net nieuwe De Schiedamse Cartonnage-fabriek K I achter de stopmand WIJ HOREN BIJ ELKAAR WOENSDAG 16 ME! 1962 14e JAARGANG No. 39 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Deift, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deie steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Industriële hoogspanning in een vriendelijke behuizing NIEUWE OECUMENISCHE ACTIVITEIT CABARET-DANSANT S.V.V. Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam (CJ.vd Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dageli|ks (behalve zaterdag) van y-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 32, Delft, telefoon 01730-23627 Tarieven op aanvraag. Het is een vriendelijk gebouw aan de Honnerlage Gretelaan, waarin een van Schiedams belangrijkste industrieën nu een viertal jaren gehuisvest is. Het ziet er vooral zo vriendelijk uit omdat het naar buiten zo weinig vertoont van die ouderwetse industriële sfeer, waar we onmiddellijk omvangrijke en zware machines en stationachtige overkappingen bij denken. Neen, het heeft hier de bijna klinische sfeer van een hypermodern bedrijf, de charme van lichtheid, stoken glas en blank beton en ook iets huiselijks in zijn schaal, zodat het fabriekscomplex nauwelijks afsteekt bij die aardige flats van het pensioenfonds van Wilton onmiddellijk daarnaast. En toch zetelt hier een onderneming met een productie van vele millioenen, die over allerlei delen van de aarde zijn ver spreiding vindt. Maar het merkwaardige is dat die verspreiding voor het grootste gedeelte niet door het bedrijf zelf wordt ter hand genomen. De Schiedamse Car- tonnage Fabriek maakt cartonnages en dat komt de meeste gevallen neer op de verpakking van allerlei producten, die door andere bedrijven worden gemaakt. Laatst zijn wij nog eens iemand tegen gekomen, die meende dat een cartonnage fabriek ruwe karton vervaardigde. We hebben hem omstandig moeteen uit leg gen, dat men die in Groningen maakt als het tenminste stro-karton is terwijl de edele karton-soorten dikwijls uit de Scandinavische landen en niet in het minst uit Zweden komen. En uit derge lijke gebieden betrekt ook de Schiedam se Cartonnage Fabriek zijn voornaamste materiaal. Maar in een dergelijk bedrijf moet nog heel wat meer binnen komen dan karton alleen. Er zijn etiketten en andere beplakkingen van dozen nodig voor allerlei verpakkingsmiddelen en daarnaast moet er lijm zijn en kleurstof fen voor het drukwerk op het veelsoor tige verpakkingsmateriaal, dat de fabriek met grote vrachtwagens dagelijks verlaat. Eigenlijk, zo zegt de staf van de Schie damse Cartonnage Fabriek, is onze on derneming een verzameling van wel vier bedrijven. Allereerst is er natuurlijk de cartonnage industrie zelf, die de verschil lende verpakkingen maakt. Maar daar naast is een compleet grafisch bedrijf aanwezig. De taak daarvan is het maken van foto's en cliché's omdat men toch de producten moet bedrukken met de verschillende teksten en voorstellingen, die de afnemers daarop willen hebben. Een complete batterij van prachtige off set-drukpersen staat daarom in een deel van de fabriek opgesteld. Ten derde is er ene technische dienst en dat is niet minder dan een bescheiden machine-fa briek. Men is er in het bedrijf wel ach ter, dat de concurrentie dwingt tot een zo doordacht mogelijke productie-metho de. En daarom bedenkt men zelf steeds de machines, die nauwkeurig zijn afge stemd op de eisen welke door de klantne worden gesteld. Flet klinkt ongelofelijk maar het is toch waar, hier worden dus in eigen beheer de meest ingewikkelde bijna vol automatische machines ont worpen en gefabriseerd. Tenslotte is er nog een compleet expeditie-bedrijf met niet minder dan acht vrachtwagens, waarvan enkele zeer grote. Daarmee1 worden de producten afgevoerd naar klanten en verzendstations. Wie in het bedrijf rondloopt komt diep onder de indruk van de grote fabrieksruimte, waar de meest vernuftige machines in constan te stroom dozen van allerlei soorten af leveren. Er komt nog betrekkelijk weinig ingrijpen van mensenhanden aan te pas maar toch is er nog een heel personeel nodig om de machines te bedienen en in te stellen, ze in conditie te houden, te repareren en te bouwen. Flier en daar zie je nog wel eens een klein brokje handenarbeid aan een onderdeel van de productie zelf. Maar deze vorm van in grijpen zal op den duur wel verdwijnen, want steeds meer beweegt de fabricage zich in de richting van een vol-automa- tisch systeem. Ondanks de mechanisatie werken er in Als je in Schiedam woont hóór je bij de Schiedammers. Dat kimt U gek vinden, het kan U volkomen onverschillig laten, maar ergens binnen in U ZIT het. U gelooft het niet? Nou goed: STEL dat U om welke reden ook, voor mijn part om scheermesjes te ver kopen ergens diep in het oerwoud van midden-Afrika marcheert. Plotseling komt er van de andere kant een blanke aangewandeld. Natuurlijk maakt U samen even een praatje, dat dóet men nu eenmaal midden in het oerwoud. LAAT nu uii het babbeltje blij ken dat die andere vent óók uit Schiedam komt.... „Nee, maar zeg, is dat even toevallig". Wedden dat er dan tóch iets in U om gaat? Wedden dat het V méér doet dan wanneer hij uit Stokholm zou komen? En STEL U nou eens voor we zijn toch bezig een ongeloofwaar dig verhaal in elkaar te draaien dénk U nou eens in, dat die andere Schiedammer uit zijn broekzak of onder zijn hemd van daan, een exemplaar haalt van het blad van de Schiedamse Ge meenschapWat zouden jullie beiden daar elke letter van op slorpen! We hebben er in de S.G. ernstig over nagedacht of het misschien mogelijk zou zijn onze medeburgers paarsgewijs naar de oerwou den van midden-Afrika te zendenwe zouden dan zéker weten dat het besef kwam dat we bij elkaar horen. Dat plan is om ver schillende redenen niet dóórgegaan. Van één kant jammer. Nu zult U wat meer fantasie moeten ontwikkelen. Ga er eens rustig voor zitten, pieker er eens overontmoet in gedachten eens zp'n Schiedammer, léés met hem eens „De Schiedamse Gemeenschap„Wat zegt U me nou?" V hébt dat blad niet? U ként het niet. U hebt het zelfs nooit gezienWat een geluk dat U dan maar thuis in Uw stoel bent blijven zitten, maar vooral: Wat verschrikkelijk jammer dat U zoveel interes sants hebt gemist. Daar moet gauw wat aan gedaan worden: Geef U op als donateur van de SG. (Voor vier gulden per jaar) dan krijgt U tien maal per jaar het blad van de S.G. U kunt het contant gaan halen in ons houten gebouwtje bij het Postkantoor of gireren op nr. 54 99 34 t.n.v. „De Schiedamse Ge meenschap' of overschrijven op onze bankrekening bij de firma Mees en Zoonen. Doe het nou anders staat U straks in Afrika voor schut Sebastiaan. rmmiininnnnnmiinrmiiinimminnimiiHiiiimrnm het bedrijf niet minder maar veel meer mensen dan vroeger. Destijds in 1920 begon de onderneming aan de Lange Haven om in 1928 naar de Oranjestraat te verhuizen. Toen sprak men dikwijls nog schertsend over de „jongens- en meisjes-fabriek", omdat de productie met de hand in de economische verhoudingen alken met goedkope arbeidskrachten kon worden gehandhaafd. Maar toen had Het is natuurlijk helemaal niet actueel meer, om te schrijven, dat we zo intens „genieten" van dat winter se voorjaarsweer! Al twee maal heb ik mijn haard finaal leeggehaald. Van binnen alles keurig utge- borsteld (het is zo'n mo derne blokkendoos!) en met kranten volgestopt. Tweemaal zei ik heel gede cideerd: „nu gaat die niet meer aan". En dook in een gezellige zomerjurk Iet een dik vest aan, was dat wel te harden. Maar die ijskoude handen en voeten en dan te bedenken, dat er in de kelder nog ,,'n staartje" kolen lag. Twee maal is dat staartje na tuurlijk geplunderd Zaterdagmorgen hopelijk voor het laatst. Maar hoe of een mens dan weer bij komt met wat kamer- warmte. Ja, natuurlijk, de huiskamer wordt geregeld gelucht, tenslotte gaat er niets boven frisse lucht. Maar dat ik de voorspel lingen van die solide, hel derziende professor Franz Baur aangaande een war mere, drogere en zonniger zomer dit jaar, aan mijn laars lap, eerbiedigt u wel. Intussen móet de zomer wel gauw komen, want vol- gende maand hebben we kolen tegen zomerprijzen en als de haard dan nog aan is, hebben we er niet veel aan Houd u echt van kousen stoppenIk ben er nu wel niet zo erg dol op, maar je kan er zo heerlijk bij zitten dromen. Je han den spannen automatisch dat pronkjuweel wel en de gaten zijn in no-time ver dwenen. Alleenik ver zamel graag eerst een sta peltje Want heb ik maar 1 of 2 paar, dan ben ik im mers zo uitgedroomd! En dat is nu juist de bedoe ling nietHeb ik er niet genoeg, aan nylons valt (gelukkig niets meer te stoppen, dan bel ik wel bij de buren. Vooral die met grote jongens hebben mijn voorkeur, want aan die sokken kan je uren plezier beleven. Gaten als grape fruits! Misschien ook een ideetje voor u, als u met uw vrije tijd geen raad weet. Hetgeen ik me ook weer niet voor kan stellen, want tenslotte heeft toch ieder mens een hobby. Soms wel zes Nu denk ik ineens aan die brief van een huisvader, die ik deze week kreeg en ik voor het gemak maar even in mijn stopmand gemikt heb. Die huisvader herin nerde me aan dat stukje, dat ik destijds in „De Rood-Groene" schreef over het leven van een beroeps voetballer op zondag. Daar soms ineens de opruim woede over me komt (een kwestie dan van plaatsge brek!) zijn al die bladen bij de oude kranten te recht gekomen, waarvoor ik een speciaal adres heb. Even een telefoontje en ze worden direct (of na een Eaar weken!) gehaald, ie arme briefschrijver deed een beroep op me, om zijn vrouw te „bewer ken", want hij had geen leven op zondag, omdat hij dan zo graag naar een voet balwedstrijd gaat. Dat le ven heeft hij echter nóg, want hij is niet voor haar humeur bezweken. Alleen is de hele zondag naar de maan... Zoiets is natuurlijk triest en ik weet nog goed, dat ik toen ook op verzoek in „De Rood-Groene" over zo'n situatie schreef. Zelf heb ik dat probleem niet, want ik ben graag elke week toeschouwer op het voetbalveld. Hermes DVS mag er dan „uit" zijn, gis teren bracht het ZFC ook die genadeslag toe. Nu de beslissende wedstrijd van SVV a.s. zondag tegen Haarlem. En dan te be denken, dat ze meestal uit de beste wedstrijden spe len. Maar we zullen hen langs de lijn niet in de steek laten Ik dwaal gruwelijk af Ik moet immers die me vrouw „bewerken?" Och mevrouw, is het nu heus zo'n groot offer, om uw man een paar uurtjes te missen op zondag? Begrijpt u nu echt niet, wat of zo'n wedstrijd voor hem bete kent? Als hij nu na afloop tot vreugde of troost ook nog een biertje ging pak ken, dón zou ik zeggen, u heeft groot gelijk. U inte resseert zich niet voor voetbalwedstrijden. Maar u heeft nog nooit een wed strijd gezien? Ook toen er nog geen kinderen waren, ging u niet mee. De zondag was voor u en uw man moest daarom thuis blij ven Hoe is het dan in uw ver lovingstijd gegaan, toen hij een goed voetballer was? Móest hij dat zomaar op geven? En deed hij dat dan? Och, als je stevig ver liefd ben, slik je dat alle maal wel. Maar dat blijft niet zo. Een vrouw kón toch niet zo egoist zijn, dat ze verlangt, dat een man zijn hobby opgeeft terwille van haar? Het is pas Moederdag ge weest. U bent natuurlijk ook verwend. Probeer nu ook eens te begrijpen, waarom of uw man zo graag naar een wedstrijd gaat. Niet zo heel moeihjk, als je echt van hem houd. En dat doet u beslist. Geen bokkepruik op, dus zondag. Eerst gezellig met elkaar koffie drinken, een gezelli ge wandeling buiten (als de zon er uitbundig schijnt tenminste), een boterham eten en dan manlief na- zwaaien of desnoods weg brengen naar de Bosrand. Blijft u daar met de kinde ren, ze zullen er zich best vermaken en luistert u af en toe naar die toeters en dat oorverdovende gejuich. Dón pas zult u goed begrij pen, waarom of hij dit nu eenmaal niet kan missen. In de week heeft hij op de zaak al zoveel aan zijn hoofd en is dit de gelegen heid, om eens heerlijk „schoon te waaien". Alle moeilijkheden lijken dan ineens opgelost. En als SVV dan nog wint ook...! Dan is er nóg een brief in mijn stopmand. En die komt v. Annie Callenbach, Voltastraat 21, Hilversum. Annie spaart gebruikte postzegels voor de aankoop van een nieuwe invaliden- wagen, die voor haar te klein geworden is. Zij heeft kinderverlamming gehad, is daardoor spas tisch en heeft met haar 28 jaren al een dikke twintig operaties ondergaan. Nu is haar invalidenwagen te klein geworden door een heupoperatie, waardoor beide benen uitgerekt zijn. Annie klaagt niet, al kan zij helemaal niet lopen. Zij heeft gelukkig een goede moeder. En wij, wat doen wij? Na tuurlijk bewaren we in het vervolg alle postifegels voor haar. Schrijven we haar eens een brief of een ge zellige kaart. Bij het op zenden van de postzegels kunnen we een kleine ver rassing doen. Kantoren, móg ik op uw postzegels rekenen MIEKE. men veel minder mensen dan nu. Op het ogenblik werken in de Schiedamse Cartonnage Fabriek rond 350 mensen, waarvan een groot gedeelte tussen de 25 en 40 jaar oud is, terwijl de bezetting overwegend uit mannen bestaat. Er zijn dus heel wat kostwinners onder het per soneel en dat kan omdat zo'n groot per centage bestaat uit technisch gespeciali seerde mensen. Oecumenisch hulpverleningsteam van jongeren opgericht! Tijdens een persconferentie, die de plaatselijke Oecumenische Raad van kerken te Schiedam op donderdag 10 mei j.l. in het gebouw „Sursum Corda" belegde, heeft de secretaris, de heer H. Teeuw, mededelingen ge daan betreffende de oprichting van een oecumenische hulpdienst door jongeren. Zijn voedingsbodem vond deze dienst in de jongerenconferenties te Lausanne (1960) en te Schiedam (1962), waar de jongeren oun. heb ben uitgesproken, dat er al lang genoeg gepraat is over allerlei ge- loofs-verschillen en wat er moet gaan gebeuren en dat men nu ein delijk maar eens iets moest gaan doen, aangezien het samen iets doen de mensen op wezenlijke wijze tot elkander kan brengen. Zij willen dat bereiken door het organiseren van 'n oecumenisch hulpverlenings team, dat hulp biedt aan mensen, die daaraan behoefte hebben. De jongeren spraken de wens uit, dat velen zich zullen melden voor dit werk, dat dan weinig tijd vraagt en toch efficient kan worden ver richt. Men kan zich hiervoor aanmelden bij Huug Smits, Stadhouderslaan 66, tel. 69867 en bij Margreet Korpel, Nieuwe Maasstraat 57. Zaterdag 19 mei de zgn. oudejaarsavond van S.V.V. met cabaret dansant in Musis Sacrum, Lange Haven, aanvang 8 uur. Medewerkenden: The Blue Rythme Quin tet, Nic. Schoolenberg met zijn one-man show roet daarna een kort sport forum. Nog enkele kaarten zijn verkrijgbaar aan de kantine Havendijk, uiteraard als U boven 18 jaar bent, het h immers een oudej aars avond.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1