schudde het hoofd: „je loopt achter, het is vijf voor drie." „Laten we sam-sam doen en er tien voor drie van maken", stelde ik voor. 5 Dat deden we, want ofschoon de voorzitter van de S.G. niet met zich laat sollen, er valt altijd met hem te praten. I „Heb je nog iets voor ons in het Stadsblad geschreven?" vroeg hij. „Om eerlijk te zijn, ik ben vanavond aan de borrel geweest, 't Is schoon- maak en er moest wat ópgeruimd worden," bekende ik. „Nou goed", glimlachte hij minzaamAls je maar belóóft er mee door te gaan." (Hij bedoelde waarschijnlijk mijn geschrijf in het Nieuwe Stadsblad en niet de Ouwe Duys of de Wittkampf). „Zou 't iets hélpen?", aarzelde ik. „We hebben er al vijftien donateurs binnen één maand op gekregen", triom- f eerde hij„Nog wel geen drómmen, maar bomen groeien langzaam en als je je best blijft doen zal ik je zeker de legpenning uitreiken op je tach- tigste verjaardag of eerder als je naar een andere stad verhuist", beloofde hij. „Maar dan moet je ook echt verhuizen", voegde hij eraan toe, „want daar zijn we eens lelijk ingelopen." Ik wilde vragen hoe en wanneer dat dan was geweest, maar toen ratelde opeens de wekker af. Verrekwe moeten er uit!" sprak ik teder tot mijn I eega. Onder het scheren heb ik nagedacht over deze droom: VIJFTIEN 1 nieuwe donateurs. Dat is niet eens zo erg slecht om mee te beginnen.... f Toen ik helemaal wakker was herinnerde ik mij dat „het bureau" inderdaad I 1 't getal ^vijftien had genoemd. Kom op, wie wordt de zestiende? Sebastiaan I iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiffiriiifumfiiiiimiiiiniiiiiimiiiiimnii iiuiHiiiiiiiiiimiiftmiiiiiifimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiifmniifmiiuimimnii steem gekozen, waardoor toch het ramen- wassen van binnen uit steeds mogelijk wordt. De woonkamers in de flats worden extra groot. Ze beslaan een oppervlakte van 30 a 32 vierkante meter. Ook heeft men in de woningen een ruime bergplaats van ongeveer 6 vierkante meter aangebracht. Voor zijn ogenblikkelijke behoefte aan bergruimte behoeft de bewoner dus niet terug te grijpen op de parterre, waarin bergplaatsen en garages zijn aangebracht als verbindingselement tussen de Haven- dijk en de flatgebouwen. Parterreflats zijn er dus niet. Elk van beide flatgebouwen wordt ongeveer 35 meter hoog. Boven het dak uit steekt de lifttoren, die een aantrekkelijke vorm zal krijgen. En daaromheen zullen zich de dakterrassen uitstrekken, waarop het goed zonnen is op de weinige dagen, dat we in Nederland van zonneschijn mogen genieten. De flats zijn bestemd om te worden verhuurd. Tot nog toe gepasseerd door de sanering. Een dromerig hoekje oud-Schiedam, al is het dan niet „eeuwen-oud"Rond 1837 werden de huisjes aan het Sint Janshofje gebouwd. Direct naast dat betrouwbare baken: de Bank van Lening. Daar zwaaide Mozes Frank de scepter. Logisch dat het straatje ernaast in de volksmond het hoekje van Frank" of „het Joden hoek je" werd genoemd. Eerst in 1909 gaan B. en W. ertoe over het straatje officieel te dopen. Dan wordt het, naar de nabij liggende Sint Janskerk, het Sint Jans- bofje genoemd. Zo is het gebleven, tot op de dag van vandaag.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1