tiet nieuwe GOED NIEUWS voor emigrantenouders en hun kinderen draótióclie vorlaqtnq van paóóa ereprijzen overpeinzingen ff: J d Geen soep in Hoek van Holland OUDE DIJK VRIJDAG 18 MEI 1962 14e JAARGANG No. 40 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland "'i Collecte Zonnehuis OFFICIËLE OPENING NIEUWE PRAKTIJKLOKALEN Huisvrouwelijke Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam (C J. v d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-I en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Kqornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. Er zullen nog maar weinig emigranten ouders zijn, die geen „Reisfondsboekje" door middel van „Wij komen", het Na tionaal Spaar- en Reisfonds ten behoeve van emigrantenouders en hun kinderen aangevraagd hebben. En er al stevig op sparen met het vooruitzicht straks hun grootste wens in vervulling te zien gaan: nl. de kinderen in het land bezoeken, waarheen ze destijds vertrokken. Omdat de toekomst daar ruimer bleek Teleurstellingen zijn die kinderen daar meestal niet bespaard, maar ze hebben er zich doorheen geslagen. Alleen de brie ven naar huis bleven natuurlijk opgewekt. Pas toen ze het gevonden hadden, schre ven ze erover. En de ouders herkenden hun kinderen daarin. Brieven werden er geschreven, over en weer. Tot die ene brief kwam, waarm de a.s. geboorte Van hun eerste klein kind gemeld werd.Tóen hadden de ouders het even te kwaad, want ze zou den het niet kunnen zien. Zeker, mis schien zou er een film opgestuurd wor den, mooie foto's. Voor 'teerst sinds maanden, beseften ze, wat of zij kwijt wa ren. Wat of zij misten, al hadden zij het daar ook nog zo goed. Heel diep in hun hart kwam het stille verwijt, waarom gin gen ze weg? Hebben we ze daarvoor groot gebracht? „Wij komen" bracht een golf van enthou siasme over het gehele land. De heer M. Reckman had niets béters kunnen beden ken. Men vroeg direct een boekje aan, ont zegde zich veel, de toekomst leek ineens heel anders. Straks, o, straks zouden ze hun kinderen en kleinkinderen terugzien. Die bootreis maken, het leven was in eens vol zon. Voor al die spaarders is er nu goed nieuws. De transatlantische scheepvaart maatschappijen hebben nl. besloten hun passageprijzen voor groepsreizen in het zg. „buitenseizoen" drastisch te verlagen. Want voor passagiers, die tussen 25 ok tober 1962 en 28 februari 1963 voor een kort bezoek naar de Verenigde Staten of Canada vertrekken, kan weer 25% re ductie op de prijs van tweemaal een en kele reis worden gegeven. Echter op de volgende voorwaarden: a. het verblijf in Amerika of Canada mag niet langer duren dan 30 dagen (dag van aankomst en vertrek niet bij inbegrepen). Tot dusver kon men, zoals misschien be kend, slechts 21 dagen in die landen blijven. Een winst dus van 9 dagen b. deze regeling geldt voor de toeristen klasse van alle schepen en voor de Noor- dam, Wester dam, Prinses Margriet en Prinses Irene. De voorzitter van „Wij komen", de heer Reckman zal trachten de tijdsduur van 30 dagen nog meer te doen verlengen. SPECIALE REDUCTIE VOOR GROEPSREIZEN. Voor afvaarten na 25 oktober 1962 van Rotterdam tot eind december 1963 kan voor groepsreizen 25% reductie op de prijs van tweemaal een enkele reis ge geven worden. Maar deze reductie wordt alleen gegeven als: a. de groepen uit 25 of meer personen bestaan; b. de uit- en thuisreis per schip buiten het zomerseizoen wordt gemaakt; c. de uit- en thuisreis als groep wordt gemaakt; iïïr d. er in de toeristenklasse of per Noor- dam, Wester dam, Prinses Margriet of Prinses Irene wordt gereisd. U zult graag cijfers willen zien. Hier ko men ze: minimumprijs gedurende het drukke seizoen f 821,70 per enkele reis; minimumprijs buiten het drukke seizoen f 720,40 per enkele reis; minimumprijs min 10% reductie f 648.30 per enkele reis; minimumprijs min 25% reductie f 540,30 per enkele reis. Een retour kost dus 2 X f 540,30 f 1080,60, inclusief de reductie van 25%. HET ERE-TEKEN VAN ,WIJ KOMEN' Iedereen is dankbaar, dat „Wij komen" is opgericht. Men wil die dankbaarheid graag tonen, omdat men begrijpt, dat de gratis kranten elke maand, veel geld kos ten. Men wil deze vereniging steunen. Dat kan heel eenvoudig. Er zijn speldjes en broches bij het Hulpfonds te Naarden verkrijgbaar. Men kan hiervoor gireren, wat men wilt, al zij erbij vermeld, dat het laagste bedrag f 2.is. Het giro nummer is 306, terwijl men op het strookje vermelden moet: „voor het deel nemersschap 1962". Heeft u geen geëmvreerde kinderen, en wilt u tóch dit hulpfonds steunen? Be stelt u dan zo'n prachtig lepeltje voor f 2.per stuk. Een leuk cadeautje\voor u zelf, uw kennissen enu beloopt de kans, dat ook zij weer gaan bestellen! De uitgave van de maandelijksè krant en de vele werkzaamheden, die voor emi grantenouders en geëmigreerden verricht worden, brengen kosten met zich mede, die uit éigen middelen betaald worden. Dank zij de vrijwillige bijdragen van zo- velen. Is het geen goed besluit het giro nummer van de krant „Wij komen" te vermelden: 129.220 van de Amsterdam- sche Bank te Bussum? Schrijft u dan op het giro-strookje: voor de kosten van de krant „Wij komen". mnniinni««mmH»iinnwnwiiwnnmwi«in»inwnwnnnnni»w»mHnw«n»iimiHwnni.i...w»...«w.4 In dit, door alle Schiedammers gelezen blad is de vorige week een foutje geslopen. Waar ik schreef dat er in Hoek van Holland voor de kinderen gratis melk en sNoep zou worden verstrekt, hebt V SOEP zien staan. Het spijt me, de Schiedamse Gemeenschap is géén gaarkeuken. Ze slepen graag een koe mee en dozen vol zuur tjes, repen sjok en kisten versnaperingen, maar geen kok. Misschien heeft de zetter gedacht: ,,'t mot maar es uit wezen met dat vele snoepen" en tandheelkundig gezien ZIT daar wel iets in, maar je kunt tenslotte geen duizend kinderen een hele dag zoet houden zonder ze zo nu en dan een lekkertje in de mond te duwen. Laten wij tóch iets voor die zetter doen. Het is kennelijk een man met goede ideeën en om een heel Stadsblad in elkaar te letteren het was bovendien een dubbel nummer vraagt de nodige vak manschap. Ik bewónder de vent en daarom: OUDERS, na Hoek van Holland en vóór het slapen gaan: de tanden gepoetst! Dat moet U trouwens niet alleen in de Hoek-van-Holland-week laten doen, maar élke avond! Overigens: Wilt U uw kinderen die week zee en strand nog gun nen en hébt U het formulier nog niet ingevuld dan is het HOL LEN geblazen! U kunt nog terecht bij het bureau van de S.G. in de Plantage. U moet dan wel een tikkie belééfd tegen de heren zijn, want eigenlijk is het al te laat. U begrijpt dat er wel één en ander te regelen valt aan zo'n enorme kinder-v er huizing! Uitdrukkingen als „Van me hier en me daar" om van de inwoners van Sodoma maar te zwijgen, zijn deze keer werkelijk niet toepasselijk. Bewaar die liever voor een volgende gelegenheid. Sebastiaan. „nu,„.„„min...I.llliim.lllll.llliiiiiiniiimnmi Bussen kunnen gehaald worden: Lange Haven 73, Vrijdagavond 78.30 uur. Zaterdag vanaf 10 uur v.m. niiimiiiiiiuiiiiiii" (Son! van Sejaarlen De Alg. Bond van Bejaarden, afd. Schie dam belegd op maandagmiddag 28 mei een Openbare vergadering in de Zaal Musis Sacrum, Lange Haven. Aanvang 1.30 uur. De Bondsvoorzitter F. Trippen zal op de ze vergadreing spreken over 't onderwerp: „De verhoging van de AOW-uitkering als een stap naar ons doel. De vergadering is voor alle bejaarde toe-, gankelijk. Leden van de Alg. Bond van bejaarden kurinen op donderdag 24 mei van 1012 uur en 's middags van 24 uur 'n kaartje komen afhalen in het BI. Huis. De niet- georganiseerde kunnen aan de zaal een kaartje in ontvangst nemen. Na de Pauze zal er een prachtige film ver toond worden. Vanmiddag om 4 uur heeft in de kan tine van de Christelijke Technische School aan de Nieuwe Damlaan te Schie dam de officiële opening plaats gehad van de nieuwe praktijklokalen van auto- herstellen en elektrotechniek. De Openbare lessen worden gehouden op dinsdag, 22 mei en woensdag 23 mei a.s. des avonds van 79 uur in de school. Plaatsmaken, plaatsmaken, plaatsmaken, dat is de roepstem in Schiedam voor nieuwbouw en industrie. Een der laatste rustieke plekjes aan de Oude Dijk gaat mi ook verdwijnen. Daar waar vroeger veel wandelaars rust zoch ten in de toen nog prachtige polderlandelijke omgeving, staat nu een bord doodlopende weg". Huisjes met dichtbetimmerde ramen staren ons via het bruggetje tegemoet. Aan de achterkant van de oude huisjes spuit men modder en zand, om plaats te maken voor nieuwe industrieën en woningen. Maar.... de roepstem gaat voort, plaatsmanen.... plaatsmaken.... Als men erover praat, dan is er altijd iets van waar. Misschien niet zo direct, maar het komt toch. „Men" beweert n.l. dat er binnenkort ook een vrije vrijdag komt. Ik heb me al suf gepeinsd, hoe dat nu kan. Ja, het is wel bekend, dat men dat in Twente van plan is, maar hier, deze kant uit, hoe kan dat nu? Iedere dag breek je je nek over de advertenties, kan je per kwartaal wel van baan veranderen. Of dat aan te bevelen is, laat ik in het midden. Het lijkt me niet zo prettig. Of je moet zo bezeten van het slijk der aarde zijn, dat je geen voorkeur meer hebt. Alleen het verlangen lek ker veel verdienen, wat voor baan het ook is. Dito de om geving Het heeft wel lang geduurd, eer dat we aan die vrije za terdag gewend waren. In het begin dacht ik, dat ik alleen er maar zo onwennig tegen over stond. Dat ik alleen egoist was en mijn huisgenoten die vrije morgei} beslist niet gun de. Op het laatst zou je er een probleem van maken. Als je daar tenminste behoefte aan had Aarzelend heb ik zo eens naar de mening van andere huis vrouwen gevraagd. En het luchtte me beslist op, toen ook zij moesten toegeven, dat het wel een heel verschil was bij vroeger. Nu wil iedereen graag uitslapen, logisch, daar is nu de kans voor. M-t kleine kin deren 1' t -kt heel anders. De metsten he' -en rog —en vrije zaterdag, maar juist de wer kenden doen je eigenlijk de das om op die morgen. Als huisvrouw loop je zo'n oeetje van het kastje naar de muur. Er word later ontbeten, ook jaren voor met die vrije zaterdag. De vrije vrijdag be staat daar nog niet. En voor dat die dan in ons land van kracht komt De mannen zitten eigenlijk he- de slaapkamers zijn rommelig, lemaal een beetje in de ver- Alleen de huiskamer, ja daar kan je in terecht. Nu doet iedere huisvrouw op vrijdag zoveel mogelijk al haar boodschappen, anders loopt al les in de war. Een klein beetje ben ik er intussen al aan ge wend, maar om eerlijk te zijn, prettig vind ik het nog'steeds niet. Heerlijke gedachte, dat die mening door talloze andere (huisvrouwen) gedeeld wordt. Nu niet direct boos in je vul pen klimmen, mannen. Jullie zijn echt engelen voor ons, we gunnen je echt die vrije mor gen wel, maar erg_ns voelen we ons in onze vrijheid be knot. Al zal dit heus wel over gaan En nu weer die, geruchten over een vrije vrijdag.Mag ik echt zeggen, dat ik dat niet leuk vind? Dat ik er bijna nachtmerries van krijg? Ik ge loof er dan ook niet in. ,er dagen werken en drie da gen thuis. Mogelijk, dat dat er in de toekomst tóch wel in zit, ik klamp me wel aan En- vast. Die w? na eerst drukking met dat besluit van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid Vóór 30 juni a.s. zullen de lonen van vrouwen, die de zelfde arbeid als mannen uit oefenen, opgetrokken worden tot 85% van de overeenkom stige mannenlonen. Een be langrijke datum dus die 30 juni voor de werkende vrou wen. Natuurlijk zijn er mannen, die hierop behoorlijk foeteren. Maar dat zijn beslist de ON BILLIJKE.... Want waarom mag dit loon niet opgetrokken worden, waarom moet er zo'n verschil zijn? Niet iedere vrouw trouwt immers? „Nu trouwen ze helemaal niet meer, er is te weinig verschil tussen ons loon. Als ze zo jong niet meer zijn, kunnen ze daar geen afstand meer van doen", was het driftige betoog van een vrijgezel deze week. Even flitste het door mij heen: „zou hij tóch graag getrouwd willen zijn?" Hij schermde al tijd zo met zijn vrijheid. Was dat maar camouflage? Toch had hij misschien wel ge lijk. Al duwde ik die gedachte direct heel diep in mijn hart weg. Want een meisje kan nog zo'n goede baan hebben, juist omdat ze zo jong niet meer is en daardoor geheel onafhanke lijk. Als ze DE man van haar hart ontmoet, dan is die goéde baan maar bijzaak. Zeker, misschien zal ze niet di rect kunnen besluiten dit alles te verliezen in ruil voor de be scherming van een eigen huis. Een man, voor wie zij koken kan. Het huis gezellig kan ma- ken.Pas veel later zal zij kun nen besluiten, alleen maar dood gewone huisvrouw te zijn. Dat gebeurt dan meestal na een poosje voor enkele dagen in de week of voor halve dagen ge werkt te hebben. Als je werkelijk van je werk houdt, als je er zo'n beetje mee vergroeid bent, dan is het zo moeilijk. Ik weet er alles van. De eerste weken kwamen niet om en werken als GETROUW DE VROUW was toen *zo'n beetje een schande. Heerlijk, dat dat nu, veranderd is. Als je niets om handen hebt en een baby zich pas na vier jear aankondigt, dan ben je zo'n beetje manusje van alles in de familie. Jij zonder kinderen kan dit en dat wel doen! Zodoende behoefde je toch geen duimen te draaien. Je kreeg zelfs niet eens de kans van boeken te ge nieten of plaatjes te draaien..! Tóch jammer, dat Aletta Jacobs dit niet meer heeft mee mogen maken.... MTEKE. V I

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1