liet nieuwe Werk voor alle werelddelen K Werf Gusto, een bedrijf van vindingrijkheid en staa achter de stopmand §SBè WOENSDAG 23 MEI 1962 14e JAARGANG No. 41 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Ceterum censeo Carthaginem esse delendam HEMELVAARTS DAG dinsdag en vrijdag HET NIEUWE STADSBLAD TEL. 67368—63939 Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam (C J. v d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Aan de Maasdijk staat een merkwaardig kwasi renaissance paleis, geklemd tussen een paar geweldige hallen, die destijds van een Parijse wereldten toonstelling zijn gekocht. Dat is het geheel van gebouwen, waarin de Werf Gusto zijn beluiizing vindt, een ontzaggelijke industrie met tal van facetten. Er is een enorme afdeling voor scheepsbouw en men kan er op de helling schepen tot een grootte van 35000 ton op stapel zetten. En dat nog wel vol gens een hypermoderne methode. Het is tegenwoordig niet meer een lange kiel leggen en daaraan de span ten monteren. De moderne productie gaat heel anders. In de fabriek wor den hele moten van het schip ge bouwd, die tenslotte betrekkelijk snel op de helling aan elkaar wor den gevoegd. Dat spaart tijd voor het gebruik op de helling, die men telkens opnieuw hard en hard nodig heeft. Maar schepen bestaan niet al leen uit staal en ijzer. Voor allerlei doeleinden is hout nodig en het be drijf heeft dan ook een omvangrijke afdeling houtbouw, waarop heel wat soorten edelhout worden verwerkt voor de inrichting der schepen. Grote passagiersschepen komen uiteraard niet van de helling bij de Werf Gusto maar wel kloeke vracht schepen al of niet met passagiérs- accomodatie. En ook zijn er veel kleinere boten, die hier worden ge bouwd. Wij denken hier allereerst aan enkele typen van fraaie jachten, die hier voor een Amerikaanse on derneming in serie worden gebouwd. Prachtige ranke schuiten in hoofd zaak uit polyester vervaardigd staan in reeksen op hun afwerking en transport te wachten. Dat is onze lopende-band productie, zegt men, met 'n zekere trots op de Werf Gus to, we bouwen ze eenvoudig in reek sen, die zonder meer in Amerika worden afgenomen. Zo gaan de pro- dukten van de Werf Gusto over de zeeën en naar alle werelddelen. Een bijzonder interessant produkt van bescheiden omvang is de vleugel boot, die in meerdere variaties wordt gebouwd. Gusto bouwt ze in licentie naar een Zwitsers patent. Het zijn kleine lichte schuitjes waar van er o.a. 6 zijn afgenomen door de B.P.M. in Venezuela, waar men ver schillende boortorens voor de kust in zee heeft staan. Om de arbeiders af en aan te voeren wordt gezocht naar boten met een grote snelheid, omdat het vervoer van de arbeids tijd af gaat. En daarom viel het oog op de vleugelboot, die een snelheid van circa 75 kilometer per uur kan halen, tegen een normaal bootje on geveer 30 kilometer. Het systeem is eigenlijk heel eenvoudig. Onder de boot zitten voor en achter een paar verstelbare vleugelachtige elemen ten. Bij hogere snelheid van de boot drukken die de romp eenvoudigweg boven water uit, zodat er een mini mum aan waterverplaatsing en dus aan weerstand ontstaat. En hoewel ze van aluminium gebouwd zijn, zijn deze scheepjes toch heel sterk. On- GUSTO STAALBOUW N.V. EEN ECHT SCHIEDAMS BEDRIJF! Links op de voorgrond de neus van een in afbouw zijnd yracht-passagierschip achter op de helling ligt nog zo'n type in aanbouw). Een der fraaie Polyester-jachten is zichtbaar, juist onder het linker anker op de voorgrond. Ook de enorme kranen zijn een product van „Gusto". A/WW^A/WVWVWVWWWWWWWWVWWWW^/VWWVWVWA/WW^/WWWWVWWNAAWWWVWXWA/VWWWWWWWVWWWW/VWWWIM Wij hebben een intellectueel in de familie. Moet U ook zien te krijgen. Tis altijd makkelijk als je eens „geleerd" wil doen en met een plukkie latijn beginnen. „Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" betekent: „Verder ben ik van mening dat Carthago moet verwoest worden." Het zijn woorden van de romeinse senator CatoIn de glorietijd van het enorme romeinse imperium had deze senator de vaste ge woonte om élke speech die hij hield met deze zin te beëindigen. Waarover hij ook sprak, wélk onderwerp ook aan de orde was ge weest, hij besloot altijd met: „Verder ben ik van mening dat Carthago moet verwoest worden". Of de romeinen tenslotte hebben ingezien dat de oude Cato gelijk had óf dat ze het alleen maar deden om van zijn gezeur af te zijn weet ik niet, tnaar ze hebben Carthago verwoest. De stad is totaal met de grond gelijk gemaakt. Ik ben geen romeinse senator. Ik houd nooit een redevoering, ik durf het niet. Ik ben nergens zo bevreesd voor als voor ,/ingstvrij spreken in het openbaar". Maar ALS ik het zou doen, en vooral als ik het dikwijls zou doen, dan zoudt U zeker tot slot uit mijn mond kunnen horen: „En ver der ben ik van mening dat iedere Schiedammer donateur vart de Schiedamse Gemeenschap hoort te zijn". Misschien willen échte redenaars onder U deze zin even van buiten leren en er een nuttig gebruik van maken bij officiële openingen, bruiloften, partijen en jubilea Het zou het werk van de S.G. aan merkelijk verlichten als iedereen werkelijk donateur werd. Sebastiaan. ^/VVV*^VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWVWVVVWVVVVWVVVVVVV\AA/VV*/WV\AA/VWWVWVVVVVWWVVVVVVVVVVVVVVWVVVWVVV\rt/v\/v langs is er een met volle kracht te gen een drijvende boomstam opge varen zonder noemenswaardige schade op te lopen. Dat dit scheeps- type in Zwitserland tot ontwikke ling kwam behoeft eigenlijk nie mand te verbazen, wanneer men be denkt dat het Bodenmeer grensge bied is waarop de Zwitserse douane snel moet kunnen patrouleren en jagen op smokkelaars. De glorie van de Werf Gusto is ech ter het bouwen van baggermateriaal en kranen voor het water of het land. Het hoogtepunt was enige tijd geleden de bouw van de Sea Shell, een drijvend booreiland, dat nu in de Perzische Golf zijn werk doet. Het is een machtige constructie van 60 meter lang en 30 meter breed, met enorme getande poten, die men dwars door het plateau heen naar de bodem van de zee kan laten zakken, waarna deze poten hydraulisch het eiland zelf boven de zeespiegel uit- krikken. Alle voorzieningen voor werk en verblijf zijn aanwezig, er is zelfs een betonfabriek aan boord voor de pijpelementen en tenslotte een uitgebouwd dek voor helikop ters. Wonderlijke apparaten worden er gebouwd voor allerlei doeleinden op de afdeling apparatenbouw ter wijl allerlei soorten machines niet alleen voor scheepsdoeleinden op de Elfdeling machinebouw worden ver vaardigd. De elasticiteit van het beleid wordt nog aanzienlijk bevorderd doordat Gusto zijn bedrijvigheid als het wate in een pool heeft gebracht met vijf ander gelijksoortige ondernemingen. Door dit overschakelen van concur rentie op samenwerking werd het bezetten van de productieprogram ma's eenvoudiger evenals het uit voeren van uitgebreide spoedpro- gramma's. Gusto heeft nog een werf in Slikker veer en een afdeling in Geleen spe ciaal voor mijnbouwconstructies. De totale bezetting van het bedrijf om vat 1650 man waarvan 1250 werklie den en rond 400 z.g. beambten. 75°/o der werklieden behoort tot de ge schoolden. Er is ook een bloeiende leerlingenopleiding volgens het leer lingenstelsel van het nijverheidson derwijs. Daar worden de leerlingen volgens contract opgeleid voor hun Bemetel-diploma In verband met verschijnt ons blad volgende week op Advertenties moeten respectievelijk maandag en woensdag in ons bezit zijn. Veel wind, veel zon. Maar nog veel meer wapperende rood groene vlaggetjes van de S.V.V.- junioren zondagmiddag achter 't doel. Het zou een hulde-betoon aan „Kuun" geweest kunnen zijn, die eindelijk weer eens 'n wedstrijd in het eerste mee speelde. Een wedstrijd, waar veel van afhing, want ten eer ste moest S.V.V. winnen, maar daar tegenover Veendam en A.G.O.V.V. én D.F.C. moesten verliezen.Dat deden ze braaf niet! Spanning dus genoeg a.s. zondag weer, al was het natuurlijk fijn, dat S.V.V. gewonnen had. Want om vijf maal te kunnen juichen in één wedstrijd, komt beslist niet zo dikwijls voor. Ik heb horen fluisteren het vólgend sei zoen, men had er kennelijk zo veel plezier in. En dat enthou siasme van de jeugd, vooral na afloop van de wedstrijd! Eigen lijk had Henk Könemann op de schouders gemoeten en ik had hem zo graag een doelpunt van iet oer-oude makelij gegund, zo als hij het vroeger alleen maar kon Intussen een brief van een sup porter gehad, die me dreigt, dat als S.V.V. niet bij de bovenste zes blijft, Ik het hele iaar door ie voetbalkousen van maar liefst alle elftallen moet stoppen. En blijven stoppen het gehele sei zoen door. Ik ben er wel een klein beetje van geschrokken. Dat heb je er van, als je je hart zo op je tong draagt! Ik had vroeger thuis zelf drie voetbalbroers, dus ik weet heus, wel, wat of daar aan vastzit. Stoppen vind ik echt wel leuk werk, maar zulke stapels. Dan ïoud ik toch geen vrije tijd meer over en is deze rubriek tot op ruimen gedoemd. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. Ik wil sportief blijven en beloof, dat ik die kousen van bet eerste elftal ïeel zal houden. Maar wat doen lie vrouwen en meisjes dan. Mijn duim houd ik echter om hoog zondag, wat één duim, nee alle twee. Ik wil zo graag een rood-groen strikje aan mijn mand binden, want u mag ge rust weten, dat mijn hart nog altijd rood-groen is. En wel zal blijven ook....! Intussen S.V.V. supporter: sterkte zondag en heel harte lijk dank voor de enorme en veloppe met postzegels voor Annie Voorbach in Hilversum. Als ik ze allemaal netjes af gescheurd Heb, zal ik ze haar opsturen. Met natuurlijk nog wat erbij. Maar misschien zijn er nog meer postzegels in het vooruitzicht.U weet toch, dat Annie die spaart voor aan koop "an een nieuwe invalide wagen. Dat de kolen tegen zomerprij- zen nu in den handel zijn, heb ik echt dezer dagen wel ge merkt. Regimenten bestellingen voor een heel bekende firma hier in de stad, die maar een cijfer met or- telefoonnummer verschilt. Met alle rampen van dien. Want als je geduldig pro beert uit te leggen, dat men een verkeerd nummer gedraaid heeft, is het nijdige antwoord: Ik ben verkeerd verbonden. En'hebben die arme telefonis tes het weer gedaan. Gelukkig, dat zij zich hier weinig van aantrekken U heeft natuurlijk op de t.v. ook die complete diepvries maaltijden wel gezien. Wat krijgen wij huisvrouwen, het toch heerlijk makkelijk. Maar daarvan kunnen we alleen maar genieten, als we ee>i oven heb ben. Is dat niet het geval, ook al niet erg, want volgende maand is het immers vaderdag! Voor de ongehuwde, werken de vrouw, die er meestal te genop ziet, om elke dag te ko ken, is dit echt een uitkomst. Wij houden het maar op vers eten, vooral in het voorjaar van groot belang. Diepvries is natuurlijk makkelijk, maar er gaat toch niets boven de ge wone maaltijden. Waarmede ik helemaal niet zeggen wil, dat er niets van deugt. Verre van dat zelfs. We staan er mis schien nog een beetje onwen nig tegenover.... Gisteren zijn er weer jongens er versterking van de troepen naar Nieuw Guinea gegaan. Hoe of ik daarover denk, vroeg mij deze week een be jaarde man. Dat antwoord is heel eenvou dig. Als het mijn zoon was, zou ik óók angst hebben. Zou ik het óók verschrikkelijk vin den, al beweert men nog zo met klem, dat er heus niets gebeurt. Dat onze jongens er moeten zijn. Als móeder voel ik al die angst aan. Begrijp ik zo goed, wat of er in die harten van de ou ders moet zijn omgegaan, toen hun jongens weg gingen. Naar een onbekende toekomst ei genlijk en dan zo ver weg. De vader probeert niets van zijn angst te laten merken, daar is hij dan ook vader voor. Maar ook hij had dit liever niet ge had. De loekt mst lijkt zo on zeker, het gemis van de jon gens is hierdoor extra groot. Moet er dan altijd angst, moet er beslist altijd oorlogsgevaar dreigen en brengen we daar onze kinderen voor groot? Vragen, die iedere moeder zich nu stelt. Maar zij zegt dit niet, als haar jongen, want dat zal hij toch voor haar blijven, weg gaat ook al heeft hij haar hulp en steun niet meer zó nodig, als in de kleuterjaren. Het is haar kind, dat weggegaan is naar een ver en vreemd land. En de angst heeft bezit van haar hart genomen. Brieven zullen er over en weer geschreven wordenBrie ven, waarop het gehele gezin leeft. Moge Soekarno het al leen maar bij dreigementen la ten, moge hij inzien, dat bloed vergieten om het behoud van Nieuw Guinea, zinloos is. Dit wens ik al de ouders van die jongens toe, die in de afgelo pen weken blijmoedig vertrok ken zijn. En vooral: dat ze weer spoedig terugkomen. Naar het eigen, vertrouwde land MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1