liet nieuwe De kunstkringen in discussie K VLAARDINGEN PRESENTEERT ZICH achter de stopmand ofokboi H Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. WOENSDAG 9 MEI 1962 14e JAARGANG No. 37 'PLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam l( J d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland inHiiHiiiinuiii Overal in den lande begint het gesol met de kunstkringen bedenkelijke vor men aan te nemen. Niet in het minst door de nieuwe regeling voor toneel spreiding die vele steden uit ons land dreigt te beroven van regelnuitig beroepstoneel. Uit de kort geleden in onze stad gehouden vergadering van de Schiedamse Kunstkring weten we, dat het daar slecht mee voor staat. Niets dan pessimistische geluiden en geen greintje geestdrift meer. Dit alles is voor de Katholieke Kring aanleiding geweest haar visie op verschillende zaken te geven. Met genoegen plaatsen wij de mening van de Katholieke Kring hieronder. Later hopen wij op verschillende aspecten van deze voor Schiedam be langrijke zaak terug te komen. FUSIE KUNSTKRINGEN. Een fusie achteen wij niet uitvoer baar door het aantal leden van beide kringen en het aantal beschikbare plaatsen in het Passage-Theater. Bo vendien achten wij een fusie niet noodzakelijk. Door het om welke oor zaken dan ook ontbreken in onze stad van een schouwburg zijn wij ge noodzaakt het Passage-Theater te bespelen, wat tot gevolg heeft een huur van 2 a 3 maal het bedrag dat andere soortgelijke verenigingen in andere plaatsen moeten betalen voor een schouwburgzaal. Uiteraard is het Passage-Theater ech ter een zakelijke winstbeogende in stelling, waarvan wij de avond- en soms de middagvoorstelling dienen uit te kopen. In bepaalde gevallen verleend de pro- vincie subsidie aan gezelschappen wanneer zij voorstellingen verzorgen in kleinere gemeenteen (50.000 inw.). De grote gemeenten subsidiëren de fezelschappen c.q. de schouwburgen, 'oor het een is onze gemeente te groot, voor het ander weer te klein. Een en ander heeft ons doen beslui ten een subsidie aan onze gemeente te verzoeken om ons werk te verge makkelijken. Een subsidie die wij echt niet zien als steun aan een nood lijdende vereniging, doch een waar wij gezien de bovenvermelde rede nen recht op menen te hebben. SAMENWERKING KUNSTKRINGEN e.d. instellingen. Dit juichen wij toe en zullen zo mo gelijk voorstellen in deze richting doen. Samenwerking kan tot gevolg hebben: akostenbesparing; b. ver groting van inkomsten (toegang ook voor niet-leden)c. zo nodig een ster kere houding naar buiten. Zoals bekend zijn wij een katholieke vereniging, wat echter niet inhoudt dat b.v. onze Passage-avonden alleen voor katholieken openstaan. Integen deel als organisatie die zich ten doel stelt kunst naar onze stad te bren gen, brengt zij deze graag naar een zo groot mogelijk aantal Schiedam mers. Dat een niet-lid hogere intree- prijzen dient te betalen is normaal, daar een lid ook contributie draagt. Een samenwerking geeft echter moeilijkheden op te lossen. Dit kost tijd. PASSAGE THEATER. De overtuiging van de Kunstkring dat de grote gezelschappen niet of moeilijk naar Schiedam komen, van wege de zaal delen wij niet. Wij zien de oorzaken dieper liggen en de zaal meer als de bekende stok om de hond te slaan. Ton Lutz vertelde ons na afloop van het toneelstuk ,.Een man van alle tijden" ('n zware, zeer zware rol!): „De nieuwe spreidingsregeling van het toneel is ook niet volmaakt Jammer dat Schiedam daar onder valt, want hier in Schiedam is het voor ons wel het minst bezwaarlijk om naar toe te gaan". Wij vinden trouwens de hele kritiek op het Passage-Theater negatief en onsportief. Hebben wij niet tiental len grote voorstellingen genoten in deze zelfde zaal? (Driekoningen avond, Het Spel der Vergissingen, Maria Stuart, Toon Hermans). Was niet altijd het toneel keurig verzorgd op tijd klaar? Staan er naast tekort komingen, die het theater uiteraard als bioscoop heeft voor toneelvoor stellingen ook niet veel voordelen voor ons? Wij denken hier b.v. aan de afstand. Overigens willen wij hier graag bena drukken de prettige medewerking, zbwel met de huidige bedrijfsleider de Heer H. Jansen alsook met zijn voorgangers. Nee, wij vinden deze voorstelling van zaken niet juist en onverdiend. TONEELBEZOEK ROTTERDAM Ook onze Katholieke Kring is met dezelfde bezoeken en verzoeken van het Rotterdams Toneel vereerd (de Heren de Vries en Kip). De materie is ons echter dermate zwaar, dat wij ons reeds op zo'n kort termijn ge- KATH. BOND VAN BEJAARDEN EN GEPENSIONEERDEN Op donderdag 10, vrijdag 11, maandag 14 en dinsdag 15 mei kunnen de kaarten voor „Cinerama" afgehaald worden aan het gebouw „Don Bosco", Lange Haven 92, telkens van 14.00 tot 17.00 uur. roepen voelen hier commentaar te leveren. Voorlopig willen wij atten deren op de volgende feiten. a. Het schouwburgbezoek in Rotter dam is voor onze tientallen (honder den) leden met jonge gezinnen van wege de afstand ondoenlijk. Onover komelijke bezwaren zijn er voor hen. Moeten zij dan maar afvallen? Of moeten wij een lidmaatschap alleen maar propageren bij oudere perso nen of bij gezinnen met eigen ver voer? Begeven wij ons eens van Nieuwland naar de Rotterdamse schouwburg met onze Rotterdamse tram. b. Waar blijven wij met de opbouw van onze Schiedamse Gemeenschap. Gaan wij afbreken terwijl alles nog niet opgebouwd is? Misschien gaan wij nog zover dat wij onze stadhuis plannen aan de kant zettenDe weg van de minste weerstand is niet al tijd de juiste! Wij hebben onze Schiedamse Ge meenschap, onze eigen gemeente raad, eigen wethouders, moeten wij echter voor eigen toneelvoorstellin gen t.z.t. naar Rotterdam, Den Haag of Amsterdam? Merkwaardig! Wij hopen dat onze collega's van de Schiedamse Kunstkring de kracht en de moed zullen vinden om door te zetten, de moeilijkheden te zoeken en aan te pakken waar zij liggen en samen met onze Kring, waar dit mo gelijk is, op te lossen. Een strijdbare gezonde Schiedamse Kunstkring is onze wens Bestuur Katholieke Kring. i De heer Rob de Vries, direkteur van het Rotterdams Toneel, zou het heerlijk vinden als de Schiedamse Kunstkring haar leden naar Rotterdam bracht om zijn schouwburg te bezoeken. Dat is een normale, gezonde gedachte van de heer De Vries. Het biedt hem twee verrukkelijke vóórdelen: Hij krijgt méér publiek én hij hoeft niet meer 1 naar ons Passage-theater te trekken met al zijn coulissen en requisieten. Nu heb ik niets tegen Rotterdam, het is een zindelijk plaatsje met nijvere bewoners. Ik heb ook helemaal niets tegen Rob de Vries, integendeel ik acht hem een bijzonder bekwaam acteur. Toch moet, vind ik, de Schiedamse Kunstkring HIER blijven, al was het alleen maar omdat ze een SCHIEDAMSE kunstkring is.... en geen reis- 1 vereniging. Trouwens, als iemand zin heeft om een toneeluitvoering te Rol- I terdam bij te wonen kan hij dat altijd doen, iedere avond desnoods, 1 hij kan de stukken kiezen die hij zelf wil en WAAROM zou zo iemand dan eerst lid worden van de S.K.K.? Nee, de oplossing voor de moeilijkheden van de Schiedamse Kunstkring I 1 moet dichterbij gezocht worden. Laten we even afspreken dat het Passage- 1 1 theater een goed theater is met ruime mogelijkheden voor alle soorten toneel, met keurige „accommodatie" voor de spelers. Het is niet helemaal een echte schouwburg, maar praat me nou niet, na 30 jaar, over „onbespeelbaarheid". 1 En zeg ook niet dat er alleen tweede-rangs-stukken worden vertoond door onze Kringen (de Kathófieke Kring is er n.l. óók nog!) We hebben hier 1 in de loop der tijden bijzonder goede stukken gehad: Irma la Douce, Waaier- patience, het jubileumstuk van Cruys Voorbergh nog onlangs. Wim Kan is geweest en Toon Hermans. MEER LEDEN!! Dat is het cardinale punt. Houdt U van beroeps-toneel? Wordt dan lid van één onzer Kringen. De programma's van de Kringen zijn de moeite waard, U hoeft niet helemaal naar Rotterdam, U hebt een gereserveerde plaats en. „ergens" (da's zo'n I lekker woord als je geen beter vinden kunt„ergens" dóét U nog wat aan I „gemeenschapszin" en DAT is wat een stadje zo bewoonbaar maakt. SEBASTIAAN iiriiiiiiiiiuiiimiuiHiiiimiMiiimuiiiiiiiiiiiiHiiiinnHUiiiimiifHuiiiiimninHiiniiimmimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiimtiiiMiiiiiHiiifiiiiiiimi Een grootse tentoonstelling van Vlaar- dingens Industrie en Middenstand. Op 3 mei is bijzonder feestelijk geopend de nieuwe tentoonstelling VLAARDIN GEN PRESENTEERT ZICH. Het is de bedoeling van de expositie dat Vlaardin gen aan zijn bezoekers laat 2ien wat er in de stad allemaal „te koop" is. En hier mee heeft onze buurstad een bijzonder goed initiatief op uitstekende wijze ver wezenlijkt. Op het feestterrein aan de Broekweg is op een oppervlakte van vierduizend vier kante meter in een 75-tal stands een momentopname gegeven van wat Vlaar dingen als woon- en als werkstad te bie den heeft. Machinefabrikanten en scheeps bouwers, meubelfabrikanten en autohan delaren, het visserijbedrijf en de sport wereld, de vakbeweging, de textielindustrie, de volkstuinders en de boekhandelaren, allen zijn hier te vinden. De bezoeker leert er natuurlijk het een en ander over aardolie-industrie. Maar ook komt hij te weten hoe een pakje margarine tot stand komt. De jongeren kunnen er leren welke werkgelegenheden de stad biedt, maar ook welk vakonder wijs er mogelijk is. Zelfs laat een stand van het convent van kerken zien welke geestelijke stromingen deze stad herbergt. Naast al die leerzame is echter op de expositie ook voor de nodige ontspanning gezorgd. Elke avond zullen er andere attracties te zien en te horen zijn. Elke dag wordt een modeshow gegeven en ook een concert op het hammondorgel. In een afzonderlijke ruimte worden tijdens de hele duur van de openstelling doorlopende filmvoorstellingen gegeven. Zonder twijfel zullen veel Schiedammers van de gelegenheid gebruik maken om eens daar in Vlaardingen rond te neuzen. Misschien kunnen we er wat leren. Mis schien kunnen we er ideëen opdoen, die ons straks in Schiedam te stade komen. Al zegt Sebastiaan wel, dat we de Vlaardin- gers rauw lusten, toch zijn we niet zo (Vervolg op pag. 2) Verven is in deze tijd voor iedere huisvrouw de gewoon ste zaak geworden. De ge woonste „nood"zaak zou beter zijn, want begin er maar eens aan een echte schilder te laten komen. Als het al lukt, dan be taalt u vensterbank of kastdeur met klinkklaar goud. Goud za gen, op hun beurt, de verf- fabrikanten weer in deze nieuwe situatie. Ijverige labo ranten speurden naar nieuwe verfsoorten, die dusdanige kwa liteiten moesten bezitten, dat zelfs de onhandigste leek nog een aanvaardbaar resultaat kon bereiken. Die nieuwe soorten zijn er gekomen en met hen de brochures, de advertenties en de boekjes met kleurenstaaltjes. Wat vroeger kostbaar bewaard vakgeheim was, gooit men nu openlijk op de markt: schilde ren, dat moet je zo en zo en zo doen. Resultaat: altijd goed. Met een beetje aarzeling heb ik die raad uit de brochures op gevolgd. Tot mijn opluchting moet ik bekennen, dat deze reclame inderdaad de waarhpid spreekt. Vol trots toon ik mijn huisgenoten en bezoekers de nieuw geschilderde kamerdeur. Het is geen compliment aan mijn handigheids-faam, dat men maar ternauwernood kan gelo ven dat de glanzende vlakte het gevolg van mijn handwerk is. Het gebruik van kleuren in de woning is gebaseerd, zegt men, op enkele grondwetten. De eerste is, dat dicht bij de ramen de lichtste tinten moeten wor den gebruikt. Recht tegenover een raam, dus daar waar het licht direct op valt, kan een donkerder tint worden gebe zigd. Dit geldt natuurlijk voor verf en voor behang. Omdat kleuren reflecteren moet men nooit "wee sprekend gekleurde wanden in een hoek laten sa menkomen. De moderne trap heeft geen loper meer. Lino leum en rubber stootranden zijn practischer en veiliger. Maar denk er dan ook aan: stootborden donker, treden licht, leuning donker. Hoe onvervangbaar dat leven de materiaal: hout, ondanks alle plastics blijft, bewees de modelwoning weer, die door de firma De Steenbok, aan de Parkweg werd ingericht. Naast het bijzonder fraaie hout van de meubelen, viel vooral de losse houten wand op, die langs twee zijden van de woon kamer was geplaatst. Waar schijnlijk nogal kostbaar en dus alleen uit te voeren wanneer men er zeker van is heel wat jaren in dezelfde woning te blij ven. Dan wordt het toch weer goedkoop, want zo'n wand hoeft nooit meer behangen te worden. Bovendien' het fijn»»e patroon van uw behangetje haalt het niet bij de levende schakeringen van het hout. Ik heb me laten vertellen, dat zo'n wand gemakkelijk zelf te ma ken valt. Maar laat dat uw man maar doen. Het is buitenge woon goed voor z'n humeur als het lukt. En lukt het niet, nou ja, dan is het 't beste dat u drie dagen bij een vriendin gaat lo geren en de timmerman opbelt. Dezer dagen lazen we weer eens hoeveel subsidies er ver strekt worden aan instellingen als de Huishoudraad en organi saties op het gebied van de huisvrouwenvoorlichting. Het waren ontzagwekkende bedra gen. Toch geloven we dat op dit terrein nog heel wat werk dient te worden verzet. Denk maar eens aan de arbeidstoe standen voor veel huisvrouwen. Slechte keukenverlichting, on veilige toestellen, te lage aan rechten en dergelijke komen nog in heel wat huishoudens voor. Als manlief onder zulke omstandigheden zou moeten werken, zou zeker de arbeids inspectie niet aarzelen de hele boel af te keuren. Jammer eigenlijk, dat die arbeidsinspec tie nog steeds geen toegang heeft tot de Nederlandse keu kens. Op vele plaatsen is onze stad een ontmoetingspunt geworden van oud en nieuw. Moei lijk zal in Nederland eert plaats aanwijsbaar zijn, waar zo vaak de eeuwen elkander ontmoeten, jammer, maar noodzakelijk is, dat het oude daarbij na kortere of langere tijd moet wijken voor de opdringende nieuwe tijd. Het is goed, dat de tekenaar, ge voelig voor dergelijke verhoudingen, de bestaande toestand vastlegt in een snel en zeker getroffen plaatje.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1