tiet nieuwe De Olifant in 'n glazen huis 1 Spannende titanenstrijd S.V.V.-D.F.C. overpeinzingen m Een spirituele hoek in Schiedam medische zondagdienst VRIJDAG 25 MEI 1962 14e JAARGANG No. 42 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. n «s w& m ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Huisvrouwelijke CONCOURS D'ELEGANCE TE WAGENINGEN Gouden huwelijksfeest -V. i fm Redakt.eenadver.ent.es BROERSVEST 125 Sch.edam .C t d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Direct op de achtergrond achter het moderne kanton,ziet U de enorme distilleerderij van de „Olifant Aan de oostelijke kant van de Hon- nerlage Gretelaan heerst een ruste loze bouwactiviteit. Grandioze wo ningblokken komen geleidelijk aan tussen de staketsels van steigerwerk omhoog en ergens is een torenach tig bouwwerk bijna aan zijn voltooi ing toe. Het is de graansilo van een mouterij, die hier wellicht met re den zijn vestiging zoekt. Want het bedrijf wordt de buurman van de N.V. Distilleerderij van J. J. Mel- chers Wz. „De Olifant". En een dis tilleerderij is in de moderne verhou dingen een uitstekende afnemer van moutwijn. Vroeger was dat wel an ders, want toen fabriceerden de dis tillateurs hun eigen moutwijn en was ook het geval met de distilleer derij van J. J. Melchers, die in 1841 werd gesticht door Joannes Jurria- nus Melchers, de grootvader van de heer J. J. Melchers, die onlangs zijn jubileum bij het bedrijf vierde. Stichter Melchers had oorspronke lijk een kuiperij maar schakelde al gauw over op de fabricage van het kostelijke product, waarvoor de va ten als verpakking dienden. En zo kwam de „Moutwijn en Spiritusfa briek De Kraton" tot stand met een distilleerderij, die uitsluitend voor de export werkte. Voor zijn tijd was „De Kraton" een bijzonder moder ne stoombranderij. Om verschillen de redenen liep rond de eeuwwisse ling echter de branderij-industrie in het algemeen sterk achteruit. En daarom kwam er ook aan deze min der interessante tak van de Kraton een einde. Men bleèf bij Melchers echter distilleren voor de export en er ontstond een bijzonder bloeiend bedrijf. In enkele jaren tijds steeg het aantal mensen dat hier werk vond tot rond 700. En dit aantal is heel verklaarbaar, wanneer we be denken dat de onderneming zijn ei gen kuiperij had, een eigen glasbla zerij, een kistenfabriek en een ei gen transportbedrijf dat toen nog met paarden en schepen werkte. Sindsdien is er al weer heel wat ver anderd. Wat vooral in het oog springt is het gloednieuwe kantoor gebouw dat door de onteigening van de bedrijfsruimte ten behoeve van de bouw der Wiltonflats nodig was geworden. Het is een bijzonder mooi modern kantoor geworden, 'n fraai visitekaarje voor het gehele bedrijf. Om een Olifant te herbergen mag het er wat glazig uitzien, het moet er prettig werken zijn in de lichte maar toch bijzonder stemmig ge houden lokalen. Wie de eigenlijke fabriek betreedt, komt hier in dat ruime en oudere complex tot de ontdekking dat de ze branche waarschijnlijk tot de meest geruisloze industrieën be hoort, die de wereld kent. Hier geen daveren of ratelen van machines; er heerst de volslagen rust van het geheimzinnige distilleerproces, waar van geen enkel vakman u de echte kneepjes zal vertellen, die horen bij zijn ambtsgeheim en blijven verbor gen in de reeks ketels waarin het proces van de fabricage zich volko men onzichtbaar voltrekt. En de toestellen nemen een betrek kelijk deel van de bedrijfsruimte in beslag. De rest is voor de opslag van de grondstoffen en vooral van de producten al of niet in hun em ballage. Alleen al onder de grond in de putten is plaats voor rond 6000 hectoliter sterke drank. Als ge zo'n putje opendoet, staart ge in een compleet alcoholisch meer onder de betonnen vloer maar de verleiding om erin te springen wordt wel te gengewerkt door de overtuiging dat ge kopje onder gaat. Gefilterd gaan de voorraden uit de puten naar aftapbakken of naar de grote voorraadtanks op de verdie pingen van waaruit de dranken naar de bottle-machines kunnen geleid worden. Zo'n machine is een bijzonder ver nuftig apparaat, dat het vullen van ale soorten flessen en het afsluiten volkomen automatisch verricht. En wat ge verder in de grote fa- brieksruimte ziet is emballage of zijn rekken met keurig gevulde fles sen, die in reeksen op transport staan te wachten. Sedert 1935 werkt deze Schiedamse onderneming ook voor de binnenlandse markt en op het ogenblik is ze dan ook een van de grootste leveranciers van spiri tualiën voor vaderlands gebruik. Maar verder wordt er nog enorm veel uitgevoerd naar de oude ex- portgebieden in West-Afrika en ver der naar België, Frankrijk, Duits land, Zwitserland, Ierland, IJsland, Australië, Nieuw Zeeland en Noord en Zuid-Amerika. En dat meestal onder de naam „De Olifant", die evenals zovele tropische dierenna men destijds werd gekozen om het product een aantrekkelijke klank te geven in de Afrikaanse landen. Het bedrijf in Nederland met zijn filialen, verkoopstaf, distilleerderij en en kantoren kan het op het ogen blik met een personeel van 150 man stellen. Maar dat het er zo weinig zijn in vergelijking met vroeger is beslist niet aan een vermindering van de productie maar aan de mo dernisering, die deze onderneming in zo sterke mate heeft ondergaan. uitsluitend voor spoedgevallen wordt van zaterdagmiddag 12 uur verzorgd door de volgende doktoren Dr. J. VAN BUREN, Buys Ballotsingel 72-76, Tel. 69661. Dr. W. A. DE RIDDER, Stadhouderslaan 46, Tel. 67590. Dr. G. PET, Tuinlaan 38, Tel. 66898. APOTHEEK „REMBRANDT", Rembrandtlaan 5. Voor de huisvrouw met een groot gezin is de prijs van de aardappelen op het ogenblik natuurlijk een ramp. Maar mis schien kan men de menu-ba kens nu eens verzetten en ein delijk eens afstappen van dat elke dag maar aardappelen eten. Als je jaren in Indië (Indone sië ken ik niet!) gewoond hebt, zij het dan in je jeugd, maar ik was toch al 18, toen ik na een 11-jarig verblijf daar ginds naar Holland terugkeer de, och, dan is deze dure aard- appeltijd helemaal geen pro bleem. Wij vonden in Indië (ik blijf dat stoer zeggen) de Hollandse maaltijden helemaal niet lekker. Er ging niets bo ven rijst met regimenten vari aties, waarvoor onze Kokkie wel borg stond. Nu er zoveel Indische mensen in ons land zijn komen wonen, zijn er vanzelfsprekend overal ook Indische restaurants als paddestoelen uit de grond ver rezen. Je kan of daar eten of alles thuis laten bezorgen. Kant en klaar! Is het nu zondag voor een huisvrouw of niet? Toch zijn er nog genoeg men sen, die nu eenmaal niet van het tradionele menu elke dag, dus aardappelen, groenten en vlees kunnen afwijken. Toch moet u het echt eens probe ren, vooral nuKookt u eens een keertje rijst (goed droog gekookt, met kleffe rijst kan je alleen maar be hangen!) en fruit u wat uitjes. Bakt of liever gezegd, schroeit u een malse biefstuk dicht, bakt u spiegeleieren en dan ook een oplossing. Daarvoor wat kerry op uw bord. Vol- heeft u ook maar weinig of gende week doet u het weer, soms zelfs helemaal geen aard- vertél me wat! appelen nodig. En dan te be- Nóg een eenvoudig recept, denken, dat die naarlingen nog maar nu gecombineerd. Wij duurder worden. Neemt u toch noemen het altijd Hollandse gauw een overstapje op het bo- HniinnniniiinnmiiiinnmniiiimiiiiniiiminniiiiiiiiuiiinnmnniiiiiinniniiinmiiiuuiinnHnmk..^. rijsttafel! Rijst met gebakken vengenoemde. Gegarandeerd, aardappelen (u kiest daarvoor de malta's van 48 cent per ki lo) gehakt of weer biefstuk, kerry, een spiegelei en de jus natuurlijk van de biefstuk er overheen. Een schaaltje kom kommers erbij en u likt zich de vingers af. Hetgeen natuur lijk niet behoorlijk is, want daarvoor dient nog altijd uw servet! Dan kan u macaroni bakken in tomatenpuree, stukjes ham lap en rauwe ham er doorheen, wat uitjes en naar smaak: sam bal! Die kunt u eigenlijk over al bij gebruiken, alleen met een heel klein beetje beginnen. Een lekker glas bier overal bij en het is gelopen Er schiet me weer iets te bin nen. Heel eenvoudig, maar heel smakelijk. Kookt u een lekkere pan tomatensoep de kerry er door1- ~en niet verge ten), wat droge rijst en mikt u die dan in uw soepbord plus wat sambal. Het lijkt een vreemde combinatie, maar pro beert u het echt eens. Peulvruchten zijn natuurlijk dat u smakelijk eet. En dan, is het niet veel leuker afwis seling in de warme maaltijden te brengen? Tenslotte is het bereiden hiervan al leuk en dan de manier, waarop het in no-time weggewerkt wordt. Een beetje ondankbaar misschien tegenover het werk, dat wij er voor hadden, maar als het ieder een zo goed smaakt, dan is dat voor ons het grootste compli ment. Want alleen als je pas getrouwd bent, krijg je een complimentje voor je cullinaire prestaties. Mogelijk, dat je man met duizend vrezen zijn maal tijden toen tegemoet gezien heeft? In elk geval kan je nu beslist naar een complimentje hengelen Om de warme maaltijden over te slaan, d.w.z. in plaats daar van brood eten, vind ik geen goede oplossing. Van brood alleen kan een mens nu een maal niet leven en kost de broodbelegging dan een kwart je per nos? Nee, dit voorstel is b'j voorbaat al afgewezen. De Zandvoortse circuitdirec teur, de heer Hans Hugenholtz krijgt een stevige concurrentie! In onze eigen stad hebben we zomaar een autorailly gehad, waaraan met plezier werd deel genomen en zoals een der prijs winnaars zei: „je leert er ont zettend mee én je stad goed verkennen!" Hetgeen hiervan dan ook wel de bedoeling ge weest zal zijn. „Smokkelaars" waren er in elk geval niet op de route Al brandt de haard dan ook helaas nog, de laatste repeti ties voor ouderavonden zijn in volle gang. A.s. maandagavond laat de St. Catharinaschool weer eens zien, waartoe het in staat is. Vooral de balletgroep zal alle aandacht hebben. Druk ke dagen weer voor het hoofd van de school, Mej. A. Elshof, maar ze zal er zich wel door heen slaan. Ik wens alle meis jes graag alle succes. En dat de grote zaal van gebouw Ar cade maar tjokvol mag zijn.. Tot slot vanzelfsprekend graag onze hartelijke gelukwensen aan akela Ton Fluym, die bij haar zilveren feest de pause lijke onderscheiding „Pro Ec clesia en Pontifice" door haar moeder kreeg opgespeld. Wat een voldoening ook voor haar, want zij heeft Ton toch veel moeten missen. Maar dit zal zij er graag voor over gehad hebben. En dan nog die S.G. penning. Schiedam kan met recht trots op deze eenvoudi ge akela van de St. Francis- groep zijn.... MIEKE Twee oude rivalen staan zondagmiddag aan de bosrand weer een beslissende pro motiewedstrijd. Het rood groenen S.V.V. dat alleen door een overwinning zich de finitief in de nieuwe eerste divisie kan spelen, terwijl het Dordtse D.F.C. alleen met een overwinning een kans kan be houden om te promoveren. De s.v.v.-ers hebben in de voorlaatste competitiestrijd tegen Haarlem een ver dienstelijke 51 overwinning geboekt, echter zij kunnen er van verzekerd zijn dat de dordtse defensie belangrijk ster ker is dan de Haarlemse. Als de rood groenen evenals zondag de kansen we ten te benutten en wederom het nodige enthousiasme weten op te brengen kan het voordeel van eigen terrein zeker uit gebuit geworden. D.F.C. heeft zondag in Sittard lelijk de kampioensillussies ver stoord van Sittardia en ongetwijfeld een prima prestatie geleverd. Al met al be loofd het dus zondag een spannende en sfeervolle titanenstrijd te worden, welke Voor het verzamelen van Végé-lucifers met afbeeldingen van „Old Timers" blijkt overal in het land grote belangstelling. Ter gelegenheid van de heropening van het verbouwde hotel „De Wageningse Berg" te Wageningen, had de Pionier Au tomobiel Club voor haar leden een show georganiseerd van oude automobielen, waarbij iedereen (als deelnemer zijnde) in de kledij van de tijd van die auto moest verschijnen, die hij of zij bereed. In de jury zaten o.a. de acteur Cruys Voorbergh (als costuumdeskundigeen de Zand voortse circuitdirecteur, de heer Hans Hugenholtz. Vanzelfsprekend, dat Végé dit charmante geheel gadesloeg en. behalve Végé-lucifers, ook een ingelijste serie „Old Timers" als prijs schonk Wij moeten u intussen wel de raad te geven met het verzamelen van „Old Ti mers" door te gaan, opdat uw serie com pleet is. Dan alleen zult u er ook later veel plezier aan beleven. Voor de Végé-picknickmanden bestaat ook al veel belangstelling. Zoveel zelfs, dat het postordersbedrijf te Schiedam de toezending van deze manden haast niet verwerken kan. Duizenden aanvragen zijn er binnengekomen, maar u komt echt aan de beurt. geleid wordt door de heer C. J. v. d. Berg uit Den Haag. S.V.V. komt als- volgt in het veld: v. d. Berg, Romeijn en Ris; v. Leeuwen, v. Kampen en Hek man; Könemann, Osterholt, Corbeau, v. Pelt en Herwig. In verband met de grote aanvragen van toegangskaarten voor deze belangrijke wedstrijd uit Dordrecht heeft het bestuur van S.V.V. de bekende s.v.v.-voorverkoop- adressen ingeschakeld voor het Schiedam se sportpubliek. Reserves: S.V.V. 3 speelt zondagmorgen in Rotterdam tegen Sparta 3 en S.V.V. 4 gaat op bezoek bij Overmaas 2. Op dinsdag, 22 mei, was het echtpaar Ph. B. van Doesburg en C. van Does burg—Hoogendijk 50 jaar getrouwd. Dinsdag vierden zij het echt onder el kaar, dus met de 5 kinderen en 10 klem kinderen. Woensdag maakten de weder zijdse buren en kennissen hun opwach ting. De buren hadden voor mooie, prak tische cadeaux gezorgd, o.a. een prach tige kroonlamp, een tafelkleed, al bij het ingaan van de bruidsdagen geschonken en op de dag zelf nog een mooie plant. Van de personeelsver. van Wilton Fyen- oord waar de heer van Doesburg 34 jaar gewerkt heeft, maar nu al 9 jaar gepen sioneerd is, kwam er een enorme fruit mand, waarin zelfs de eerste aardbeien zaten. Voorts nog een fruitbakje van schoenmaker P. A. Heynsbroek, die elk jaar voor de maatschoenen van de enige zoon nog thuis zorgt, een taart van de Algem. Bond van bejaarden, alsmede een taart met opschrift van de Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond. Gelukwensen overal vandaan, o.a. ook van een neef uit Mon treal, die ook via radio Scheveningen voor een bloemstukje zorgde. Het huis stond trouwens vol bloemen.... Bijzonder gelukkig was het bruidspaar (man 74, vrouw 70) met de nuttige ca deaux van de kinderen, maar vooral met het t.v.-toestel van de zoon thuis. Zater dag viert men nogeens feest, maar dan met de familie van buiten de stad in zaal Marijke. Fït pand Gallileistraat 52b, waar het een komen en gaan was, viel vooral op door zijn fleurige versiering aan de buitenkant en het getal 50 mid den op het raam....

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1